Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Tomáš Zelenka navrhnul následující anketu: Zdá se vám, že na tomto webu už ani nejde tolik o kvalitu článků jako o návštěvnost? 1) Ano, poslední dobou to tak vypadá 2) Ano, už od samého začátku 3) Ne
Mohl bych tuto zjevnou provokaci ignorovat, ale čas od času se podobný názor objeví, takže je lepší to napsat jednou a příště jen referencovat.
V Česku běží čtyři linuxové eziny, které vydávají denně články. Pak tu máme další dva časopisy. To už je pořádná porce článků, které je nutné každý měsíc vyprodukovat. Když vezmeme v úvahu, že tyto eziny jsou zde v průměru přes čtyři roky, pak snadno dojdeme k závěru, že většina témat se již vyčerpala. Navíc aktuálně je léto, spousta studentů má prázdniny nebo se jim nechce nic dělat. Sehnat dneska slušný článek je nadlidský úkol. Nicméně přesto se nesnižujeme k tomu, abychom vydávali špatné články. To raději nevydáme žádný.
Tiskni
Sdílej:
Sice si také myslím, že celková kvalita článků je dobrá, s ohledem na možnosti až velmi dobrá, ale přesto mi tento post připadá velmi hloupý, promiňte mi tu otevřenost. Pokud Tomáš Zelenka opravdu pouze navrhl anketu v citovaném znění, pak tím nevyjádřil žádný názor - není mi tedy jasné, o jakém názoru to vlastně mluvíte a s jakým názorem to polemizujete. Jedině by se dalo namítnout, že pro vyváženost chybí čtvrtá varianta (dříve tomu tak bylo, ale v současnosti už ne), ale jinak je taková anketa podle mne naprosto legitimní. Prostě bych odpověděl ne a hotovo. Pokud by se Tomáš Zelenka hanlivě vyjadřoval o fungování webu, chápal bych vaše rozhořčení. Pokud byste anketu prostě zamítl, protože si nemyslíte, že tyto otázky se mají řešit formou ankety, chápal bych to. Ale nerozumím tomu, proč jen kvůli otázce na kvalitu hned mluvíte o zjevné provokaci.
Pro všechny případy znovu zopakuji, že na otázku bych odpověděl ne a že s tím, co je napsáno ve třetím odstavci, naprosto souhlasím. Nelíbí se mi ale první dva.
Další pohled: maminka má svoje dítě taky ráda a vadí jí už křivej pohled někoho cizího? Tj. Leoš to bere moc osobně?
Anketa anonymní bude, diskuse už méně. A stejně se každej už teď může přece vyjádřit, i když jenom v blogu. Tvořit a přispívat na AbcL snad má šanci každej?
Kdyby na tom tričku bylo ještě 4) jsem dost dobrej 5) jsem nejlepší, tak ho klidně nosim - je tam výběr všeho.
A dávám Ti za pravdu, ta původní anketa, kvůli které vznikl tento zápisek, je spíše o těch 3 variantách, je více zabarvená do nepříjemna.
To už bych dal anketu: Můj vztah k AbcL:
Stalo se.
Instalací Ubuntu Linuxu se nebudeme zabývat.. Tak je to o instalaci Ubuntu, nebo není? Rozuměl bych tomu, kdyby tam bylo napsáno např.: Samotné instalaci Ubuntu linux se článek nezabývá, ale zabývá se tím jak rozchodit a doinstalovat potřebné věci pro správnou funkčnost distribuce Ubuntu linux na notebooku Acer ..... atd.
Takze ABClinuxu prislo o autora, ktery sice clanky casto nepsal, ale napsal napr. clanek ktery byl na ABClinuxu byl velmi uspesnyPřipadá mi poměrně nespravedlivé něco takového tvrdit. Už jsem zmínil, že pochopitelně nešlo o odmítnutí _autora_, ale jednoho jediného _článku_. Pokud někdy napíšeš nějaký další článek, velmi rád se jím budu zabývat. Kromě toho nechápu, jak souvisí čtenost dávného článku s tím, jak jsou posuzovány články nové.
Vůbec bych přivítal víc článků ve stylu "jak věci fungují" a omezit články typu "jak v programovacím jazyce X sečíst dvě čísla a výsledek vytisknout".
JJ. To já taky. Pár nápadů bych měl, ale nemám čas to sepsat. Navíc moc psát neumím, jen bych přidělal práci Robertovi.
Nepodceňuješ inteligenci příchozího? Proč zrovna by měl hned odejít?
Já spíš tušim nesoulad mezi tim, co by mohl chtít majitel Ábíčka a mezi redakcí?
Jj. Ale když to takhle zveřejníš, budeš muset nést za to rozhodnutí odpovědnost?
Naučil jsem se to, že pokud nechci, tak si za tim musim trvat, spíš nevysvětluji, jelikož když už jsem se rozhodl a přesto budu vysvětlovat, tak to vypadá, že chci přesvědčit ostatní i sebe?
Mne sa tie články, ktoré čítam zdajú (s ohľadom na možnosti) celkom v pohode. Problém je samozrejme v autoroch :) Tým, to musí dať minimálne rovnako ako tým, ktorí len pasívne čítajú.
Samozrejme, majú za to pár korún. Keby ich bolo viac, tak by to síce potešilo, ale nič podstatné by sa IMHO nezmenilo. Kvalita diskusií je značne kolísavá. Ja osobne som bol veľmi príjemne prekvapený konštruktívnou diskusiou pri mojom článku o GNU/GPLv3, a keby bývali takéto diskusie častejšie, tak istotne píšem viac článkov.
Neviem ako funguje redakcia, ale som rád, že som sa dozvedel, že sa články aj odmietajú. Na druhej strane z mojich pokusov o článkov bola vyškrtnutá akurát jedna ironická veta. To ma príliš dopredu posunúť nemôže. Skutočná kritika/review/... článku by sa zišla, či už po jazykovej (štylistickej) stránke, alebo obsahovej. Ak sa tú nájde dobrovoľník, ktorý by to zvládal aspoň pre moje články, tak sa kľudne vzdám polovice honorára :) Tém a materiálov mám nachystaných dosť.
Mňa by pri mojich článkoch viac zaujímalo, že ktoré argumenty plávu na vode, ktoré vety je možné pochopiť inak, ...Tuhle dost namáhavou redakční (lektorskou) práci si mohou dovolit jen ta nejprestižnější média. Nevím, jestli vás uklidní, že leckdy na to kašlou i "kamenná" vydavatelství (české noviny, soudě podle obsahu, zcela programově). V podstatě se jedná o minimálně dvojnásobnou práci jak pro redaktora tak pro autora za tutéž odměnu, která je navíc velmi riskantní. Autoři jsou totiž velmi často netýkaví ješitové, kteří se pokládají za geniální a nesou velmi nelibě jakýkoliv návrh na vylepšení jejich "geniálního" díla. Logicky spoustě redaktorů nestojí drobnosti za vyčerpávající korespondenci. Naopak redaktor může být často nedovzdělanec (NEPÍŠU O ABǏČKU!!!), který opravuje v dobré víře zdánlivé chyby a tím autory pochopitelně naštve. Obecně pak články přepisovat a upravovat zabere více času a energie, než napsat nový. A nakonec, naprostá většina čtenářů je na poměrně nízké úrovni, co se týče kritického pohledu na takový dobře, tedy v potu tváře psaný a redigovaný, článek. Odborných článků se to týká ještě více, neboť tam je velké nebezpečí, že článek, který se snadno čte, budí bez ohledu na skutečný obsah dojem, že je amatérsky odfláknutý = málo odborný, zatímco nečitelné patlaniny plné záhadných vět a polosrozumitelných pojmů jsou vnímány jako velice odborné a tudíž kvalitní. Abych to shrnul: něco jako kvalitní lektorát se vyplatí zavádět pouze tehdy, je-li ambicí média vytvářet vysoké standardy a budovat si domácí autorskou a čtenářskou stáj (čti předplatitele) - pro internetová klikací média žijící z reklamy je tohle spíš luxus. Jakýkoliv článek s provokativním titulkem přinese více kliků a jakýkoliv kontroverzní článek vyvolá více okamžité pozornosti než sebeodbornější a stylisticky dokonalé dílko. Jde tedy o to, udržet jakžtakž balanc mezi těmi atraktivními (ale z dlouhodobého hlediska nezajímavými) a těmi skutečně odbornými (tvořícími jakousi databázi, kam se lidi budou léta vracet), balanc mezi výdělečností a pověstí. To se podle mě aspoň na abíčku vcelku daří, s tím, že formální kvalita publikací je velmi slušná, a lze to zajistit aspoň elementárním výběrem článků (= odmítáním). Ale na to, aby si abíčko platilo stylistické a odborné lektory (jinak těžko pracovat s autory tak, jak jste naznačil), asi není prostor.
čo sa mi zdá rozumnejšie (a reálnejšie), aby tak jeden-dva články, ktoré vyšli prešli aspoň štylistickou korektúrou. Výsledky by IMHO stačilo posielať do mailing listu pre autorov, myslím, že by to pomohlo aj v prípade, že by šlo o články niekoho iného. Kopec chýb sa opakuje neustále, občas na ne stačí poukázať.To jistě ano, jako čtenář i jako autor bych tento "luxus" velmi přivítal ... zbývá jen najít někoho, kdo to bude dělat (kvalitní redakce je úměrná tak polovině celkové práce na článku, pokud ji z větší části neprovede už autor sám, a časově kvůli nutným konzultacím s autorem snad ještě náročnější, a nedejbože když by musel autor něco podstatnějšího dopsat/dohledat, takový článek je pak na hodně dlouhé lokte :D). Jinými slovy, rozumím ti a souhlasím, ale nevidím to reálně. Jednu chvíli jsem si myslel, že by spoluautorství dvou nebo více lidí u jednoho článku mohlo pomoci tímto směrem, ale jednak na to není abíčko zatím technicky zařízeno a pak, na mé občasné výzvy nebylo moc ohlasu. Sem tam se také objeví kritika pod samotným článkem v ohlasech, ale ta bývá málo konstruktivní a systematická... Zbývá mi jen praktická rada pro autora: nechat článek týden až dva uležet a pak si ho přečíst a opravit objektivnějšíma očima.
Napsal jsem jedinou věc a ničeho kritického od redakce jsem si nevšim před odevzdáním. Spokojenej s dílem nejsem, ale jsem rád, že už to mam za sebou.
No, dobrý dojem možná kazí ... to bude zase flejm ... ale kdo je musí číst?
Ty gramatický chyby děláš z recese nebo nevědomky?