Byl vydán Debian 13.3, tj. třetí opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.13, tj. třináctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Na stránkách Evropské komise, na portálu Podělte se o svůj názor, se lze do 3. února podělit o názor k iniciativě Evropské otevřené digitální ekosystémy řešící přístup EU k otevřenému softwaru.
Společnost Kagi stojící za stejnojmenným placeným vyhledávačem vydala (𝕏) alfa verzi linuxové verze (flatpak) svého proprietárního webového prohlížeče Orion.
Firma Bose se po tlaku uživatelů rozhodla, že otevře API svých chytrých reproduktorů SoundTouch, což umožní pokračovat v jejich používání i po plánovaném ukončení podpory v letošním roce. Pro ovládání také bude stále možné využívat oficiální aplikaci, ale už pouze lokálně bez cloudových služeb. Dokumentace API dostupná zde (soubor PDF).
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu rozepsal o open source AdGuard Home jako domácí ochraně nejen před reklamou. Adguard Home není plnohodnotným DNS resolverem, funguje jako DNS forwarder s možností filtrování. To znamená, že když přijme DNS dotaz, sám na něj neodpoví, ale přepošle ho na vybraný DNS server a odpovědi zpracovává a filtruje dle nastavených pravidel a následně posílá zpět klientům. Dá se tedy používat k blokování reklamy a škodlivých stránek a k rodičovské kontrole na úrovni DNS.
AI Claude Code od Anthropicu lépe rozumí frameworku Nette, tj. open source frameworku pro tvorbu webových aplikací v PHP. David Grudl napsal plugin Nette pro Claude Code.
Byla vydána prosincová aktualizace aneb nová verze 1.108 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.108 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Na lasvegaském veletrhu elektroniky CES byl předveden prototyp notebooku chlazeného pomocí plazmových aktuátorů (DBD). Ačkoliv se nejedná o první nápad svého druhu, nepochybně to je první ukázka praktického použití tohoto způsobu chlazení v běžné elektronice. Co činí plazmové chladící akční členy technologickou výzvou je především vysoká produkce jedovatého ozonu, tu se prý podařilo firmě YPlasma zredukovat dielektrickou
… více »Patchouli je open source implementace EMR grafického tabletu (polohovací zařízení). Projekt je hostován na GitLabu.
Český Nejvyšší soud potvrdil, že česká právní úprava plošného uchování dat o elektronické komunikaci porušuje právo Evropské unie. Pravomocným rozsudkem zamítl dovolání ministerstva průmyslu a obchodu. To se teď musí omluvit novináři Českého rozhlasu Janu Cibulkovi za zásah do práv na ochranu soukromí a osobních údajů. Ve sporu jde o povinnost provozovatelů sítí uchovávat údaje, ze kterých lze odvodit, kdo, s kým a odkud komunikoval.
mám obdobnou zkušenost, Duron 700 MHz a 128 MB RAM, nepříliš rychlý disk, a práce s KDE byla na usnutí, OpenOffice start ani nemluvě, po naběhnutí se to dalo, ale jen dokud se nezačlo dělat víc věcí najednou ... po upgrade na 384 MB RAM stroj najednou krásně ožil
a to podotýkám, že to není žádná standardní instalace Suse, nýbrž vytuněné Gentoo - stejným způsobem jsem ladil instalaci na Pentiu MMX 233 MHz/128 MB RAM, akorát místo KDE bylo XFCE a běhalo to krásně
Já bych to spíš viděl na "zmršený" win98, než na rychlej Linux. Protože zpomalit windows tak, aby byly nepoužitelný je řádově snažší operace, než urychlit linux tak, aby byl alespoň o míň než polovinu pomalejší, než "nezprasené" windows na stejném stroji. (bavíme se o desktopu).
rici mu, ze si ma koupit giga ram (coz pro dane suse je IMHO minimum) by jej spise vystrasilo.A proto by mělo být na každé mikrovlnce velkým písmem: Nesušte uvnitř živá zvířata!
Otázka je, jak tohle tvůrci live distribucí mají zdůraznit - když to totiž napíšou do příručky/dokumentace, zrovna tenhle typ lidí to vůbec nebude číst. Pokud to napíšou na wallpaper, vypadá to jako antireklama, co dělá navíc z lidí hňupy:
!!! POZOR, TOTO JE LIVE DISTRIBUCE, KTERÁ BĚŽÍ Z CD-ROM, A PROTO JE VÝRAZNĚ POMALEJŠÍ NEŽ NAINSTALOVANÝ SYSTÉM !!!
Jedno řešení je např. napsat uvítání s malým povídáním o live distribuci, které se otevře vždy po startu, jako to má např. PuppyLinux. Jenomže, co jsem měl zatím možnost vidět, tvůrci live CD kladou na pohodlí začínajících uživatelů vesměs pramalý důraz - proto se zdají live CD často jakoby navenek odbytá, s narychlo splácaným GUI (většinou defaultní stav daných prostředí bez ohledu na zvláštní povahu live CD), nevhodnými fonty pro notebook apod., a to se týká i těch renomovaných (z nichž vyjímám namátkou třeba Kanotix blahé paměti a PuppyLinux).
LiveCD jsou tedy tvořena nikoliv pro začátečníky, ale paradoxně pro zkušené uživatele, kteří již vědí, co si s ním mají počít - a to proto, že tvůrci jsou sami zkušení linuxáci, kteří se nedokážou do kůže začátečníků vžít a tohle všechno je otravuje a zdržuje. Pochopitelně se snaží, aby bylo distro v pořádku technicky, a uživatelská přívětivost má prioritu velmi nízkou - zvlášť když tlačí nějaký termín. Ani ABCLinux se tomuhle z různých důvodů nedokázal úplně vyhnout, když si tak matně vzpomenu.
Mám za to, že live distribuce by měly být tvořeny tak, aby běžely celé z RAM anebo flash-disku, CD a DVD už by mělo být out.
otazka: Zastavi-li te na ulici hnup s IQ tykve a polozi nesmyslnou otazku budes na ni hledat odpoved?Tomu se říká kouzlo nechtěného
--
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Ahoj !
Jsem nas... neb muj LiveCDSuSE ver.8.0 mne sice hodi na internet, ale je to pomaly a prehraty.
Kdybys prosim mohl vymyslet a vypalit neco, aby to melo textak nejlepe OpenOffice 2.1 odesilani posty a pripojeni na web a to v KDE aspon 3.0 a browser neco lepsiho nez Konqu eror /mezera je zamer videl jsem tolik Backtrace az je mi spatne/ ostatni mne nezajima.Melo by to byt jako Knopixx pry jde nabutovat do ramky a ani nepotrebujes hard.Ale musel by videt usb vypalovacku cd od HP ,ramku mam 128MB / vona je 144 ale linux ji nevidi -ten druhy 16MB modul / Byl bych ochoten za tu praci dat 200KC.
Jsem z Prahy tak bychom se mohli sejit nekde na kafi. Mozna mi vytrhes velky trn z paty.
Dik
D.PcMan
Pokud to je myšleno vážně, tak abych si v modrém životě vybarvil políčko modře...:
1) SuSE 8 je velmi stará verze, která je překonána.
2) Pokud máš k dispozici pevný disk, tak nepoužívej live CD, ale nainstaluj si to na disk. Bude to rychlejší + budeš mít volnou CD mechaniku.
3) Jestliže nevíš, jakou distribuci si instalovat (na pevný disk), tak zkus Kubuntu (kubuntu.org). Poměrně levně ti ji vypálí na linuxsoft.cz (desítky korun).
4) Pořiď si více RAM. OpenOffice.org paměť 128MB rozhodně nestačí (to konec konců ani Office od Microsoftu). 256MB je pro práci minimum. Kdybys měl více jak 128MB RAM, tak zkus namísto Kubuntu Ubuntu (tu ti vypálí tamtéž). Ubuntu nemá KDE, ale GNOME, kteé je ale taky zajímavé.
5) Pokud budeš rozumně a slušně formulovat dotazy, hledej pomoc ve zdejší Poradně.
Quantian, Knoppix, snad i Danix mají možnost instalace na disk = mně osobně to přijde velmi použitelná možnost. Snad jsou i další.
Takovi uzivatele jsou IMHO pro komunitu prilis drazi, pripravuji ji o cas, ktery se da stravit uzitecneji nebo aspon zajimaveji
Nemuzeme prece suplovat zakladni vzdelavani - pro lidi, pro ktere je pocitac "ta sediva bedna" a nemaji tuseni, ze mezi rychlosti opricke mechaniky a pevneho disku je nejaky rozdil, je tady ECDL
Neni nejlepsi mu proste rict, at si trhne nohou?IMO ano.
Takovi uzivatele jsou IMHO pro komunitu prilis drazi, pripravuji ji o cas, ktery se da stravit uzitecneji nebo aspon zajimavejiTřeba pomáháním dvěma a více jiným uživatelům, kteří mají zájem se něco naučit a nemají přístup "tady jsem a lidi starejte se o mě"
Tiskni
Sdílej: