Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
jake zasluhy ma P (to je jak u KafkyProč? Línala? Nebo byla z nějakého ohroženého zvířátka? Nebo je to pro tebe společensky eklhaft?) na abicku nevim, mnohem vetsi pruser podle me byla ta kozesina na ty svatbe.
Jó, kdyby ten kožich byl ze zvířete jménem Polyester, to by byla jiná ...
Když je zvíře sežraný jinym zvířetem tak tu kůži už stejně nejde použít na nic.
Zabíjet zvířata jenom kvůli kůži/klům/apod. je imho špatný. Ale když už ho chceš stejně sežrat, tak proč nevyužít 100% ...To zvíře které kvůli té kožce klepli nejspíš kvůli té kožky nechali zplodit a také živili. Že stál jeho život nejspíš za houby, to je možné, nicméně takto měl alespoň nějaký smysl.Podobný smysl jako měly koncentráky. Víš že se z židů dělaly textilie? Je teda fakt, že k tomu účelu nebyli pěstováni v drátěných klecích 2x2m, pak jim nikdo nestrčil do prdele a huby elektrodu a poté co by je zabil proud je nestáhli z kůže, ale princip byl podobný. Docela zábavné je i to, že maso ze zvířat chovaných na kožešiny je považováno za méněcenné a tak se různě likviduje.
Nevim, věděl sem jenom o mejdle, stínidle na lampy a knížce vázaný v lidský kůži. Ale textilie ne, to ani nevim jak by bylo možný ...
A ano, pokud si dobře vzpomínám, byly tam i nějaké textilie...
Docela zábavné je i to, že maso ze zvířat chovaných na kožešiny je považováno za méněcenné a tak se různě likviduje.Řekl bych že to není ani tak tím, že by bylo méněcenné, jako že ho na sobě ani moc ta zvířátka nemají. Stáhnul sis někdy lasičku? Ani ne že..
„Co je těžký?“ „Těžké je mlčet… to jsem já nedokázal.“ „Proč má člověk mlčet?“ „Aby slyšel melodie lidí kolem sebe.“ „Zpívají melodie?“ „Ne, spíš… když chodíš mezi lidma, tak slyšíš jejich melodie. To z lidí stoupá jako… jako aroma. Když budeš mlčet, tak uslyšíš svoji vlastní melodii.“ „Mlčet?“ „No..mlčet.“
Asi tak, nebát se, nekrást a informovat ... nebo konat!
Osobně to vidím na přepis.To by mne zajímalo, jestli tohle už někdy dopadlo dobře...
Proc ano?Článok na z tej linky som už kedysi videl. A má svätú pravdu.
Pozadavky se meni porad, tak nejak (konkretne v tom 30 let starem SW bylo kolem 50% kodu vypnutych a nepouzivanych, presto jsme tam dopisovali nove vlastnosti).To není zas tak moc.
Ta puvodni otazka spis byla, zda se neco vyplati prepisovat kvuli tomu, ze to ma zbastlenou architekturu, a ze se to obtizne spravuje. Ono kolikrat mam pocit, ze je to jen zdani.No jistě. Hlavně je ale potřeba doplnit co to konkrétně znamená "obtížně spravuje". Tím se totiž myslí docela velké spektrum: od "udělat nějakou změnu je fuška" až po "alespoň jeden člověk na plný úvazek nedělá nic jiného než že zkoumá co všechno ta aplikace dělá špatně a ručně to spravuje".
Prijde mi, ze treba Java a dalsi moderni jazyky se chlubi reusabilitou, a pritom se refaktoruji a prepisuji daleko casteji nez nejake Cobolske spagety a podobne hruzy. A ve vysledku mozna pak bohuzel vyjde levneji spravovat ty spagety, i kdyz je to na pohled osklive, nez to stale dokola prepisovat, aby si to udrzelo "peknou" architekturu.Existuje nějaký argument že by to bylo Javou a Cobolem, nebo je jen klasický relikt diskuse z jiného bodu v časoprostoru?
Existuje nějaký argument že by to bylo Javou a Cobolem, nebo je jen klasický relikt diskuse z jiného bodu v časoprostoru?Jestli ta implikace dokonce nebude přesně opačná. Když se něco používá tak hodně, jako dříve Cobol nebo dnes Java, nevznikne v tom zákonitě i mnoho programů, které mají špatnou architekturu a těžko se udržují? Nevznikne v tom zákonitě i mnoho programů, které fungují velmi dlouho a tak přestanou splňovat moderní nároky prostě jen stářím?
Existuje nějaký argument že by to bylo Javou a Cobolem, nebo je jen klasický relikt diskuse z jiného bodu v časoprostoru?No, Javou a Cobolem jsem myslel jakykoli bezny objektovy (C++, C#,..) a jakykoli bezny strukturovany jazyk (C, Fortran,..); proste jsem vybral ty nejpouzivanejsi pro business aplikace. Nicmene argument existuje, ale do jake miry je to dane starim a do jake miry jinymi faktory neni jasne. Spis mi prijde, ze je to proste modni zalezitost. Javove (objektove) aplikace se prepisuji/refaktoruji vic/driv/casteji, protoze je to takova moda; ale pritom by mozna ony spagety vysly co do nakladu srovnatelne (tim nerikam, ze bych to povazoval za hezke - nikdo nechce spravovat osklivy kod; divam se na to ted ciste z financniho hlediska).
Tim spatne spravuje myslim to prvni - "udelat zmenu je fuska".No tak v tom případě je snaha přepisování vesměs jen "lobbing". Mimochodem, zapomněl jsem výše uvést: stav kdy je polovina kódu aplikace vypnutá a nepoužívaná (případně zapnutá ale úplně k ničemu) je vcelku běžný stav u nově vytvořených programů.
Nejenom že to není jasné, ale jediný argument uvedený v samotném hlavním příspěvku je zcela protichůdný: je to argument pro hypotézu že příčinou stavu je špatná kvalita Java programátorů. Což mi přijde celkem rozumný argument, když se podívám kdo všechno může tuhle práci dělat... Další rozumný argument uvedl Filip Jirsák výše. Akceptovatelný je i argument že se jedná o módu. Hypotéza že za to může paradigma (objektové vs. "strukturované") mi ale připadne podivná, nevidím žádný argument pro.Existuje nějaký argument že by to bylo Javou a Cobolem, nebo je jen klasický relikt diskuse z jiného bodu v časoprostoru?No, Javou a Cobolem jsem myslel jakykoli bezny objektovy (C++, C#,..) a jakykoli bezny strukturovany jazyk (C, Fortran,..); proste jsem vybral ty nejpouzivanejsi pro business aplikace. Nicmene argument existuje, ale do jake miry je to dane starim a do jake miry jinymi faktory neni jasne.
Spis mi prijde, ze je to proste modni zalezitost. Javove (objektove) aplikace se prepisuji/refaktoruji vic/driv/casteji, protoze je to takova moda; ale pritom by mozna ony spagety vysly co do nakladu srovnatelne (tim nerikam, ze bych to povazoval za hezke - nikdo nechce spravovat osklivy kod; divam se na to ted ciste z financniho hlediska).Což je ovšem v podstatě totéž co říkám. Jenom mě zaráží absurdnost té implikace v pozadí, že jako v Cobolu jsou nějaké "špagety" a v Javě ("objektových jazycích") nikoliv. Například takové EJB, to je skvelá věc na špagety (navíc super způsob jak v "objektovém jazyku" napsat program neobjektově a nestrukturovaně). Jak pravil klasik: "Opravdový programátor dokáže psát fortranovské programy v libovolném jazyce". Sám jsem jeden takový viděl (vytvořil ho doktorand z mff).
