Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Blíží se podzim a ze skříně opět vytahují kovidového strašáka. Ve skladech se válí nevypráskané vakcíny, je tedy nutné podniknout další vlnu masírky. Ovšem jak donutit ty, co očkování proti covidu-19 považují za nesmyslné? Je to prosté zatlačíme na ně přes karantény!
Předpokládal bych, že je smysl karantény všeobecně znám, ale očividně tomu tak není. Takže to připomenu. A vezmu si na pomoc wikipedii, aby případní remcalové měli širší záběr:
Karanténa je držení osob nebo zvířat na izolovaném místě za účelem pozorování, zda se u nich projeví příznaky nějakého infekčního onemocnění. Je užívána na lidech nebo nákladech, které přicházejí z regionů ohrožených epidemií.
Fajn. Tak to bychom měli. A teď vzhůru do praxe.
Asi před měsícem mne potrápila rýma. Klasika. Běžný důsledek hoňky při začátku semestru. Oproti loňsku okořeněný průvanem a k tomu desítky studentů na chodbách a nachcípaný kolega , který chtěl dodělat svou práci – pochopitelně všichni s rouškama, protože dnešní generace je mnohem disciplinovanější, než když jsem studoval já. Nebo vyplašenější a méně kritická? Co já vím.
Každopádně jsem preventivně zůstal doma, jako obvykle, když mám pocit že na mne něco leze. Není to zas tak často a myslím, že po roce a půl pravidelné docházky do práce zůstat preventivně tři dny doma není zas tak moc. Věděl jsem že to covid být nemůže, ale měl jsem stále ještě jeden covidový test nafasovaný z práce, který potvrdil, že jsem stále negativní.
Byl jsem tedy od úterka do čtvrtka doma. V pátek už jsem byl ok, a opět vyrazil do práce, ovšem svoji účast na plánované víkendové akci jsem ke své velké lítosti den předtím odvolal. Nicméně jsem se od kamaráda, který je ředitelem základky dozvěděl, že valnou část jeho učitelského sboru také zkosila rýma. Působí ve stejné lokalitě, kde žije ten zmíněný kolega, takže mne to ani nepřekvapilo.
V sobotu jsem byl v práci, abych dodělal to co jsem přes týden tak jako tak nemohl udělat – těžko můžete vrtat přes týden do systému, který se od rána den co den používá. Žena, která je očkovaná učitelka, mne požádala, jestli bych jí pro jistotu nekoupil v lékárně antigenní test. Evidentně skočila rýma i na ni. Tak jsem rovnou koupil dva.
A v neděli, nebo v pondělí (už nevím) za mnou přišel synátor, jestli náhodou nemám ještě jeden test. Na můj dotaz, jestli se cítí marod mi odpověděl že ne, ale že se teprve po týdnu dozvěděl že už má být týden v karanténě, protože měli kdesi jednu hodinu společnou se třídou, kde jeden žák onemocněl covidem.
Přišlo mi to sice na palici, protože týden je dost dlouhá doba na to, aby se případná nákaza u někoho dalšího projevila. Navíc během toho týdne podstoupil ve škole antigenní test, který byl negativní. Ale budiž. Udělal si test a byl pochopitelně negativní.
I tak ale musel zůstat sedět doma a absolvovat další, tentokrát PCR test, který byl opět negativní! No. To bylo počátkem měsíce.
Včera večer se přihrnul, že s námi nemůže jet příští víkend, protože má být opět 14 dní v karanténě. No to mě namíchlo, protože byl od pondělka do středy doma, protože ho od neděle trápila migréna, takže jsem logicky vypěnil. Pak zas přiběhnul s tím, že teda do karantény nemusí. A dnes mi poslal sms, že je pozitivní nějaká spolužačka, se kterou byli včera ve škole a že teda jako v karanténě být musí.
A teď se podívejme jak se to má s karanténou podle Hygienické stanice hlavního města Prahy:
Osoba, které bylo nařízeno karanténní opatření, podstoupí v rozmezí 5. až 7. dne od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou, nejpozději však do 10. dne, RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2. V případě negativního výsledku RT-PCR testu a absence klinických příznaků onemocnění COVID-19 se karanténní opatření po 14 dnech ukončí. Na základě výše uvedeného HSHMP sděluje, že v případě nařízené karantény, platí stejná pravidla pro celou populaci včetně dětí a žáků/studentů, tj. nelze ukončit respektive zkrátit dobu karantény na základě negativního PCR výsledku. … Karanténa se nevztahuje na plně očkované, bezpříznakové osoby.
Tak to je pěkné! Všichni vědí, že očkování žádným způsobem před nákazou nechrání, což znamená, že právě očkovaní představují z epidemiologického hlediska největší riziko. Ale karanténa a povinné testování se vztahuje pouze na neočkované. Tak kde jsme?!
Pokud marně hledáte vhodný výraz tak vám napovím. Jsme v totalitním státě, který diskriminuje občany, co se nehodlají podrobit státní zvůli a využívá k tomu nejrůznější nátlakové metody.
Alibisticky se ohání ochranou těch zranitelných, co se nemohou očkovat. Ale ve skutečnosti pro jejich ochranu nedělá vůbec nic. Právě naopak!
Karanténa se stala prostředkem nátlaku na rodiče. Chcete aby vaše dítě mohlo chodit do školy? Nechte ho očkovat! Nechcete? No jak myslíte. V tom případě počítejte s tím, že ho budete mít doma a budete platit testy jak mourovatí!
Tiskni
Sdílej:
Já vím, možná ti to přijde divné, ale věřím tomu že většina lidí má svědomí, které je v takovém případě bude trestat po celý zbytek života.Ne, tohle mi fakt nepřijde divné. Ok, tak už jsem pochopil, že tu informaci nepředám. Já jenom takovou malou poznámku jen tak do větru: Kdyby někdo(v limitě všichni) dodržoval zákon o provozu na pozemních komunikacích, tak se o polovině věcí tebou uvedených vůbec nemusíme bavit. A ten zákon, jen tak mimochodem, je tady hlavně pro ty, kteří nemají svědomí. A já mám svědomí, jezdím rozumně, ale nejsem takovej King, abych si nepřiznal, že nerozumím všemu. Někdy je prostě fajn jen dodržovat předpisy. A pokud jim nerozumím, tak si potom v neděli nad ranní kávou sednout a tu věc si (znovu) přečíst. Ono totiž si stačí uvědomit, že ne všichni a ne v každém věku dokáží myslet na následky. A prát někomu, aby se vysekal jen proto, že je mu 18 a má první (půjčené fáro), tak si s dovolením o takovém člověku budu myslet svoje.
A jakou informaci si chtěl předat?Že při dopravních nehodách umírají i jiní lidé, než namachrovaní řidiči. Třeba ti, kteří jdou jen po přechodu. Zastaví, rozhlédnou se, ujistí se, že jim ten to jedno vozidlo, které tam zrovna je, dává přednost. A potom přijede King.
Těch 14 dnů je karanténa jen pro lidi, co ten PCR test odmítnou.A z které planety jsi sem ráčil přiletět?
První dva dny po kontaktu člověk snad není infekční, takže by snad po městě trajdat mohl …Větší blbost jsi fakt napsat nemohl. Uvažuj a opakuj si se mnou. Na základě čeho je vyhlášena karanténa? Buď někdo onemocněl, šel na test a ten mu vyšel pozitivní. Jak dlouho je pozitivní? Jó to kdyby věděl. A kde k tomu přišel? No to už bys toho chtěl vědět fakt moc. Takže suma sumárum. V okamžiku vyhlášení karantény už může být nakažen blíže neznámý počet lidí, daný aktivitami během 5~7 dnů před pozitivním testem. Z logiky věci by se měli všichni otestovat ihned, protože tou dobou už mají inkubační dobu dávno za sebou. Ale né. Takhle to nechodí. Doma nechají dřepět jen ty co nejsou očkovaní. A za odměnu jim ještě vyšťourají mozek z hlavy. Zatím co přenašeči z řad očkovaných to vesele roznášejí dál a dál!!!
Na základě čeho je vyhlášena karanténa? Buď někdo onemocněl, šel na test a ten mu vyšel pozitivní. Jak dlouho je pozitivní? Jó to kdyby věděl. A kde k tomu přišel? No to už bys toho chtěl vědět fakt moc.Pletes si izolaci a karantenu. Izolace - oddělení fyzické osoby, která onemocněla infekční nemocí nebo jeví příznaky tohoto onemocnění, od ostatních fyzických osob. Podmínky izolace musí s ohledem na charakter přenosu infekce zabránit jejímu přenosu na jiné fyzické osoby, které by mohly infekční onemocnění dále šířit. Karanténa - oddělení zdravé fyzické osoby podezřelé z nákazy od ostatních fyzických osob a lékařské vyšetřování takové fyzické osoby s cílem zabránit přenosu infekčního onemocnění v období, kdy by se toto onemocnění mohlo šířit.
Si děláš srandu? Na ten PCR test se nechodí ihned. Pěkně se musíš objednat.A mění to na věcech něco? Člověk se třetí den objedná na test, aby na něj mohl jít v pátý den ráno.
Větší blbost jsi fakt napsat nemohl. ... Jak dlouho je pozitivní? Jó to kdyby věděl.Když šel na test z preventivních důvodů, tak samozřejmě neví, kdy se nakazil. Ale pokud ho tam poslala hygiena kvůli rizikovému kontaktu, tak to ví kdy. Nebo člověk dodržoval tehdejší lockdown, jen jednou si zašel do hospody a pak se šel preventivně otestovat, takže ví, který jediný den se mohl nakazit.
... protože tou dobou už mají inkubační dobu dávno za sebou.Ano, tohle jsem měl na mysli, když jsem psal "v praxi to hygieně stejně trvá, než člověka vytrasují."
Když šel na test z preventivních důvodů, tak samozřejmě neví, kdy se nakazil. Ale pokud ho tam poslala hygiena kvůli rizikovému kontaktu, tak to ví kdy.Ukaž mi, kdo chodí na test z preventivních důvodů? Chodí na ně leda neočkovaná, aby mohli někam jet. Neočkované na ně nechodí. A pokud na test pošle hygiena kvůli rizikovému kontaktu, tak sice ví, kdy se zhruba mohl nakazit, ale už neví kolik lidí mezi tím potkal. A dotyčný většinou taky ne.
Řada očkování má pouze dočasný efekt, přeočkování je běžnou záležitostí.
proti který jiný nemoci se jako vovočkovovává 4x do roka :D
vobyč křipku třeba hele známe :O :O každej rok 5-20% všech lidí to chytne :O :O
ttttsssss kdyby jsme nebyli křipkama dááááávno promořený tak by nás tloukla eště víc než nějaká rýma :P :P :D ;D
mutujícímTy 2. a 3. dávky se dělají pořád tou stejnou vakcínou. Není to nová vakcína pro nově zmutované původce. Takže mutacema to asi nebude…
Rezolutně odmítám, aby toto konkrétní očkování bylo povinné, nebo efektivně povinné.Proč? A jako zkusme to bez emocí. Očkování proti infekčním nemocem je něco, co funguje pouze pokud je určitá míra proočkovanosti (dle konkrétní nemoci). A to proto, že vakcína nikdy není 100%, ne každému se vytvoří protilátky, někteří lidé ani očkovaní být nemohou, takže celková proočkovanost musí být vyšší než nějaká míra. Aby to fungovalo a ochránili se všichni. Tj ve chvíli, kdy je to nižší, tak máš jako společnost vyšší náklady. Musíš léčit ty neočkované, nemoc se ti stále šíří apod. Proto je (efektivně) povinná vakcinace vlastně nutností.
přijde mi fér zohlednit, do jaké míry si člověk tu situaci zavinil sám.A jak to v té nemocnici zjistíš? Je spousta neočkovaných, kteří ani vlastně neuvažují v rozmezí chtějí / nechtějí, ale nemohou. Stát se zaměřil na velká očkovací centra, která udělala tu hlavní práci. Jsou lidé, kteří se tam nedostanou (nemají jak), takže potřebují lokální očkovací místo. Ale ne od 11-15, protože tento stát jim nedá volno. - Tohle bylo taky super. Někdy je ta pracovní turistika fakt funny. V aktuálním zaměstnání jsem si naplánoval očkování, napsal do kalendáře den a že si vezmu propustku na celý den. Jenže to "nejde". Propustka je max na půl dne. Já si vzal dvě (logicky). Očko ve Čt, v pátek jsem si vzal dovolenou (..., neřeším). 4 dny volna. Tak si mě zavolal vedoucí, že to asi neprojde, že dvě propustky jsou blbost. Tak jsem mu řekl, že jak to teda mám udělat, očko mám v cca 12h, bude to na déle než hodinu a že lékaři běžně doporučují následují den v klidu. Bez odpovědi. Nakonec teda žádný problém, tohle prošlo (to už by fakt by bizár). Proč nejsou automaticky tři dny volna? Jako jinde? To by tam ti lidi přišli 4x.
dezinfekci nechávala celní správa vyrábět ze zabaveného lihuO tom nic nevím. (Sem s tím.). Vím jen, že žufánek s tím měl nějaké problémy (ale ne tento, prej snad vyráběl desinfekci z lihu ještě před proclením a chtěl to udělat až potom, nebo tak něco). Btw wtf, proč musí likérky vyrábět desinfekce? Copak methanolu není dost prostě jako "odpadní" surovina při výrobě kdečeho? Celkem mě překvapilo, že letní směs do ostřikovačů neobsahuje alkohol a potom jsem se podíval na čističe oken pro domácnost a tam se to taky nepíše. Ještě si pamatuju doby, kdy se běžně pila okena (pro mladší v příloze) a v médiích byla varování před denaturovaným lihem. Tohle se změnilo kdy? Kombinace lihu a vody je jedním z nejlepších čistících prostředků (polární + anorganické rozpouštědlo).
příruční 50ml lahvička dezinfekce za 59 KčZlodějina.
Najdou někde na ulici kocoura, tak ho seberou a uříznou mu koule.Nějak jsem nepochopil ten stejný princip, ale tohle mi vadí taky. Důvod chápu, ale provedení ne. A to jsme měli koně. Zlatej kocour...
Očkování proti infekčním nemocem je něco, co funguje pouze pokud je určitá míra proočkovanosti (dle konkrétní nemoci).U Delta Plus Max Pro to už neplatí, šíří se to tak dobře, že to očkovaný šíří ještě než to stihne (asymptomaticky) zlikvidovat.
Copak methanolu není dost prostě jako "odpadní" surovina při výrobě kdečeho?Jako že budeme všichni kůží absorbovat methanol?
U Delta Plus Max Pro to už neplatí, šíří se to tak dobře, že to očkovaný šíří ještě než to stihne (asymptomaticky) zlikvidovat.Co jsem tak slyšel od expertů (skutečných), tak covid-19 není nijak extra komplexní virus a tedy těch modifikací nemá zase tak moc. Tj lze vyrobit vakcínu, která zvládne vše (pfizer chrání docela dobře před nejhorším průběhem).
Jako že budeme všichni kůží absorbovat methanol?To jsem někde psal?
Co jsem tak slyšel od expertů (skutečných), tak covid-19 není nijak extra komplexní virus a tedy těch modifikací nemá zase tak moc. Tj lze vyrobit vakcínu, která zvládne vše (pfizer chrání docela dobře před nejhorším průběhem).Já měl za to, že problém není v tom, že by protilátky nepasovaly, ale že prostě nejde udělat imunitu co to zpacifikuje ještě na plicích aniž by se to stihlo šířit.
To jsem někde psal?No psal jsi o metanolu. Nebo jsi myslel že se bude nějak předělávat na technický etanol?
Já měl za to, že problém není v tom, že by protilátky nepasovaly, ale že prostě nejde udělat imunitu co to zpacifikuje ještě na plicích aniž by se to stihlo šířit.Tak otázkou je, jestli je cílem potlačit šíření nebo nemocnost. Pokud nikdo nebude nemocný, nebude se to ani šířit. Ten virus prostě nebude mít kde se množit.
No psal jsi o metanolu. Nebo jsi myslel že se bude nějak předělávat na technický etanol?Tak desinfekce se snad nepoužívá jen na ruce, ne? I když asi jak kde. Když nám v SVJ na počátku jara 2020 úklidová firma psala, že nám nabízejí ultra nano super anti covid extra .... ehm, prostě, nám napsali, že za "výhodné" zvýšení ceny nám to budou něčím desinfikovat, tak jsem jim poradil savo. Prachobyčejný chlornan sodný, což je IMHO jeden z nejlepších a nejlevnějších prostředků vůbec. Rozkládá se to na single oxygen, nejreaktivnějího prvku po fluoru, potom na chlor a zbude po tom čistá voda, molekulární kyslík a chlorid sodný. No tak přej že jo. Jinak doma používám methanol běžně na čištění povrchů (od mastnoty). V usa dostupné jako rubbing alcohol.
Pokud nikdo nebude nemocný, nebude se to ani šířit.Může nebýt nemocný (ve smyslu že nebude mít žádné příznaky a následky) a přesto může šířit. Ale to je samozřejmě taky výhra - a díky očkování tam teď skoro jsme. (proto dole píšu, že si myslím, že se mělo v okamžiku dostupnosti očkování pro všechny (tj. někdy v létě) vyhlásit vítězství a všechno ukončit)
Jinak doma používám methanol běžně na čištění povrchů (od mastnoty). V usa dostupné jako rubbing alcohol.Rubbing alcohol je izopropylalkohol. Metanol v domácnosti najdeš jen jako palivo do některých krbů, jinak jsem neslyšel, že by to někdo jakkoli používal.
Může nebýt nemocný (ve smyslu že nebude mít žádné příznaky a následky) a přesto může šířit.Ano, ale v omezené míře. V něm se ten virus nebude množit. Tak moc. Tj jeho nakažlivost bude menší, ten virus nepředá a tím zmizí z populace.
(proto dole píšu, že si myslím, že se mělo v okamžiku dostupnosti očkování pro všechny (tj. někdy v létě) vyhlásit vítězství a všechno ukončitChtěl jsem na to reagovat, tak zde:
Umřela by spousta neočkovaných. To si způsobili sami a tedy je to non-issue.Není pravda, že si to způsobili sami. Spousta lidí nemá prostředky na to se dostat k očkování. (Davkol k tomu možná najde studii / sociální výzkum, mě už se nechce.) Očkovací centra ve velkých městech udělala to hlavní, ale jsou lidé na okraji, kteří se tam prostě nedostanou. Protože (hromadná) doprava apod. Ještě navíc se tento úžasný stát rozhodl, že dny volna pro očkování jsou luxus vhodný jen pro úředníky.
což bohužel otevírá Pandořinu skřínku kdy příště odmítneme zdravotní péči jiným lidem, kteří „si za to můžou sami“Opět se nabízí otázka: jak se to pozná? Jako svět je mírně složitější, než "budeme trestat kuřáky, protože si za to mohou sami". Jsa nekuřák, nikdy bych si nedovolil odsuzovat kuřáky, protože z těch několika málo paperů vím, že to prostě není o (svobodném) rozhodnutí. Někomu prostě něco chybí v chemismu mozku, tak si to prostě doplňuje. Někdo žere čokládu, někdo chlastá kafe, někdo alkohol. Takže buď si za to můžou sami všichni, potom nemocnice zrušme, nebo tohle prostě není argument.
Tj jeho nakažlivost bude menší, ten virus nepředá a tím zmizí z populace.Já bohužel podrobnosti nestudoval, ale letělo kolem něco jako že normální reprodukční číslo je 9 a u očkovaných je 40%, takže ~3.5.
Není pravda, že si to způsobili sami. Spousta lidí nemá prostředky na to se dostat k očkování. (Davkol k tomu možná najde studii / sociální výzkum, mě už se nechce.) Očkovací centra ve velkých městech udělala to hlavní, ale jsou lidé na okraji, kteří se tam prostě nedostanou.Ty jo, nečekal bych, že tohle v ČR bude nějak významné, ale jestli to tak fakt je, tak to je hodně blbý.
Opět se nabízí otázka: jak se to pozná? [...] Takže buď si za to můžou sami všichni, potom nemocnice zrušme, nebo tohle prostě není argument.OMG, vždyť já neříkám, že bych to chtěl rozšiřovat, proto tomu taky říkám Pandořina skříňka.
iRozhlas má mapu (vydáno koncem července). Dívej na ty podhorské vesničky v pohraničí. Je to konzistentní s tím, co jsem slyšel i teď v nějakých rozhovorech s lékaři.Není pravda, že si to způsobili sami. Spousta lidí nemá prostředky na to se dostat k očkování. (Davkol k tomu možná najde studii / sociální výzkum, mě už se nechce.) Očkovací centra ve velkých městech udělala to hlavní, ale jsou lidé na okraji, kteří se tam prostě nedostanou.Ty jo, nečekal bych, že tohle v ČR bude nějak významné, ale jestli to tak fakt je, tak to je hodně blbý.
iRozhlas má mapu (vydáno koncem července). Dívej na ty podhorské vesničky v pohraničí.To neříká, jestli se neočkují, protože nemůžou, nebo protože nechtějí.
Já bohužel podrobnosti nestudoval, ale letělo kolem něco jako že normální reprodukční číslo je 9 a u očkovaných je 40%, takže ~3.5.Já bych chtěl také znát podrobnosti, protože se mi to nezdá. Nakažený člověk s mírnými příznaky kašle, kýchá a tak. To je (podle mě) dost podstatné pro šíření (hlavně na větší dálku). Člověk bez příznaků prostě jenom dýchá. Jestli je tohle ten rozdíl 40% tak potěš.
Ty jo, nečekal bych, že tohle v ČR bude nějak významné, ale jestli to tak fakt je, tak to je hodně blbý.Já jsem to taky nečekal. Ne v takové míře. Ale co čekat v zemi, kde se několik let řeší dětské dluhy, které nemají jak legálně vzniknout, protože za dítě je odpovědný zákonný zástupce (ideálně rodič). Nebo kde jsou desetitisícové exekuce za jízdu načerno. Pro spoustu lidí je problém i ten jeden den volna v práci (což považuji za totálně asociální - jako to ten zaměstnavatel fakt chce, aby zůstali s covidem doma nebo hůř? To se mu vyplatí? Nebo aby chodili nemocní do práce a nakazili všechny okolo?)
V 6 letech ji chytil revizor za jízdu načerno, když nedostala od rodičů peníze na lístek. Pokutu rodiče také neuhradili, ale důsledky dohnaly Anetu až o mnoho let později. Na studijním pobytu v zahraničí se náhle ocitla bez peněz, protože v momentě, kdy jí na její stipendijní účet přišly první peníze, exekutor ho okamžitě odstavil.
Dostaneš pokutu, teď hned zaplatíš, nazdar.U nás nejde zaplatit teď hned? (což je mimochodem třeba u dopravních přestupků zneužíváno, protože proti takovému zaplacení neexistuje opravný prostředek - i kdyby se ukázalo, že si policajt třeba vymyslel dopravní značku nebo měřil rychlost atrapou radaru, tak máš smůlu) A co se stane v tom Německu, když nezaplatíš hned? (třeba protože u sebe peníze nemáš a pak to budeš ignorovat) Ten zbytek je jasný a osobně se v situaci, kdy exekutor blokuje náhodné účty někdy i na základě omylu, dost bojím toho, že někoho napadne zrušit hotovost a všichni budeme mít jen peníze na účtech.
A co se stane v tom Německu, když nezaplatíš hned? (třeba protože u sebe peníze nemáš a pak to budeš ignorovat)Mě se líbí to podsouvání "pak to budeš ignorovat". Asi si to šestileté dítě mělo najmout právníka a proaktivně to řešit. No, když to budeš ignorovat, tak si tě najdou a donutí zaplatit běžnou pokutu. Nikoliv exekuci sto tisíc za jednu jízdu načerno, protože nemáš na lístek, protože ti na něj rodiče nedali.
Mě se líbí to podsouvání "pak to budeš ignorovat".Mě (sic) se líbí to podsouvání, že podsouvám, že dítě bude něco ignorovat.
No, když to budeš ignorovat, tak si tě najdou a donutí zaplatit běžnou pokutu.Takže pohledávky kde je vymáhání * úspěšnost větší než hodnota se nevyplatí vymáhat? Nezpůsobí to, že bude spousta vykuků s hromadou pohledávek do litru a ostatní utřou? (to, že jsou exekutorské přirážky v ČR často nesmyslně vysoké nerozporuji, ale nulová přirážka je přesně opačný extrém)
Takže pohledávky kde je vymáhání * úspěšnost větší než hodnota se nevyplatí vymáhat?Ano. Na dluh musí být dva. Riziko nese i ten, kdo půjčuje.
Nezpůsobí to, že bude spousta vykuků s hromadou pohledávek do litru a ostatní utřou?Nevím, to záleží i na dalších faktorech.
(to, že jsou exekutorské přirážky v ČR často nesmyslně vysoké nerozporuji, ale nulová přirážka je přesně opačný extrém)Ani na tom západě není nulová přirážka, ale nějaká jasně stanovená. Navíc u všech trestných činů platí promlčecí doba. Proč by neměla platit pro bagatelní dluh 40Kč pro šestiletého "pachatele"? 40/2009Sb §34/1c) deset let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně pět let
Ano. Na dluh musí být dva. Riziko nese i ten, kdo půjčuje.Tady se ale nebavime o pujcce, ale o nezaplacene sluzbe. Pokud prijmeme tezi, ze decko je rozumove schopne si koupit listek a pokud to udela, tak je to validni smlouva s dopravcem, tak zaroven musime prijmout i opak - tedy ze pokud jede na cerno, tak dostane opravnene pokutu. A pokuta se pochopitelne vymaha, neni duvod proc by nemela.
Navíc u všech trestných činů platí promlčecí doba. Proč by neměla platit pro bagatelní dluh 40Kč pro šestiletého "pachatele"?Promlceci doba je doba "nez se zacne vec resit". Jakmile to ma OCTR na stole, promlceci lhuta dal nepokracuje a muze se to tahnout desitky let.
Pokud prijmeme tezi, ze decko je rozumove schopne si koupit listekV šesti letech. Ještě před vstupem do první třídy. Jako ano, je schopno si koupit lístek, protože "se to tak dělá a někdo mu to tak ukázal", ale asi není schopno chápat přepravní řád, protože ještě neumí číst. Jako WTF lidi? Na jedné straně se řeší, že nebude maturita z matematiky (povinná), protože po nikom přece nemůžeme chtít, aby se naučil integrály (nebo alespoň exponenciální fci, nebo logistickou fci), ale na druhé straně šestileté dítě na cestě do školy by mělo znát kompletně právo. Vzpamatujte se.
Promlceci doba je doba "nez se zacne vec resit". Jakmile to ma OCTR na stole, promlceci lhuta dal nepokracuje a muze se to tahnout desitky let.To není pravda. Lze osvobodit i podezřelého z vraždy, pokud se nepodaří za 20 let odsoudit. Protože se zištný motiv neprokázal, byl skutek promlčen po 12 letech.
V šesti letech. Ještě před vstupem do první třídy. Jako ano, je schopno si koupit lístek, protože "se to tak dělá a někdo mu to tak ukázal", ale asi není schopno chápat přepravní řád, protože ještě neumí číst.Takze podle je smlouva s deckem, ktere si zodpovedne koupilo listek tak jako tak neplatna, (neumi cist = neni svepravna k uzavirani smluv) a ridic nema pravo to dite kamkoliv odvezt, protoze bez smlouvy je to unos. Tos to teda vylepsil.
To není pravda. Lze osvobodit i podezřelého z vraždy, pokud se nepodaří za 20 let odsoudit. Protože se zištný motiv neprokázal, byl skutek promlčen po 12 letech.Jak dvacet (20=2*10+0*1), tak dvanact (12=1*10+2*1) je v radu desitek let, moje tvrzeni plati. To jen tak na okraj, kdyz argumentujes maturitou z matematiky :)
Takze podle je smlouva s deckem, ktere si zodpovedne koupilo listek tak jako tak neplatna, (neumi cist = neni svepravna k uzavirani smluv) a ridic nema pravo to dite kamkoliv odvezt, protoze bez smlouvy je to unos. Tos to teda vylepsil.Protože hlavím účelem je odvoz dětí do školy. Je to služba poskytovaná městem. Hlavním důvodem (by) nemělo být vymáhat pohledávky o 12 let později. Se všemi poplatky pro exekutora. Proto je klidně možné, že tam pojede i dítko, které neumí číst. Jede do školy, aby se to naučilo.
Jak dvacet (20=2*10+0*1), tak dvanact (12=1*10+2*1) je v radu desitek let, moje tvrzeni plati. To jen tak na okraj, kdyz argumentujes maturitou z matematiky :)Reagoval jsem na to Jakmile to ma OCTR na stole, promlceci lhuta dal nepokracuje a muze se to tahnout desitky let. A dával jsem odkaz do zákona, kde se řeší lhuta 10 let. To je méně, než vymáhat exekuci za 40Kč lupen po 12 letech. Tak si srovnej společenskou nebezpečnost. Na jedné straně lístek na autobus, na druhé straně trestný čin se sazbou nad 5 let, kam se občas vleze i vražda. Je opravdu nezaplacený lístek v 6 letech horší než vražda? Nebo znásilnění (které mimochodem často končí podmínkou)?
Protože hlavím účelem je odvoz dětí do školy. Je to služba poskytovaná městem. Hlavním důvodem (by) nemělo být vymáhat pohledávky o 12 let později. Se všemi poplatky pro exekutora. Proto je klidně možné, že tam pojede i dítko, které neumí číst. Jede do školy, aby se to naučilo.My se celou dobu bavime o specificky skolnim autobusu, ktery svazi decka z okoli ke skole? Omluv prosim me zmateni, ono to vypadalo ze se bavime o genericke hromadne doprave. Pokud ti to jen ujelo (pun intended), tak nic nebrani rodicum koupit diteti litacku na cely rok. Rodice, predpokladam, svepravni jsou. Dtto nic nebrani rodicum nedelat mrtveho brouka a vec resit hned jak se o ni dovi. Ono to fakt neni tak, ze se nedeje nic a z najednou vyrazi dvere exekutor - prichazi nekolikrat doporucene psani, pak psani s pruhem a az pak pruser.
Reagoval jsem na to Jakmile to ma OCTR na stole, promlceci lhuta dal nepokracuje a muze se to tahnout desitky let. A dával jsem odkaz do zákona, kde se řeší lhuta 10 let. To je méně, než vymáhat exekuci za 40Kč lupen po 12 letech. Tak si srovnej společenskou nebezpečnost. Na jedné straně lístek na autobus, na druhé straně trestný čin se sazbou nad 5 let, kam se občas vleze i vražda. Je opravdu nezaplacený lístek v 6 letech horší než vražda? Nebo znásilnění (které mimochodem často končí podmínkou)?Promlceci lhuta (jak dlouho zpetne si muzes vzpomenout ze se ti stala krivda) a lhuta na vymahani (do kdy musi rozhodnout soud) jsou prece dve ruzne veci. Vrazda!=zabiti z nedbalosti!=zabiti v NO!=asistovana sebevrazda. Znasilneni casto konci podminkou z prosteho duvodu - vetsina oznamenych znasilneni jsou v ramci znamych a tezko prokazat, ze partnerka skutecne nesouhlasila. In dubio pro reo.
Neřešil bych jen pokutu za přepravu, ale i sociálku s policií (nebo jak se to dělá). O mně okolí tvrdí, že jsem jako kvočna s kuřatama, jak na ně dávam pozor.Jo, nic nevylepsi pomery v rodine tak jako navsteva fizla a socialky. [1] Jasne, nektere deti vyzaduji zvlastni peci a mely by ji dostat. Ale schopnost jet busem a vystoupit na spravne zastavce je bezpecne v limitu toho co zdrave sestilete dite umi.
Rodice, predpokladam, svepravni jsou.Před dvěma lety se dostala do dětského domova a tehdy se přišlo na to, že kvůli pokutě za neplatný lístek z doby, kdy jí bylo 7 let, je na ní v exekučním řízení vymáháno 18 000 korun. Vzhledem k jejímu nízkému věku může navíc částka stále ještě stoupat
Omluv prosim me zmateni, ono to vypadalo ze se bavime o genericke hromadne doprave.Ve skutečnosti se bavíte o generických pohledávkách s hodnotou cca. pod litr (aby šly označit za „bagatelní“ a bylo vidět, že se je bez přirážek čistě ekonomicky nevyplatí řešit).
Znasilneni casto konci podminkou z prosteho duvodu - vetsina oznamenych znasilneni jsou v ramci znamych a tezko prokazat, ze partnerka skutecne nesouhlasila. In dubio pro reo.Pak by neměl být podle práva odsouzen vůbec. Buď je vinen, a pak se řeší případné polehčující okolnosti, a nebo je nevinen (resp. se vinu nepodaří prokázat), a pak trest nepřipadá v úvahu.
Na jedné straně se řeší, že nebude maturita z matematiky (povinná), protože po nikom přece nemůžeme chtít, aby se naučil integrályJá jsem u maturity z matematiky integrály neměl, a to jsem měl verzi maturity považovanou za hardcore. Státní maturita, která měla být povinná, byla na úrovni testu z 9. třídy.
Státní maturita, která měla být povinná, byla na úrovni testu z 9. třídy.Aspoň něco. (To je teda dost zoufalé.)
Ano. Na dluh musí být dva. Riziko nese i ten, kdo půjčuje.Jednak tohle znamená, že to riziko zaplatí slušní odběratelé (musíš zvýšit cenu, abys kompenzoval, že ti někdo nezaplatí, případně musíš vyžadovat a kontrolovat platbu předem i u služeb, kde to je nepraktické (třeba u toho autobusu by to znamenalo nástup jen předními dveřmi a kontrola všech cestujících řidičem; u metra turnikety, atd.)), jednak často ti pohledávka může vzniknout aniž bys vůbec chtěl s někým interagovat (někdo do tebe nabourá a poškodí tě).
Proč by neměla platit pro bagatelní dluh 40Kč pro šestiletého "pachatele"?Ten dluh není 40 Kč, ale nějaká akceptovatelná pokuta. Kdyby se v případě chycení při jízdě na černo vymáhalo jen jízdné, tak se to „vyplatí“ - nemáš šanci chytit víc než ~10% černých pasažérů (a i to dost přeháním), takže by jezdili za 4 Kč (a zase to zaplatí ti slušní). Proto se musí nastavit pokuta zhruba na cena_jízdenky * pravděpodobnost_chycení. (samozřejmě s nějakými rozumnými limity, nemůžeš mít třeba jednoho revizora, který bude dávat milionové pokuty - teda v případě DPP můžeš, ale neměl bys)
Jednak tohle znamená, že to riziko zaplatí slušní odběratelé (musíš zvýšit cenu, abys kompenzoval, že ti někdo nezaplatí, případně musíš vyžadovat a kontrolovat platbu předem i u služeb, kde to je nepraktické (třeba u toho autobusu by to znamenalo nástup jen předními dveřmi a kontrola všech cestujících řidičem; u metra turnikety, atd.)),Zatímco teď exekutoři s příslušenstvím berou ze všech stran a kromě exekutorů jsou na tom biti všichni.
jednak často ti pohledávka může vzniknout aniž bys vůbec chtěl s někým interagovat (někdo do tebe nabourá a poškodí tě).To se ale řeší s pojištovnou. Když mě někdo nabourá, zavolám dopraváky, předáme info, pojištovny si to vyřídí. Já se s tím druhým řidičem nemusím ani bavit (což bych měl, alespoň zkontrolovat jeho stav a případně zavolat záchranku).
Ten dluh není 40 Kč, ale nějaká akceptovatelná pokuta. Kdyby se v případě chycení při jízdě na černo vymáhalo jen jízdné, tak se to „vyplatí“ - nemáš šanci chytit víc než ~10% černých pasažérů (a i to dost přeháním), takže by jezdili za 4 Kč (a zase to zaplatí ti slušní). Proto se musí nastavit pokuta zhruba na cena_jízdenky * pravděpodobnost_chycení. (samozřejmě s nějakými rozumnými limity, nemůžeš mít třeba jednoho revizora, který bude dávat milionové pokuty - teda v případě DPP můžeš, ale neměl bys)Ano, takto se to řeší v civilizovaných zemích a to jsem navrhoval. I když mi to přide absurdní, MHD by mělo být zdarma (stejně je dotované - DPMO - 300mil dotace + 100mil z jízdného - jízdné je jen 25%), obsluha lístků, automatů, revizorů taky něco stojí. Přirážky k jízdnému (tedy pokuty) 2.6mil (0.65%). V aktuální výroční zprávě to není, ale když se do toho před volbami šťourala Pro Olomouc, tak to bylo něco jako 12mil. korun za výdaje za jízdenky (automaty apod.). Fakt mi nepřipadá sociálně zodpovědné, vymáhat po někom v 18. letech exekuci za něco, co udělal v 6 letech (navíc ještě k tomu nechtěně) když jízdné tvoří pouze 25% z celkových nákladů na provoz MHD. Takto se zbytečně vyrábí další problémy. Kdo z toho co má? Ten dopravní podnik? Fakt je pro něj důležité, že dostane od 4000 dětí 12 let zpětně částku něco jako 1000kč?.
Zatímco teď exekutoři s příslušenstvím berou ze všech stran a kromě exekutorů jsou na tom biti všichni.Já neobhajuju současný systém, jak jsem tu již několikrát napsal, ale že ty máš opačný extrém, jak jsem tu již také napsal.
To se ale řeší s pojištovnou. Když mě někdo nabourá, zavolám dopraváky, předáme info, pojištovny si to vyřídí.Takže si mám platit pojištění kola proti poškození cizím člověkem?
MHD by mělo být zdarma (stejně je dotované - DPMO - 300mil dotace + 100mil z jízdného - jízdné je jen 25%)V Praze je to ještě horší (4G jízdné + ~20G dotace).
MHD by mělo být zdarmaTak si místo toho dosaď dálniční známky, poplatky za parkování, nebo prostě soukromého dopravce mezi vesnicemi (nebo by tohle, železnice atd. mělo být také zdarma?).
Fakt mi nepřipadá sociálně zodpovědné, vymáhat po někom v 18. letech exekuci za něco, co udělal v 6 letech (navíc ještě k tomu nechtěně) když jízdné tvoří pouze 25% z celkových nákladů na provoz MHD.Mně taky ne, ale ty jsi začal řešit koncept vymáhání pohledávek obecně.
Přirážky k jízdnému (tedy pokuty) 2.6mil (0.65%). [...] Fakt je pro něj důležité, že dostane od 4000 dětí 12 let zpětně částku něco jako 1000kč?.Zase jako kdyby se to neřešilo, tak by možná jezdil na černo každý?
ale že ty máš opačný extrémExtrém je náš exekuční systém. Ne já. Viz články autora Daniel Hůle. Toto už je jen závěr, před x lety to bylo šílené.
Tak si místo toho dosaď dálniční známky, poplatky za parkování, nebo prostě soukromého dopravce mezi vesnicemi (nebo by tohle, železnice atd. mělo být také zdarma?).Nevím za co si to mám dosadit. Tohle je prostě o pohledu na svět. Nějaká infrastuktura musí být nutně společná, ne každý sí vybuduje vlastní cestu, nedává to ani smysl. Nevím, jak moc jsou dotovány oblasti, které jsi napsal
Takže si mám platit pojištění kola proti poškození cizím člověkem?Ne, ten druhej řidič. On má svoje pojištění. Nebo co řešíme? Že tě v tom mlýnku na maso, kudy jezdíš, nesrazilo auto, ale někde jinde tříkolka s děckem? Tak to si to hold budeš muset zaplatit sám no.
Zase jako kdyby se to neřešilo, tak by možná jezdil na černo každý?To je možné. Což by znamenalo jenom to, že by se dotace zvedly o ty částky, bylo by možné zrušit jízdenky a vše co k tomu patří (nevím jak v Praze, ale u nás to dělá cca 10% ceny výběru jízdného), mohli by se propustit revizoři a ti nad nima a tak dále, a tak podobně.
Nebo co řešíme? Že tě v tom mlýnku na maso, kudy jezdíš, nesrazilo auto, ale někde jinde tříkolka s děckem?Ne nutně děckem, to zase pro účely diskuze dělá bordel že kdo je zodpovědný, ale normální dospělý chodec, který lezl někam, kde neměl co dělat (e.g. stezka pro cyklisty).
Tak to si to hold budeš muset zaplatit sám no.A to je přesně to čemu říkám „tvůj extrém“, systém, kde jsou malé pohledávky nevymahatelné.
ale normální dospělý chodec, který lezl někam, kde neměl co dělat (e.g. stezka pro cyklisty).Do mě vrazila při jízdě na kole z práce cca 12letá holčina tak nešťastné, že se celá inerciální energie nás dvou přeměnila do plastické deformace mého palce na levé noze. Následky asi netřeba popisovat. Ortopedie, odstranit nehet mučím nástrojem ze středověku a léčba. Měl jsem ji žalovat? Nebo co? V životě se prostě stávají věci. Jako stejně by to bylo tvrzení proti tvrzení, prostě jsme se nevyhli, já už neměl kam víc uhnout a ona zazmatkovala. To se prostě stává.
A to je přesně to čemu říkám „tvůj extrém“, systém, kde jsou malé pohledávky nevymahatelné.To už snad ani nemá cenu dál prodlužovat. Tomuto postoji nerozumím, nikdy jsem mu nerozuměl, neřeším bagatelní částky, jejichž řešení je potom mnohem dražší, nikdy jsem nepochopil, proč k nám do práce (když jsem dělal u ISP) přijel borec v Audi si stěžoval, že jsme mu instalaci internetu v jeho novém domku prodražili asi o 50Kč, protože toho UTP tam bylo o pár metrů méně, než v předávacím protokolu - instalace byla ještě navíc za paušál). Ano, pokud ti někdo dluží 10 000x bagatelní částku a je to 90% tvých zákazníků tak to řeš. Jestli je to 1%, tak na to kašli. (Vedle na rootu se řešilo zabezpečení hdmi kabelu proti odnesení. Prostě kabel. Kabel. Když potřebuju kabel, otevřu skříň. Do práce jsem si přinesl vlastní klávesnici z domu (jednu z 5 náhradních), protože se mi nechtělo vysvětlovat a papírovat dodávku dalších klávesnic. My se prostě v té byrokracii utopíme. Místo, aby tam měli krabici, kde by bylo 200 kabelů, tak se řeší evidenční čísla a když už to má evidenční číslo, tak je potřeba to chránit, protože kabel 0001 patří do zasedačky A a nelze jej používat v zasedačce B. Jak u blbejch.)
Tomuto postoji nerozumím, nikdy jsem mu nerozuměl, neřeším bagatelní částky, jejichž řešení je potom mnohem dražší, nikdy jsem nepochopil, proč k nám do práce (když jsem dělal u ISP) přijel borec v Audi si stěžoval, že jsme mu instalaci internetu v jeho novém domku prodražili asi o 50Kč, protože toho UTP tam bylo o pár metrů méně, než v předávacím protokolu - instalace byla ještě navíc za paušál).Ne ze bych chtel obhajovat pana v Audi nebo nedejboze soucasny system exekuci. Ale pri rekonstrukci baraku jsem narazil na pana ,,stavitele'', ktery tak nejak odmital resit bagatelni polozky. Coz znamenalo, ze tu a tam nejakou polozku nadhodnotil a to jeste tak pruhlednym zpusobem, ze kdo si prosel fakturu a sestou tridou zakladni skoly, hned vedel, ze z neho dela blbce, protoze vykazuje nesmyslne plochy, objemy, hmotnosti. Z tu a tam nadhodnocene polozky o jeden, dva, ctyri tisice, se na finalni fakture stalo 170 tisic! Po takove zkusenosti zacnes hned byt ostrazity...
Fakturou bys nikdy neměl být překvapen. Cena se stanovuje předem (protože projekt) a vícepráce se musí schvalovat. Je ale otázkou, zda tento postup potom nestojí víc, než těch 170tis. (za mě ne, vždy to bylo levnější).To je fajn v momente, kdyz stavis novy barak nebo opravujes vchodove dvere. U komplexni rekonstrukce stareho baraku je podrobny provadeci projekt pouze kvalifikovany odhad, protoze nikdy nevis, co kde na tebe vypadne. Coz te stoji jednak nemale penize a hlavne cas! A pak se ukaze stejne se podle toho stavebni firma neridi, protoze i kdyz to maji zakreslene tak, ti zazdi, co zazdit nemaji, vybouraji neco, co ma zustat, a to nemluvim o tom, kolikrat jsme po nich dupali, aby rozmery byly opravdu podle toho, co je zakreslene v projektu.
A zavolat si stavebního dozora alespoň na jeden kontrolní den by se ti více než 20x vyplatiloDozor samozrejme byl, ale ten ti nebude kontrolovat mnozstvi vyvezene suti a podobne podruzne polozky, kde po par tisicovych polozkach hned naskladas 100 tis. ani nemrknes.
Dekuji za vsechny tyto cenne hrabeci rady.Není zač.
U komplexni rekonstrukce stareho baraku je podrobny provadeci projekt pouze kvalifikovany odhad, protoze nikdy nevis, co kde na tebe vypadne. Coz te stoji jednak nemale penize a hlavne cas! A pak se ukaze stejne se podle toho stavebni firma neridi, protoze i kdyz to maji zakreslene tak, ti zazdi, co zazdit nemaji, vybouraji neco, co ma zustat, a to nemluvim o tom, kolikrat jsme po nich dupali, aby rozmery byly opravdu podle toho, co je zakreslene v projektu.Co na to napsat no. Tohle všechno právě řeší dozor. Podívej se na videa od toho Šimka. Níže posílám odkaz na dalšího podobně zapáleného. Spolupráce s nespolupracující stavební firmou se dá ukončit (jasně, je to potom problém, protože stavba stojí).
ale ten ti nebude kontrolovat mnozstvi vyvezene suti a podobne podruzne polozkyAha. Tento hlídá i bordel na pracovišti.
Tohle všechno právě řeší dozorVsak rikam, ze jsem mel dozor, plus jsem si to kontroloval sam, protoze ani dozor ti vsechno neodchyti.
Spolupráce s nespolupracující stavební firmou se dá ukončitU nas z toho firma chtela dokonce v pulce vycouvat, protoze pry cituji: ,,neco takoveho v zivote nezazili''. Problem je, ze sehnat firmu na tento typ zakazek je docela zasadni problem, a vsichni, co v me socialni bubline rekonstruovali, narazeli na uplne stejne problemy. Takze muzeme si vykladat, jak by se to resilo se sferickou stavebni firmou ve vakuu, ale od reality to bude na hony vzdalene a musis pracovat s tim, co mas.
(jasně, je to potom problém, protože stavba stojí).To je sakra problem, schvalne si zkus vycislit, kolik stoji mesic zastavene nebo zpozdene stavby, kterou nemuzes vyuzivat.
Problem je, ze sehnat firmu na tento typ zakazek je docela zasadni problem, a vsichni, co v me socialni bubline rekonstruovali, narazeli na uplne stejne problemy.Ale já to chápu. Schopné elektřikáře jsem hledal 2 roky. Firmu na výměnu stoupaček jsme kumulativně hledali možná 5 let. Opravu schodiště dva roky. Výměna oken ve sklepě cca taky dva roky. Na druhém domě střechu cca 3 roky. Dobrý topenář nám řekl, že to nedělá. S jednu firmou na čištění kanalize jsem se rozloučil, protože nehodlám řešit špunt pod základovou deskou jen proto, že nemají standardní vybavení a to kameru. Tohle řešíš pořád. Minulej rok jsem bohužel pustil na střechu naprosto neschopného střechaře (který teda naštěstí nezpůsobil škody). Ano, stálo nás to strašně času, ale ten se vyplatil, sehnali jsme skoro perfektní firmu a k tomu skoro perfektního dozora. Trvalo to 5 let. Takže mi laskavě nepiš nic o hraběcích radách a firmách ve vakuu. Já řeším dva domy posledních deset let, kululativně už 15 let zkušeností, 96 + 72 bytových jednotek. Ano, něco je jiné, než stavba / rekonstrukce RD. Něco je podobné. Je to prostě práce, odmítání neschopných firem, lákání těch schopných atd.
To je sakra problem, schvalne si zkus vycislit, kolik stoji mesic zastavene nebo zpozdene stavby, kterou nemuzes vyuzivat.Právě proto jsem psal, že někdy těch 170tis může být vlastně méně, než nemít střechu. Proto nemá smysl řešit každý metr, protože ten poslední metr může klidně způsobit to, že se to protáhne o další 3 roky. To si každý musí zvážit.
#define if(x) if ((x) || (rand() < RAND_MAX * 0.000001))Btw nepíšeš si někam na web ty svoje patičky a jejich vysvětlení? Příběh skrytý za touto by mě zajímal. Testuju různý HW a při interakci s jejich firmware mám pocit, že přesně takto je implementována každá instrukce skoku....
:D :D :D :D
#define true (__LINE__ % 10 != 0)a
#define while (if)
Ano. Na dluh musí být dva. Riziko nese i ten, kdo půjčuje.Mimochodem jak má tohle fungovat třeba u toho autobusu? Fyzicky nesmíš odvézt člověka, co nezaplatil - kontroly při nástupu? A u jiných věcí, třeba zničeného vybavení bytu? Setkal jsem se tu s názorem, že si máš nájemníka předem proklepnout - ale pak to někdo opravdu udělal a od toho stejného člověka jsme se dozvěděli, že to je diskriminace.
Fyzicky nesmíš odvézt člověkaŘíká kdo? Běžně vidím, jak řidiči vezou svého známého a tak podobně. Revizoři nekontrolujou všechny.
kontroly při nástupu?Pokud je taková politika přepravní společnosti, tak ano.
Setkal jsem se tu s názorem, že si máš nájemníka předem proklepnout - ale pak to někdo opravdu udělal a od toho stejného člověka jsme se dozvěděli, že to je diskriminace.U pronájmů se běžně platí kauce předem. Třeba v podobě x měsíčního smluvního nájemné. Ale tohle vím, jen z doslechu, já jsem v nikdy v podnájmu ani nebydlel, ale nepronajímám.
Říká kdo? Běžně vidím, jak řidiči vezou svého známého a tak podobně. Revizoři nekontrolujou všechny.OK a souvislost/implementace problému černých pasažérů je jaká?
Pokud je taková politika přepravní společnosti, tak ano.To je přesně ten opruz slušných, znamená to násobně delší nastupování ve špičce a vůbec si to nedokážu představit.
U pronájmů se běžně platí kauce předem.…která ani zdaleka nepokrývá co všechno může nájemník zdemolovat. Já jsem zaplatil hodnotu jednoho nájmu - a za ten měsíc mě ani nestihnou vystěhovat, kdybych přestal platit, a to i kdyby jim stát všemožně nebránil.
Ale tohle vím, jen z doslechu, já jsem v nikdy v podnájmu ani nebydlel, ale nepronajímám.Jn, já jsem asi abnormálně chudý, když nemám jen tak volné 4 miliony na byt v Praze, tak jsem v nájmu.
OK a souvislost/implementace problému černých pasažérů je jaká?Já neřeším černé pasažéry, ale exekuce za skutek, který se stal přes 12 lety. Mě je úplně jedno, kolik je v MHD černých pasažérů. Kdyby to bylo zdarma, tak je jich tam nula.
To je přesně ten opruz slušných, znamená to násobně delší nastupování ve špičce a vůbec si to nedokážu představit.To je možný no.
…která ani zdaleka nepokrývá co všechno může nájemník zdemolovat. Já jsem zaplatil hodnotu jednoho nájmu - a za ten měsíc mě ani nestihnou vystěhovat, kdybych přestal platit, a to i kdyby jim stát všemožně nebránil.No on ten byt nikdo nikoho nenutí pronajímat. Ať si prostě vlastník nastaví takové podmínky, jaké potřebuje. A ano, jako předseda SVJ vím, že někteří vlastníci berou pronájem jen jako generátor peněz, je jim jedno, kdo tam bydlí a jak velký bordel dělá, kolik sousedů to obtěžuje, na schůze SVJ nechodí (což je problém z hlediska usnášeníschopnosti apod.).
Jn, já jsem asi abnormálně chudý, když nemám jen tak volné 4 miliony na byt v Praze, tak jsem v nájmu.Existuje jistý důvod, proč nebydlím v Praze. Dokonce ani v centru Olomouce. Chápu, že dnešní situace s cenami bytů je složitá, ale já jsem si bral první hypotéku v roce 2009 za 6.4%. Přesto to bylo levnější, než platit nájem. Což je vlastně po celou dobu, dneska mám hypo 1/3 ceny, co soused platí nájem. Ve stejném bytě.
Já neřeším černé pasažéry, ale exekuce za skutek, který se stal přes 12 lety.Aha, mně přišlo, že jsi začal řešit pohledávky obecně.
No on ten byt nikdo nikoho nenutí pronajímat.Takže všichni mají svoje byty vlastnit? A brát si hypotéky? A když třeba ještě při škole nemáš ani na downpayment, tak půjdeš na ulici? Nebo budeme mít 100% hypotéky?
Chápu, že dnešní situace s cenami bytů je složitá, ale já jsem si bral první hypotéku v roce 2009 za 6.4%. Přesto to bylo levnější, než platit nájem.Tohle za mě ignoruje lost opportunity co se s těmi penězi dalo udělat zatímco byly vražené v nemovitosti, což má imho o dost vyšší výnos.
Aha, mně přišlo, že jsi začal řešit pohledávky obecně.Ne, v tomto případě mi šlo o to, že mi přijde dost amorální vymáhat po někom dluh, za který vlastně ani nemůže (rodiče nedali dítěti na lístek apod.) Ano, má to řešit sociálka a ne exekutor. Jenže jsme v Česku.
Takže všichni mají svoje byty vlastnit? A brát si hypotéky? A když třeba ještě při škole nemáš ani na downpayment, tak půjdeš na ulici? Nebo budeme mít 100% hypotéky?Co máte všichni proti hypotékám. Ne vážně. Co? Tak na škole snad bydlíš na kolejích (vš, ne těch drážních
Tohle za mě ignoruje lost opportunity co se s těmi penězi dalo udělat zatímco byly vražené v nemovitosti, což má imho o dost vyšší výnos.Nerozumím. S jakými penězi? Já od první splátky platím méně, než je nájem. (V bytě stejné kategorie a na stejné lokalitě.) Já jsem s hypo ušetřil (proti nájmu). Teď mám fixaci na 7 let za úrok, který mě příjemně potěšil. Platím za byt 3x méně než soused. On nemá jistotu prodloužení smlouvy. A do budoucna můžou nastat tři situace: 1) nebudu mít na splácení, tak ten byt prodám (a půjdu se 3mil v kapse spát pod most - to je cca dnešní stav, ten byt je dnes cca 3x dražší než před 9 lety) 2) umřu před splacením hypo, potom mi to bude asi jedno 3) dožiju se plného splacení a potom ten byt v závěti někomu přenechám (což lze řešit dopředu i pro bod 2.) Může se stát to, co na slovensku, že si někdo bude hrát s plynem a celý panelák spadne (on byl následně stržen, propadla se horní patra a celé schodiště). V tom případě nevím, ale celý dům je pojištěn a jsou pojištěny jednotlivé byty, takže z pojistky bychom asi něco dostali a šli bychom pod most s několika mio. (Na tom slovensku jim v podstatě zaplatili tolik, že by to stačilo na postavené toho domu znovu.) Nájem znamená, že ten byt nikdy nebude tvůj. Hypo znamená, že to teď hned můžu prodat i s hypo, vzít prachy a jít bydlet jinam. Fakt nevidím žádnou výhodu v nájmu (jasně, v nájmu je to flexibilnější, ale to hraje na obě strany, někdy výhoda, někdy nevýhoda).
než je nájemA tohle mi přijde naprosto logické. Ten nájemní byt je buď stejně na hypo, tj ty jako nájemník někomu splácíš jeho byt a on chce mít i ještě nějaké kapesné. Takže je nájem dražší než hypo. Nebo je to již splacený byt, ok, potom to může být i levnější, ale zase ten vlastník zná poměry na trhu a nebude to pronajímat za jinak zvlášť nízkou cenu, takže se to stejně udrží na ceně +- stejné jako v prvním případě. (Prostě na tom bude vydělávat víc.) Poplatky za ten byt (společné prostory, fond oprava apod.) se stejně musí platit tak jako tak. Jestli mám někde chybu v úvaze, tak mě opravte.
Jestli mám někde chybu v úvaze, tak mě opravte.Chybu tam nevidím, ale není mi jasné, když je to tak výhodné, proč ta banka poskytuje peníze lidem na hypotéky a nekupuje místo toho ty nemovitosti hromadně rovnou (třeba přes nějakou realitní dceřinku).
To je přesně ten opruz slušných, znamená to násobně delší nastupování ve špičce a vůbec si to nedokážu představit.Já jo. Teda nemusím, zažil jsem to. Je to Heron-řešení do Heron-ideálního světa, který "detaily" neřeší. Nastupování se výrazně prodlouží a lidi navíc nemají tendence postupovat do zadní části vozidla, takže se vepředu mačkáte stylem "stojím na jedné noze, a to ještě ne na své" a vzadu jsou prázdná místa k sezení.
Je to Heron-řešení do Heron-ideálního světa, který "detaily" neřeší.Není.
Nikde jsem to nenavrhoval."Pokud je taková politika přepravní společnosti, tak ano."
Pokud
může být i odpovědné za dluhJenom taková drobná poznámka do diskuse (ne přímo tobě). Případ pobodání dvou lidí, z něhož byl podezřelý 14letý chlapec, policie odložila Tolik k celé té píííííp diskusi o tom, jak je šestileté dítě právně odpovědné, že uzavřelo smlouvu, jaké jsou promlčecí lhůty a tak dále.
Jako svět je mírně složitější, než "budeme trestat kuřáky, protože si za to mohou sami". Jsa nekuřák, nikdy bych si nedovolil odsuzovat kuřáky, protože z těch několika málo paperů vím, že to prostě není o (svobodném) rozhodnutí. Někomu prostě něco chybí v chemismu mozku, tak si to prostě doplňuje.Svět je velice jednoduchý. Máte rakovinu plic? Ano? Jste kuřák? Ano? Rakovina plic byla způsobena kouřením. Že jste každý den chodil do práce okolo rušné silnice? Kdepak, je to určitě kouřením. Existuje nějaký název pro statistku, která posiluje sama sebe?
Navíc mě ten smrad ve větší koncentraci prostě dusí.Aby tě to dusilo, nemusíš být nekuřák. To je hrozné seno, co se dnes prodává za nekřesťanský peníz. Sám jsem příležitostný kuřák, ale kouřím výhradně dýmkový tabák, ovšem i tak je problém narazit na tabák co je příjemný na kouření a voní zároveň. Vyhovovaly mi staré dobré osvědčené značky, které se už dnes nevyrábí. Většina z toho co se blenduje dnes se jim chutí ani vůní podobá jen málokdy. Za poslední dva roky jsem na nic kloudného co by je nahradilo nenarazil.
Očkování proti infekčním nemocem je něco, co funguje pouze pokud je určitá míra proočkovanosti (dle konkrétní nemoci).Není pravda. Určitou mírou proočkovanosti dosáhneš leda toho, že snížíš pravděpodobnost, že se nemoc přenese dál, protože u toho kdo je očkovaný nedosáhne stádia, kdy by se stal infekčním. Jenže to v případě virových onemocnění neplatí. Očkování není samospasitelné. Ale blogpost neřeší smysluplnost očkování, ale to, že se ostrakizují zdraví neočkovaní, zatím co skuteční očkovaní přenašeči vesele nákazu roznáší dál, aniž by si toho byli vědomi.
Určitou mírou proočkovanosti dosáhneš leda toho, že snížíš pravděpodobnost, že se nemoc přenese dál, protože u toho kdo je očkovaný nedosáhne stádia, kdy by se stal infekčním. Jenže to v případě virových onemocnění neplatí.Jasně, a proto očkujeme především proti bakteriálním nemocem a třeba očkovaní proti vzteklině ji dál roznáší, jenom sami neonemocní. /s
ani jsem nikoho se vzteklinou v životě neviděl. A to ani zvíře.A proč asi?
Taky si to pamatuji. Nic to ale nemění na tom, že jsem nikdy zvíře nakažené vzteklinou neviděl.Neviděl jsi ho, protože se tu plošně padesát let oškovalo a vzteklinu se podařilo vyhubit, že dneska patří v podstatě mezi kuriozity.
zdraví neočkovaníDobře a co teda navrhuješ? Za ten rok a půl jsem to z těch výkřiků o tom, že zemřelo "jenom" 0.5% lidí, nepobral. (Což je míra úplně mimo mísu, protože to není podíl těch, co se běžně narodí a běžně zemřou, ale z celkové populace a za několik málo měsíců. Ale to teď můžeme vynechat.) Pokud ti dosud zdraví neočkovaní onemocní a přijdou do nemocnice, tu zahltí, tak se následně stane co přesně? Ve tvém návrhu? Buď se tam nedostanou ostatní pacienti (cos kritizovals taky), takže? Lidé s covidem se budou pouštět domů s informací: "běžte umřít a hlavně nikoho nenakažte"? Co s dlouhodobými a trvalými následky? Chápeš, že tohle není o víře ani ideologii? Že ti lidé buď zahltí nemocnici nebo někoho doma nakazí, budou mít následky a v nějaké míře umřou? A ty následky budeš muset medicínsky řešit po zbytek života těch lidí?
A ti lidé prostě někdy museli umřít, přesto že medicínský pokrok řadě z nich prodloužil život nejmíň o deset let.Problém je v etice a v hranici. Říct jen tak do větru, že prodloužení života o 10 let vlastně nic neznamená, protože ti lidé prostě "musí umřít" je neetické. A v čistě technickém pohledu na věc to vede k tomu, že nemocnice vlastně vůbec nepotřebujeme, protože všichni jednou umřeme.
Už teď je jasné, že měla mnohem menší počet obětí, ve srovnání se současnou situací.https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_epidemics#By_death_toll Spanish Flu: Two years later, nearly a third of the global population, or an estimated 500 million people, had been infected in four successive waves. Estimates of deaths range from 17 million to 50 million, and possibly as high as 100 million Covid-19: As of 25 October 2021, more than 243 million cases and 4.94 million deaths have been confirmed
akorátže neumírali na španělskou křipku ale s španělskou křipkou :D :/ :D :/ zabíjeli různý bakterie kterejm se třeba děsně líbilo v rozežranejch plicích + další podobný příčiny. kdyby třeba jako měli vobyč antibiotika by to jakoby bylo +- stejný s koronarýmou počet těch vobětí :O :O
.............možná menčí neni prokázaný že fachidiotcký lockdowny v provedení našich datovejch svazáků fungujou aje votázka děsně tajemná jestli navopak všecko nedělaj eště horší tim vomezením rychlýho promořování == dání prostoru pro mutace tim stlačením reprodukčního čísla pod přirozenou hodnotu :O :O
Proč? A jako zkusme to bez emocí.Protože k tomu není důvod. Vakcína poskytuje:
A to proto, že vakcína nikdy není 100%, ne každému se vytvoří protilátky, někteří lidé ani očkovaní být nemohou, takže celková proočkovanost musí být vyšší než nějaká míra. Aby to fungovalo a ochránili se všichni.Ty navrhuješ povinné očkování, které k požadovanému cíli stejně nepovede. Nebude to samo o sobě stačit. Třeba milión lidí by si šel nechat píchnout proti své vůli vakcínu a ono by to možná mrzce pomohlo srazit reprodukční číslo o nějaký pakatel. Já jsem navrhoval v komentáři, na který reaguješ a který jsi patrně nečetl, že bych podporoval ochranu lidí, kteří se očkovat nemohou. Takže pokud se chtějí chránit a nemohou, zde je cesta. Třeba v dočasném invalidním důchodu. Sledovat úroveň protilátek není problém a různé takové studie probíhají. Asi by to šlo sledovat i u každého jednotlivě, přinejmenším u rizikových skupin, třeba pacientů po transplantaci.
Stát se zaměřil na velká očkovací centra, která udělala tu hlavní práci. Jsou lidé, kteří se tam nedostanou (nemají jak), takže potřebují lokální očkovací místo.Do některých lokalit jezdily mobilní týmy a očkovaly jednorázové vakcíny. V létě je po těch lapáliích konečně už očkovali i praktici. Atd. Neumím posoudit, ke kolika lidem se vakcíny nedostaly. Klidně tam může být značný prostor pro zlepšení. Ale nesouvisí to vůbec s (ne)povinností očkování. Mimochodem pravděpodobnost, že se kovidem nakazí šumavský samotář docela a dočista odřízlý od civilizace, který nemůže nikam sám dojít a ani nemá známé nebo rodinu, je dost nízká.
Očko ve Čt, v pátek jsem si vzal dovolenou (..., neřeším). 4 dny volna. Tak si mě zavolal vedoucí, že to asi neprojde, že dvě propustky jsou blbost. [...] Proč nejsou automaticky tři dny volna? Jako jinde?Ano, souhlasím, že dávat volno by bylo vhodné jak z hlediska komfortu, tak i omezení případných nežádoucích účinků a pravděpodobně dokonce i zvýšení účinnosti očkování. Méně zátěže a méně stresu by budování imunity jistě prospělo. Neumím posoudit ekonomické dopady třídenního volna, natož placeného. Možná ale třeba alespoň na neplacené volno by nárok být mohl. Stálo by za zvážení, jestli třeba v daném měsíci nesnížit odvody na zdravotní pojištění. V této situaci by se asi dala udělat výjimka. Léčba kovidového pacienta jsou desítky a stovky tisíc. Ponížit odvody a efektivně tak lidem kompenzovat neplacené volno by se mohlo ekonomicky vyplatit.
Není to nic zajímavého. Prostě v samém počátku epidemie v ČR proběhla v médiích zpráva, že zabavený líh, který celní správa normálně likviduje, bude použit na výrobu dezinfekce. Nechce se mi to dohledávat. Jen jsem na tom ilustroval, že tehdy nebyly ochranné pomůcky dostupné. Proto jsem se na uplatňovaná opatření díval jinak (všechna jsem respektoval a mnohá hájil). Nyní je v tomto směru situace nesrovnatelně lepší. Je pravda, že ten virus, potvora, zmutoval do podoby, kdy už respirátory patrně nepomáhají tolik jako dřív, ale zas máme to očkování, snad i nějaké léky pro rizikové pacienty, které když se podají včas, tak ten průběh zmírní, atd.dezinfekci nechávala celní správa vyrábět ze zabaveného lihuO tom nic nevím. (Sem s tím.).
