Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
„Lidé přicházejí, lidé odcházejí. Události a časy se mění.” Asi tak by se dal označit stav světa, abclinuxu, epochy. To co se děje, je prostě jen a jen norma, která říká, „že nic není jak bylo a nic nikdy nebude jak bylo.” V poslední době se tady objevují na Ábíčku jakési stesky o tom kam, že ten web kráčí, co se s ním děje a kdo že tu už konečně udělá pořádek?
A ono se neděje nic jiného co se děje od počátku světa. Bez ohledu jestli věříme na evoluci nebo stvoření. Svět se mění. Mění se podmínky, mění se i požadavky na něco, co kdysi bylo „dokonalé” leč po krátké době je pryč. Heroické doby skončily. Pamatuji několik heroických dob. Všechny jednoho krásného dne skončily a byly z nich všední časy.
Byly doby kdy pro mne byl Mandrake 9.0 tím nejúžasnějším linuxovým distrem. Nic jsem na něm neuměl nastavit a vše co jsem nakonec sám udělal a postupně nakonfiguroval,pro mne bylo úžasným okamžikem nadšení. Radoval jsem se ve svých více než padesáti letech, tak jak se možná neradují mnozí čtrnáctiletí. Nikoliv proto, že bych chtěl s těmi čtrnáctiletými soutěžit a dokazovat si jak jsem mladý. Ale radoval jsem se z čistého poznání.
Poznal jsem maličko ze světa IT, kterému jsem se dlouho vyhýbal. Konečně mobilní telefon jsem si koupil téměř souběžně s pc. A to malé poznání ve mě vzbudilo touhu poznat více. Dnes po pěti letech toho z IT nevím o mnoho víc. Musím si mnohdy najít na netu, co je co? Pro některé čtrnáctileté jsou to běžné pojmy. Pro mne stále nový svět. Sice už nemám Mandrake, ale NetBSD, Slackware. Jenže zažívám podobné potíže a radosti jako tenkrát. Naučil jsem se sice něco, ale stále cítím jak za většinou těch co jsou o generaci mladší klopýtám. Učím se těžko. Mám mnoho jiných povinností. Pracně hledám na netu, kupuji si knížky a zjišťuji jak bohatá je databáze poznatků, zde na Ábíčku.
Ábíčko se bude měnit. Stejně tak jako se mění distribuce. Mandrake z roku 2002 je zcela něco jiného než Mandriva o čtyři roky později. I ten VIM se tak nějak pomalu mění.Má sice standartní věci, které měl kdysi před lety v těch heroických dobách, ale mění se. Nic nezůstane jak bylo. Loučení je vždycky těžké.Přejeme si aby děti zůstaly malé, dokud jsou roztomilé, my abychom zůstali mladí. Děti vyrostou, my zestárneme. Přejeme si aby komunita stále měla ty atributy pionýrských dob, kdy se začínalo a Linux byl jen pro elitu. Ale to je jen zbožné, nesplnitelné a především dětinské přání.
Tak je mi tak trochu líto těch co odcházejí s tím, že to tu není jak to bylo tenkrát, když ještě si všichni rozuměli a pomáhali. „Blogy byly o něčem a flame jen občas.” Je mi jich líto protože budou muset udělat tu bolestnou zkušenost, že nic není neměnné. A budou se muset s tou smutnou a zároveň radostnou zkušeností vyrovnat. Protože změna je také šance k poznání nového a vytvoření jiného.
Tiskni
Sdílej:
To ale určitě není důvod označit prudiče za normální směr vývoje a nebojovat s nimi. Vím, že to takhle nemyslíš, ale bojím se, že to tak vidí "ti nahoře".
Tento blog je hezky napsaný a nebylo by hezké se tady pouštět do tolikrát rozhádaného tématu. Narážel jsem na problém, když jsi tenrát chtěl jednoho prudiče vyhodit a Robert řekl že ne. Pokud tomu dobře rozumím, sice se tu o všechno staráš, ale podstatné věci nerozhoduješ. Bohužel.
Prudič není přirozený směr vývoje. V tom se asi shodnem. A pouze na to jsem chtěl upozornit.
že nějak ubylo otázek, které mne inspirují k odpovědi. Snad se mi to jen zdá, ale mám pocit, že čím dál víc převažují otázky, které buď už byly mockrát položeny a zodpovězeny, nebo jdou zcela mimo mneNojo, ale tak trochu je to protimluv, tesknit po otazkach, ktere na jednu stranu umite zodpovedet, ale jeste tu nebyly... :P Uz jen tim, ze jste treba vy na nejake odpovedel, tak jste abicko v tomto duchu "zkazil" :DDD A i kdyz byly nektere otazky zodpovezeny, tak mnohdy jeste postradaji systematicky souhrn a je tedy odpovedi treba dohledavat roztrousene v nekolika diskusich, nekdy se tykaji starsich verzi ci uz neaktualnich postupu (klasika je napr. zdejsi serialek o Xfree, kdyz uz skoro vsude bezi Xorg), coz sice pro zkuseneho zpravidla neni problem analogicky aplikovat na novejsi, ale pro novacka muze byt i mala zmena dost velky problem. Ostatne mam dojem, ze presne z tohoto duvodu zde vznikly FAQ a ucebnice. Takze pokud se nejaky "guru" zrovna nudi a nevi, na co by odpovedel, muze vyzkouset, zda ty casto opakujici se otazky, na ktere odpoved zna, jsou adekvatne zpracovany ve FAQ nebo v ucebnici, a pripadne je tam doplnit ;)
že nějak ubylo otázek, které mne inspirují k odpovědi. Snad se mi to jen zdá, ale mám pocit, že čím dál víc převažují otázky, které buď už byly mockrát položeny a zodpovězeny, nebo jdou zcela mimo mne
Když jsem objevil ábíčko, zeptal jsem se :"nefunguje mi připojení přes telefon - co mám dělat. Potom kppp hlásí error. Potom nemám práva pro spuštění kppp a teď bych nejdřív googlil, podíval se do nastavení a určitě to rozjel i bez otázky. Abych ale něco vygooglil, musel se někdo zeptat předemnou!!!
když někdo položí otázku typu "Co mám dělat?", podívejte se do jeho aktivit a když je úplně nový, odpovězte slušně jak se má zeptat (stejně jako kdysi mně), když se ptá pořád stejně - nejlépe nereagujte, nebo ho odkažte na jeho minulou otázku.
Komunita se podle mně rozrůstá a je třeba si ji vychovat. Vychovejte si nás!!!!
Leoši - mohl by si zveřejnit graf vývoje počtu členů komunity?