Například takové EJB, to je skvelá věc na špagety (navíc super způsob jak v "objektovém jazyku" napsat program neobjektově a nestrukturovaně).Když už jsme u toho – existuje dnes vůbec nějaké používanější prostředí či rámec, které by podporovalo objektovou architekturu? Ono se totiž dnes slavně píše v objektových programovacích jazycích, ale celková architektura je určená EJB, webovými službami, RESTem a podobně, a to všechno dost drsně vede právě na „špagety“.
celková architektura je určená EJB, webovými službami, RESTem a podobně, a to všechno dost drsně vede právě na „špagety“.To me docela desi - do neceho podobneho se chystam v praci pustit (jelikoz povazuji pouziti HTTP za lepsi nez zpatlany proprietarni protokol).
Paradigma objektove/strukturovane je soucasti te mody. Ja osobne povazuji OOP za uzitecnou vec, ale nelibi se mi idea, ze mohou existovat jen objekty (viz). Myslim, ze bychom jako programatori meli konecne uz prijmout objektove-funkcionalni dualitu, a prestat resit, co bylo driv.V určitém okamžiku končí móda a začíná Cargo Cult.![]()
No spis me slo o to, ze programatori OOP designu koukaji na Cobol jako na spagety, i kdyz i ten umi byt celkem citelny, pokud se dela strukturovane. Coz je zase jen rozvinuta myslenka, ze jde o modu. Spis me ale zarazi ten paradox, ze oni se chlubi znovupouzitelnosti a pritom na prepisovani vlastne travi vic casu (mi prijde).Já zase nevím kdo že se to kouká a chlubí. Pořád mám pocit že mi polovina diskuse unikla... No ale dobře, pokud je to jen rant, tak asi ano. Co se týká procedurálních jazyků (nemám zkušenost s COBOLem, ale docela mám zkušenost s C): absence polymorfismu je občas docela problém a řeší se objektově nebo funkcionálně, i když jsou k tomu použity jiné prostředky (konkrétně v C se použije ukazatel na funkci).
forEach
. Kterou teda kolekce v Dartu mají, ale nejde pomocí ní implementovat findFirst
(aspoň ne tak, aby neprošla celou kolekci, a ta může být potenciálně nekonečná nebo je aspoň iterace hodně nákladná). A to právě proto, že chybí nelokální návrat. Ono ho teda jde simulovat výjimkami, ale to už je fakt hnůj.
Mimochodem, pro práci s kolekcemi jedině https://github.com/Ladicek/dart-query A ovce to budou žrát ...
List<Map<String, Object>>
, kde ten Object
může být zase něco podobného – to jsem kdysi opravdu používal!), ale to je uhozené zrovna tak.
Potřebujeme způsob, jak dynamicky manipulovat se strukturovanými daty. (A tím fakt nemám na mysli SQL, pro případné kolemjdoucí.) To zahrnuje i nějaký dotazovací/transformační jazyk nad daty v paměti. Ten funkcionální přístup (filter/map/reduce/whatever) je docela dobrý, LINQ jde ještě trochu dál, ale pořád to tak nějak není ono.
Myšlenka oddělení "logiky" kódu od implementačních záležitostí se mi zamlouvá (hmm, brání něco tomu, aby šlo o dva odlišné programovací jazyky, které spolu umí dobře integrovat?), ale tou myšlenkou (polo)transparentní změny datových struktur nebo celého kódu vůbec, ve spolupráci s překladačem, si nejsem jistý. A určitě by to vyžadovalo podporu toho "profilování" až při skutečném běhu aplikace, protože data používaná při vývoji mají typicky odlišné vlastnosti od těch "ostrých" (počínaje samozřejmě objemem).
Víc možná později, dobrou.
udelejVseCoJePotřeba();
a ostatní je detail...
Ono v jakýmkoli projektu větším než minimálním je těch vrstev řada. To, co shora vypadá jako implementační detaily má v sobě zase další vrstvu logiky a detailů, takže buďto by se to udělalo nějak rekurzivně (to mi přijde dost šílený), nebo je prostě potřeba navrhnout jazyk tak, aby neházel programátorovi klacky pod nohy, když se snaží projekt vhodně rozvrstvit. To druhé mi přijde mnohem vhodnější, přiznám se ale bez mučení, že moc nevim, jak toho konkrétně dosáhnout...
A jen zmenou tech anotaci by bylo mozne ten kod integrovat do ciziho prostredi.To je zajímavá myšlenka… ale jak bys např. řešil situaci, že jedna knihovna (např. pro načítání kalendářů ze souborů) má třídu UdálostA s nějakými metodami a vlastnostmi a jiná knihovna (např. pro tisk kalendářů) má taky třídu UdálostB, která v principu slouží k tomu samému účelu, akorát se v ní ty metody a vlastnosti jmenují jinak, nebo jsou jinak implementované (např. časová zóna bude v jedné jako text „Europe/Prague“, zatímco v té druhé jako číslo, posun od UTC)? To už není tak triviální, jako když potřebujeme překlopit jeden číselný datový typ na jiný, nebo třeba pole na kolekci.
Me naopak prijde spravne (a citelnejsi) oddelit technicke veci od hlavni myslenky toho kodu.A nebylo by pak lepší tu hlavní myšlenku vyjádřit nějak graficky? Jako diagramy, klikat myší, natahovat čáry mezi objekty…
Prijde mi, ze treba Java a dalsi moderni jazyky se chlubi reusabilitou, a pritom se refaktoruji a prepisuji daleko casteji nez nejake Cobolske spagety a podobne hruzy.Obávám se, že děláš z výhody nevýhodu – javovský kód jde (snadno a bezpečně) refaktorovat a přepisovat (a proto se to taky častěji dělá), zatímco ty „špagety“ moc ne, protože už by to nikdo nedal dohromady.
To je jen pár věcí, co mě teď napadly. Ono je toho víc. JavaScript, co to tu obsluhuje, je taky hustý mix od "obyčejného" kódu, přes Prototype až k jQuery.
Pokud toto všechno zrefaktorujete, budete to mít kompletně přepsané, protože nezůstane řádek kódu na místě. Některé z bodů vám možná budou připadat malicherné, ale věřte, že na ITBizu je teď vývoj čehokoliv nebo oprava chyb naprostá hračka. Ani se tam nedělá žádné Ctrl+C,Ctrl+V. Společné věci jsou zásadně znovupoužívány.
Nechtěl bys to třeba nahrát na github a organizovat vývoj tam? To by podle mě byl skvělej krok, kterej by komunita přivítala, a přitom by tě to celkem nic nestálo. Za to bych se hodně přimlouval.pred nejakym casem jsem videl vceku zajimavou prezentaci na tema "otvirani" otevreneho software a dat zdrojaky na github byla jedna z rad. Uz nejkay cas premyslim, ze o tom napisu blog, protoze by mohla nasledovat zajimava diskuze ... jen porad nejak neni cas
To není tak úplně pravda,Každý komentář takhle začínající je mi podezřelý, takže uvidíme, v čem tedy budeš odporovat :).
zaprvý to webový rozhraní je udělaný dobře, čili přehledně, použitelně - to se taky hodně počítá.Zde neodporuješ.
Zadruhé bugzilla je integrována přímo do systému - tzn. není to separé web služba, jak je typické pro mnohé foss projekty.Zde možná, ale to předpokládá, že integrace té bugzilly má nějaké konkrétní důsledky oproti použití samostatné instance nebo třeba opensource Tracu. Takže jsem zvědavý na doplnění těch super duper důsledků.
Zatřetí důraz na snadnost komunikace - commity se dají komentovat a dají se v nich komentovat i jednotlivé řádky kódu. Ještě kdyby tam byl nějakej board (stačilo by jednoduše) a bylo by to dokonalý...Tak... na komentáře ke commitům jsem ještě nenarazil, díky za informaci. I když, popravě řečeno svázat diskuzní vlákno s číslem commitu mi přijde natolik jednoduché, že si myslím, že to máš za chvilku napsané. Konkrétní důsledky pro projekt nevidím. Zareaguju rovnou i na Johna.
A ještě sociální funkce - možnost mít tam profil a sledovat ostatní uživatele nebo projekty.To spíš... ale sdílení kódu je samo o sobě sociální funkcí, profil můžeš mít na svém webu či jiné službě... sledování projektů se u ostatních řeší mailinglisty včetně těch automatických, kde se objevuje každý commit. Takže... tak jak mi Github vyhovuje, a tak jak mám Github rád, tak mi přijde, že ho podle mě strašně přeceňujete a děláte si z něj modlu.
Obecně všechny funkce githubu jdou nahradit nějakým jiným způsobem (sledování projektů přes mailing listy atd.) Ale klíč je v user experinece. Prostředí Githubu je rychlé, hezké, promyšlené, funkční, integruje několik věcí do jednoho balíčku atd.Nové Windows jsou taky krásné, integrované, všecko funguje, ... já se přece nebavím o vychvalování a reklamě :). Například jsi zapomněl zmínit, že si Github nenainstaluju na server, což může pro někoho být překážka.
Jednou větou - používat github je pro mě jednoduše mnohem lepší zážitek než používat alternativy (a to jsem jich pár zkusil).Zase ty Windows. Lepší, krásnější, coolovější.
Zde neodporuješ.Ale jo, je to další věc, která pomáhá oproti alternativním git webům... Kterej git web je tak dobře zpracovanej jako github? Gitorious se tomu blíží. Ostatní stojí obvykle za bačkoru...
Zde možná, ale to předpokládá, že integrace té bugzilly má nějaké konkrétní důsledky oproti použití samostatné instance nebo třeba opensource Tracu.Má, jsou to jednak jednostnost rozhraní a taky to, že každý okamžitě ví, kde ta bugzilla je a zároveň vstupem na stránky bugzilly neopouští stránky s repo. Dále propojené účty. A pak taky možnost propojovat bugreporty s commity (i vícero) a pull requesty. Viz třeba twitter/bootstrap.
profil můžeš mít na svém webu či jiné služběKaždý někde jinde, jinak vypadá, jinak funguje...
Takže... tak jak mi Github vyhovuje, a tak jak mám Github rád, tak mi přijde, že ho podle mě strašně přeceňujete a děláte si z něj modlu.To zas ne. Já samozřejmě s tebou souhlasim, že se určitě dají použít alternativy ke githubu, že dá dosáhnout podobných výsledků. Mně jde jen o to, že github to zatím afaik dělá nejlíp. Ještě je jen škoda, že github sám není opensource... (nebo je? Afaik ne.)
/show/12345
atd.), nebo se naopak úplně vysílí na pokusu udělat něco, co bude se stávajícím systémem plně kompatibilní. A z pohledu uživatelů v tom okamžiku stále nebude nic nového, jenom různá omezení a ztráty. Pak bude teprve prostor pro to psát ty nové funkce – a začne se vymýšlet, jaké nové funkce to vlastně mají být, začnou se programovat (a zjistí se, že tohle chtělo udělat jinak a támhleto taky, a možná by bylo nejlepší vůbec to zase celé přepsat), nasadí se, a teprve pak se zjistí, zda o ně uživatelé mají zájem. Pokud tady tou dobou ještě někdo bude.
Čím víc je pro aplikaci důležitá interakce s uživatelem, tím více je nevyzpytatelné, co jak budou uživatelé používat, co bude důležitá funkce a co propadák. A Abíčko je svým charakterem blízko extrému maximální interakce, o moc dál už to posunout nejde. V takovémhle případě pak není jiná možnost, než přidávat funkce pomalu postupně, a vždy sledovat, co to udělá, zda se ta funkce ujme, a pak ji postupně vylepšovat. Dá se investovat do nějaké super funkce, ale je obrovské riziko, že ta nová super funkce u lidí propadne a bude k ničemu. Samozřejmě, že i v takovém projektu se dělají „přepisy“ a někdy dost zásadní, ale to se dělá pod povrchem a v průběhu vývoje těch drobných zlepšení. A taky je to náročné na to, jak k tomu projektu vlastně vůbec přistupovat – pořád je to vlastně nehotové, spousta věcí se dělá nešikovně, protože se musí brát ohled na tu zastaralou architekturu a jiné zastaralé části…
Ono to „až se to přepíše“ funguje jako takové univerzální zaklínadlo, kterým lze kdykoli odložit cokoli. A když se z toho vytratí i ty konkrétní nové funkce a cílem už není „přepsat to, aby se mohla implementovat funkce X“, ale jen „přepsat to, teprve pak bude možné implementovat (nějaké neznámé) nové funkce“, je to podle mne skoro ztracené.
Na Leošovu poznámku o nových funkcích bych pochopil odpověď „nové funkce se psát nebudou, protože nejsou potřeba“. Pochopil bych taky odpověď „jsou potřeba ty a ty nové funkce, dostaneme se k nim tak a tak“. Ale „je potřeba to přepsat“ pro mne znamená „nevíme, kam by se Abíčko mělo posunout, a máme dobrou výmluvu, proč to zatím neřešit“.
Ale nevím, jestli má tahle debata nějaký smysl. Zpravidla ji odstartuje nějaký emotivní a vyhraněný zápisek, často od Leoše, a Doli i Pavlína pak mají pocit, že se musí bránit, a vidí útok i za každou dobře míněnou radou – a ostatní diskutující na tom s nadhledem nejsou o moc lépe. A samozřejmě se pak dívají s nedůvěrou i na rady v tom smyslu, že technika a software nejsou na prvním místě (i na portálu věnovaném linuxu), nebo že když komunita články nepíše, nespraví to ani lamentování ani prosby ani vyšší honoráře, ale je potřeba se s tím smířit a podívat se, co tedy komunita dělá, nebo přijít s něčím, co by dělat mohla. Pravda taky je, že tohle není nějaká jedna konkrétní zkušenost, která by se dala hezky popsat na jednom příkladu, ale jsou to věci, které si člověk dává dohromady z různých střípků spoustu let, a pak je neumí předat někomu, kdo těch střípků zatím nasbíral o něco méně.
Pokud vite, co chcete, autori uz by se najit jiste dali.Naivní představa. Abclinuxu už dlouhodobě žije tak, že se píše hlavně o tom, na co jsou právě autoři. Luboš to v blogu už párkrát opakoval.
odle me je naopak naivni predstava, ze tady budou samovolne vznikat lide, kteri chteji neco psat, kdyz nevedi, zda je o to zajemJá takhle začal. Spousta jiných takhle začala, i když na to se budeš muset zeptat jich. Prostě moje „naivní“ představa se narozdíl od té tvé čas od času splní.
Podle me je naopak naivni predstava, ze tady budou samovolne vznikat lide, kteri chteji neco psat, kdyz nevedi, zda je o to zajem (nikde jsem tady nevidel noticku ve stylu "znate technologii XYZ? nechcete pro nas napsat clanek?").Já jsem tyhle notičky viděl... i za Roberta, výjimečně v blogu, častěji na mailing listu... co jsem ale neviděl, byly ty nadešné odpovědi typu „já to napíšu“.
Já takhle začal.
Taky tak. De facto všechny moje články vznikly tak, že jsem je chtěl napsat a až potom jsem je zkusil někde "prodat". Kdyby se to nepovedlo, skončí u mě na blogu (většinou ale v trochu méně formální podobě).