Opět, jak jsem uváděl v komentáři, na který reaguješ, tak lahvičku si lze obstarat i jinak (např. sprej od brýlí) a doplňovat si ji z litrové lahve alkoholové dezinfekce, kterou lze koupit za stovku. Za zlodějinu to nepovažuji. Je to prostě jen relativně drahé. Kdo chce, koupí si to. Kdo nechce, zařídí se jinak. Ne každý disponuje vhodnou lahvičkou, injekční stříkačkou, bez které by se to plnilo pěkně blbě, a časem a ochotou to řešit, tak prostě radši zaplatí za hotový výrobek. Takhle funguje zdravý kapitalismus. Mně taky přijde, že bych to dokázal vyrábět a prodávat levněji. Kdybych objednal prázdné lahvičky a alkohol v těch litrových lahvích, tak mi stačí kbelík, kam si to přeleju, injekční stříkačka na to plnění a tiskárna na etikety a myslím, že za hoďku bych jich kolem stovky naplnit mohl. No, ale počkat. Tak prvně musím dojít na úřad a zřídit si živnost, pokud ji nemám, nebo nedej Zaklekávač založit firmu. Pak nevím, jestli na výrobu takové dezinfekce nemusím splňovat nějaké hygienické předpisy. Pokud ano, tak jaké? Kde tyto informace najdu? Kde je návod? Hm, hm. Jako bylo by mrzuté, kdybys tam napsal, že je to dezinfekce na ruce a ono se pak třeba ukázalo, že vlastně tím pádem je to zdravotnický výrobek a tím pádem musíš mít razítko a kdesi cosi, jinak strašně moc porušuješ zákon. Tam visí ve vzduchu strašně moc otazníků. Dobře, takže se rozhodneš to udělat tím jediným praktickým způsobem, kterým se tyhle situace běžně řeší: prostě se na to vysereš, jdeš a uděláš to. A ono to nějak dopadne, úřady se kdyžtak okecají… Takže jsi za jeden den venku na dvorku vyrobil tisíc lahviček s dezinfekcí. Protože kdybys to dělal doma v místnosti, tak budeš na konci toho dne ožralý jako Hradu (p)rezident. Zkontroloval jsi, že všechny jsou naplněné řádně po rysku, abys neporušil zákon. Nalepil jsi na ně etikety. Složení jsi přepsal z použité dezinfekce. Modlíš se a doufáš, aby tam to složení bylo uvedené korektně. Protože kdyby nebylo, tak nevíš, jestli je to tvoje vina, nebo vina dodavatele, a jak to jako budeš dokazovat a jak se to bude právně řešit. OK, takže máš konečně plnou krabici připravenou k prodeji a je na čase začít řešit logistiku a distribuci. Fajn by bylo prodávat to v nějaké síti lékáren, tak je kontaktuješ se svou jedinečnou nabídkou. Můžeš použít pouze telefon. Kdybys jim poslal e-mail, tak je to nevyžádaná pošta a můžeš dostat pokutu za spamování. Telefon je víc v klidu, ten jenom drnčí a znemožní v danou chvíli ostatním lidem se na to číslo dovolat. Takže tam určitě dává tohle omezení smysl, si myslím. Síti lékáren nabídneš svou skvělou, úžasnou a děsně moc levnou dezinfekci. Obchod se uzavře – za velkoobchodní cenu. A ouha, vlastně. Za kolik to ti dodavatelé těm lékárnám prodávají? Za kolik jim to prodáváš ty? A za kolik to prodávají ony? Ty vago. Takže ty přijedeš do skladu lékárny. Předáš zásilku tisíce lahviček dezinfekcí. Protože jsi hodný a etický podnikatel, řekl sis jen o 10 Kč za kus. Vyinkasuješ 10 000 Kč celkem. Zní dobře, za den práce. A minimálně den dva papírování, obíhání úřadů a zjišťování elementárních informací co a jak (pokud jsi nikdy dřív nepodnikal). Odečti dopravu. Uvědom si, že jsi svůj automobil použil k podnikatelské činnosti, a měl bys správně platit silniční daň. Odečti další papírování a další peníze. Odečti sociální a zdravotní pojištění. Odečti materiál, který jsi použil. Odečti zbylý čas, který jsi strávil prací a spočítej si náklady ušlé příležitosti, tj. kolik by sis vydělal jinde a jinak. Podíváš se na e-shop, za kolik lékárna prodává tvůj skvělý revoluční výrobek, který přinese čistotu rukou do každé domácnosti. No zas taková sláva to není. Lékárna si připočetla vlastní marži. A úplně jsi zapomněl na DPH, takže to je vlastně plus 20 nebo kolik procent. Navíc nejsou kreténi. Když si to teď lidi kupují za 59 Kč, co by zlevňovali? To dají za 49 Kč. Lidi jsou happy, že je to levnější. Lékárna je happy, že má levnějšího dodavatele a víc vydělá. Říkáš si, že bys měl přejít do protiútoku. Kašlat na marže oplzlých nenažraných distributorů farmaceutického průmyslu! Pojďme do toho, pojďme rozjet vlastní e-shop a logistiku. Koupit doménu, hosting, nahodit e-shop nebo objednávkový systém, upravit šablonu a popisky. Pohoda, za hoďku dvě hotovo. Vyřešit e-mailing: dobře, fajn. Sepsat obchodní podmínky, reklamační řád, ochranu osobních údajů… Dobře, to už je trochu horší. Všechno vychytáme, aby šlo přijímat objednávky. Dobře, fajn. Takže dezinfekci samotnou prodáváš za něco. Doprava stojí něco… Počkat, vždyť to je dražší než ten produkt. A ještě bys to musel balit a ručně odesílat! Aha… Ale tak kdo by si kupoval jednu lahvičku, že jo, rovnou jich prodáš víc najednou. Zákazník vyplázne dvě kila, ale dostane strašně moc lahviček dezinfekce. Super. Zaplatíš reklamu, abys na svůj webík nahnal traffic. Ono to ale stojí nějaké peníze! No teda, to jsme si vlastně neuvědomili. Nevadí, zacálujeme to. Zákazníci ocení naši nízkou cenu a začnou si to šířit virálně sami, přece. To je jasné. Kampaň zafungovala a už nám přišla první objednávka. Bereme jednu krabici, plníme ji obsahem, tiskneme fakturu. Balíme, lepíme. Vytiskneme etiketu. Vyrážíme na poštu a odesíláme zásilku. Vracíme se zpátky, po cestě stavíme u pumpy a tankujeme benzín. Ten zas kurva zdražil… Chvíli takto fungujeme a doufáme, že obchody začnou narůstat. Trochu se tak děje, ale poptávka zaostává za naším očekáváním. Začnou se objevovat první problémy. V e-mailu najdeme zprávu od nespokojeného zákazníka: „Zboží se mi nelíbí. Odesílám jej zpět, vraťte mi peníze“. Nemáme firemní sídlo. Nefungujeme jako logistické centrum. Úřadujeme z domova. Vyrážíme zase na poštu a ve schránce nacházíme lístek od pošťáka, že adresát nebyl zastižen. Tak pochopitelně. Bereme lístek a razíme na poštu. Odesíláme zásilky. Přebíráme vrácené zboží. Doma si uvědomujeme, že na lahvičce nejde poznat, zda ji někdo otevřel. Nevíme, jestli vykoumaný zákazník z lahvičky nevycucnul líh a nevrátil do ní třeba vodu. Nebo to nenaředil. Počkat. Teď to ale nemůžeme vrátit zpátky do prodeje, vždyť za to neseme veškerou odpovědnost. Tak co s tím? A zákazník už nás uhání, že chce zpátky svoje peníze, na které má ze zákona nárok! No, kdo tohle taky vymyslel… Přece by bylo logické mít možnost žádné vracení prostě neumožňovat. Kor u výrobků takovéto povahy. Ber nebo nech být. Co s tím teď dělat? Asi musíme improvizovat. Nechceme riskovat, že někomu prodáme šunt, ale nechceme si nechat ani srát na hlavu. Lahvičky jdeme vylít do hajzlu a zkusíme po čichu poznat, jestli to vypadá jako líh. To jen abychom věděli, jestli zákazník obsah nevyměnil. Tak asi ne, ale stejně to musíme vylít, protože chemický rozbor na tom teď asi dělat nebudeme. U jedné lahvičky si všimneme, že je z ní část spotřebovaná. Tekutina v lahvičce je jasně pod ryskou. Dobře, dobře. Píšeme zákazníkovi, že vracíme peníze za nových 9 lahviček. Nemáme chuť se s ním hádat a vysvětlovat mu, že jsme je museli všechny zlikvidovat. Že jsme to prostě nemohli vrátit znovu do prodeje, když nevíme, co s nimi dělal. Ale tu jednu načatou lahvičku, kterou jsme naštěstí stihli vyfotit, tu mu teda odečteme. Zákazníkovi se to nelíbí. Že my si to vyrábíme, my to můžeme doplnit. Že lahvičku nespotřeboval celou, ale jen část. Že on nebude platit celý produkt, když ho nespotřeboval. Ze zákona má právo na vrácení částky zkrácené o vrácení zboží do původního stavu. Že musí uhradit jen tu ztracenou hodnotu. Rozhodně nebude platit celou tu lahvičku, když lahvička byla skoro plná a jen párkrát si z ní ustříkl. V e-mailovém ping pongu se dohadujeme o tom, co že to zákon vlastně říká, nebo neříká. My to ve skutečnosti samozřejmě nevíme. Zákazník to nejspíš taky neví. Rychle googlíme definice a snažíme se zjistit, kdo z nás má pravdu. Trochu se ale děsíme toho, že na nás přijde kontrola. Kontrola může něco najít! Nevíme, co by měla najít. Nejsme si vědomi toho, že něco porušujeme. Ale vůbec si nejsme jisti, že v našem banánistánu vůbec nic neporušujeme. Vždyť co zákon, co vyhláška, co nařízení, tak tam visí jeden pomyslný otazník vedle druhého. Dělám správně tohle, dělám správně tamto? Úředníci ví, co v praxi budou nebo nebudou pokutovat. Ale úředník není žádný rádce, který bude zdarma poskytovat rady nějakému soukromníkovi! To teda jako ne. Leda tak za dobrou bonboniéru možná slovo utrousí. Takže vlastně když si to člověk tak spočítá, zváží pro a proti, tak zjistí, že bude nejlepší se na to vysrat. Prachy to takhle moc nesype, člověka to nutí mít fakt hodně pružnou páteř, ba možná dokonce ani žádnou nemít, a moc neřešit, jestli postupuje správně nebo ne. To není každému komfortní. A to už není ten zdravý kapitalismus, protože typicky výrazně neuspěje hodný strejda s nějakou garážovkou, který si řekl, že by se dalo něco dělat, zjistil si, jak to dělat tak, aby nikomu nezkřivil vlas, šel a udělal to. Uspějou hlavně buldozeři, co jdou přes mrtvoly. Kterým je tohle prostě jedno. Najdou způsob, jak obehrát systém. Možná občas někoho podvedou, podrazí… Ale tak to prostě funguje. Je to jediná cesta. Takže borec, který v tom umí chodit a vydělávat, si fakt nebude lámat hlavu nad tím, jestli v těch jeho lahvičkách někdo něco nevyměnil. Nenastříkal tam nějakou sračku. Move fast, break things, jak říká Zuckerberg o těch svých uživatelích, které označuje za dumb fucks. Borec, co v tom umí chodit, by zákazníkovi promptně vrátil prachy, aby od něj nevyfasoval záporné hodnocení na Heuréce. Do zjevně načaté lahvičky by přicmrdnul trochu nového lihu. A hurá to prodat nějakým dementům jako dezinfekci na ruce. Tak kdo je další na řadě? A věř mi, že takový borec fakt nebude řešit, jestli si třeba neúčtuje zbytečně moc a nepřinášelo by mu větší radost trochu zlevnit, ale dostat ten produkt k víc lidem. Herone, už chápeš, proč jsem v té dřívější diskuzi říkal, že místo různých těch zákazů a regulací by bylo lepší spíš mít jen povinnost zákazníka pravdivě informovat? Proč chci, aby různých nákazů, příkazů a nařízení bylo co nejmíň? Aby systém jako celek byl co nejjednodušší a nejtransparentnější? Ty se na to díváš s mentalitou zaměstnance. Pohybuješ se asi v prostředí, do kterého někdo nalil minimálně pár (desítek) mega. Je prostor všechno dělat strašně moc profesionálně. Najme se zaměstnanec. Udělá se školení BOZP. Představí se kolegům. Všichni mají svojí roli, ví co a jak. Není problém mít všechno pojištěné, na všechno mít zásoby, všechno konzultovat s odborníky, co se úzce specializují na tu jednu věc. Kdyby šéf nebyl debil, tak všechno by se dalo řešit strašně moc v klidu. Bez stresu. A firma by šlapala jako švýcarské hodinky. Já taky nejsem podnikatel, takže ten výše uvedený popis nevychází z přímých osobních zkušeností. Celkově mám ale trochu jiný background, leckde jsem viděl zákulisí a mám jiný vhled do místního prostředí. Když jsem byl mladší, tak jsem toho v tomhle směru taky fakt mraky načetl a celkově se na to dívám úplně jinou mentalitou. Takto se nediv, že 50ml lahvička dezinfekce stojí 59 Kč. Šlo by to dělat jinak: 1. Jednoduše založíš firmu. Ověříš identitu, zaplatíš poplatek, hotovo. 2. Nemusíš řešit žádné daně, žádné výkazy, žádné sociální nebo zdravotní pojištění. Je to prostě prázdná právní obálka. Až začneš ročně generovat X peněz zisku/obratu, stát se teprve začne domáhat svého podílu na výpalném. Do té doby se neplete pod nohy. 3. Z nějakých oficiálních zdrojů si velmi jednoduše dohledáš, co musí splňovat taková „lahvička dezinfekce na ruce“. Jestli se to reguluje, jak se to reguluje. Možná to nebude nikde napsané. V takovém případě bys mohl kontaktovat státní správu, která ti za symbolický anti-DDoS poplatek (např. 500 Kč, příp. by tam byla třeba nějaká závislost na předchozím počtu dotazů, nebo velikosti firmy) bude povinná poskytnout závazný právní výklad. Úředníci by měli v popisu práce aktivně se ti snažit pomoct. Neměli by být zcela prosti jakékoliv osobní odpovědnosti, ale neměli by být ani nesmyslně penalizováni (protože pak by ze strachu o sebe jasné a rozumné stanovisko nikdy neposkytli – co kdyby náhodou někdo něco, úplně jasné to přece není…). 4. Skončíš na tom, že když chceš dělat dezinfekci, tak musíš splnit tohle, tohle a tamto. A nebo tomu budeš říkat jinak, třeba jen technický líh s aditivy, a pravidla budou mírnější. Prostě najdeš řešení takové, abys mohl tu věc dělat pro tebe přijatelným způsobem, ale současně jsi výsledný výrobek korektně označil a neklamal jsi spotřebitele. Chci si stříkat na ruce něco z lahvičky, kterou ručně plnil strejda v paneláku s cigárem u huby, kterému do toho občas spadne popel nebo bordel z vousů? Prakticky to v tomto případě pro osobní použití asi spíš nevadí, ale chápeš, kam směřuju. Ale kdybych to kupoval s tím, že je to technický líh a nebo třeba čistidlo? Už je ta konotace trochu jiná, jako spotřebitel vím, že kvalita může být nižší. A nebo bych to musel správně označit lístečkem: „Lahvička, kterou plnil dezinfekčním roztokem strejda v paneláku, a do které mohl při plnění napadat popel z cigára nebo bordel z jeho vousů“? Čili stát by vůbec nemusel prodeji takového výrobku aktivně bránit. Důraz by byl kladen jen na to, aby spotřebitel věděl, co si kupuje (a u potenciálně nebezpečných věcí, aby fakt věděl, co si kupuje, a fakt jakože hodně nebezpečných věcí, aby OPRAVDU SMRTELNĚ VÁŽNĚ věděl, co si kupuje). 5. Když bys to chtěl prodávat s tím, že to nejde vracet, tak bys prostě napsal, že to nejde vracet. Atd atd. S tímhle přístupem by vzrostla konkurence, na trh by se dostalo mnohem víc výrobků. Ne všechny by byly kvalitní. To by si musel každý zvážit, jakou kvalitu očekává a jestli si koupí tu lahvičku, kterou někdo ručně plnil doma v obýváku, a nebo tu, která vyjela z moderní fabriky, kde je vše naprosto sterilní. Především ale tím, jak by ta konkurence soupeřila a předháněla se mezi sebou, a jak by na tom trhu figurovalo mnohem víc lidí, tak ony by se i ty garážové firmy začaly velmi rychle profesionalizovat. Napřed to fousatý strejda plní ručně úplně amatérsky. Pak začne postupně investovat do lepšího vybavení a nakonec bude mít plně automatickou linku, která to sama naplní a zabalí. Líp vychytá logistiku a distribuci. Proč? Protože pravděpodobně nebude sám, kdo se v tom lepším a jednodušším systému pustil do podnikání. V tom stávajícím systému mohou uspět jen obří korporace. Ale v jednodušším systému budou vládnout malé firmy. Takže ani náš modelový strejda z garáže nebude muset jednat jen s Facebookem a celorepublikovou sítí lékáren. Jednal by napřímo s majitelem lékárny, kterou má naproti přes ulici, a dalšími podniky v jeho blízkosti. Rázem se ti začne zjednodušovat uvažování nad dopravou, protože prostě tu jednu prťavou lahvičku dezinfekce nemusíš táhnout od dodavatele přes půl světa. Vyprodukuje to někdo lokálně v každé druhé větší vesnici. Aha… A tím pádem začne dávat ekonomicky i daleko větší smysl recyklace. V pondělí ráno cestou do práce se zastavit u místního obchodníka, prázdnou lahvičku odevzdat, koupit novou. Modelový ekologický strejda, který se na stará kolena stal hipsterem a zboží rozváží osobně na kole, může prázdné lahvičky vyzvednout a plné dodat. V garáži-turned-hi-tech-fabrika je nechá vymýt, doplnit, znovu přelepit atd. Výsledkem by byl mnohem stabilnější a decentralizovanější systém. Byl by to systém, kde by, pravda, bylo hodně redundance: místo toho, aby někde v Číně byla fabrika, která jednu věc chrlí po miliónech kusů, tak by ty výrobní kapacity byly rozprostřené po světě a asi ne každá by jela pořád naplno. Je to něco za něco. Ale to něco, které získáš, je nesrovnatelně stabilnější systém, kde když vyhoří jedna továrna, tak celosvětově nevystřelí cena pevných disků. A kde byly ty časy, kdy cena disků byl náš největší problém, ve světle rozpadu dodavatelských řetězců, který pozorujeme v tento den a v tento hodinu. Hlavně a především by to ale byl svět, ve kterém by se lépe žilo a svobodněji dýchalo. Svět, ve kterém když zjistíš, že se 50ml lahvička dezinfekce prodává za 59 Kč, tak bys okamžitě začal přemýšlet nad tím, jestli to nedokážeš dělat sám lépe a levněji. A první co by tě napadlo by nebylo „ale to nejde, přece, to takhle doma… to bych potřeboval… a vždyť to určitě potřebuješ nějaké povolení na to, to není jen tak“, ale jestli to chceš dělat, bavilo by tě to a dokázal bys na tom třeba něco vydělat. Tohle byl vždycky ten směr, kterým jsem se díval na kapitalismus. Žít a nechat žít. Laissez faire. Decentralizace na všech úrovních. Ne, že se čtyři sta padesát milionů obyvatel sedmadvaceti evropských zemí sdruží do jednoho bloku, který napřed společně rozhoduje o tom, jestli Česi smí Čechům prodávat pomazánkové máslo, pak začne strkat Polsku nos do justice a za chvíli bude rozhodovat o tom, jestli se nová školka má postavit v Horní Dolní o kousek víc vlevo nebo vpravo. Ať si to postaví třeba na cvičebním poli pro armádní bombardéry. Mně je to úplně jedno. Stejně tak je mi jedno, jestli se Kapica naočkuje nebo nenaočkuje. Je mi jedno, jestli Bob požádá Alici, aby ho odpojila od přístrojů. Je mi jedno, jestli hospodský ve dvě sta kilometrů vzdálené vesnici, kde jsem v životě nebyl, řekne, že se tam smí kouřit. Je mi jedno, jestli máma potratí špatně se vyvíjející plod. Je mi jedno, jestli je někdo na kluky nebo na holky. Jakou vyznává víru. Co fetuje a jestli doma ve sklepě vaří pervitin. Je mi jedno, jestli si někdo pouští do sluchátek moc hlasitou hudbu a poškozuje si sluch (EU to chtěla regulovat, nevím, jak to dopadlo). Co mi není jedno je, když vstanu z postele s horečkou, otevřu okno, abych si pustil do místnosti čerstvý vzduch, odejdu si udělat čaj a když se vrátím zpátky, zjistím, že se mi do ní nahrnul šedočerný dým od souseda, který pálí v kamnech PET lahve, začne mě bolet hlava a v místnosti mám několik hodin příšerný smrad, který není jak vyvětrat, protože venku pokračuje útok chemickými zbraněmi. Už je to hodně dávno, nechci to radši víc komentovat. Ale přestal. Stejně tak mě moc nevzrušuje, jestli ve Španělsku týrají býky při těch jejich nesmyslech, nebo jestli paní Nováková uklouzla na náledí a zlomila si kotník, protože na Nova-like reportáže ze vzdálených koutů planety jsem si vytvořil imunitu již v útlém dětství. Ale není mi to jedno, když to pozoruji ve svém bezprostředním okolí nebo se mě to nějak hmatatelně dotkne. Proto i ten příklad s mrzačením odchytnutých kocourů. Je mi jedno, že v Africe umírají lidi, protože pro ně není dost vakcín, když sami nemáme dost. Ale když jich máme nadbytek a nejsou zájemci, kterým je píchnout, tak to už je na můj vkus dost bezohledné. Tak snad jsem to shrnul v nějaké celistvosti a je zřejmější můj pohled, protože z předchozích diskuzí asi nebyl. Přemýšlím, kam případně nasměrovat dál, a asi bych začal u La Veye. Ne u toho, že to byl cirkusák, který své stěžejní dílo napsal velmi pravděpodobně jako recesi a provokaci v 50. letech v křesťanských Spojených státech, aby říznul do vrstvy všudypřítomného pokrytectví, a nakonec se stejně jako mnozí další recesisté, jako kupříkladu Vít Jedlička, ocitnul ve vleku zfanatizovaného davu, který se mnohdy neobtěžoval pochopit skutečný smysl jeho myšlenek, a začal až do vyhoření hájit jejich projekce, ale proto, že když ponecháš stranou tu směšnou omáčku a arbitrárně přidaná době poplatná slova, tak je to vlastně celkem nudné a zoufale neoriginální. To je na tom právě zajímavé, jakkoliv absurdně to zní a jakkoliv bezvýznamné a snad hloupé to dílo jako celek pro řadového čtenáře je. Mezi řádky v tom najdeš určitou reflexi tisíců let vývoje společnosti. A možná ti to přepne pár synapsí mezi neurony, abys začal vidět paralely někde, kde jsi je dřív neviděl. Pak bych si přečetl pohádku Bohatý táta, chudý táta od zkrachovalého Kiyosakiho, který ve skutečnosti sám nedokázal zrealizovat to, o čem psal, ale za to začal slušně vydělávat prodejem motivačních knížek, a volně na ni navázal Vaňharou, resp. jeho blogem čteným od konce po začátek, pro porovnání s realitou – a hlavně tím, jakým směrem se ta realita v posledních letech ubírá. Potom to chce porovnat s českou a eurounijní realitou, nejlépe asi z nějakých fór a blogů lidí, kteří začínají nebo začínali od nuly na něčem jiném než MFAčkách a jejich obdobách. Tam si stačilo dát pozor na to, že oops, dokud fakturuješ americké pobočce Googlu, jsi v pohodě, ale jakmile Google přesunul pobočku do Irska a chtěl jsi ho zinkasovat, musel jsi se stát plátcem DPH; pokud jsi to neudělal, normálně to fungovalo, peníze přišly a všechno, akorát dotyčný – často nevědomky – porušil daňový zákon. Takže určitě bych se spíš porozhlédnul po něčem jako byl blog té paní, která si chtěla založit pekárnu. Ta sice nenarážela na miny v podobě toho, že se najednou přesune pobočka odněkud někam a provedením stejného triviálního úkonu, který provedla padesátkrát v minulosti, se z ní stane štvanec, který okrádá Českou socialistickou republiku, ale za to zjistila, že aby mohla někomu prodat kousek pečiva, tak by musela překopat půlku baráku, protože předpisy jsou prostě předpisy. -příruční 50ml lahvička dezinfekce za 59 KčZlodějina.
A nebo bych to musel správně označit lístečkem: „Lahvička, kterou plnil dezinfekčním roztokem strejda v paneláku, a do které mohl při plnění napadat popel z cigára nebo bordel z jeho vousů“? Čili stát by vůbec nemusel prodeji takového výrobku aktivně bránit. Důraz by byl kladen jen na to, aby spotřebitel věděl, co si kupuje (a u potenciálně nebezpečných věcí, aby fakt věděl, co si kupuje, a fakt jakože hodně nebezpečných věcí, aby OPRAVDU SMRTELNĚ VÁŽNĚ věděl, co si kupuje).A opravdu si myslis, ze je to realne proveditelne?
Především ale tím, jak by ta konkurence soupeřila a předháněla se mezi sebou, a jak by na tom trhu figurovalo mnohem víc lidí, tak ony by se i ty garážové firmy začaly velmi rychle profesionalizovat. Napřed to fousatý strejda plní ručně úplně amatérsky. Pak začne postupně investovat do lepšího vybavení a nakonec bude mít plně automatickou linku, která to sama naplní a zabalí. Líp vychytá logistiku a distribuci. Proč?To je naprosto naivni predstava, ktera predpoklada, ze jedinnymi konkurencnimi vyhodami je rust kvality a lepsi vyrobni procesy. Firma (na neregulovanem trhu) muze dosahnout mnohem zajimavejsich vyhod s mensim usilim -- muze zamestnavat lidi za par dolaru na den, zamestnavat deti, muze vyhazovat odpad do reky, oceanu, kaslat na bezpecnost prace. Proc si myslis, ze se takova spousta vyrobnich zavodu presunula do ciny a dnes spis do dalsich oblasti JV Asie? To jsou veci, kterym nemohou konkurovat ani zabehnute podniky, natoz deda v panelaku.
Výsledkem by byl mnohem stabilnější a decentralizovanější systém. Byl by to systém, kde by, pravda, bylo hodně redundance: místo toho, aby někde v Číně byla fabrika, která jednu věc chrlí po miliónech kusů, tak by ty výrobní kapacity byly rozprostřené po světě a asi ne každá by jela pořád naplno. Je to něco za něco.Proc tedy mame jen dva nebo tri vyrobce pevnych (rotacnich) disku? Muze za to nejaka regulace nebo je to spis dusledek globalniho ekonomickeho systemu? Proc deda v garazi nebo v panelaku nevyrabi pevne disky a postupne se neprofesionalizuje?
Druhý scénář je levnější, rychlejší, vede na podstatně rychlejší nárůst globální proočkovanosti, zachrání více životů, utuží diplomatické vztahy a způsobí menší vnitrostátní politické napětí.
nj když je něco levný tak to jako muže bejt pro blob navopak problémek :D
Proto i ten příklad s mrzačením odchytnutých kocourů.
toulavejm kocourům v utulku dávaj pryč kuličky by všecko nevočurávali a lidi tam nepochcípali smrady néé aby nebylo děsně moc koťat :D ;D
A to už není ten zdravý kapitalismus, protože typicky výrazně neuspěje hodný strejda s nějakou garážovkou, který si řekl, že by se dalo něco dělat, zjistil si, jak to dělat tak, aby nikomu nezkřivil vlas, šel a udělal to. Uspějou hlavně buldozeři, co jdou přes mrtvoly. Kterým je tohle prostě jedno. Najdou způsob, jak obehrát systém. Možná občas někoho podvedou, podrazí… Ale tak to prostě funguje. Je to jediná cesta.Takhle to ale bylo vždycky. A také to bylo vždy jádro levicové kritiky kapitalismu. Ale holt pokrok nezastavíme, dnes je to pravicová kritika (protože se řeklo že ten reálný kapitalimus není ten opravdový kapitalismus... co mi to jenom připomíná...).
Tohle byl vždycky ten směr, kterým jsem se díval na kapitalismus.Problém je, že to co popisuješ mi to připomíná distributivismus než kapitalismus. Ale zas tak podrobně jsem to nezkoumal, neboť jako správný (a ochotný) účastník kapitalismu mám jiné věci na práci
Takze strejda co do tech lahvicek nachcije na tom bude mnohem lip, nez ten blbec, co do nich bude poctive lejt lih.Vida. Mohl jsem si ušetřit svůj dlouhý komentář.
Volny konkurencni trh je totiz stejna utopie, jako funkcni komunismus. Ve sktutecnosti na tom trhu vyhraje a ostatni zlikviduje ten, kterej bude vyjebavat s naprosto vsema a vsim naprosto nejvic.Volný trh neznamená, že nemáš policii, která vyšetřuje podvody, ne? Jakože to je přece úplně stejné jako v regulovaném trhu, taky nikdo nekontroluje jestli do lahviček někdo nachcal, začne se to řešit až když přijde stížnost. To co kritizoval je především, že dneska je problém vůbec sehnat všechny povolení, lejstra a obecně kokotiny, abys vůbec mohl začít něco vyrábět a prodávat. A setrvačnost úřadů je taková, že když někdo pančuje vodku, tak stejně oslepne X lidí než vůbec kdy něco vyřeší.
Volný trh neznamená, že nemáš policii, která vyšetřuje podvody, ne? Jakože to je přece úplně stejné jako v regulovaném trhu, taky nikdo nekontroluje jestli do lahviček někdo nachcal, začne se to řešit až když přijde stížnost.Hlavně je potřeba nezaměňovat trh a kapitalismus. Graeberova pasáž o Číně: Může se to opět zdát podivné, protože jsme zvyklí kapitalismus a trh ztotožňovat, ale jak upozornil velký francouzský historik Fernand Braudel, v mnohém je také možné pokládat je za protiklady. Zatímco trh jsou způsoby, jak směnit věci prostřednictvím peněz - z historického pohledu, způsob pro ty, kdo mají nadbytek obilí, aby si opatřili svíčky a naopak (v ekonomické zkratce K-P-K, jako komodita-peníze-jiná komodita), kapitalismus je především umění využít peníze k získání více peněz (P-K-P). Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je založit nějaký formální nebo skutečný monopol. Kapitalisté, ať už jde o obchodnické vladaře, finančníky nebo průmyslníky, se proto vždy snaží získat si spojence mezi politiky, aby dosáhli omezení svobody trhu a tím pádem to měli snadnější. Z tohoto pohledu byla Čína po většinu svých dějin naprosto antikapitalistickým tržním státem. Na rozdíl od pozdějších evropských panovníků se čínští vládci systematicky odmítali spojit s rádoby čínskými kapitalisty (kteří tu existovali odjakživa). Podobně jako jejich úředníci je namísto toho vnímali jako škodlivé příživníky - jejichž vyloženě sobeckou a antisociální motivaci bylo přesto možné jistými způsoby využít, což se nedalo říci o lichvářích. V konfuciánském pojetí byli obchodníci něco jako vojáci. U těch, které lákala kariéra v armádě, se předpokládal výrazný motiv lásky k násilí. Jako osobnosti to nebyli dobří lidé, ale bylo jich třeba k obraně hranic. Podobně obchodníci - hnala je chtivost, v zásadě byli nemorální; ale pokud byli pod pečlivým úředním dohledem, bylo možné je přimět, aby sloužili obecnému prospěchu. Ať už si myslíme o těchto principech cokoli, výsledky hovoří za vše. Po většinu své existence si Čína udržela nejvyšší životní úroveň na světě - i Anglie ji předhonila až někdy ve dvacátých letech 19. století, tedy dost dlouho po průmyslové revoluci. Nebo ze zcela jiného úhlu: Markets Not Capitalism
Nebo ze zcela jiného úhlu: Markets Not CapitalismDávám si do todo.
Teze o přidané hodnotě je oblíbený mýtus, ale platí pouze na vybraných trzích v horizontu jednotek, nejvýše desítek let…Pozor, já jsem netvrdil nic jiného, než že pokud použiješ jako hodnotící kritérium jednoduchost na problém "jak s penězi udělat víc peněz", tak ti to vyjde takhle. Obecně se zbytkem toho co tvrdíš asi souhlasím. Jinak tu knížku jsem si stáhnul, ale zatím jsem asi zmatený. Jaký je rozdíl mezi Market Anarchism a anarcho-kapitalismem? To je jen o tom, že to první chce aby byl kapitál (tak jak ho definuje ta knížka na začátku, tak je to asi něco jako "hodnota pro společnost"*) vždycky sdílený, ale zároveň uznává volný trh a práva jednotlivce na svobodu obchodovat jak chce, zatímco to druhé tenhle kapitál vůbec neřeší, a to slovo to používá spíš ve smyslu volného trhu neregulovaného státem? Jsem si teď pročítal nějaké diskuze na netu a přijde mi že většina market-anarchistů pořádně nechápe o co jde anarcho-kapitalistům, pak je tu totální zmatení, že půlka internetu oba termíny zaměňuje. *Jinak není teda hlavní problém v tom že existují korporace, nebo obecně .. formy organizace lidí, které samy o sobě mají práva (tj třeba šlechtický titul, ale i sro a další)?
Jaký je rozdíl mezi Market Anarchism a anarcho-kapitalismem?Úplně fundamentální. Samozvaní „anarchokapitalisti“ jsou propertariáni, akorát jak remcají proti státu, tak to (terminus technicus) „soukromé vlastnictví“ uvažují jako nějaký všeobecný princip, který budou všichni nějak dodržovat (proč by měli?) nebo ho vymůže ten se silnějším klackem. To je problém s ancaps (libertariáni si říkají od Rothbarda, viz též Montpelerinskou společnost). Když se zeptáš, kde se vzala „vlastnická práva“, je to zpravidla „kdo začal užívat tu zemi první“, zcela bez ohledu na to, že typicky v Americe osadníci nepřišli do země nikoho, nýbrž postupně vytlačili a vyvraždili původní obyvatele, aniž by respektovali jejich „vlastnická práva“. Naopak anarchismus je kritikou všech mocenských hierarchií včetně těch založených na „soukromém vlastnictví“. Ostatně Proudhonovo La propriété, c'est le vol! (vlastnictví je krádež) je o sto let starší. Opět se hodí připomenout Graeberův Dluh, konkrétně dějiny toho, jak vznikalo dlužní otroctví. S dlužním (nebo i jiným) otroctvím ancaps nemají problém. Anarchisti naopak naprosto zásadní.
Úplně fundamentální. Samozvaní „anarchokapitalisti“ jsou propertariáni, akorát jak remcají proti státu, tak to (terminus technicus) „soukromé vlastnictví“ uvažují jako nějaký všeobecný princip, který budou všichni nějak dodržovat (proč by měli?) nebo ho vymůže ten se silnějším klackem.Ne. Nevím jak samozvaní (proč samozvaní), ale anarchokapitalisti ala Urza mají v podstatě jeden jediný axoiom; jedinec má právo svobodně (tj nikdo ho do toho nesmí nutit) uzavírat jakékoliv smlouvy, a by default má nula smluv. Jinak jsou fakt anarchisti; nečekají, že jim bude majetek někdo sám od sebe bránit, dokud neuzavřou smlouvu s někým o obraně. Urza pak definuje celý framework, který řeší něco jako policii, soudy (které v podstatě řeší jen dodržování smluv) a správu infrastruktury, ale celé je to založené na myšlence že všechno je opt-in a typicky za to platíš (nebo whatever je ve smlouvě). Z toho plyne že například můžeš mít víc soudních autorit, některé uznávají tvoje právo na majetek, jiné ne, vyhrává ten který to je reálně schopný vynutit a ubránit (což zní šíleně, ale tak to funguje vždycky, jen ostatní kolem toho mají vznešené řeči). To je pořád anarchie. Na první pohled to vypadá divně, ale v podstatě je to ekvivalentní k pojištění. Tady se prostě pojišťuješ že bude vymáháno tvoje právo na majetek. Pojišťuješ se že policie a hasiči a další složky tě ochrání. Že tvůj soud bude vymáhat dodržení smlouvy. Zajímavé na tom je právě to, že ten framework nad tím může vypadat různě. Klidně se nad tím dá implementovat market anarchism. Nebo komunismus. Nebo systém, kde nikdo nemá právo cokoliv vlastnit. Záleží na těch smlouvách. V podstatě všechny Urzovo články někdy do roku 2015 se točí kolem toho, jak nastavit ten systém aby byl +- ekvivalentní, nebo lepší než ten současný. Co je ovšem diskutabilní je jak se to může zvrhnout, jestli je lidský jazyk vhodný k psaní smluv a tak dál.
Naopak anarchismus je kritikou všech mocenských hierarchií včetně těch založených na „soukromém vlastnictví“. Ostatně Proudhonovo La propriété, c'est le vol! (vlastnictví je krádež) je o sto let starší.No jasně. Ale tak pokud chceš umožnit volný obchod mezi jednotlivci (což ta kniha říkala, že chtějí, ne?), tak ti okamžitě vznikne hierarchie "ten má víc než já". Což se píše i v té knížce, kde v první eseji analyzují jak se s tím (blbě) vyrovnávaly různé pokusy o socialismus/komunismus. Nehledě na různé problémy, například to že jakmile anarchismus získá podstatnou část podporovatelů, stává se sám o sobě silou, která funguje úplně stejně jako hierarchie, jen tam prostě nemáš strukturu moci, kterou by kontroloval někdo navrchu, ale děje se to tak nějak náhodně. Ve výsledku s tím ale můžeš mít úplně stejný problém ("jaj, to se mám skvěle, neutlačuje mě korporace / lord / král / bilionář, utlačuje mě decentralizovaná komuna, protože anarchisti mají zrovna v tu chvíli jiné zájmy než já").
To je problém s ancaps (libertariáni si říkají od Rothbarda, viz též Montpelerinskou společnost). Když se zeptáš, kde se vzala „vlastnická práva“, je to zpravidla „kdo začal užívat tu zemi první“, zcela bez ohledu na to, že typicky v Americe osadníci nepřišli do země nikoho, nýbrž postupně vytlačili a vyvraždili původní obyvatele, aniž by respektovali jejich „vlastnická práva“.To je problém se všemi systémy. Jak se tomuhle chce jako market anarchism vyhnout? Ancap tohle do jisté míry fakt neřeší, co jsem tak pochopil, boostrapping, vypadá tak že od současného systému koupí území, tam zavede svůj seed anacap s lidmi kteří se toho chtějí zúčastnit (a tvořit například ty soudy a tak dál), a pak prostě umožní ostatním uzavírat s nimi smlouvy.
Opět se hodí připomenout Graeberův Dluh, konkrétně dějiny toho, jak vznikalo dlužní otroctví. S dlužním (nebo i jiným) otroctvím ancaps nemají problém. Anarchisti naopak naprosto zásadní.Ano, to je pravda. V anarchokapitalismu můžeš uzavřít smlouvu která z tebe udělá otroka, ale nikdo tě do toho nesmí nutit. Ale reálné vymáhání záleží na soudu, a ten může být nastavený tak, že tyhle smlouvy nevymáhá.
Nehledě na různé problémy, například to že jakmile anarchismus získá podstatnou část podporovatelů, stává se sám o sobě silou, která funguje úplně stejně jako hierarchie, jen tam prostě nemáš strukturu moci, kterou by kontroloval někdo navrchu, ale děje se to tak nějak náhodně.Vůbec ne, jednak obecně, protože anarchismus je metoda kritiky mocenských hierarchií, a jednak konkrétně, jelikož je řeč o egoistickém/individualistickém anarchismu, kde prostě když ti jedna komunita nevyhovuje, odejdeš do jiné – a protože není těch velkých mocenských hierarchických struktur, je vysoce pravděpodobná veliká diverzita možností. Tihle individualističtí anarchisti mají v podstatě takovou kritiku např. komunalismu, což je forma lokální přímé demokracie (původně podle Murrayho Bookchina, prakticky např. Abdullah Öcalan a do jisté míry Rojava), a demokracie vůbec. Dále v anarchistické antropologii existují kritiky např. Graeberových popisů tradičních rovnostářských společností, že se nezabývá hierarchiemi zabudovanými v některých sociálních mechanismech – nutno dodat, protože se typicky věnuje jinému tématu jako např. ty dluhy, takže by šlo o odbíhání od cesty. (Navíc, když Graeber psal o vzniku dlužního otroctví ze zvyků jako svatební věno v jinak darovacích ekonomikách, ten vývoj trval mnoho generací, takže ano, stát se to může (už se to někdy stalo), ale je to předmětem právě anarchismu jakožto metody kritiky takového vývoje.) Ale čistě prakticky: mnohem, mnohem radši bych měl tamty problém než ty v současné společnosti. Do té doby tyhle problémy hraničí s mentální masturbací. Takže např. Exiting the Vampire Castle a I Was a Teenage Anarchist.
UrzaNe, opravdu nebudu znovu ztrácet čas a energii na Urzu. Leda pokud se rozhodnu infiltrovat nějakou skupinu jeho přívrženců a zkusit je deradikalizovat. Někteří (zvláště náctiletí) se hlásí k „anarcho-kapitalismu“, protože jim to přijde jako kontrakultura nebo dekonstrukce některých společenských problémů. S dovzděláním, zapojením mozkového myšlení nebo vývinem empatie někteří z nich narazí na skutečný anarchismus nebo libertariánský socialismus. Z jiných se při první příležitosti vyklubou fašisti (viz např. popularitu memečka „free helicopter rides“ v ancap diskuzních skupinách).
Nepochopení, resp. diskutuješ, aniž bys o tom něco víc přečetl. Tohle je někde na úrovni FAQ/Anarchy101. #sorryjako#sorryjako, ale vždyť jsem to psal na začátku, že tu knihu jsem zatím stáhl (přečetl jsem asi 40 stran), a že nechápu ten rozdíl. Tak tohle snad není překvapení, ne?
Vůbec ne, jednak obecně, protože anarchismus je metoda kritiky mocenských hierarchií, a jednak konkrétně, jelikož je řeč o egoistickém/individualistickém anarchismu, kde prostě když ti jedna komunita nevyhovuje, odejdeš do jiné – a protože není těch velkých mocenských hierarchických struktur, je vysoce pravděpodobná veliká diverzita možností.Ok, beru to jako formu kritiky, ale právě třeba ta knížka se na začátku tváří, jako že to není jen forma kritiky, ale i návrh nějakého systému. Tak jsem myslel že se bavíme o systému, ne kritice, když se bavíme konkrétně o tom market anarchism.
Ale čistě prakticky: mnohem, mnohem radši bych měl tamty problém než ty v současné společnosti. Do té doby tyhle problémy hraničí s mentální masturbací. Takže např. Exiting the Vampire Castle a I Was a Teenage Anarchist.Ok, mrknu na to.
Ne, opravdu nebudu znovu ztrácet čas a energii na Urzu. Leda pokud se rozhodnu infiltrovat nějakou skupinu jeho přívrženců a zkusit je deradikalizovat.O Urzovi jsem psal, protože je k tomuhle relevantní. Celkově mi přijde, že anarchokapitalismus Urzova typu je supersetem market anarchism, ale ok, budu teda číst tu knihu dál (někdy). Já pořád nechápu, kde se bere ten rozpor. Jakože to co chce Urza mi přijde v praxi skoro to samé, tak nechápu proč ti jedno vadí a druhé mi doporučuješ k přečtení.
Někteří (zvláště náctiletí) se hlásí k „anarcho-kapitalismu“, protože jim to přijde jako kontrakultura nebo dekonstrukce některých společenských problémů. S dovzděláním, zapojením mozkového myšlení nebo vývinem empatie někteří z nich narazí na skutečný anarchismus nebo libertariánský socialismus. Z jiných se při první příležitosti vyklubou fašisti (viz např. popularitu memečka „free helicopter rides“ v ancap diskuzních skupinách).Dobře no. Jako tady asi ztrácím kontext, protože jsem ancap studoval jen od Urzy a v podstatě jsem neviděl nic z anglicky mluvícího internetu, takže jestli se to nějak extra rozjíždí s tou Urzovo definicí a navěsili se na to retardi, tak beru tvojí reakci.
I u těch smluv, no dobře, ale kdo je bude posuzovat a vymáhat?To právě kdysi řešil Urza na dfensu, ale teď to nemůžu najít (on toho tam napsal tři prdele a už fakt nevím jak se tohle jmenovalo, možná tohle?). V podstatě to fungovalo tak, že lidi co na tohle přistoupí si uzavírají smlouvy jak chtějí, do doby než nastane problém s jejich vymáháním. Můžou to řešit třeba silou, nebo odmítnutím uzavírat smlouvy v budoucnu, nebo dalšíma smlouvama (A uzavře smlouvu s B, který jí poruší, tak si A najme C a společně je AC schopni donutit B to dodržet) ale obecně je tohle opruz v systému, kde jsou si lidi rovni co do přístupu k násobičům násilí, jako samopaly a výbušniny. Takže vznikne potřeba mít někoho, kdo bude smlouvy vymáhat. Což se nikomu by default nechce, protože je to práce. Jenže na druhou stranu je možné tím vydělat. Když vidím, že je potřeba zajistit dodržování smluv, tak si založím vymáhací pojišťovnu Soudce. Transakce pak nevypadá jakože A uzavře smlouvu s B, ale že smlouvu uzavírají A, B a soudce S. Ve smlouvě stojí, že když A nebo B poruší smlouvu, tak S dohlédne na její dodržení. S za to náleží odměna, která může být různá (může to být část transakce, může to být fixní měsíční poplatek jako u normálních pojišťoven proti škodě). Stejně tak forma dodržení může být různá; v extrémním případě může S prostě nabízet fyzické násilí (ala bude tam stát se samopalem a zastřelí toho, kdo nedodá třeba svojí část obchodu, či prostě bude tím samopalem nutit druhou stranu, aby to dodala). Nebo může fungovat jako pojišťovna, tedy že místo aby nutil B k dodržení smlouvy, tak vyplatí A odškodné. Nebo může fungovat jako escrow, tedy že A i B dají S do zástavy něco, co si S nechá, když jeden z nich poruší smlouvu. Těch možností je hodně, a typicky se asi počítá s tím že S bude mít větší pool k potenciálnímu násilí než A i B, například policii P, a taky se počítá s tím že nedodržení smluv není default, takže má dost peněz z pravidelných měsíčních poplatků a řeší jen excesy. Ale tohle záleží čistě na osobní preferenci S, kterých může být hodně a můžou to řešit různě. Dobré na tomhle systému je, že nevytváří monopol. A i B si klidně můžou pro další smlouvu vybrat jiného soudce, pokud je někdo takový na trhu. Nebo to udělat bez něj, s větším rizikem. Protože uzavírají smlouvu, jejíž součástí je i definice vymáhání, tak se můžou domluvit na násilném vymáhání, nebo placení odškodného, nebo toho že třeba někdo z nich půjde do vězení. Záleží čistě na nich. Ani to není úplně cizí, v například v našem systému odvádíš pravidelné daně (poplatky ze smluv), ze kterých se platí i ta policie a soudci. Ale ti mají všichni monopol, takže prostě nemáš na vybranou, a když ti přijde že policie na to sere, a že soudy jsou pomalé, tak nemáš alternativu. A v některých věcech jsi uvázaný prostě tím že jsi na našem území, aniž bys měl možnost s tím cokoliv dělat. Daně musíš platit a nic s tím neuděláš.
Ono nejde o to, že by to nemohlo fungovat. Může. Ale existuje taky tucet důvodů, proč by to fungovat nemuselo. Hlavně v našich podmínkách s touhle hustotou zalidnění atd.Jo, ale tady vždycky máš ten argument, že alternativy taky nejsou perfektní. Například se stačí podívat na rychlost stavění dálnic, nebo stav silnici v ČR. To taky místy dost nefunguje. Ministři zdravotnictví, celý korona shitstorm, dá se toho najít hodně :)
Vem si tu představu, že se narodíš do stavu, kdy nemáš uzavřenou žádnou smlouvu. V praxi se můžeš narodit rodičům, kteří žijou někde na pronajatém pozemku a sami sebe i své případné budoucí potomky prodali do otroctví, protože jim prostě nic jiného nezbývalo, pokud nechtěli zemřít hlady.No ale tohle je ten samý případ; realita ti negarantuje, že se ti tohle nestane. Současný stát ti negarantuje, že se tohle z principu nestane, garantuje jen že pokud o tom bude vědět, tak tomu bude bránit. V principu tě můžu sebrat, zbalit do kufru, odletět někam do thajska a tam tě využívat jako otroka na pěstování heráku. Pokud mi v tom něco bude bránit, tak jen proto že lidi vesměs nechtějí, aby se tohle dělo. Tudíž se dohodli, že to nebudou tolerovat, jsou proti tomu zákony a vymáhá to policie. A v ancapu si prostě můžou říct úplně stejně jako tady, že tohle tolerovat nebudou. Funguje to tak, že když nějaký Soudce bude nabízet vymáhání smluv, které tolerují otroctví, tak ho prostě lidi vybojkotují, nebo se proti němu postaví. Úplně stejně můžu vést anarchistickou kritiku v ancapu, jako mimo ancap. Pořádat demonstrace a tak dál. Nehledě na to, že v ancapu prostě můžeš mít Policii, se kterou uzavřeš smlouvu o ochraně před otroctvím. Lidi tak nějak předpokládají, že stát je to co udržuje zákony, ale reálně je udržuje vůle lidí něco nedělat. Nějaké historické precedenty a poučení. Ostatně existovaly státy, které otroctví normálně tolerovaly, a afaik i dodneška tolerují, to s tím nemá co dělat. Ostatně i třeba náš stát ještě před pár desítkami let provozoval normálně třeba pracovní tábory, a to jsme měli víc státu, ne míň.
Velmi pravděpodobně by se to dříve či později zkonsolidovalo do stavu, který připomíná dnešní stát. Akorát předtím by možná ještě proběhla nějaká občanská válka než by se znovu začaly uznávat lidská a občanská práva.Mno, ano. Ten ancap založený na smouvách má problém s tím, že jeden populista když strhne dost lidí, tak je nadšením o něčem přesvědčí a během chvíle to jde celé do kytek. Taky tam chybí .. kontrolní orgán, který by zaručoval, že ancap zůstane. Vezmi si třeba takovou totalitu. Tam prostě přijdeš, uděláš demonstraci, nebo jako politik navrhneš zákon o větší demokracii, a skončís v lágru, jako třídní nepřítel. Ten systém má pozitivní zpětnou vazbu - sám sebe takhle posiluje (ono to je teda stokrát složitější a tohle zrovna ho třeba dlouhodobě oslabuje, ale whatever). Oproti tomu v ankapu uděláš demonstraci, a státu to nevadí, protože tam žádný není. A třeba přesvědčíš jednoho člověka, tak jsi způsobil úspěšnou erozi. A všem je to jedno, protože anarchie a každý ať si dělá co chce. Při první krizi to prostě půjde do sraček, protože tam prostě ani není žádný tlak na to aby se ten systém zachoval. A ankapistům to nevadí, protože nutit někoho k něčemu je špatně.
Ancap by spíš zmutoval do podoby, kde pár oligarchů diktuje pravidla a ostatní mají právo akorát tak šoupat nohama a platit výpalné. Takže je to 1:1.Jako teoreticky jo, ale do toho může zmutovat všechno. To co tomu reálně brání nejsou zákony, ty jsou jen text někde na papíře, odhlasovaný, orazítkovaný a podepsaný, ale reálně pořád jen text. Co reálně hraje roli je vůle lidí něco dělat, nebo nedělat. Ancap si můžeš nadefinovat třeba tak, že tam máš stát. Prostě koupíš pozemek, vytvoříš nějaké smlouvy, které ustanoví instituci, která spravuje to území a pak prostě řekneš, že pokud chceš žít na tom území, tak musíš dodržovat smlouvy které vyžaduje tahle instituce. Jinými slovy, nekupuješ si tam pozemek, ale právo využívat ho, pokud dodržíš smlouvy. Hodně právě záleží na tom jak si nastavíš ten seed kterým začneš, klidně takhle můžeš nastavit totální komunismus, nebo co chceš.
…vždycky budou hodnotové konflikty. Typický příklad je zabití. Ve zdejší současné společnosti se to jakože kompenzuje peněžním odškodným, což nám přijde „civilizovanější“ než taková krevní msta v řadě tradičních společností. Jenže zároveň tím říkáme, že lidský život lze ohodnotit v penězích, což má odvrácenou stranu v obchodu s otroky (kteří byli ostatně de facto společensky mrtví), který formoval dnešní rozdělení světa a jednotlivé současné společnosti… a který je tu s námi, byť neoficiálně, dodnes. A mezi krevní mstou a čistými penězi byla řada mezistupňů: vyrovnání službou v domácnosti, dobytkem,…
No a jak se dohodnou ke vzájemnému uspokojení dvě komunity s různými hodnotovými systémy? Blbě. Ale to platí stát-nestát. Jenže právě s anarchismy apod. jsou spojeny prosociální strategie jako transformativní spravedlnost, kdy si to zúčastněné strany vyříkají v kontrolovaném prostředí (ne nožem a sekerou).
…vždycky budou hodnotové konflikty. Typický příklad je zabití. Ve zdejší současné společnosti se to jakože kompenzuje peněžním odškodným, což nám přijde „civilizovanější“ než taková krevní msta v řadě tradičních společností. Jenže zároveň tím říkáme, že lidský život lze ohodnotit v penězích, což má odvrácenou stranu v obchodu s otroky (kteří byli ostatně de facto společensky mrtví), který formoval dnešní rozdělení světa a jednotlivé současné společnosti… a který je tu s námi, byť neoficiálně, dodnes. A mezi krevní mstou a čistými penězi byla řada mezistupňů: vyrovnání službou v domácnosti, dobytkem,…Odškodným se to sice kompenzuje, ale stále je tu myšlenka trestu za zločin. Takže by nemělo být možné se prostě vykoupit, to odškodné je tam jako dluh společnosti a pozůstalým. Afaik filosofie pořád je, že cena lidského života je nevyčíslitelná.
No a jak se dohodnou ke vzájemnému uspokojení dvě komunity s různými hodnotovými systémy? Blbě. Ale to platí stát-nestát. Jenže právě s anarchismy apod. jsou spojeny prosociální strategie jako transformativní spravedlnost, kdy si to zúčastněné strany vyříkají v kontrolovaném prostředí (ne nožem a sekerou).Jo. To jsem taky včera přemýšlel, jak by se dvě ankapové komunity srovnávaly mezi sebou. Dají se tam najít divné patterny, jako že člověk A z komunity X zabije výstřelem přes hranici člověka B z komunity Y. A teď policie Px to neřeší, protože ve smlouvě Px není nic o tom že nemůžeš zabíjet lidi z Y, Py to řešit musí, protože jí k tomu zavazuje smlouva, takže jde a zastřelí B přes hranici, což zase musí řešit policie Py. Ale reálně tam asi budou nějaká omezení, a dá se čekat že pokud jsou to trvalí sousedi, tak Px bude mít nějaké smlouvy s Py a ono se to celkově neliší tolik od problémů dvou států, akorát tady ty smlouvy můžou dělat autistický bordel v tom že smlouva je posvátná. Ale reálně by tam asi byla spousta klauzulí omezujících platnost a očekávání (asi jako v normálních zákonech).
Například že by se prostě vyhradilo nějaké území, třeba 5x5km, a řeklo se ok, stejně tady nic není, než jen kus neúrodné zeměJaký smysl by měl tento test? Budeme testovat i na poušti? Ve čtverci 5x5km kolem jižního pólu? Nenapadám tu samotnou myšlenku testování, ale co chceš testovat na neúrodné zemi?
Ono nejde o to, že by to nemohlo fungovat. Může. Ale existuje taky tucet důvodů, proč by to fungovat nemuselo. Hlavně v našich podmínkách s touhle hustotou zalidnění atd.Ono to nejspis fungovat nebude. Ve svete existuje mnoho statu, ktere z ruznych duvodu fakticky selhaly a nebyly/nejsou schopne zajistovat zakladni funkce vcetne toho ,,monopolu na nasili''. Samozrejme vytvorili se alternativni struktury, ale ani jedna z nich se ani naznakem nepodoba(la) tomu, co by chtel Urza.
Promiň, ale já myslím, že se to nevylučuje. Alespoň jsem získal dojem, že se počítá s obojím. Možná, že v poslední době jen kladl důraz na to jednu stránku věci. Prostě dobrovolnost a respektování vlastnických práv. Ono je to v podstatě jedno s druhým. Bez dobrovolnosti nemůže být ani respektování vlast. práv.Já jsem to nemyslel tak že se to vylučuje, ale přijde mi to jako do jisté míry špatná cesta. A co jsem si tak četl na wiki různé definice a směry, tak tohle přitahuje .. divné typy lidí, co se vyžívají v tom že mají neporušitelné posvátné vlastnictví všeho co "koupí". Což má různé vedlejší filosofické problémy, jako že třeba původní zem byla někomu vice/méně ukradena. Praktické problémy definice, jako že když vlastníš pozemek, tak jak vysoko a jak hluboko, a jestli když ti tam někdo vleze, tak máš právo ho zastřelit (což podle nich máš). Když ti přes to teče řeka, tak jí vlastníš? A můžeš jí přehradit a vypumpovat? Když umřeš, tak to přechází na dědice? Prostě se ti z krásně axiomatického systému stává nekonečný bordel, na který všichni mají jiné názory. To ani neřeším, že to hned generuje problémy, protože dva lidi si dělají nárok na jednu věc, takže musíš mít nějaké formy potvrzování vlastnictví a tak dál. Když si vezmeš, že peníze mají tendenci generovat peníze, tak tenhle systém můžeš vyhrát tak, že vygeneruješ zisk, z něj koupíš ostatní zem, vygeneruješ víc zisku, koupíš další zem, v konečné iteraci vlastníš všechno, a protože vlastnictví je posvátné, tak je z tebe císař a ostatní tvoji poddaní. Ostatně takhle se hrají monopoly.
Jakože to je přece úplně stejné jako v regulovaném trhu, taky nikdo nekontroluje jestli do lahviček někdo nachcal, začne se to řešit až když přijde stížnost.Nevím, jak je to zrovna dneska, ale bylo to tak, že kontrola (SZPI) si naplánovala inspekci a tu ohlásila a přišla. A kontrolují se věci jako skladování (přítomnost hlodavců nebo trusu), teplota apod. Stejně tak se kontroluje (veterina) maso dovážené ze zahraničí. Díky tomu máme info o salmonele dovážené z Polska.
To co kritizoval je především, že dneska je problém vůbec sehnat všechny povoleníNení to problém. Spolupracujeme se spoustou dodavatelů, kteří nad tím jen mávnou rukou. To, co dělají, je mnohem náročnější.
A setrvačnost úřadů je taková, že když někdo pančuje vodku, tak stejně oslepne X lidí než vůbec kdy něco vyřeší.To je zcela jiná otázka. Pořady typu na vlastní oči (Janek Kroupa a spol.) se tím zabývaly roky dopředu. Příslušné úřady nic... proč nejsou ti úředníci v base? Stejnou otázku si kladu taky. Btw jak přes kopírák Slovensko. Koukám se na pořad Pod Lampou, jména některých lidí, kteří jsou dneska v base, jsem slyšel v roce 2012. Tam se to nějak daří. (Nic moc, ale přece.)
Zacit (v Cesku) legalne podnikat z niceho, tj ani nevis ktera vsechna povoleni potrebujes je uplne neco jineho, nez kdyz zavedena firma da dalsi task svemu pravnimu oddeleni. Obecne "mit povoleni" by mela byt konkurencni vyhoda, zaruka kvality, nikoli boolean muze/nemuze na trh. Podobne jako je to s ISO normami.To co kritizoval je především, že dneska je problém vůbec sehnat všechny povoleníNení to problém. Spolupracujeme se spoustou dodavatelů, kteří nad tím jen mávnou rukou. To, co dělají, je mnohem náročnější.
Zacit (v Cesku) legalne podnikat z niceho, tj ani nevis ktera vsechna povoleni potrebujes je uplne neco jineho, nez kdyz zavedena firma da dalsi task svemu pravnimu oddeleni.Ale nežiješ ve vakuu. Kdybych si na stará kolena chěl založit živnost elektrikáře (protože nejsou už 10+let), tak jednak vím, co všechno tato profese obnáší, ale taky bych se zeptal již existujících elektrikářů na další věci. Nejsem přece sám na opuštěném ostrově, abych nevěděl a neměl se ani koho zeptat. A ano, součástí toho všeho může být návštěva právníka, abychom si to nějak zkompletovali a na nic nezapomněli. Takže ono to není až zas takový problém a zvládá to spousta lidí ročně. Proto jsem odpověděl tak jak jsem odpověděl. Urza tohle často dává k dobru jako příklad nesmyslné regulace a uvádí například, že není možné, aby teď někdo v neděli v 8:20 navařil 15kg guláše a potom to šel odpoledne prodávat na náměstí. Ano, tohle skutečně udělat nemůže a to je přece dobře, ne? Je dobře, že by měl mít nějaké hyg. zázemí, mít zdravotní průkaz atd... A do toho přijde někdo další a řekne, že ti zákazníci jsou přece informovaní a oni se sami mohou rozhodnout, zda si to koupí. Oukej, dejme tomu, že bych zákazníky poctivě informoval: "dneska v 8 ráno jsem doma bez dokladu o původu masa uvařil 15kg guláše a teď v 20h vám jej prodávám". Ale udělají to tak všichni prodejci? Ne. Ti mají motivaci prodat a šídí už dnes. Nikdo tam nenapíše: "tohle je guláš z masa z ledničky, kde včera odešel kompresor a nám se to nechce vyhodit, tak si to prosím kupte a skoro nic vám z toho nebude". Kdyby se v nějakém hypotetickém světě podařilo zákazníka plně a pravdivě informovat o tom, co si kupuje, tak prosím. Ale zatím nikdo neukázal na příklad, že by to tak bylo.
A ano, součástí toho všeho může být návštěva právníka, abychom si to nějak zkompletovali a na nic nezapomněli.Jinak řečeno, na to, abyste mohl začít podnikat, musíte řešit problém s tím sehnat všechna povolení. Plus tady v podstatě tvrdíte, že existence povolení zajišťuje existenci zázemí, zdravotního průkazu atd., tedy že vlastník povolení všechno dodržuje. To si jako zákazník máte možnost ověřit asi tak stejně, jako že si umyl ruce ten, kdo ráno vařil ten guláš.
Kdyby se v nějakém hypotetickém světě podařilo zákazníka plně a pravdivě informovat o tom, co si kupuje, tak prosím. Ale zatím nikdo neukázal na příklad, že by to tak bylo.Přičemž ta povolení toto nijak neřeší, takže k čemu že to vlastně jsou?
Jinak řečeno, na to, abyste mohl začít podnikat, musíte řešit problém s tím sehnat všechna povolení.Ano. Ale lišíme se v míře pohledu na tento problém. Rozhodně to není něco nesplnitelného, splní to tisíce lidí ročně a někteří z nich nad tím prostě mávnou rukou (protože ta jejich hlavní činnost je asi tak miliokrát náročnější). Tj tady a v podobných diskusích se to dost nadsazuje. Asi je to psychologie nebo něco. Kámoš taky považuje výměnu vadného disku za událost na půl dne a půl den mě s tím otravuje. Pro mě je to věc asi tak na 5 minut a za hodinu ani nevím, že se to stalo.
Přičemž ta povolení toto nijak neřeší, takže k čemu že to vlastně jsou?Jsou podle nějakých norem. Tudíž se vůbec nemusím s nikým hádat, buď to splňujou, nebo ne. Tj přijede hygiena nebo spzi, vezme si do ruky normy pro tady ten typ provozovny a tu následně zavře. Je to takto jednoduché. Bez norem by byla nekonečně dlouhá diskuse o tom, jestli týden nechlazené maso vadí nebo ne a že zákazníci mají přece právo jíst shnilé maso. Proto vlastně nepotřebuju žádnou informaci. Ani pravdivou, ani nepravdivou. Stačí mi jen "razítko" od nezávislého dozoru, že tady je to ok.
Proto vlastně nepotřebuju žádnou informaci. Ani pravdivou, ani nepravdivou. Stačí mi jen "razítko" od nezávislého dozoru, že tady je to ok.Razitko od hygieny, stejne jako libovolne jine osvedceni, melo nejakou vahu v case kontroly, tj treba pred peti lety. A to uvazuju vzacny jev neuplatitelneho revizaka. Restaurace - jako obcan nemas pravo lezt do kuchyne a kontrolovat normy. Gulas na namesti - jako obcan nemas pravo lezt prodavajicimu do kuchyne a kontrolovat normy. Rozdil v duveryhodnosti je presne nula.
Rozdil v duveryhodnosti je presne nula.Není, protože pokud se někdo "upíše" k provozu restauračního zařízení, tak se tím zavazuje i ke splnění jistých požadavků. A pokud je neplní, tak přijde pokuta. Ano, já jako host do kuchyně nevidím (ono taky jak kde), ale mám se kam obrátit.
A pokud je neplní, tak přijde pokuta.Mýlíte se. Pokud je neplní a chytí jej u toho. Nikdy nevíte, že zrovna ten den v kuchyni někdo vylil na zem nějakej sajrat a nestihli to uklidit. Nebo že nečekaně nedorazil někdo ze zaměstnanců a tak majitel naverboval svého pubertálního syna, který nemá zdravotní průkaz a je nas*aný, že tam musí makat, takže plive do jídla, když se nikdo nedívá. Záruky poskytované štemplem od státu jsou z praktického hlediska nulové.
Z toho vyplývá, že i kdyby se proočkovala kompletně celá česká populace, stále bude docházet k šíření nákazy a občasnému závážnému onemocnění suspektibilních, typicky imunodeficitních osob.No o tom právě nejsem přesvědčen. U každé infekční nemoci se uvádí proočkovanost nad kterou se šíření nemoci zastaví. U spalniček něco jako 95% u covidu to bude stále ještě nižší číslo. Tj i když ten virus můžeš předávat i na rukou, tak jej ale nebudeš mít kde získat. Protože se nebude mít kde množit. A taky si občas (doufám) ty pracky lidi umejou.
jaké úsilí musíš vynaložit na přesvědčeníJasně, ten odstavec je hezká ekonomická poučka, ale jaksi to opomíjí fakt, že to vynaložené úsilí by se mohlo minimalizovat, kdyby.... Kdyby třeba Elekovou nepouštěli do každého pořadu a od roku 2013 tady nešířila antivax nálady.
Zavádět restrikceJen malou odbočku, tady se vždy hrozně bavím tím, že mi někdo říká, že poslouchám nařízení vlády, když mám někde respirátor apod. Já o žádném nařízení ani nevím, prakticky jsem to nesledoval a drtivou většinu věcí jsem prostě dělal sám za sebe. Tj. já jsem si žádných restrikcí nevšiml. Obrazně řečeno. To, že se přestaly dít některé jevy (jako například to, že do prodejny vejde 20 lidí a potom z toho mají diskusní kroužek a hodinu se tam baví, nepovažuji za nevýhodu.
Ty se ve svých politických názorech opíráš o násilí a vynucování konformity, a to i v banálních případech, kdy to můžeš neřešit, nebo přijít s řešením mnohem mírnějším (které na tebe nebude mít negativní dopady).To by chtělo asi probrat bod po bodu.
Ty navrhuješ povinné očkování, které k požadovanému cíli stejně nepovede.Nejraději bych jej nenavrhoval. Opět, vychází to z kontextu. Kdyby se lidi sebrali a šli tam sami, nebo by sami dodržovali třeba hygienu, tak nemám důvod cokoliv navrhovat.
Já jsem navrhoval v komentáři, na který reaguješ a který jsi patrně nečetl, že bych podporoval ochranu lidí, kteří se očkovat nemohou.Četl. Já nejsem příznivec speciálních řešení, ale spíše globálních, systémových. Jistě by se invalidům mohl dát speciální vozík, který vyjede i do 30cm patníku. Nebo lze, jako dnes, udělat každých 10m plynulé pohodlné nájezdy. To druhé má ten nečekaný efekt, že pomůže i lidem tlačících kočárek s dítětem. Nebo vozík s nákladem. Nebo cyklistům. Nebo lidem s krátkýma nohama. Vidíš ten rozdíl?
Sledovat úroveň protilátek není problém a různé takové studie probíhají. Asi by to šlo sledovat i u každého jednotlivě, přinejmenším u rizikových skupin, třeba pacientů po transplantaci.Co jsem četl, tak je to strašně drahé. Levnější je to prostě naočkovat.
Prostě v samém počátku epidemie v ČR proběhla v médiích zpráva, že zabavený líh, který celní správa normálně likviduje, bude použit na výrobu dezinfekce.Jo tak, já to pochopil tak, že někomu prostě zabavili líh aby bylo na desinfekci. Tohle má zcela jiný význam a nemám s tím problém.
Za zlodějinu to nepovažuji.Já jo. Já to mám zdarma, ale i tak prodávat věc za 64Kč litr za 1300Kč litr nepovažují za morální (v době epidemie).
No, ale počkat.Zvláštní. Asi před covidem stříkací lahvičky neexistovaly. Zvláštní. Asi před covidem neexistovala desinfekce na ruce. Hmmm. Tímto zároveň reaguju na těch dalších 25 odstavců nebo kolik.
Herone, už chápeš, proč jsem v té dřívější diskuzi říkal, že místo různých těch zákazů a regulací by bylo lepší spíš mít jen povinnost zákazníka pravdivě informovat? Proč chci, aby různých nákazů, příkazů a nařízení bylo co nejmíň? Aby systém jako celek byl co nejjednodušší a nejtransparentnější?A vnímáš, jak často vypadají ty "pravdivé" informace? Kterou jsou samozřejmě povinné i dneska? Těchto diskusí jsem měl s Urzou spoustu. On razí přesně to co ty. Žádná pravidla, žádná nařízení a ono se to samo nějak udělá. A možná proto Urza několikrák zopakoval, že výchozí stav je být chudý (a já k tomu dodávám i nemocný a mrtvý), protože to se mu to potom "logicky" argumentuje, že jo. Na konci všichni umřeli a Urza má se svou logikou pravdu, protože to přece všem říkal.
To by si musel každý zvážit, jakou kvalitu očekává a jestli si koupí tu lahvičku, kterou někdo ručně plnil doma v obýváku, a nebo tu, která vyjela z moderní fabriky, kde je vše naprosto sterilní.No hlavně by se to ani nedozvěděl. Opět, těchto diskusí jsem měl milion i tady na abc a ještě mě nikdo nepřesvědčil, že by ti lidi bez těch norem najednou začali dělat věci lépe prostě sami od sebe. Naopak, kontrolní závěry SZPI v restauracích svědčí o tom, že je snaha ty předpisy porušovat i teď, kdy platí a kontrolují se. To opravdu někdo očekává, že po jejich zrušení a nekontrolování bude situace lepší? Co vás k tomu vede?
A tím pádem začne dávat ekonomicky i daleko větší smysl recyklace.Jasně no. Vidíme to třeba na ... kávě. Oblíbenost kávy z kapslí, co kapsle to kus plastu a kovu, co kávovar to jiné kapsle (protože vendor lock in) a najednou by prej dávalo větší smysl recyklovat. Tak mi to ukaž v praxi. Dneska. Teď. Nadává se tady na EU, ale kupodivu žádný výrobce nepřišel třeba s EURO6 pro kamiony. Najednou to EU chce, tak výrobci vytáhli z šuplíku návrhy motorů a hele, ono to má menší emise než osobák. Dtto vysavače. Sto let se vyráběly vysavače 2kW s neefektivní turbínou i motorem. Najednou EU řekla, hele, takhle ne a náhle to jde s mnohem vyšším sacím výkonem i na 700W. Kde byly ty vysavače posledních 50 let? Proč s tím musí přijít "úředník v Bruselu"? (Což je nesmyslná nadávka, ale docela to vystihuje podstatu. Místní géniové nadávají na EU, ok, tak přijďte sami s něčím lepším. Trumfněte je. Je to přece tak snadné, když to zvládne úředníček.)
okamžitě začal přemýšlet nad tím, jestli to nedokážeš dělat sám lépe a levnějiNa to nepotřebuju nový svět. To dělám i dneska. Nebudu dávat návody, ale třeba na čištění mastného sporáku nebo připeklých pekáčů používám velmi snadno dostupnou a legální surovinu, která se prodává k jinému účelu v každém obchodě (a není to soda ani ocet). A vzhledem k tomu, že se i v tom supermarketu prodává zbytečně draho, tak ji kupuju jinde, ve větším balení a levněji. A ne, nebudu to prodávat. Proč bych to měl dělat? Kdyby se třeba učila chemie, tak ten návod nikdo ani nepotřebuje. Tohle mě napadlo na základce.
Tohle byl vždycky ten směr, kterým jsem se díval na kapitalismus. Žít a nechat žít. Laissez faire.Fajn. V pořádku. Tak mi teda řekni, proč to nikde nevidím? Já znám a vážím si podnikatelů, kteří si na nic nehrají a prodávají zboží tak jak je, tedy v nejvyšší kvalitě. S vědomím, že to těm lidem vydrží prakticky celý život. Tak by to mělo vypadat. Ale nějak krachují. Lidé o to nemají zájem a raději si kupují předražené šmejdy.
jestli Česi smí Čechům prodávat pomazánkové máslo, pak začne strkat Polsku nos do justice a za chvíli bude rozhodovat o tom, jestli se nová školka má postavit v Horní DolníMyslím, že jsi vůbec nechopil o co v tom šlo. A není to nějaká vedle stojící EU, ale naše EU. My jsme EU. Tj kdyby třeba, třeba malinko nepatrně se ČR víc aktivněji zapojovala do struktur EU, prosazovala svůj hlas taky trochu jinak, než neustálým odmítáním všeho (a potom se tím politik ještě chlubí, jak jsme to té EU zase nanadali - takže vlastně sami sobě), tak bychom se tady vůbec nemuseli bavit o našlehaném mléčném tuku. Vůbec.
Co mi není jedno je, když vstanu z postele s horečkouZavolej 158. Jednoduché. Možná, že to nezafunguje hned ale pro příště máš alespoň úřední záznam. Někdy se ten stát a ty normy na čistotu ovzduší hodí, že jo? Jinak jo, dobrý. Nemuselo by to být tak dlouhý, ale +1.
Těchto diskusí jsem měl s Urzou spoustu. On razí přesně to co ty. Žádná pravidla, žádná nařízení a ono se to samo nějak udělá.Pokud s dedou.jabkem opět napíšete takovéto nesmysly, od kterých jsem se opakovaně v různých diskuzích distancoval, a i tento můj poslední pokus velmi obšírně prakticky ilustrovat svoje představy selhal, pak nemá smysl dál diskutovat. Nesčetněkrát jsem reagoval na všechny vaše argumenty. To, že je nevidíte nebo nechcete vidět, a opět i v tomto případě dezinterpretujete volání po nápomocnějších úřadech, přehlednější legislativě a širších možnostech dělat věci, které nikomu neškodí (a lahvička spreje s technickým lihem a řádně deklarovanou jakostí bezesporu nikomu neškodí), interpretujete jako absenci jakýchkoliv regulací, nevnímám jako svou chybu. S předsudky a přesvědčením, že zastávám názory, které jsem vždy považoval za absurdní, nemám chuť dál bojovat. Zamkněte se radši do svojí sociální bubliny, kruťte si hlavou nad tím, proč lahvička dezinfekce stojí 59 korun, proč český automobilový průmysl jde do prdele kvůli nedostatku čipů, které tu neumíme vyrábět, a nesnažte se na vteřinu pochopit jiný názor, který by to napomohl řešit, protože cenou by bylo, že jiné vaše názory se kvůli hlubokým vnitřním nekonzistencím začnou hroutit jako domeček z karet.
Pokud s dedou.jabkem opět napíšete takovéto nesmysly, od kterých jsem se opakovaně v různých diskuzích distancoval, a i tento můj poslední pokus velmi obšírně prakticky ilustrovat svoje představy selhal, pak nemá smysl dál diskutovat.Jaké nesmysly? Možná udělej krok zpět. Já jsem nenapsal, že ty jsi stejný jako Urza. Ne. Jen jsem napsal, že jsem měl podobných diskusí hromadu. To je rozdíl.
a širších možnostech dělat věci, které nikomu neškodíJá jsem jenom upozornil na to, jak to často vypadá v praxi. Nic víc. To, že jsou širší možnosti dělat věci, které neškodí, dost často také znamená širší možnosti dělat věci, které škodí. (Přičemž ono škodí neškodí jsou také další kategorie, o kterých lze dlouze diskutovat.)
Zamkněte se radši do svojí sociální bubliny, kruťte si hlavou nad tím, proč lahvička dezinfekce stojí 59 korunEvidentně tě to zaujalo. Tak ještě jednou. Tu lahvičku jsem dostal zdarma. Lidé, kteří někam přišli a něco si koupili, ji dostali zdarma. (Já ji dostal, aniž bych si cokoliv koupil.) Cílem nebylo kroutění hlavou. Na té hlavičce (kterou mimochodem stále nosím u sebe, jen s jinou náplní, a používám ji skoro denně) je napsáno anticovid. Tak jsem se podíval na složení a nic spešl anticovid jsem tam nenašel. Prostě obyč desinfekce, jaká existovala od nepaměti (mé). Tak jsem se podíval na cenu na eshopu a viděl jsem tam nějaké číslo. Tak jsem se nad tím zamyslel a podíval se na ceny těch základních surovin. Toť vše.
protože cenou by bylo, že jiné vaše názory se kvůli hlubokým vnitřním nekonzistencím začnou hroutit jako domeček z karetTohle je klasický úhybný manévr všech (a teď sorry) bláznů. Já vím něco víc než vy a až vám to prozradím, tak se z toho ..... Fajn. Tak sem s tím. Když mi vyvrátíš fakta, dle kterých jednám, budu jenom rád. To je věc, která nás může posunout dopředu. A je klidně možné, že v tom procesu dojde k nepochopení. Lidský jazyk je dost složitá a nejednoznačná věc a předat myšlenku (dle mého názoru) v kompletní podobě nejde. Proto je nutné provést několik iterací.
žádný výrobce nepřišel třeba s EURO6 pro kamiony. Najednou to EU chce
kdyby jakoby někdo nevěděl tak díky normě euro6 teďko v novej autech nestartujou dieselový motory když tam neni nalitý to adblue aby se vyřešil jinej umělej problémek ato biopalivová složška ze který misto uplně neškodnýho co2 zniká vo moc víc karcinogeních oxidů dusiku a který má to adblue potlačovat prej :D a neni to problémek jenom kamionů který teďko jako uplně všichni nutně potřebujem by se rychlejc vyřešila poptávková inflace ale taky traktorů stavebních strojů etc :O :/ prostě jako díky evropská unie 🔥 🇪🇺 🔥 🇪🇺 🔥 🇪🇺 🔥 🇪🇺 🔥 🇪🇺 🔥 🇪🇺 🔥
Sto let se vyráběly vysavače 2kW s neefektivní turbínou i motorem. Najednou EU řekla, hele, takhle ne a náhle to jde s mnohem vyšším sacím výkonem i na 700W. Kde byly ty vysavače posledních 50 let? Proč s tím musí přijít "úředník v Bruselu"?
aco jako takle :O :P sedumdesát let se vyráběli 2kw vysavače a pak přišel nějakej pan dyson a volnotržně vyvynul cyklonovej vysavač kterej nepotřeboval ňák moc silnej motor. noa když mu propadly patenty tak je eu uplně zbytečně vysavačářům nařídila používat protože by je stejně jako použily a jediný co se eu povedlo byl nárust papírování a pokřivení trhu viz. to čarování s energoštítkama :D ;D
často vopakovanej mýtus i krályk tomu věřil než sem mu to jako vysvětlila :O ;D
btw pan dyson je proberxitář takže asi jako takle stou eu :P :P
v novej autech nestartujou dieselový motory když tam neni nalitý to adblueAno, stejně jako nenastartuje bez nafty (viz UK) bez motorového oleje, potom se tam hodí mít i chladící a brzdovou kapalinu. Mimo jiné. Vybrat si jednu z mnoha surovinu a na tom se točit vůči EU ... máš na víc.
a pak přišel nějakej pan dysonPrincip separace pomocí cyklonu není jeho vynález. Nejstarší patent jsem našel 1965 (určitě budou i starší). Dyson rok 1980. A nejde jen o cyklon. Lepší motory i lepší turbíny pro vysavače s filtrem jsou dostupné 70+let.
Ano, stejně jako nenastartuje bez nafty (viz UK) bez motorového oleje, potom se tam hodí mít i chladící a brzdovou kapalinu. Mimo jiné. Vybrat si jednu z mnoha surovinu a na tom se točit vůči EU ... máš na víc.Jenže tohle je DRM. Asi jako když ti přestane skenovat tiskárna protože došel inkoust. Ano, uvědomuju si, že by lidi jezdili bez AdBlue a my bychom to pak dýchali. Stejně tak dneska jezdí spousta lidí s vylámaným DPF, nebo si to DRM na AdBlue cracknou. Řešení by mělo být takové, že bude chodit policajt s detektorem plynů, čuchat třeba při čekání na semaforech lidem k výfukům, a odstaví auto jako technicky nezpůsobilé, stejně jako když bys třeba jel s popraskaným předním sklem nebo upadlým kolem.
Ano, stejně jako nenastartuje bez nafty (viz UK) bez motorového oleje, potom se tam hodí mít i chladící a brzdovou kapalinu. Mimo jiné. Vybrat si jednu z mnoha surovinu a na tom se točit vůči EU
tak jako bez nafty to vubec nejede a bez volejíčku to zachvilku udělá strašně hlasitý cvaknutí a zadře se to a lidi nasebe pak křičej a zišťuje se kdo to tam jakoby zapoměl nalejt ten volej :D ;D volej/naftu tam jako uplně nezbytně mit potřebuješ ;D ale ňáká zbytečná biosložška nebo aditivum co řeší tu zbytečnou biosložšku sou nepoviná antifeature a motor by se jako moch uplně vpohodě točit i bez toho jedovatýho biosajrajtu :O ;D
Princip separace pomocí cyklonu není jeho vynález. Nejstarší patent jsem našel 1965 (určitě budou i starší). Dyson rok 1980
dyson jako vubec nemá žádnou zásluhu a vubec nato s manželkou nevsadil všecky penízky a nezavřel se do dílny na 5 let a nevyrobil doma nakoleni +5000 vysavačovejch prototypů než se mu to jako nakonec povedlo a eště stim vubec neuměl prorazit natrhu a nezaložil a neřídil fabriku hele :D todleto by jako úúúúúúúrčitě sved třeba uplně každej ztěch eurouředníčků s ručičkama dozadu co si mu to troufli regulovat :P :P ;D ;D
Lepší motory i lepší turbíny pro vysavače s filtrem jsou dostupné 70+let
to je jako klidně možný a věřim tomu ale nato by se nějakej voběv vpraxy moch použít potřebuješ lidi jako sou james dyson ne nějakou neschopnou eurokomisi která nás deně strká blíš ablíš a blíš pod uroveň rozvojovejch zemí :D ;D
vysokou ochranu před těžkým průběhem (a s tím související hospitalizací, zdravotními následky v důsledku poškození orgánů, aj.);
A tohle je zrovna jedna z nejrozšířenějších lží. Když se koukneš na statistiky, tak v současnosti je poměr nakažených očkovaných vs. neočkovaných zhruba 1:3. V nemocnici už jich je ale zhruba 1:2 a na JIP téměř 1:1. Pořád máš dojem, že vakcína nějakým zázračným způsobem chrání proti těžkým průběhem a hospitalizací?
Můj osobní dojem je spíš takový, že když už se COVIDu podaří imunitu získanou vakcinací prolomit, tak to o to více rozjede.
Ano, hraní s čísly tak, jak je předvedeno v odkazu je opravdu trapné. Nejde totiž o nic jiného, než o to modifikovat výpočet tak, aby vyšlo to, co potřebuji.Zatímco tvůj výpočet působí mnohem důvěryhodněji, že jo. Třeba kdyby se to dotáhlo ad absurdum, covid poškozoval jen lidi nad 50 let, všichni nad 50 a nikdo pod 50 by se naočkovali a vakcína by měla účinnost 99.9%, tak "omg omg v nemocnici je 100% očkovaných, i když v populaci je jich jenom polovina!" (no a teď to funguje velmi podobně, akorát tam není ten tvrdý cutoff, ale to rozdělení je třeba 80/20)
Data ale mluví jednoznačně: Máme zde širší skupinu očkovaných (kolem 60 %) populace, která generuje cca 25 % detekovaných nakažených (zřejmě to bude víc, neboť očkovaní se tak často netestují). V tomto ohledu lze říci, že vakcína jistou ochranu proti nákaze poskytuje.Nelze, protože očkovaní se nemusí pravidelně testovat při některých příležitostech (vstup na kulturní akce, do restaurací, a já nevím co ještě), takže se u bezpříznakových nakažených neodhalí.
Po přepočtu v absolutních číslech dělá vakcína maximálně to, že narovnává šanci na průběh bez hospitalizace mezi mladými a seniory.Ale vždyť o to přesně jde, a vzpomeň si, kolik bylo loni hlasů „izolujme důchodce a nechme mladé promořit“ - tak hurá, díky očkování to teď jde skutečně udělat.
Vážně je chceš promořit jako Mengele-Prymula?Bohužel ano. Je to čistě o tom, kdo má kde tu hranici. Jak vidíme, skoro nikdo nezavádí opatření kvůli chřipce (~3k mrtvých v ČR ročně nebo tak něco), byly velké spory o tom, zda zavádět opatření proti covidu (odhady byly 100~200k mrtvých v ČR bez opatření), a proti něčemu co by v ČR zahubilo 8M lidí by asi opatření zaváděli všichni kromě podtržítka. No a promoření dětí aktuálně vypadá hodně pod tou chřipkou. (mimochodem v některých zemích už se myslím očkuje od mnohem nižšího věku a v ČR se to taky nějak zvažuje, takže i děti by bylo možné nepromořit)
Třeba kdyby se to dotáhlo ad absurdum, covid poškozoval jen lidi nad 50 let, všichni nad 50 a nikdo pod 50 by se naočkovali a vakcína by měla účinnost 99.9%, tak "omg omg v nemocnici je 100% očkovaných, i když v populaci je jich jenom polovina!"No a přesně stejně by ale fungoval výpočet z onoho článku - narveme vakcíny výhradně věkové skupině 20 - 30 let a vypustíme je do světa. Po čase provedeme kontrolu a zjistíme, že to nikdo z nich nedotáhnul na JIPku. Vezmeme tedy jen vybraný vzorek et voilá! Vakcína funguje na 100 %! Bez ohledu na to, že by to tam stejně nikdo z nich nejspíše nedotáhnul, protože v jejich věku se s covidem v pohodě vypořádá přirozená imunita.
No a přesně stejně by ale fungoval výpočet z onoho článkuNe, nefungoval. Výpočet z článku není „zohledníme věk“, ale „zohledníme prior probability“ - pro kterou je zrovna u covidu věk skvělá proxy. Správný výpočet by počítal přímo s priorem, ale ten neznáme, takže ho musíme nějak odhadnout - a ano, věk je zjednodušení, ideální by bylo zahrnout další proxy proměnné, třeba zdravotní stav, ale život holt není dokonalý.
(3) Výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji podle odstavce 2: a) se zvyšuje o 14. hodnotu bezúplatného příjmu poplatníka, pokud se o tomto příjmu neúčtuje ve výnosech a nejedná se o příjem osvobozený od daně nebo příjem, který není předmětem daně, nebo o příjem ve formě daru účelově poskytnutého na pořízení hmotného majetku nebo na jeho technické zhodnocení,Těžko říct, co to přesně znamená, ale rozumím tomu tak, že i nepeněžní dary bys měl nacenit a zdanit. Tento článek to interpretuje stejně a doslova říká:
Bezúplatné plnění (dar) může mít charakter finanční částky, nemovité věci, ale i poskytnuté služby. Věcný dar nebo službu je nutné ocenit. Pokud hodnota daru není známa, určí se cenou zjištěnou v souladu se zákonem o oceňování majetku. U darů fyzických osob uplatněných jako nezdanitelná část základu daně musí jejich úhrnná hodnota činit alespoň 1000 korun nebo přesáhnout 2 % ze základu daně. Postačí splnit jednu ze dvou uvedených podmínek.4. Dejme tomu, že s přimhouřením obou očí inspektora finančního úřadu a negramotné paní z hygienické stanice, která neumí používat počítač (jak veřejnost zjistila), je ta běžná sousedská výpomoc tak nějak v pořádku, o zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby „ve větším rozsahu“ (sic) dle § 240 trestního zákoníku se nejedná a babku není nutné uvrhnout do žaláře na půl roku až tři léta. Tak i kdyby to tak bylo, řeší to opravdu jen tu sousedskou výpomoc. Už to neřeší to, že by si chléb třeba chtěl koupit někdo „cizí“. Dále spotřebitel není v roli spotřebitele, ale obdarovaného, tudíž se mu nedostane jakékoliv ochrany. Při klasickém uzavření kupní smlouvy „něco za něco“, i ústně, je jasně deklarováno, co objednávám a za kolik. Pokud dostanu něco jiného, mám (teoreticky) možnost se bránit. Ačkoliv tady by bylo společenské očekávání vesměs podobné, fakticky by spotřebitel byl z právního hlediska jen v roli obdarovaného. Řeší to situaci, kdy mu babka nasype do chleba jed – to bude trestné tak jako tak. Neřeší to situaci, kdy si objedná kilotunu koláčů na svatbu nebo obchodní jednání, nedostane je včas nebo v požadované kvalitě a vznikne mu škoda. 5. „Já tě tady nechám bydlet a ty mi ho vykouříš“ je stejný princip a nemyslím si, že je nějak žádoucí lidi kvůli dementním zákonům do takové situace hnát. Nejde o tyhle extrémní případy, ke kterým asi bohužel občas bude docházet stejně – tomu se úplně zabránit nedá. Ale ten tvůj ekonomický model obecně zhoršuje mobilitu obyvatelstva a zvyšuje vazbu (a závislost) na konkrétním místě a lidech. Pokud to místo saje prdel a okolní vidláci jsou debilové, člověk by se mohl chtít přesunout jinam – ale bude to mít složitější, protože stát ho systematickou represí, ztěžováním a nebo úplným znemožňováním výdělečné činnosti v normální ekonomice nutil hromadit sociální kapitál místo toho finančního. S penězi se odstěhuje klidně na druhý konec republiky a mají tam (skoro) stejnou hodnotu. Sociální kapitál, na úrovni „támhle Franta jezdí s traktorem, řekni mu, že tě posílám, ten by ti to pomohl zvorat“, tam hodnotu nemá žádnou. Řešení je narovnat prostředí a změnit stát tak, aby nebránil nevinným dobrovolným transakcím, umožňoval občanům dělat pokud možno cokoliv, co není očividně škodlivé, nezasahuje to do něčích práv a svobod nebo nepovede k totálnímu rozvratu, aby se snažil občanům zbytečně nepřekážet a výpalné na svůj provoz si bral nejšetrnějším možným způsobem, aby zajišťoval infrastrukturu a obranu území, a aby poskytoval základní sociální systém pro lidi, co jsou v blbé situaci (což opět souvisí s tím rozvratem) a jinak kurva nechával lidi žít. Budovat prvobytně pospolnou společnost ne proto, že lidi primárně chtějí, ale proto, že je stát řízen bandou dementů, kteří ať už kvůli neschopnosti, nebo v rámci cílené sabotáže a zajišťování vidiny na perspektivní budoucnost ve státní byrokracii produkují zákony, které se snaží regulovat každý prd a jejichž znění ve formálním jazyce by představovalo tvrdou konkurenci pro skvosty z hovnokod.cz, nepovažuji za žádoucí.
Zákazník musí umět nabídnout něco, co ona chce (bude chtít). Má to stejné problémy jako barterová směna, jen se to nemusí měnit okamžitě kus za kus, ale je to rozložené v čase.To je ta – sekacka by řekl neoliberální – snaha každého převést na zákazníka, obchodníka, každou interakci převést na prachy. Je to absurdní, tím spíš kdekoliv se dosud nerozpadly místní vztahy. Viz darovací ekonomika, asi 3/4 [ze začátku a ke konci] stránky ve wiki jsou relevantní.
Musela by složitě vést (pomyslné) účty ve dvou měnách.Nemusela by je vést v žádné měně, mohla by si vést deníček anebo dělit vrubovky, ale i kdyby, různých jakože měn jsou plné dějiny, protože lidé uznávali hodnotu jedněch mincí v tomhle městě, nikoliv však v okolních, natož vzdálenějších, nebo se účtovalo v měně, která dávno vůbec nebyla v oběhu (např. po konci západořímské říše).
To je ta – sekacka by řekl neoliberální – snaha každého převést na zákazníka, obchodníka, každou interakci převést na prachy.Tohle mi přijde jako divný postřeh, když kontext je zcela očividně o ekonomii, a pokud se chceš nějak domluvit, musíš používat nějaké termíny, aby bylo jasné kdo je kdo v argumentu.
Tohle omezení považuji v současné době za nepřijatelný zásah do svobody.Ono k tomu bude existovat i nejake hezke vysvetleni z teorie her, ale logika je takova, ze bud budeme nejakym zpusobem kooperovat a podari se nam vyhnout vlnam, ktere budou decimovat populaci, nebo nas cekaji mnohem razantnejsi zasahy do nasich svobod a pravdepodobne jeste vic zdecimovana populace.
Ještě jsem si přesné znění nového nařízení nestihl nastudovat,Tak to udělejte - hádám, že to bude Ctrl-C toho předchozího, kde bylo přestupkem to, že nedokážete předložit ten papír, když ho po vás chtějí.
Tak to je pěkné! Všichni vědí, že očkování žádným způsobem před nákazou nechrání, což znamená, že právě očkovaní představují z epidemiologického hlediska největší riziko. Ale karanténa a povinné testování se vztahuje pouze na neočkované. Tak kde jsme?!Jsme v prdeli, ale jestli sis toho všiml až teď, tak jsi nejspíš hlouběji než ostatní. Hygienici se jako obor totálně diskreditovali už minulý rok, když ukázali, že mají všichni v hlavě nasráno, a dělají to nějaké krávy, co jsou upřímně zaskočené, že po nich vůbec někdo něco chce. Šikana, strašáci, zvůle a nátlak. Ach jo. Já už jsem dospěl někdy před půl rokem k názoru, že bych si upřímně přál, kdyby to fakt bylo spiknutí. Jenže kam až oko dohledne, samá demence. Jestli se chceš zpotit zíráním do hlubiny, tak jsou lepší věci:
Fakt nemám tušení jak se systémy dostávají z téhle spirály, kde začne zdražovat jedna věc (elektřina), v jejímž důsledku zdraží druhá (hliník, ocel), v jejímž důsledku zdraží všechno.Jednoduše. Zvyknou si. Tak jako si zvykli na to, že se navzájem buzerují kvůli roušek, ačkoliv může být každému u prdele, jestli se ten kdo ji nemá nakazí, nebo ne. Stejně tak jako si zvykli že s nima Babišova vláda stále vyjebává, ačkoliv už je po volbách. Ano. Máme tady totalitní stát. Je to ale výsledek Babišovy vlády, nikoliv té co přijde po něm. Pro ni tady zbyde akorát neskutečný právní bordel a mraky nesmyslných nařízení, které bude nutné zrušit, jelikož dlouhodobě nabourávají státní rozpočet.
Ale vážně, po roce tohohle drama si pořád stěžovat na to samé, pořád tě to baví? Vždyť je to jak přes kopírák.Ne. Nebaví mě to. Ale pokud sis toho nevšiml, nestěžuji si ani zdaleka na to samé. Nepovažoval bych to za naprostý nesmysl, pokud by se ta karanténa a testování týkaly všech. Jenže tak tomu není. Výsledkem tohoto nesmyslného nařízení je, že očkovaní nevědomky šíří nákazu dál a dál po celém širém světě, zatímco neočkovaní jsou šikanováni a omezováni. Tohle má být řešení epidemie?!
Výsledkem tohoto nesmyslného nařízení je, že očkovaní nevědomky šíří nákazu dál a dál po celém širém světě, zatímco neočkovaní jsou šikanováni a omezováni. Tohle má být řešení epidemie?!Nikoliv. Vysledkem narizeni je, ze lidi budou zase nadavat sobe navzajem a nebudou mit kapacitu svorne nadavat vlade. Vlada mezitim v klidu bude dal presunovat krizovy rozpocet do ruk svych & spol. Je po volbach, takze obcan opet nikoho nezajima ani na plakate.
1) valka ... to je pomerne overeny rychly a efektivni reseniPrach a broky… To abych se na ně podíval
Kdyby to všechno bylo jen jako, na uklidnění veřejnosti, zatímco na pozadí probíhá horečná aktivita, tak prosím.Jo.
Já už jsem dospěl někdy před půl rokem k názoruTen článek +infinity. Nejhorší je ta bezmoc. Člověk má pocit, že tohle přece musí vidět každý. Logistická funkce (asi tak nultá iterace modelu šíření infekce) je hračka pro středoškoláky. Pokud někdo nerad diferenční počet, lze to krásně simulovat pomocí jednoduchých buněčných automatů (nebo prostě agentních simulací). S tím jsem si strašně rád hrával na SŠ (tehdy v Delphi) a vymýšlel jsem si potvůrky sledující různé strategie. Rychlé, agresivní, pasivní, krátkožijící, dlouhožijící... Pozorovat tu dynamiku je krása. A člověk si u toho spoustu věcí uvědomí. Jinak já jsem se začal předzásobovat v roce 2019, kdy Schillerová nebyla schopná ani vypočítat daň za pivo (v Česku!!!). Ta úvaha byla úplně jednoduchá. Když tahle banda neschopů není schopná vládnout ani za totální pohody a ekonomického růstu, jak asi bude zvládat krizi? Představil jsem si povodně z roku 1997 (kdy jsem na kajaku rozvážel pitnou vodu). Co přišlo po roce 2019 jsem si ani ve snu nedokázal představit. Je to přesně jak píšeš. Nikdo neví co má dělat. Nikdo. Prostě nikdo. Hlavně, že se v každé výškové budově dělá cvičení na evakuaci v případě požáru (což je jistě důležité a nezpochybňuju to). Ale stát nemá plány na nic. A lidem je to vlastně jedno. Šak co, ti lidi stejně měli zemřít, neotravujte nás. A kandidát na ministra zdravotnictví se zmůže jen kritiku, že mu musí současné MZ dát plán. Tedy to ministerstvo, které oni (SPOLU) rok a půl kritizovali za to, že žádný plán nemají. A vesele ignorují to, že jim každý den posílají data. Bude to ještě veselé. Takže prostě zůstává jenom ta bezmoc. V práci se HO nezavede, protože prostě proto, v kanclu se mezitím vesele šíří tohle. Protože i nemocní rodiče nemocných dětí chodí do kanclu, protože kdyby se na tři sekundy přestalo pracovat, tak se zhroutí svět. Mezitím 5 lidí mělo týden neschopenky. Fakt nechápu, že si tohle ten podnikatel nespočítá. Nepochopil jsem to za 15let.
Šak co, ti lidi stejně měli zemřít, neotravujte nás. A kandidát na ministra zdravotnictví se zmůže jen kritiku, že mu musí současné MZ dát plán. Tedy to ministerstvo, které oni (SPOLU) rok a půl kritizovali za to, že žádný plán nemají. A vesele ignorují to, že jim každý den posílají data. Bude to ještě veselé.V tomto kontextu se mi vyvavila diskuze, kterou jsme tu vedli pred pul rokem.
Obavam se, ze jsem mel pravdu. Protoze to, co zatim pan kandidat na ministra zdravotnictvi prevedl (mj. viz vyse), moc o opaku nenasvedcuje.Heron: Cely stát do průseru poslal především Babiš sám.deda.jabko: Ono je to tak strasne jednoduche personifikovat si zlo do nejake podoby. Ale kdyz vidim, jak je schopna se chovat opozice, nedelam si iluze, ze by se od nich dal ocekavat pricetnejsi pristup.
Obavam se, ze jsem mel pravdu.Jo měl. Já jsem ho nevolil, takže mám svědomí čisté. Ano, je jistě zarážející, že někdo, kdo tak hlasitě řval, sám nic nemá připravené, ale tak co si národ zvolil, to dostal no. Vzpomněl jsem si na tento mimořádně vtipný díl Kolapsu, kde nihilista Biler dochází k závěru, že se (to bylo před volbami), všechny strany snaží tvářit, že žádné volby nikdy nebudou a že to můžou hodit za hlavu. Pan Válek zřejmě nepočítal, že by mohl vyhrát no tak se na to nepřipravil no.
