Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Nejnovější verze abíčka přináší podporu online rozhovorů, vylepšení šablon pro textové prohlížeče a méně agresivní kontrolu vícenásobného hlasování pro čtenáře za proxy servery.
Koncem března bude Abíčko již pošesté pořádat velkou anketu o nejpopulárnější distribuci. Každým rokem se také strhne malá flamewar na téma, proč jsme nezařadili některou z několika set distribucí, zda je název ankety přesný či proč používáme zrovna tuto formu. Dnes máte možnost zapojit se a pomoci vykrystalizovat její podobu.
Nechápu, jak mohou být lidi tak neskutečně sobečtí. Spouštět mirrování dvaceti současnými vlákny a přes den, to podle mně svědčí o sociální inteligenci daných lidí. Takže IP adresa 212.47.13.201 má útrum, zařízl jsem ji na firewallu. Zároveň jsem po měsíci omilostnil minulého hříšníka.
Nejen Robert si přál mít možnost automaticky sledovat komentáře k jeho zápisům v blogu. Částečně jsem tento požadavek splnil. Při vkládání zápisu můžete zaškrtnout, zda chcete sledovat diskusi. Časem přidám i možnost automaticky toto políčko zaškrtávat, ale chci to udělat obecně. Tedy i pro otázky ve fóru s možností zobrazení všech sledovaných objektů.
Náhodou jsem se prokliknul na blog Kohsuke Kawaguchiho, kde popisuje Jaxb 2.0 ve spolupráci s anotacemi Javy 5. Velice působivé. Skoro argument proto, abych zkusil své XML převést na objekty.
S JAXB jsem před léty pracoval. To ještě byla beta první verze založená na DTD. Už tehdy se mi ten princip líbil, ale na Abíčku jsem JAXB ani nic podobného nepoužil z důvodu častých změn. Když mám jen XML, stačí upravit pár XPath, nad daty v databázi provést XSLT a je to. Možná by to šlo i s JAXB. Uvidíme.
Když se nedaří, co se dařit má, tak jsou z toho pěkné průsery. Dneska jich na Abíčku bylo více než dost. Dále se dočtete o návrhu na vylepšení blogů a máte možnost jej podpořit (či zamítnout).
Dnešní nová verze abíčka přináší seznam všech blogů, možnost změnit názor ohledně vyřešení otázky a pak několik oprav. Zároveň vás vybízím k diskusi ohledně návrhu na příznak, zda je zápis blogu technický či ne.
V dnešních Vzkazech správcům jsem našel dvě otázky, na které je lepší reagovat veřejně, než jen emailem. První se týká sekce software, druhá značkování diskuse za vyřešenou.
Nenadále se mi objevily zdravotní potíže a je možné, že skončím pod kudlou. Pak budu asi dva až tři týdny bez počítače, respektive měl bych být. Ale jak se znám, tak ležet mě moc nebaví :-).
Pro abíčko má nepřítomnost by neměla být problém. Akorát se zbrzdí migrace na nový server a nebudu moci řešit chyby. A nebudu odpovídat na emaily .. Tak se nedivte.
Včera večer i dnes ráno jsem dostal stejné hlášení "chyby". Někdo si dvěstěkrát načetl zápis v blogu a pak byl překvapen, že se čtennost zápisu zvedla o dvě stě.
Takže pro všechny: když si někdo zobrazí váš kompletní zápis, okamžitě se inkrementuje čítač. Systém nesleduje, zda to je poprvé nebo posté, zbytečně by to zatěžovalo databázi. Snažím se totiž držet počet SQL dotazů na stránku na minimu. Totéž chování je u článků.
Pokud se vám toto chování nelíbí, mám jedinou alternativu: zrušit čtennost blogů úplně.
Děkuji všem za vaše podněty (nejen) ohledně blogů. Jakmile budu mít volný čas, pokusím se vše opravit.
Nejdříve začnu tím, že jsem vrátil do původní podoby náhled komentáře. Tedy opět vidíte a na stejném místě komentovaný příspěvek.
Dále jsem změnil předmět emailu odesílaného při změně ve sledované diskusi. Nicneříkající AbcMonitor: změna v diskusi je nahrazen titulkem komentáře. Ještě jsem to nezkoušel, ale IMHO to výrazně zlepší přehlednost těchto emailů. Možná by ještě stálo za to přidávat nějaký prefix, ale to je na diskusi.
Následují blogy. Opravil jsem měsíční archivy, přidal aktuální blogy na hlavní stránku i do profilu uživatele. Zároveň jsem tuto změnu zneužil k refactoringu třídy ViewUser, aby trochu neduplikovala stejný kód. Z důvodu výkonnosti jsem přesunul počty jednotlivých publikovaných informací (článků, zpráviček, hardwarových záznamů ..) na samostatnou stránku. Příliš to zdržovalo.
Ráno jsem na server nahrál aktuální verzi. Ta je převážně bugfixoidní, nicméně přináší i spoustu zajímavých vylepšení. A nejen ode mně
Dlouho vámi žádanou a námi odmítanou službou bylo RSS pro zprávičky. Z našeho pohledu je to jasné - zprávičky jsou atraktivní, lidé nás kvůli nim navštěvují, zvyšuje se nám návštěvnost, roste naše atraktivita pro inzerenty, zvětšuje se rozpočet redakce, můžeme platit více článků a lidí. A tenhle koloběh by nám zprávičky přes RSS nabořil.