Nic ve zlém. Ale pokud jsem něco prodal, tak už mi to nepatří. Patří to tomu, co to ode mne koupil. Ten, co ode mne tu věc koupil s ní naloží po svém. Rozšiřuje ji, nebo odloží do kouta, případně s výdělkem prodá. Nebo ji daruje. Je jeho.
Mluvit o spravedlnosti, nebo nespravedlnosti je dost problematické. Nový vlastník má plné právo naložit s tou věcí podle svých představ, A asi nebude brát ohledy na vaše představy. Já bych je nebral, tedy pokud bych se nějakým způsobem k tomu dříve nezavázal.
Mluvit o spravedlnosti, nebo nespravedlnosti je dost problematické.Neznate celou historii. Jak se me na podzim 2009 snazila premluvit, abych s ni zalozil firmu majici abicko a dalsi portaly SF. Kdyz jsem odmitl, rozestvala me s Filipem. Jak pomlouvala kolegy v SF, abych ze SF odesel. Povedlo se a vyhrala na cele care. Myslim, ze ted uz k tematu nemam vic, co rici. Muzete to brat jako psychoterapii, abych jej mohl uzavrit.
Jak se me na podzim 2009 snazila premluvit, abych s ni zalozil firmu majici abicko a dalsi portaly SF.To už je tak brutální lež, že ses u mě totálně vyřídil. Když pominu, že by s tebou nikdy nechtěla firmu založit, tak na podzim tohoto roku Pavlína v SF prakticky nefigurovala (výpověď dala začátkem r. 2009), měli jsme úplně jiné starosti a řešili jsme úplně jiné projekty. Takže si pleteš fakta a bezpochyby i dobu, pokud to má vůbec nějaký reálný základ. Jestli máš s ní nějaké nevyřešené problémy, tak by sis to s ní měl vyříkat osobně a přestat tady pindat.
Můžete mi prosím osvětlitu toto tvrzení,co vás vede k takovému názoru?předchozí zkušenost, a ostatně i příspěvek, na který teď reaguju
Leoš ... neb nic jiného neumí.mno, ještě před cirka rokem a půl se podílel na technickém vývoji pro naši spokojenost, to se nám ty časy pěkně mění ...
Hodnotí věci okterých nikdy neznal pravdu ...hm, zvlášť když se jich sám účastnil, aneb nevěřte vlastním očím, věřte tomu, co vám řekneme, že no nic, nemá smyslu pokračovat
No mně to taky nepřipadalo zrovna chlapské, jak se LL obul do "P".a co by bylo "chlapské"? vzít kamaráda s kamerou, jít jí dát pár facek, a pak tady vystavit záznam, jako teda že ten názor vyjádřil po chlapsku?
Nejen z důvodu, že bývá dobrým zvykem ctít právo majitele, jak se svým majetkem naloží,a vyjádřením, že mu něco nepřijde správné, to "právo majitele" zneucťuje konkrétně jak? také bývalo dobrým zvykem ctít cizí názory a svobodu jejich vyjadřování - Voltaire se nyní musí obracet v hrobě ...
ale taky z obyčejného lidského hlediska. Že tak udělal v době, kdy paní PD je těhotná, a to při dvojčatech ke všemu bývá tzv. rizikové a proto by měla být "hájena" a ponechána v klidu.oukej, tak abysme to utnuli - kdyby Adolf Hitler byla těhotná ženská, tak zastavíme válku s fašisty a necháme jej v klidu rozdávat rozkazy k vraždění, jen protože by měl být "hájena a ponechána v klidu"?
a co by bylo "chlapské"? vzít kamaráda s kamerou, jít jí dát pár facek, a pak tady vystavit záznam, jako teda že ten názor vyjádřil po chlapsku?Mám podezření, že tvé otázky značí, že sám nejsi chlap.
a vyjádřením, že mu něco nepřijde správné, to "právo majitele" zneucťuje konkrétně jak?Nijak. To dělá těmi ostatními vyjádřeními.
také bývalo dobrým zvykem ctít cizí názory a svobodu jejich vyjadřování - Voltaire se nyní musí obracet v hrobě ...To lze aplikovat jak na názor, tak i na názor na ten názor. Takže induktivně, pokud se Voltair obrací v hrobě kvůl názoru na názor, tak se bude obracet i kvůli názoru na názor na názor, tudíž jsi přinejmenším stejná pakáž jako my!
fajn, tak jsem velmi dobře maskovaná ženská a když jsme si to tak hezky vyjasnili, prozradíš mi, co by udělal chlap, ať se poučím a můžu se příště maskovat líp? btw, ad hominema co by bylo "chlapské"? vzít kamaráda s kamerou, jít jí dát pár facek, a pak tady vystavit záznam, jako teda že ten názor vyjádřil po chlapsku?Mám podezření, že tvé otázky značí, že sám nejsi chlap.
[Citation needed]a vyjádřením, že mu něco nepřijde správné, to "právo majitele" zneucťuje konkrétně jak?Nijak. To dělá těmi ostatními vyjádřeními.
hm, psal tohlento tentýž člověk, co tu docela nedávno poučoval jiné o tom, co je straw man argument? - já jsem nepsal nic v tom smyslu, že Marcela* neměla psát svůj názor (protože má zrovna Leoš měsíčky nebo něco takového)také bývalo dobrým zvykem ctít cizí názory a svobodu jejich vyjadřování - Voltaire se nyní musí obracet v hrobě ...To lze aplikovat jak na názor, tak i na názor na ten názor. Takže induktivně, pokud se Voltair obrací v hrobě kvůl názoru na názor, tak se bude obracet i kvůli názoru na názor na názor, tudíž jsi přinejmenším stejná pakáž jako my!
a vyjádřením, že mu něco nepřijde správné, to "právo majitele" zneucťuje konkrétně jak? také bývalo dobrým zvykem ctít cizí názory a svobodu jejich vyjadřování - Voltaire se nyní musí obracet v hrobě ...Je to podobné, jako byste např. koupil dům, a bývalý majitel by vás po roce veřejně kritizoval, že jste ještě nezačal s rekonstrukcí. Což sice samozřejmě může, ale zrovna tak se pak nemůže divit, když sklidí kritiku za své chování.
kdyby Adolf Hitler byla těhotná ženská, tak zastavíme válku s fašisty a necháme jej v klidu rozdávat rozkazy k vraždění, jen protože by měl být "hájena a ponechána v klidu"?Tak tohle už je demagogie nejhrušího zrna
Chlapské mi připadalo, jak se zachoval R. Krátký, jak už to tu někdo zmiňoval. Neměl potřebu vracet se se záští k tomu, co opustil. To je můj názor.oukej, takže chlapské je utéct taky názor
tak tu máme příklad s domem - a já se ptám znovu stejný dotaz, na který se již dva lidi vyhnuli odpovědi: jak jsou kritikou nezapočaté rekonstrukce zneuctěna práva majitele domu?a vyjádřením, že mu něco nepřijde správné, to "právo majitele" zneucťuje konkrétně jak? také bývalo dobrým zvykem ctít cizí názory a svobodu jejich vyjadřování - Voltaire se nyní musí obracet v hrobě ...Je to podobné, jako byste např. koupil dům, a bývalý majitel by vás po roce veřejně kritizoval, že jste ještě nezačal s rekonstrukcí. Což sice samozřejmě může, ale zrovna tak se pak nemůže divit, když sklidí kritiku za své chování.
mno, vidím, že některé memy nejsou tak rozšířené, jak jsem se domníval ...kdyby Adolf Hitler byla těhotná ženská, tak zastavíme válku s fašisty a necháme jej v klidu rozdávat rozkazy k vraždění, jen protože by měl být "hájena a ponechána v klidu"?Tak tohle už je demagogie nejhrušího zrna.
