Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Informatik toho ví opravdu hodně o matematice.Ten byl dobrej
My se tady bavíme o studiu informatiky. Já tvrdím, že nejvíc informatice prospěli lidé, kteří ji původně nevystudovali.Samozřejmě, ona totiž informatika naprosto s matematikou nijak nesouvisí. Mám dojem, že nerozumíš tomu co dělá informatik a programátor. Programátor - UML, C, Php, knihovna X a Y, kompilace, testování, ... Informatik - klasifikace gramatik, algoritmická složitost, třídy složitosti, hledání a verifikace algoritmů, ... Na bývalé elektrotechnické fakultě VUT to také byli matematici, kdo zakládali katedru informatiky, ze které se časem stala fakulta. Zajímavé, že oni si neřekli "zůstaneme u matematiky, ať můžeme dělat něco skutečného".
Snazite se tu vystupovat nadrazeneTak to se fakt nesnažím. To by jeden neřek, co se dá způsobit tím, když se jeden trochu otře o informatiky!
Je Karel Gott elektrikářem, nebo zpěvákem?Karel Gott je zpěvák asi jako já elektrikář
houba?Houba.
ty neznáš třeba Včelku Máju?
↓
Pokud chceš znát pojem volný čas pouze z vyprávění kamarádů, běž na FIT.Cože?
Ale i ta pitomá fyzika se projít dá.
Na VŠ člověk není proto, aby prošel, ale proto, aby se něco naučil.
Ano, na VŠ jsi proto, abys se něco naučil, ale nevšiml jsem si, že bych napsal něco ve smyslu opačném. O tom "projití" jsem psal v souvislosti s jedním jediným předmětem, ne s celým studiem. A u toho jediného předmětu vůbec nejde o obsah (tzn. zajímavou vědní disciplínu fyziku), ale o způsob, jakým je předmět postaven a především jakým způsobem je hodnocen (viz ten link).Ale i ta pitomá fyzika se projít dá.
Na VŠ člověk není proto, aby prošel, ale proto, aby se něco naučil.
Btw. myslím si, že vysoká škola má učit _především_ teorii, protože praxe je značně proměnlivá, zatímco teoretické základy víceméně zůstávají. ... Obecné principy člověku pomohou pochopit nové řešení, rychle se mu přizpůsobit a rychle se ho naučit.Ono to není ani tak o škole ... k čemu mi bude formální specifikace jazyků, nebo klopné obvody typu J-K? Tvůj příspěvek je sice hezký, ale já mám zkušenosti s lidmi z muni, kteří tvrdili Java (a XML, o kterém se doslechli na školení) pro všechno, protože se ve škole nic jiného neučili. Tím nechci říkat, že to bylo školou, to hlavní je ten konkrétní člověk.
že po nich chtějí hodně matematiky
Matematika je u programování hodně důležitá a je pravda, že to spoustu nadšenců (php takyprogramátorů) odradí.
To, že většina z nich v prváku vyletí, nad tím už asi nepřemýšlí.
To ale není tak špatné, jak to na první pohled vypadá. Rozumím, že studentu střední školy, kde vyhazov znamená, že nemá nic, se to těžko vysvětluje, ale na VŠ není problém studovat více oborů, přecházet z oboru, kde tě to nebaví na jiný (s tím, že ti uznají společné zkoušky pro oba obory). A když vyletíš úplně nevadí, je to cenná zkušenost navíc.
Před třema rokama sem řešil podobný dilema. Nakonec sem šel na FIT a nelituju. Některý předměty sou sice vopruz(fyzika, databaze, informacni systemy), ale to je na každé škole. Těm studijním plánům bych moc nevěřil, protože většinou se tam píše o věcech(např HMM) o kterejch nemáš ani páru, nebo se to příliš nedodržuje. Často záleží na tom kdo to učí (Baštinec, Drábek, Honzík, ...).
Nic proti ekonomce a Pardubicim, ale pripada ti to perspektivnejsi nez IT na skolach jako je MUNI a VUT? Uz jenom co se lip posloucha: Masarykova Univerzita nebo Univerzita Pardubice?
Stejně tak bych mohl tvrdit, že mě jako studentovi Českého vysokého učení technického v Praze přijdou všechny jmenovaný školy jako provinční ústavy druhé kategorie... ČVUT má možná vyšší renome jak všechny zmíňený univerzity dohromady, ale o skutečné (aktuální) kvalitě výuky na škole má tahle "prestiž" nulovou vypovídací hodnotu...
Na VUT šel můj retardovaný bratranec z průmky a úspěšně ji zvládá. Na FI MUNI šlo pár neoblíbených a infantilních spolužáků z gymplu a úspěšně to zvládají. Obecně platí, že lidem z gymplu se bude víc líbit na FI MUNI a lidem z průmky zase na VUT.
Kamarádka, co chtěla studovat IT byla na dni otevřených dveří FI MUNI a byla nadšená. Teď teda je na mat-fyzu a předstírá, že se jí tam líbí (říkala mi dobrej zážitek... u nějaké velké posluchárny jsou záchody a nějací dva mladí lidé tam šli během vyučování ukojit svou primární potřebu... dokonce i učitel přerušil výklad a poslouchal).
Pokud jsi z gymplu a byl sis někdy sednout do hospody s lidma z průmky a přišlo ti to dobrý, pak se ti bude líbit i na VUT. Znám spoustu lidí, co by to nevydejchali. Stejně to platí i naopak.
Tiskni
Sdílej: