Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Mám doma nový počítač - Acer Aspire. Vypadá hezky, ale je pro mně docela zklamáním.
Jelikož Robert nasadil úpravu vzhledu, uložil jsem si na památku aktuální screenshot. A nostalgicky si prohlédl starší. Kochat se změnami můžete níže, a jelikož nechceme usnout na vavřínech, chystáme další zajímavé služby. Aby se vám u nás líbilo a našli jste vše, co vás zajímá.
Jirku Čecha, alias JiKa znáte. Prezentuje se zde jako pravičák s občas až extrémními názory. Před pár měsíci se zde ale objevil ultrakomunista Faun. Michal Vyskočil si v srpnu všimnul, že oba tak antagonističtí uživatelé mají stejnou IP adresu patřící stuttgartskému institutu Maxe Plancka, kde JiK pracoval. Admini dlouho debatovali, ale nedošli k jasnému závěru, zda je Faun alter ego JiKa. Každý se totiž vyjadřoval úplně jinak, nejen obsahově, ale i formou.
Nicméně nedávno se JiK přestěhoval do USA. A Faun s ním. Opět s ním sdílí IP adresu, tentokráte Lehig univerzity v Pensylvánii. Tohle už nemůže být náhoda.
Vyzývám tudiž JiKa, aby tuto hru ukončil. Vůbec se mi nelíbí, přijde mi trapná. Ostatní čtenáře chci tímto zápiskem varovat, ať neztrácejí čas zbytečnými diskusemi s Faunem.
Pojďme si pořádně zaFAQovat. Dokončuji jednu novou funkci pro zpřehlednění diskusních fór a zároveň ji nasadím i k FAQ. Když si ale procházím jednotlivé sekce FAQ, nacházím spousty položek, které by se hodily do jiných sekcí. Dále chci ke každé sekci přidat několik slov s upřesněním, co zde patří. Máte-li chuť, prosím, pište sem vaše návrhy. Co kam přesunout (včetně odkazu), jaký popis byste ke které sekci přidali atd. Děkuji.