Paní P.D. pokud vím nespáchala žádný zločin. Vaše přirovnání je tedy naprosto uhozené.úplně stejně by se dalo říct, že nenosí knírek nebo že nenapsala Mein Kampf, a proto přirovnání neplatí zajímavé, že nebyla napadena třeba druhá půlka přirovnání - že po podřízených "paní P.D." nikdo nestřílí, případně že se nikdo nesnaží vybombardovat její bunkr, a proto přirovnání neplatí jenže ono jaksi principem fungování analogie není aby všechny rekvizity nachlup seděly, to by nebyla analogie, nýbrž kopie - a kdybychom vždy trvali na přesné kopii všech rekvizit, nefungovala by nám ani jednoduchá matematika, třebas taková matematická indukce, jak bychom mohli věřit, že něco platí pro n+1, když přece n+1 není nachlup to samé číslo jako n, o kterém danou vlastnost známe? takže je opravdu výtečné namísto soustředění se na shodné principy celou věc smést ze stolu s tím, že jeden chlup v analogii je černej, zatímco v originále je oholenej ... kolega, kterého tu pavlix odkazoval na článek o logických klamech, zde má bohatý studijní materiál; člověk by si tu skoro mohl založit rybárnu
oukej, takže chlapské je utéctOpět překrucujete, odvádíte téma jinam. Mluvilo se o tom, jak se každý z nich zachoval po odchodu, nikoliv o jejich odchodu. Mně to připadá, že vy musíte mít za každou cenu pravdu, i kdybyste si ji měl vyždímat ze suchého prádla
jak jsou kritikou nezapočaté rekonstrukce zneuctěna práva majitele domu?Tím, že nectí skutečnost, že věc/dům/web již patří někomu jinému. Ke zbytku vašeho komentu: Žádná analogie Hitlerových skutků se skutky P.D. není, ani žádné shodné principy, takže nevidím důvod zabývat se vašimi myšlenkovými pochody, z tohoto nesmyslu vycházejícími
MUHEHE, tak to sedlooukej, takže chlapské je utéctOpět překrucujete, odvádíte téma jinam.
Mluvilo se o tom, jak se každý z nich zachoval po odchodu, nikoliv o jejich odchodu.- ano, přesně o tom chování po odchodu mluvím Robert "utekl" a je pryč - tedy s vyjímkou překladů xkcd a zpráviček, ale poslední blog napsal předloni a v diskusích už není (vyjma xkcd) takže ... cože to já překrucuju?
Mně to připadá, že vy musíte mít za každou cenu pravdu, i kdybyste si ji měl vyždímat ze suchého prádlajojo, zatímco jiní v této diskusi ze svých názorů ochotně ustupují a vůbec je nehájí diskusníma podpásovkama, jako např. ad hominem zde ....
a to "nectění" se projevuje jak? to se jako pozná podle toho, že si o tom člověk dovolí říct něco negativního? - tedy například když někomu řeknu, že má pěkný tričko, tak je to ok, přestože to tričko patří jemu, tedy někomu jinému než mně, zatímco když mu řeknu, že má škaredý trenky, tak jsem zneuctil práva majitele trenek, právě protože ty trenky patří jemu, tedy někomu jinému než mně?jak jsou kritikou nezapočaté rekonstrukce zneuctěna práva majitele domu?Tím, že nectí skutečnost, že věc/dům/web již patří někomu jinému.
Žádná analogie Hitlerových skutků se skutky P.D. není, ani žádné shodné principy, takže nevidím důvod zabývat se vašimi myšlenkovými pochody, z tohoto nesmyslu vycházejícímiže někdo něco odmítá vidět ještě neznamená, že to neexistuje ale chápu, přemýšlet bolí, jednodušší je řídit se emocema, ženský přece musej držet pohromadě, proč si nekopnout do chlapa, když to beztrestně lze, a proč někomu svůj názor racionálně odargumentovat, když lze naprosto nesmyslně uhýbat a vést osobní útoky, on si toho třebas náhodný čtenář nevšimne, vždyť je přeci zřejmé, kdo je tady ten hodnej a kdo je ten zlej ....
ale chápu, přemýšlet bolí, jednodušší je řídit se emocema, ženský přece musej držet pohromadě, proč si nekopnout do chlapa, když to beztrestně lze, a proč někomu svůj názor racionálně odargumentovat, když lze naprosto nesmyslně uhýbat a vést osobní útoky, on si toho třebas náhodný čtenář nevšimne, vždyť je přeci zřejmé, kdo je tady ten hodnej a kdo je ten zlej ..Já si nevšimla, že by tu ještě nějaká ženská, se mnou spiknutá "kopala" do chudáka chlapa. Kromě mě reagovali a vůči určitému chování se odmítavě vyjádřili, pokud dobře vidím, samí chlapi. Navíc, první, kdo "kopnul", a to dost ošklivě a do ženské, byl Aleš Literák. Vy jste člověče někdy úplně mimo! Sorry ale podívejte se racionálně, od čeho se odvinula tahle diskuse.
U těch trenek jste nějak pozapomněl podotknout, že dřív patřily vám, že jste mu je prodal..jasně, prodal
A abychom to připodobnili k našemu případu, tak byste např. novému majiteli trenek mohl vyčítat, že si je špatně pere.oukej, tak teda ne že sou ty trenky vošklivý, ale že si je blbě pere a to tričko ne že je hezký, ale že je pěkně vypraný
Pak byste opravdu nechutně vrtal do jeho práv, jak s nimi naloží.tož, a do práv majitele trička teda taky nechutně vrtám? jo a vůbec, celý tohlento je úplně nahovno, protože ábíčko je kus softwaru+zázemí a ne kus prádla resp. barák, takže budiž konec téhle demagogie nejhrubšího zrna, žádná analogie vlastnění ábíčka s vlastněním domu není, ani žádné shodné principy, takže nevidím důvod zabývat se vašimi myšlenkovými pochody, z tohoto nesmyslu vycházejícími :-p
... byl Aleš Literák. Vy jste člověče někdy úplně mimo!ROFL
aha, takže protože ty nesouhlasíš s něčí výhradou, tak je hned fňukna? hm, taky se dost shazuješ ...Tvé myšlenkové pochody bych chtěl mít.
aha, takže protože ty nesouhlasíš s něčí výhradou, tak je hned fňukna?Mohl by sis laskave precist na co vubec reagujes? Ja nici vyhradu nerozporuju.
hm, taky se dost shazuješ ...No ... napodobne.
co jsme u toho od pocatku vime, ze rozbroje byly uz kdyz existoval penguin a LL tam delal tu hardwarovou sekci, nepohodli se a proto LL zalozil abicko.to je lez
(napriklad ta levna cedecka, kterymi se snazili zlikvidovat tu zasilkovou sluzbu od VM)To je take lez, nikoho jsme zlikvidovat nechteli. Zaroven take nejvetsi chyba toho pokusu, protoze to byla ztratova aktivita, ktera navic strasne zdrzovala a rozptylovala.
madam Richelieuona to levně koupí, neudělá žádné změny, dotáhne lidi kvůli sledovanosti a pak draze prodá mafře? I tak by se mohlo stát?
Architektura byla navržena v roce 2001. Od té doby nedošlo k nějakému zásadnímu refactoringu či úpravě, jen evolučnímu rozšiřování funkcí. Abíčko je tak rozsáhlé, že se mi do toho nechtělo a ten strávený čas by nepřinesl podstatný efekt.
Myšlenka XML v datovém modelu byla taková, že mi umožní flexibilitu, aniž bych musel často měnit datový model. Bohužel se ukázalo, že to není efektivní z hlediska rychlosti či možností hledání. Proto jsem začal zavádět nové key-value tabulky a některé obvyklé tagy extrahoval do sloupečků.
Od javascriptu jsem vždycky dával ruce pryč. Je to výsledek práce několika lidí, každý měl jiné oblíbence. Naprosto souhlasím, že by to chtělo zahodit a napsat nanovo. Je tam spousta duplicit a magie, které jsem nikdy nerozuměl.
Dnes bych to řešil jinak, kdybych znovu psal Abíčko. Dnes je také výrazně více MVC frameworků než před jedenácti roky. A já jsem byl vždy pragmatik, preferoval jsem hodnotu pro koncové uživatele před abstraktní dokonalostí zdrojového kódu. A myslím, že Abíčko se povedlo.
Ale má. Nejmíň 2 nebo 3.citation needed
Na desktopu rozhodně víc než to připosrané 1 % nemá.No tak já spravuji jeden folklorní web, přičemž folkloristé nejsou drtivou většinou moc technické typy, je tam přístup především z ČR a SR, Linux tam má dlouhodobě kolem 3 %. Vloni jsem vytvořil účelové stránky se skriptem, který počítá fotky uživatelů ve skupinách jistého serveru - podíval jsem se nyní na statistiku za prosinec 2011, která není ovlivněna mnou, jelikož jsem tam za celý měsíc nebyl ani jednou - podíl Linuxu je vcelku neuvěřitelných 9.5 %. Stejně jako stránky folklorní, ani tyto s Linuxem či operačními systémy absolutně nesouvisejí. Na své osobní stránky jsem za celý prosinec také nekoukal, je tam podíl Linuxu za zmíněný měsíc více než 32%, ale to je irelevantní, jelikož se tam Linuxu věnuji, takže to jen tak BTW. A ještě mne před odesláním napadlo, že bych mohl mít někde v poště přístupové údaje ke statistikám domény mé sestry, která si přivydělává vizážistikou, a dělal jsem jí před časem stránky. Našel jsem a podíval se - výsledek mne samotného šokoval (čekal jsem 1 - 3 procenta). Má tam za loňský prosinec 10.7% podíl Linuxu, rekordní počet tam má v červenci: 15.2 % (já tam nechodím vůbec, ona používá Windows)…
KU baví 1% hlasitých návštěvníků, zbytek jejich trapný a dětinský humor tiše ignoruje.Právě, aby těmi hlasitými návštěvníky nebyli třeba autoři článků, dodavatelé zpráviček, odpovídající v poradně... a z těch 99% se nakonec nevyklubalo pár budižkničemů, co anonymně nadávají v diskuzích :).
Vy taky přispíváte
Slyšim od Luboše slova znějící o jiných prioritách, tj. nejen a čistě o AbcL. Jeho "kód kompletně přepíšeme" mi zní jako částečně jako šílenost a částečně zdravě drze. Proč ne.
Věřim, že výsledky rozhodnou, ne nějaké blogování.
Luboši, držim palce.
Ještě mne napadá jeden postřeh. Prý jsou aspoň dva přístupy ke společnosti, dobyvatelský či predátorský a ochranářský či mateřský.
Tj. anketa mi de facto nechybí, nic nikomu vnucovat nechci. Mam gentoo a stačí mi. Že má někdo něco jinýho ... tak má.
Je anketa projevem a snahou o publicitu či něčím jiným? Příležitostí poflejmovat? Jestli je potřeba, tak ji někdo udělá ... když někdo přejímá projekt, dá mu zase svou vizi. A vše jede zpravidla dál.
Ve většině souhlasím, snad bych i sloučil články s blogy, dobré blogy dostanou obrázek tučňáka, což značí se že jsou kvalitní a k tématu - splňují to co má mít článek..
Nicméně sloučit s ITbizem? To se mi nejeví jako úplně dobrý nápad, moc se tam nepohybuji, ale nezdá se mi že tam existuje nějaká komunita a určitě existují kvalitnější zdroje, dle mého názoru by to ábíčku uškodilo (nahlíd jsem na náhodnej článek a redaktor jaksi nerozuměl rozdílu mezi GB a Gb)... Itbiz je taková konkurence pro zive, nic moc odborného, aby to čtenáři skousli, abc je spíš jako G+, čtenáři tvoří obsah..
Asi myslíš argonit
Ale pokud Doli říká že z abc nejsou zisky a z itbitu jo tak s nim moc nehnem. (nebo aktivně pomoct, dělat že nás reklamy po stranách zajímají a udělat to co by si Doli určitě přál abychom dělali ))
Ale je otazka, do jake miry by to bylo z obchodniho hlediska rozumne udelat. (Jaka je vlastne struktura ctenaru Abclinuxu? Mate to nejak zmapovane?)to je zajimava a spravna otazka, nicmene se obavam, ze tak trochu tusim odpoved
Nejlepší konfrontace vlastních myšlenek a názorů je jejich veřejná prezentace. Můžete se plést, můžete mít pravdu, nejhorší přístup je mlčet. Chyba není mít opačný názor, chyba je nemít žádný názor. Nejlepší konfrontace bývá s lidmi absolutně opačného názoru.Jak kdyby potencialni autori nechapali, ze psat je to i pro jejich dobro
Složitý kód není dobře jednotkově testovatelný. Jednotkově netestovaný kód není dobře objektově navržený. Nedobře objektově navržený kód je kýbl hnoje. Do kýblu hnoje je lepší kopnout a začít znovu a lépe.Soude podle diskuze nize, zde by se mu asi dostalo bohate diskuze
Soude podle diskuze nize, zde by se mu asi dostalo bohate diskuzeNo nekdo si tu stezoval, ze se tu bavime jen o politice.. Ja jsem za tu diskusi o programovani docela rad, i kdyz bych mel spis travit cas na tom zminenem tajnem projektu.Nechapu, proc nepise ten blog tady na abicku
snad bych i sloučil články s blogy, dobré blogy dostanou obrázek tučňákaI dobrý blog s tučňákem je pořád blog – je to jiný žánr než článek, určitě bych to neslučoval. Co by ale neškodilo: umístit výpis výběrových blogů pod/nad kalendář akcí (pravý sloupec).
Články jsou z 50% o ničem a zdá se mi, že se to pomalu zhoršuje.Já se snažím psát, co to jen jde. Bohužel je skladba ovlivněna hlavně tím, co vytvoří komunita - podle zadaných návrhů nepíše skoro nikdo.
narozdíl od sraček jinde, většina komentářů zde je hodnotná.+1
Díky androidu je Linux mainstreamovka? Máš vůbec mlhavou představu, kolik lidí ví že Android je Linux? Když optimisticky přestřelím, tak sotva 5 % uživatelů Androidu to ví.IMHO žiješ ve vzdušném zámku.Proč by měl žít ve vzdušném zámku, když má pravdu, a navíc ji nijak nerozporuješ :).
Navrhuje změnu zaměření ABCLinuxu na nějaké blbé mobily, i když webů o mobilech je milion.Byla řeč o chytrých mobilech.
i když webů o mobilech je milion. Tvrdí, že to přinese větší návštěvnost webu zaměřeném na OSS.Je vidět, že se v oblasti fakt nevyznáš :). Doporučuju zajet si na třeba na Openmobility a udělat si průzkum mezi návštěvníky, kolik jich přišlo kvůli Androidu a kolik kvůli těm všem komunitním projektům. A taky jukni na ten komentář, kde Luboš psal, že ITbiz docela letí, i když se tam píšou povětšinou sračky.