Jen tak mimochodem, za poslední dva roky se vytisklo víc dolarů, než v období krize 2008-2009 a to už tehdy si někteří ekonomové ťukali na čelo, jestli už se to nepřehání..To zní dobře. Od 2009 nějaká vyloženě příšerná inflace nebyla (jenom normálně příšerná) a lidi co drželi akciové indexy mají 5+násobek. Do toho!
To víš až teď, že se zdražuje.. Dobře, teď je to extrém, ale ono se na ten extrém už nějaký čas zadělávalo, jednak se tisknou prachy jak o život, kdo to sleduje, toho to nepřekvapí, druhak samozřejmě pandemie, lidi neutráceli, prachy ležely na hromadě, nevyrábělo se a když maj lidi možnost začít utrácet nahromaděný peníze, za co je utratí, když se nevyrábělo? To muselo být jasné každému, kdo to trochu sleduje. Do toho green deal, nesmyslné regulace regulací a na malér je zaděláno.Tak zdražuje. Něco je normální relativně pomalé zdražování, a něco je skok o 100+% během necelého roku.
Co jako čekají, že přijde za spasení? Nějaké Očkování 2.0 s výrazně lepšími parametry?Ja se treba nemuzu dockat toho az SUKL rekne kolik vlastne ockovani je potreba. Staci dva nebo tri Pfizery? (Ctyri za dalsi pulrok?) Kdyz nekomu pichnou treti booster v zahranici, pretece pocitadlo a bude mit v Cesku legalne -1 vakcin? Same otazky... A to uplne ignoruju fakt, ze cele ockovani je experimentalni. Zeptej se libovolneho doktora z IKEMu, jak se spravne pracuje s pacienty kteri se pro experimentalni lecbu rozhodli.
Ja se treba nemuzu dockat toho az SUKL rekne kolik vlastne ockovani je potreba. Staci dva nebo tri Pfizery?To se pozná za běhu podle statistik (v ČR budeme muset použít data ze států, které to dokáží sledovat).
(Ctyri za dalsi pulrok?) Kdyz nekomu pichnou treti booster v zahranici, pretece pocitadlo a bude mit v Cesku legalne -1 vakcin? Same otazky...Různá jiná očkování také vyžadují pravidelné přeočkování a žádné otázky a problémy to nezpůsobuje.
A to uplne ignoruju fakt, ze cele ockovani je experimentalni.Jak se to pozná?
Různá jiná očkování také vyžadují pravidelné přeočkování a žádné otázky a problémy to nezpůsobuje.Protoze ockovaci plany i vedlejsi ucinky jsou zname (desitky) let.
Tady si odpovidas vlastne sam:A to uplne ignoruju fakt, ze cele ockovani je experimentalni.Jak se to pozná?
To se pozná za běhuAle abys nerekl, i nejaky oficialni zdroj "Evropská komise podmínečnou registraci udělila." https://www.sukl.cz/sukl/evropska-agentura-pro-lecive-pripravky-doporucila-udelit-1
Protoze ockovaci plany i vedlejsi ucinky jsou zname (desitky) let.A není to málo?
Tady si odpovidas vlastne sam:OK, tak jo, je to strašně experimentální. Tak to bychom měli honem udělat nejvíc nejtvrdší lockdown před novým virem, u kterého se tohle a mnohem víc taky pozná až za běhu!To se pozná za běhu
Evropská komise podmínečnou registraci udělila.Najednou se názory politbyra hodí
Stovky z nich maji dozivotni nasledky.Úmrtí na covid v UK dosud ... 140k.
Jo, ty nasledky za zacaly objevovat po cca 3 letech.Zajímavé, jaký byl mechanismus jejich vzniku a/nebo jak se zjistilo že to je očkováním?
Vek doziti cloveka jsou taky desitky let, takze to radove sedi. Nema smysl delat test delsi nez dve generace.Protoze ockovaci plany i vedlejsi ucinky jsou zname (desitky) let.A není to málo?
OK, tak jo, je to strašně experimentální. Tak to bychom měli honem udělat nejvíc nejtvrdší lockdown před novým virem, u kterého se tohle a mnohem víc taky pozná až za běhu!Koronaviry jsou s lidstvem/savci odnepameti, ti co to nedali kvuli svemu imunitnimu systemu vymreli pred mnoha generacemi. Takze to "poznani za behu" je davno hotove. Dukaz: spousta lidi nema ani priznaky, imunitni system zareagoval spravne na prvni dobrou, takze o nic prevratne noveho nejde.
Ale notak, sam vidis ze nazor politbyra je uvedeny "abys nerekl", tj je to jen vedlejsi pozorovani.Evropská komise podmínečnou registraci udělila.Najednou se názory politbyra hodí
Nema smysl delat test delsi nez dve generace.Pokud to třeba nepoškodí telomerázu, že jo.
Koronaviry jsou s lidstvem/savci odnepameti, ti co to nedali kvuli svemu imunitnimu systemu vymreli pred mnoha generacemi.V té vakcíně je přesně kousek toho koronaviru. (btw. kdyby se ukázalo, že je covid opravdu z laboratoře, tak by se tohle změnilo?)
Dukaz: spousta lidi nema ani priznaky, imunitni system zareagoval spravne na prvni dobrou, takze o nic prevratne noveho nejde.Ještě větší spousta lidí nemá příznaky ani po té vakcíně.
Nemam zadna data o tom ze by SARS-CoV-2 nebo mRNA vakcina poskozovala telomerazu.Ani žádná data o tom, že by hrozily nějaké jiné účinky, které se projeví později než v současnosti asi těch 14 měsíců od prvního většího nasazení vakcíny.
Ty testy, ktery neprobehly je totiz presne to, co ma mimo jiny zjistit, jaky % lidi neonecmocni.Myslíš tyhle testy, kde dávali 14073 lidem placebo a 14134 Modernu, a koukali, kolik z nich neonemocní (spoiler: 221 vs. 11)?
Proste ti co meli umrit uz to maji zasebou, a je pomerne logicky, ze ti co zbyli jsou proste zdravejsi, silnejsi, a tudiz mene nemocni.A jak to vysvětluje rozdíl ve vakcinaci? Že jen silnější se šli očkovat?
Koronaviry jsou s lidstvem/savci odnepameti, ti co to nedali kvuli svemu imunitnimu systemu vymreli pred mnoha generacemi. Takze to "poznani za behu" je davno hotove. Dukaz: spousta lidi nema ani priznaky, imunitni system zareagoval spravne na prvni dobrou, takze o nic prevratne noveho nejde.Meanwhile…
Různá jiná očkování také vyžadují pravidelné přeočkováníPo deseti rocích, ne každé tři měsíce.
Kolik tisicin promile ovcanu jeste vubec sleduje, co je zrovna zakazany? VSEM normalnim lidem je to uz nejmin rok zcela uprdele! A naprosto opravnene.Já se setkávám s důsledky nařízení v podstatě jen v obchodech, a tam má naprostá většina lidí respirátor. Podle kamaráda ze školy se to ve škole taky dodržuje.
1/2 tech v nemocnichch JE ockovanych.A? To v Izraeli bylo taky.
Kolik jich je pozitivnich NIKDO nevi, protoze se programove netestujou. Ciste statistiky jich tudiz je nejmin 5x tolik, nez tech neockovanych, protoze zatim neexistuje ani jedinej dukaz, ze by ockovani zcela libovone snizovalo pravdepodobnost, ze se nakazis.To doslova píšu v příspěvku, na který reaguješ.
BTW2: Zadny problem s nemocnicema neni a ani nebyl, jedinej problem byl v tom, ze tam lezeli lidi, kterym nic nebylo.Jj, celé je to konspirace doktorů a sester, co nevěděli jak se zabavit, tak si udělali drama.
Mno a na ty nezdravy a stary stejne zadny ockovani nefunguje, coz se vi uz nejmn 100 let.Jak je tohle kompatibilní třeba s těmi daty z Izraele? Židovské spiknutí? (rád bych se podíval na lokální data, ale nezveřejňují to…)
Že mají 91% proočkovanost a že 95% nakažených je očkovaných?Je od tebe extrémně trapné, že se snažíš naznačit, že tvrdím, že očkování má chránit před nakažením, když jsem jenom v této diskuzi několikrát napsal opak.
Mě spíš dělá problém to, že česká čísla se od světových - nejen izraelských - natolik liší, že tady někdo prostě lže.Minimálně v tom, na co jsem reagoval, naprosto sedí. Před 4 měsíci se tu řešilo, že v Izraeli, kde bylo tou dobou naočkováno ~60% populace, je polovina nemocných očkovaných. A hle, nyní tu někdo napíše jako veliký objev, že v ČR, která je s očkováním 4 měsíce za Izraelem a má aktuálně naočkováno ~60% populace, je polovina nemocných je očkovaných. No blik.
Do roku 2020: „Vakcína je produkt, který stimuluje imunitní systém člověka k vytvoření imunity vůči konkrétnímu onemocnění a chrání osobu před touto nemocí.“ Od roku 2021: „Vakcína je přípravek, který se používá ke stimulaci imunitní reakce těla proti chorobám.“ (Z webu CDC)
... a chrání osobu před touto nemocí.Lidé s ukončeným očkováním proti Covidu se nakazí úplně stejně jako neočkovaní, mají stejnou virovou nálož, a roznáší Covid úplně stejně jako neočkovaní. Spíš víc, protože jsou v mnoha věcech privilegovaní. Tak proti čemu to očkování chrání? Covid je nemoc, takže před nemocí určitě ne. Četl jsem o nějakém výzkumu, podle kterého mají očkovaní na sliznici až 250x víc virů než neočkovaní. Doufám že zrovna tohle je hoax (i když stejný zdroj zveřejňuje i nechutně pravdivé informace), ale shoduje se to s jiným tvrzením, že očkování do svalu nevytváří slizniční imunitu. Takže na sliznicích očkovaných se Covid může vesele množit a šlechtit do nových výkonnějších verzí. Sami sice většinou budou mít lehký až bezpříznakový průbeh, ale povraždí řadu lidí kolem nich: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rodina-se-nenechala-ockovat-vsichni-skoncili-v-nemocnici-matka-zemrela-178505
se nakazí úplně stejně jako neočkovaní, mají stejnou virovou nálož, a roznáší Covid úplně stejně jako neočkovaníbuď úmyslná lež nebo nesmyslné černobílé uvažování
Něco mi to připomíná, byly časy kdy se z každého problému obviňovali Židé.Nééé… To se ti jen zdá. Koronabuzny přeci nejsou žádní fašouni, co by dělili občany na privilegované árijce a ty ostatní určené k likvidaci. To přeci dělají jen taková individua jako Volný, Okamura a tak… No pravda. Sice se chovají trochu genocidně, tím že nechávají bez otestování volně pobíhat nakažené očkované, aby ty neočkované kverulanty konečně taky někdo nakazil. Taky je pravda, že někteří z nich při tom navzdory očkování skapou, dříve než se k těm neočlovaným dostanou, ale pan Vojtěch přece jasně řekl, že je to pouze „epidemie neočkovaných”.
- zákaz vstupu pro neočkované na kulturní a společenské, sportovní akce - zákaz vstupu do restaurací a ubytovacích zařízení, - zákaz výkonu povolání, - zákaz používat MHD????? - zákaz vstupu do obchodů mimo určené hodiny????? - zákaz cestovat mimo trvalé bydliště, - zákaz pro děti chodit do školy, neboť ony jsou odpovědné za rostoucí čísla pozitivně testovaných, - vydat nařízení, že neočkovaní musí být viditelně označeni, aby očkovaní měli možnost se jim vyhnout, tak jak ve středověku určité etnikum bylo obviňováno ze šíření moru, dnes neočkovaní mohou za šíření C-19, - vydat nařízení a soustředit neočkované do táborů, kde jim uložit manuální práci, jejich majetky zkonfiskovat.Zatím jsme u trojky a čtyřky, ne? Rakousko a Itálie mají náskok. S ohledem na jejich "tradice"...
Z úmrtí babičky samozřejmě rodina obviňuje neočkované.To jsem v tom článku nějak přehlíd. Můžeš mi, prosím, ukázat, kde je to napsané?
Můžete mi někdo vysvětlit, co by se stalo, kdyby se teď prostě všechna opatření zrušila a hotovo?IMO nic dramatickeho. Ti, kdo se citi byti neohrozeni, by se chovali vicemene normalne. Ti, co se citi byti ohrozeni, by se chovali opatrneji, protoze by jim stat rekl, ze se musi postarat sami o sebe. Nekdo by zemrel, nekdo ne. Stejne tak, kdyz jsou opatreni, take se umira.
Neočkovaní by zahltili nemocnice.Nemyslim si, ze by nastala takova incidence. A i kdyby, tak proste zdroje jsou omezene.
o je horší, protože to dolehne i na ostatníNa ostatni dolehne cekani na operaci, cekani na CT, neproplaceni drahe onkologicke lecby, atd. Socialisticke zdravotnictvi je jedna velka radost.
což bohužel otevírá Pandořinu skřínku kdy příště odmítneme zdravotní péči jiným lidemToto stat udelat nemuze. Bylo by to protiustavni, i kdyz je pravda, ze toto stat v posledni dobe netrapi. Jedine spravedlive je zrusit statni zdravotni pojisteni a nechat to na trhu. Ten uz zdroje alokuje sam a spravedlive. Za stavajiciho stavu je nejspravedlivejsi princip kdo driv prijde, ten driv mele. Samozrejme by se mohly delat priority podle toho, kolik kdo odvadi na zdravotni pojisteni(dan), ale to by asi mistni socialisti chytili psotnik.
Co jako čekají, že přijde za spasení?Podle mne statum a vladam vyhovuje, ze mohou utahnout opasky a omezovat obyvatelstvo. Na hamackovi a podobnych bylo videt, jak jim to zachutnalo. A osobne zacinam uz verit teorii o great reset.
Můžete mi někdo vysvětlit, co by se stalo, kdyby se teď prostě všechna opatření zrušila a hotovo?
vůůůůůůůůůůůůůbec nic :O ;D jenom pár neschopnejch pitomů kubek/chlíbek/kulweit/cvčinová/etc by si jako nemohli dál hrát na ňáký zachránce lictva a museli by se šupem vrátit za svejma nudnejma bezvíznamnejma životama :P :P
Co jako čekají, že přijde za spasení? Nějaké Očkování 2.0 s výrazně lepšími parametry?
když vydržíme budem vtěch +-20% chráněnejch kolektivní imunitou :P :P
Otázka je, co je spousta. Jak píše Krajská Hygienická stanice u úmrtí. "Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID‑19 po jednotlivých dnech zahrnuje všechna úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na COVID‑19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí, a k jejichž úmrtí došlo v rámci hospitalizace či mimo ni. Tedy těch 30 608 úmrtí pozitivně testovaných lidí na COVID-19 za celou dobu pandemie, může znamenat, že zatím nezemřel nikdo, kdo by stejně zemřel. Mám rakovinu, doktor mi řekl, že nemám naději a v roce 2022 zemřu na rakovinu. V době kdy už jsem nad hrobem a musí mě převézt do nemocnice, mě v nemocnici otestují na COVID-19, jsem pozitivní. Za 2 dny v nemocnici na následky rakoviny zemřu a jdu do statistiky "zemřelých" s COVIDEM nebo na COVID jak si kdo vybere.Umřela by spousta neočkovaných. To si způsobili sami a tedy je to non-issue. Navíc to stejně dřív nebo později dostanou.
Otázka je, co je spousta.Je to jednoduché, v posledním roce se infikovalo asi 3M lidí (1.5M bylo oficiálně otestováno, odhaduje se, že ještě jednou tolik to vyleželo/přechodilo bez testu) a zemřelo 40k. Teď je 3M neočkovaných z těch skupin co se očkovat mohou (od 15 let výš), ale je o něco větší proočkovanost v rizikových skupinách než v průměrné populaci. Takže to tipuju tak na 20k mrtvých.
Tedy těch 30 608 úmrtí pozitivně testovaných lidí na COVID-19 za celou dobu pandemie, může znamenat, že zatím nezemřel nikdo, kdo by stejně zemřel.Bla bla bla, podívej se na nadúmrtí, je tam 40k.
Mám rakovinu, doktor mi řekl, že nemám naději a v roce 2022 zemřu na rakovinu. V době kdy už jsem nad hrobem a musí mě převézt do nemocnice, mě v nemocnici otestují na COVID-19, jsem pozitivní. Za 2 dny v nemocnici na následky rakoviny zemřu a jdu do statistiky "zemřelých" s COVIDEM nebo na COVID jak si kdo vybere.A naopak někdo zemře bez testu nebo více než 2/3 týdny od testu a nepočítá se.
Teď je 3M neočkovaných z těch skupin co se očkovat mohouJo ještě je nutno počítat s tím, že část z nich už to měla a má protilátky. Takže možná i jenom 15k mrtvých. Jak píšu, já bych to spustil a děj se vůle boží.
Bla bla bla, podívej se na nadúmrtí, je tam 40k.A co to dokazuje?
A naopak někdo zemře bez testu nebo více než 2/3 týdny od testu a nepočítá se.To je možné, tak prosím odkaz na statistiku. Když se úpěnlivě počítají všichni zemřelí bez ohledu na příčinu do kategorie s COVID-19, tak se jistě stejně pečlivě vede statistika opaku. Pokud ne, těžko s to obstojí jako argument.
A co to dokazuje?Vůbec nic, umřeli náhodou/zabil je Flegr aby mu vyšla čísla.
To je možné, tak prosím odkaz na statistiku.Jak může existovat statistika něčeho, co právě nebylo testováno a zkoumáno? (to s těmi 3 týdny by vydolovat šlo, kdyby stát ta data poskytoval/uměl vytěžit, ale počet mrtvých bez testu jaksi z principu nejde)
Jak může existovat statistika něčeho, co právě nebylo testováno a zkoumáno? (to s těmi 3 týdny by vydolovat šlo, kdyby stát ta data poskytoval/uměl vytěžit, ale počet mrtvých bez testu jaksi z principu nejde)Potom není reálné o tom diskutovat, protože to nejde ničím podložit. Ty řekneš, že někdo umřel bez testu a já řeknu, že neumřel. Oba máme pravdu jen to nikdo neumí dokázat. Takže jen prosíráme větrnou sobotu u ničeho.
Peter Sklienka z ostravské fakultní nemocnice: Za celé léto tam evidovali 21 hospitalizovaných pacientů. Patnáct z nich bylo naočkovaných, šest ne. V jednom případě šlo o pacientku s těžkou imunosupresí, která už covid v minulosti prodělala.
Tak jedna z těch hypotéz může být, že dle statistiky úmrtí (je to ta předposlední odspodu) se epidemie COVID-19 defakto netýká populace ve věkové kategorii 0-64, kde jsou počty (na cokoliv zemřelých ale pozitivně testovaných) zanedbatelné vzhledem k celku zemřelých v ČRAno, to je víceméně pravda (i v 55+ tam něco je, a nebere to v potaz následky, jen smrt, ale ano).
jak už se tu tisíckrát omílalo - by to stejně skoliloTohle jsem nepochopil, co by je stejně skolilo?
Tohle jsem nepochopil, co by je stejně skolilo?To, s čím se léčili před tím, než je pozitivně otestovali na COVID. COVID to u takovýhle seniorů jen urychlí, stejně jako to urychlí klasická chřipka, stejně jako to urychlí úraz, kdy po týdnu v nemocnici na ležato dostávají zápal plic, stejně jako to urychlí zlomenina krčku, zánět močáku a tisíc dalších věcí, které to už tak nemocné tělo/ducha dorazí. COVID má jen tu svojí výhodu, že je to nové respirační onemocnění, které si populace ještě dostatečně nezažila a proto to projde kde kým. Před 4 lety naše babička dostala chřipku a musela do nemocnice. Byla tam 14 dní na ležato a zápal plic. Tak tak jí z toho vysekali, ale od té doby pořád problémy s dýcháním a do roka zemřela. Tu chřipku k ní donesli vnoučata. Pokud je teď každý neočkovaný nezodpovědný sobec. Tak i před COVIDEM byl každý nachlazený (nebo ten na kterého něco lezlo a ještě o tom nevěděl) nezodpovědný sobec protože mohl ohrozit své prarodiče. Jinými slovy hodná vnoučata zabila babičku.
To, s čím se léčili před tím, než je pozitivně otestovali na COVID. COVID to u takovýhle seniorů jen urychlíOK, můžeš to "urychlí" nějak kvantifikovat? Já jsem totiž čekal, že tohle léto bude alespoň v kategorii 85+ v úmrtích propad, byť ne tak velký aby vyrovnal tu hromadu před tím. A nebyl žádný, což mě velmi překvapilo.
Jezdím denně plným meziměstským busem a 3/4 jsou tam obézní senioři s nákupní taškou.A jaký má být výsledek tohoto pozorování? Víš, proč jsou ti lidé obézní? Myslíš si, že si denně koupí 15kg kaviáru a přežerou se do bezvědomí? Říká ti něco "Tlustí, ale podvyživení"? Chudí lidé jsou často tlustí ne proto, že žerou moc, ale proto, že si kupují levné jídlo, často průmyslově zpracované, nebo prostě jen bez potřebných živin Prostě na to nemají.
Třeba kategorie kam patřím i já 35-44 říká, že zemřelo - po dobu pandemie covid tj. necelé dva roky - 74 mužů. 5x tolik lidí zařve za rok na silnici a přesto nikdo nezakazuje autem jezdit...Úmrtí není všechno. Znám spoustu lidí v tomhle věku (sem patřím taky), kteří to prodělali (protože se jim přece nemůže nic stát, jsou mladí krásní vysportovaní) a někteří dodnes popisují dlouhotrvající únavu, ztrátu výkonu apod. Ne všichni, ale dost. A teď si vem, že těch cca 2M nakažených bude mít statisticky třeba jen o 15% nižší "výkon" (ať to měříme jakkoliv). Ti lidi to třeba ani nemusí poznat, ale v ekonomice, kde se strašně řeší každé procento inflace, hdp apod, to je teda hodně.
V roce 2020 (v éře covidu) v USA zemřelo 828,7 osob na sto tisíc obyvatel. V roce 2000 to bylo 869 osob na sto tisíc obyvatel. A třeba v roce 1970 to bylo 1222,6 osob na sto tisíc obyvatel.Jo, bez Covidu to mohlo být třeba už pod 800, ale stejně mi to s tou strašlivou pandemií nějak neštymuje.
at alespon stat dodrzuje sve vlastni zakony a ustavuTo je přece regulace, narušující přirozený běh věcí, tedy špatná věc kterou ty odmítáš. Proč by stát měl dělat něco co ty dělat nechceš? Proč by tě stát měl chránit před státním terorem? Proč se před nezákonnými nařízeními nechráníš sám? Proč jsou vůbec nějaké zákony, které tebe i jiné omezují v "právech"?
Za druhe dodrzuji zakony tohoto statu, i kdyz s nimi nesouhlasim
si jako pomaličku začínám řikat žeto je asi jakoby chyba protože kdyby se lidi víc báli toho že nás děsně rožčílej než ňáký koronarýmy/oxidu uhličitýho/etc by s těma pitominama svejma ulítlejma třeba jako dali pokoj :D
Opet si stat z gerontu udela rukojmi a ve jmenu jejich ochrany nas bude omezovat: prokazovani v hospodach, respiratory na pracovistich, atd.To už by se teď doufejme konat nemělo/nemuselo, protože senioři nejsou voliči vlády co teď bude a ta je - doufejme - bude brát jako rovné občany se zbytkem populace. Teď to spíš vypadá, že to bude ve scénáři takhle: Dosluhující vláda se bude snažit aby se pozitivně testovají rojili jak včelky a pak to přehodí na hrb vládě nové. Krásný příklad je prokazování se v restauracích kromě foodcourtů. Tedy na malém městě pizzerie, kde se denně otočí 100 lidí a všichni se budou muset prokazovat jestli neroznáší COVID. Potom takové centrum Chodov v Praze, kde se v jídelním koutku denně otočí několik tisíc lidí a není potřeba nic. Jen pěkně sedět vedle sebe a baštit. Nebo je zase vlastníkem nějakého food-řetězce nějak politik..., že na ty to opět neplatí?
usa přiznali že strkali peníze na vívoj netopejrovejch koronavirusů ve wuchanskejch rabolatořích hele :D :D :D :D :D :D