Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Jak si zpestřit odpoledne kompilací jádra a konfigurací ALSA aneb nemačkejte na co nemáte.
Protože v Portage je nejnovější verze Valknutu 0.3.5 a na oficiálních stránkách je 0.3.7 řekl jsem si, že by nebylo od věci si přeložit novou verzi standardní svatou trojicí, než používat bůhvíjak starou verzi z Portage.
Tak už ho mám doma :). Tedy mám ho doma už tři dny, ale až doteď jsem neměl čas to blognout.
V některém z příštích zápisků (zápiscích ? Je toho hodně...) popíšu instalaci Gentoo Linuxu na notebook IBM ThinkPad R40 tak, jak jsem ji realizoval. Už teď ale vím, že s každou další instalací Gentoo její náročnost exponenciálně klesá, což pro mě znamenalo boot na první pokus a moře ušetřeného času. Nechápu, jak jsem ten Mandrake vůbec mohl používat, když v těch RPMkách skoro nic není a všechno musím dlouze shánět na netu... Kdo neskusil emerge neuvěří ;)
Jako osoba školou povinná jsem měl od pátku tři dny volno a tak jsem chtěl udělat něco opravdu velkého (teda na mé poměry). Tím něčím byla instalace Gentoo.
Při zadání podobného dotazu jako je titulek do Google vám vypadne velké množství odkazů na různé programy tuto akci umožnující (prý i se 100% kvalitou !) ale z linuxových se objeví pouze pdf2ps
, pdftotext
a ps2ascii
, případně jejich různé kombinace.
Mnozí z vás již jistě nadávali nad výmyslem filmy Mandrakesoft nevydávat čtvrté CD Mandrakelinuxu volně na internetu, ale pouze členům. Mrzí mně to hlavně protože toto CD obsahuje KDE 3.3.1. Já jsem se s tím ale nehodlal smířit a vygoogloval jsem následující linky na mirrory čtvrtého CD. Pokud ještě nemáte ani první, druhé a třetí, přidávám odkazy též. DVD "se čtvrtým CD" jsem nenašel, pokud o nějakém odkazu víte, přidejte jej do diskuse.