Tak kolik na openmobility přišlo vidláků, kteří neví, že Android je Linux, jak tvrdíš?Parse error. Co že to podle tebe tvrdím? Kdybych takovou statistiku dělal, asi by bych ti nenavrhoval, ať si ji uděláš ty, ale odkázal bych tě na výsledky :). Můj upřímný odhad je, že tam takových přišlo hodně, na počet možná i většina.
Díky androidu je Linux mainstreamovka? Máš vůbec mlhavou představu, kolik lidí ví že Android je Linux?A jak spolu tyhle dvě otázky souvisí? Nijak. Krom toho, celá řada uživatelů Windows neví pořádně co je to "Oprační systém", potažmo tedy ani "Windows".
Velmi dobře si pamatuji, jak jsem ve svých grafomanských dobách hledal, kam uplatnit své články.Jestli nebyl problém v tom, že šéfredaktoři chtěli články od kvalitního autora. Že ses nakonec uplatnil na živě taky nepřekvapí.
Že bych byl většina?
A když už píšu ... tak hodně štěstí, zdraví a trpělivosti přeju (nejen) budoucím rodičům.
Osobně si myslím že tu někdo dost podceňuje pojem i samotnou komunitu, je to totiž to nejcenější co abc má a je to to po čem všichni nejvíce touží, čtenáři jsou fajn, ale opravdová komunita okolo portálu je něco úplně jiného. Poslední měsíce sílu komunity jasně ukázaly (narážím na ty komunitní akce), mnoho lidí (pravda i za Leoše, který toho také nevyužil) po něčem takovém volalo, komunita má kupní sílu kterou si asi uvědomuje jenom málokdo, málokdo zaplatí více než musí, téměř nikdo jen tak ze spokojenosti nepošle navíc další peníze na podporu dalších akcí atak dále, v rámci komunity je to docela běné, to samé s propagací, komunita si to zpropaguje sama, sama se podílí, postuje nápady, postřehy, nabízí pomoc (a že těch nabídek málo nebylo).
Pokud by tu šanci abc chytlo za pačesy (a že jsem jenom já o to žádal minimálně 3x), a udělalo to oficiálně se vším všudy (klidně i třeba formou Humble Dumble - což je taky příklad obrovské kupní síly komunity), byly by peníze na spoousty článků, na provoz, na cokoli.. Nehledě na to, že by to bylo bez práce...
Ona se ta realizace neustále odkládala (snad od roku 2007-2008) až jsem to udělal sám (teď si uvědomuju že nejsem úplně ideální příklad, vzhledem k tomu že jsem neustále v těžký ztrátě, ale já tu akci pojal poněkud jinak).
K tomu k čemu jsem se snažil dojít - Abc má dle mého potenciál mnohem větší než ostatní vaše projekty, jen ho objevit a využít, když vidím jak s ním nikdo nepracuje (a tím nemyslím psaní článků či nové funkce cms), je mi smutno.
Pokud by tu šanci abc chytlo za pačesy (a že jsem jenom já o to žádal minimálně 3x), a udělalo to oficiálně se vším všudy (klidně i třeba formou Humble Dumble - což je taky příklad obrovské kupní síly komunity), byly by peníze na spoousty článků, na provoz, na cokoli.. Nehledě na to, že by to bylo bez práce...Už jsem to tu jednou navrhoval – nasadit Flattr – kromě honoráře by autor dostával ještě dobrovolné příspěvky od čtenářů. Na Openmobilitách čtenáři přispívají a to je tam daleko menší komunita než tady.
Abíčku zoufale chybí vlastní obsah zajímavej pro běžný čtenáře. A nikoliv bulvární (touhle cestou se bohužel vydal Root), ale buď odbornej, nebo z pera nějakýho nadšence. Obsah buď na aktuální téma, nebo zkoumající něco novýho, nebo zajímavýho (a nejlépe obojí). .... Kudy do toho, když neni komunita dostatečně aktivní a produktivní? Například oslovit odborníky z jinejch serverů, experty na volný noze, autory zajímavýho softwaru nejen z českejch luhů a hájů. A pokusit se komunitu zapojit jinak, třeba aby rozhovory se zajímavejma osobnostma zprostředkovala, zpracovávala, překládala do češtiny atd. Ne každej umí vyloženě tvořit od nuly, ale schopnejch lidí se tu snad ještě pořád najde hodně.Na abíčku takto pracuje konkurence. Napíšu-li něco zajímavého do blogu, rychle se mi ozve někdo odjinud, jestli nechci napsat článek. Z abc mi takto naposledy psával Robert... Bez ohledu na to, že abclinuxu platí dost málo, je radost pro zdejší lidi psát. Pro mne jako autora je příjemné, když vidím, že moje články někdo čte, byť často dostanu v komentářích pěkný kartáč
No a mladší generace už je trochu jiná a dělá věci jinak.= Nijak. Z ostatným súhlasím.
zabývá se jinými věcmi (.. politická filosofie)Jestli to byla narazka na me, tak me treba programovani a matematika bavi, a pokud nejsem po praci moc unaveny, trochu se tim zabyvam. Akorat fakt uz vsechny informace po ruce mam, spis je problem je vstrebat a neco z nich vytvorit. A to je asi hlavni duvod, proc nevidim zadny potencialne zajimavy clanek. I kdyz, neni to tak docela pravda. Napriklad bych privital nejake clanky o "bleeding edge" umele inteligenci. Neco, co jde dal nez "klasicke" metody (treba Bayesovske site, metody statistickeho uceni, SVM, ruzne alternativni logiky) a zaroven neco, co se pouziva v moderni praxi. Clanek by mohl byt urcen pro zacatecniky, kteri chteji pochopit, jak tyhle veci funguji a jak je aplikovat na reseni realnych problemu. To by se mi libilo, protoze to nestiham sledovat a vidim v tom velky potencial pro inovace rady programu a problemu.
No právě - na to už je potřeba víc energie (kam počítám i čas, nadšení apod). Paradoxně, dnes se na abclinuxu spíš dozvím něco o té politice, a to si to ještě musím vyextrahovat z flameware (ono to asi jinak ani nejde).zabývá se jinými věcmi (.. politická filosofie)tak me treba programovani a matematika bavi, a pokud nejsem po praci moc unaveny, trochu se tim zabyvam. Akorat fakt uz vsechny informace po ruce mam, spis je problem je vstrebat a neco z nich vytvorit.
Lubošovi a paní P: Jak že to je? Leoš dostal na prdel, že se hanebně věnoval rodině, když paní P kvůli rodině zanedbává práci, není to žádný problém, věci se prostě jen odsunou. Když Leoš dělal na jiných projektech, dostal pojeb, že nedělá na ábíčku, když se teď nedělá na ábíčku, je to super, protože se místo toho maká na jiných projektech. Na co jsem ještě zapomněl? Jo už vím, že žádný obsah (a žádná anketa) je lepší než nějaký obsah a že komunita trpěná skupinka individuí, co plká na blogu. Ta komunita, která tady vytváří většinu čteného obsahu k tomu zdarma, která dělá návštěvnost, která kliká na reklamy. Přeju současnému vedení budoucnost bez otravné neproduktivní komunity. Abíčku ale přeju něco trochu jiného.
Jo a úvaha o přepsání se mi moc líbí, je vážně super, aneb wordpress forever. Krizi obsahu bylo přece vždycky nejlepší řešit změnou enginu.když paní P kvůli rodině zanedbává práci, není to žádný problém, věci se prostě jen odsunouJedna věc je dostávat plat, druhá věc je mít vlastní byznys a doufat, že něco zbude po zaplacení všech věcí. A Pavlína práci nezanedbává, za ten rok toho bylo opravdu dost, ale přednost prostě mají rentabilní věci. A zatímco Leoš měl na starosti Ábíčko, Pavlína musí velet hned třem webům. Druhá věc je, že je trochu rozdíl, když se chlapovi narodí dítě a když žena čeká dvojčata. Napovím, že ten chlap například nezvrací od rána do večera.
významnou měrou jsi přispěl k budování obsahu českého internetuTady má zásluhu hlavně Robert, nic proti. Čím to, že tu nepláče on?
Jo a úvaha o přepsání se mi moc líbí, je vážně super, aneb wordpress forever. Krizi obsahu bylo přece vždycky nejlepší řešit změnou enginu.Aneb jak to dopadá, když primitiv něco vezme mimo kontext.
Má pravdu, od doby co Leoš prodal ABC, tak to tu stojí už úplně zahovno.Tak to to tu stojí "zahovno" pěkně dlouho. Kdy ho prodal, tuším tak 2004?
Ale ten dost dobře usoudil, že je nejvyšší čas předat to dál.Všichni neustále děláte, kdoví jak se o to staral on, ale posledních X let to měli pod palcem úplně jiní lidé. Dáváte zásluhy nesprávné osobě. Leoš posledních pár let akorát vedl vývoj (tj. se hledali programátoři - jako já - a těm se za to platilo) a sám používal Windows. Nic proti němu, ale děláte z něj falešnou modlu.
Leoš posledních pár let akorát vedl vývoj (tj. se hledali programátoři - jako já - a těm se za to platilo) a sám používal Windows.To je lež.
Krizi obsahu bylo přece vždycky nejlepší řešit změnou enginu.Nemůžu si pomoct, ale taky mi to tak připadá. Plus ještě dostane vynadáno „komunita“, jak to, že nepíše články.
Leoš sám odešel z firmy a prodal svůj podílJasně, ale co jsem koukal na smlouvu o převodu podílu tak za 29% ve Stickfish dostal Leoš jen 58kKč, což mi přijde sakra málo - skoro to vypadá, že byl k tomu prodeji *nějak* donucen a jako dobrovolný odchod se to navenek jen tak prezentuje. Tohle podle mě docela smrdí. Okolo toho prodeje portálů vám žádné podivnosti nebyly (snad jen že to bylo dřív vyvěšené na Lupě než tady, ale to se dá pochopit).
Měli jsme koupit portály bez Ábíčka, aspoň by mě furt někdo za mojí snahu nejebal v blogu a diskuzích.Kdysi jsem dělal jako programátor na jedné webové hře. Pojeb za cokoliv od hráčů byl denní rutinou. Jo, demotivující to je dost, ale člověk holt musí počítat s tím, že se nemůže zavděčit všem. Osobně bych rád Ábíčku nějak pomohl, ale zkrátka nevím jak. Spisovatel nejsem a tak (když už náhodou) vyplodím něco technicky zaměřeného, raději to vrazím do blogu. Javu moc neumím (a hlavně fakt nemám rád), takže s kódováním taky nepomůžu.
A že jste si to přečetli dřív na Lupě je vyloženě dílo někoho, kdo nám to chtěl ještě víc zkomplikovat. Po rozhodnutí Roberta odejít jsme toho měli nad hlavu a teď najednou přišlo ještě tohle...Všechno se jednou provalí, je jen otázka kdy. Nejsem sice podnikatel ani obchodník (takže to je dost možná způsobeno jen nedostatkem znalostí) ale nedovedu si představit, jak by to zveřejnění mohlo uškodit.
Abclinuxu svým obsahem balancuje na hraně bulváruKdyž to vezmeš relativně oproti Rootu nebo ITBizu, je na tom Ábíčko pořád velmi dobře. Ještě seriózněji působí LinuxSoft, ale tam zase chybí aktivní komunita, vypadá to tam strašně mrtvě (přestože tam vycházejí články a věřím, že to lidi čtou – jen to nikdo nekomentuje, poradna nežije a bloguje tam jen Pavel)
na zbylých webech, na které vcelku pochopitelně nikdo zdejší moc neleze.Já občas chodím na ITBiz, ale ta úroveň je strašlivá. Radši bych si jednou týdně přečetl výborný článek z oblasti „IT byznysu“, než to, co je tam teď.
Já občas chodím na ITBizkdyž se tam objeví noticka, že na hajzlíku převládají mobilní telefony před denním tiskem
když je evidentně nijak zvlášť vídat nechceš :)Pokud pro tebe denně znamená nijak zvlášť, tak by to co píšeš dávalo smysl, jinak jsi úplně mimo. Podle mě existují jenom čtyři smysluplné důvody, proč si nepořídit někoho na výpomoc. 1) Nemám na to. 2) Mám na to, ale nechci někomu platit. 3) Nevím o nikom, komu bych tak důvěřoval. 4) Mám tak úžasnou rodinu a přátele, že už nikoho nepotřebuju.
Ja vidim jeste 5) nechce, protoze se chce starat o sve deti sam.Neznám v okolí nikoho, kdo by se o svoje dítě staral opravdu jenom sám.
Nikde o tom, že je to denně nepadlo ani slovo, bylo řečeno, když mám na ně náladu.Nikde nepadlo slovo o tom, že je to méně než denně, takže vycházím z běžné praxe. A běžné je, že člověk s dětmi bydlí (bez ohledu na to, jestli mu někdo s hlídáním pomáhá nebo ne).
6) Jeste neni vhodna doba, chuva je treba pohlida, ale uz nenakoji. To sice lze nahradit Sunarem, ale tohle at si kazdy resi po svem, kdy je odstavit a tak.Jo, to by celkem mohlo obstát, ale na druhou stranu se přítomnost chůvy a matky úplně nevylučuje. Jinak bych tomu bodu dal číslo pět a ne šest, vzhledem k výše uvedenému.
Byly doby, kdy jsem začínal na abíčku, asi před šesti lety. Tehdy jsem napsal blog s názvem Lidé odcházejí a abíčko se mění
Dnes se jedná o stejném, po šesti letech. Nic bych na tom blogu nezměnil. Prostě dnešní majitelé se potýkají se stejnými potížemi. Vždy je víc těch, co chtějí brát a ne dávat a vždy je víc těch, co očekávají zábavu. Oni sami nic pro ni neudělají, čekají kdo je bude bavit.
Před těmi dvěmi roky jsem napsal další blog. Blog ke změně vlastníkůTedy jeden z mnoha. Byl ke změnám majitelů. Zajímalo by mě, kde jsou ti, co se pořád odvolávají na komunitu. Tehdy, jako dnes. Bud portál spravuje komunita, financuje ho, nebo ne a má ho privátní majitel. Jedno nebo druhé. Ale, pionýrské doby jednoduše skončily. Docela chápu, že Luboš a Pavlína chtějí vydělávat. Mají rodinu a povinnosti. Tak jim držím palce. A pokud někdo chce víc, než dostává, má možnost jít jinam, kde zadarmo dostává víc. Já dostávám tady docela dost, Tak vlastníkům držím palce. I panu Literákovi.
Precetl jsem si to a v podstate z toho vyplyva jen to, ze jsem v tomto v nazorove shode s panem Jilkem.Pak jsi četl špatně.
Ale nechapu, proc bych mel byt zrovna jim a z ceho tak lze soudit. :)Tím, že jsi se ohrazoval proti mojí reakci na něj a psal jsi přitom v první osobě, jako kdybys byl stejnou osobou, na kterou ta moje reakce byla :).
Zduraznuji to proto, aby si ti blahovejsi uvedomili, ze o nejaky linux, komunitu a pod. se skutecne nejedna.Taktak, každej sem chodí hlavně proto, aby si poslech, že je pravicovej dement
tak můj blog do Linuxových nedají OBA DVA STEJNĚ.Za což jim patří díky :)
Tiskni
Sdílej: