Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Prostě o všem o linuxu o životě o práci atd.
Náměstek předsedy ukrajinské státní turistické služby Dmytro Zaruba dnes na tiskové konferenci v Kyjevě řekl, že pokud se podaří vytvořit pro turisty dostatečné zázemí, mohl by Černobyl ročně navštívit až milion lidí. "Pokud by se podařilo nastavit správnou logistiku a turistickou trasu, mnozí by mohli poznat, jak fungoval sovětský systém a jak došlo k tragédii, která si vzala tolik životů a způsobila tak rozsáhlé ekologické škody," řekl novinářům Zaruba. Podle ukrajinských médií už dnes několik místních cestovních kanceláří nabízí pololegální cesty do Černobylu, většinou na vlastní nebezpečí turistů. Loni prý Černobyl přivítal kolem 7500 návštěvníků, hlavně ze zahraničí. Ukrajinské úřady nyní chtějí tuto praxi plně legalizovat s tím, že zvolí bezpečné, přesně vymezené trasy. Termín zahájení nové služby ale úřady nesdělily.Tak jsem se pak díval na pár dalších stránek např. http://www.pripyat.eu, kde je psáno, že Týdenní průměr během návštěvy zóny bývalé jaderné elektrárny Černobyl byl naměřen 0,142 μSv/hod. Myslím si, že je ty čísla jsou menší než dávka kterou normální člověk dostane od jednoho vyšetření u rentgenu. Otázka je proč něco takového podnikat, i když je tato oblast (relativně) bezpečná a pokud se člověk zdrží návštěv již předem známých lokalit pak by se nemělo nic stát. Ale stále je tu ta otázka proč? Našel jsem jen pojmy jako jsou
Tiskni
Sdílej:
Hodně hutné čtení, díky!
Ekoturistika -- to už nevím co si mám pod tím pojmem představitNapadá mě: výlet za ohroženými druhy? Nepřítomnost člověka prý některým z nich v dané oblasti svědčí.
Kde jinde můžete vydět takto děsivé následky lidského bezohledného jednání? Černobyl je rozhodně jedno z takových míst. Opuštěné města zarostlá vegetací, červené stromy, všudy přítomné utrpení a zmutovaná zvěř jsou zajímavé věci ke zhlédnutí a k připomenutí, že tudy cesta nevede. Vidět to na vlastní oči určitě vyvolá silný zážitek z kterého můžete v budoucnu pozitivně těžit (třeba pomoci lidem, kterým se to na opačné straně světa přihodí, v rámci "demokracie" a demokracie se zasazovat o taková rozhodnutí, aby k tomu ve vaší blízkosti nikdy nedošlo a pod.)
Když byly třeba v roce 2006 povodně, tak jsem se jel podívat. Co mi to dalo? Nikdy nebudu bydlet u vody a natahovat jednou za 10 let ruku po ostatních na prachy na novej barák.
Jinak zajímavý výlet podnikli chlapi z Phoronixu někdy minulej rok do Černobylu. zajimavý článek i s fotkama, dá se určitě dohledat ;)
Já třeba také znám kované pravičáky, kteří řvou, že jim stát odmítl dát nějaké peníze (mají prý nárok) a dokonce jednoho, který se přímo vyžíval v tom, že od státu vyžere podporu v nezaměstnanosti - měl pro to 1000+1 špičkových zdůvodnění.Otázkou je, proč jim potom říkáš kovaní pravičáci.
Inu ta pravice...
Opuštěné města zarostlá vegetacíTo by mi naopak přišlo hezké. Kde jinde je taková příroda jako tam? V NP v Tramtárii?
všudy přítomné utrpení a zmutovaná zvěř[citation needed]
Jinak zajímavý výlet podnikli chlapi z Phoronixu někdy minulej rok do Černobylu. zajimavý článek i s fotkama, dá se určitě dohledat ;)→
A těžko budete malému dítěti říkat, že na to a to nesmí šahat apod.Tak těžko říct, jestli rodinka s dětmi pod 15 nejsou čtrnáctiletá dvojčata, která se holt začala zajímat o jadernou fyziku o rok dřív než já
Moje dcera je starší 18 let, ale asi bych ji tam nevzal, protože bych se bál co se může státNo tak já bych se také bál vzít některé své spolužáky někam, kde je „nebezpečno“ (podle definice v #42:1).
Ale stále je tu ta otázka proč?
Odpovím za sebe. O tamní havárii se zajímám v podstatě od počátku (v době havárie mi bylo 5 let). Tedy reálně někdy od ZŠ. Viděl jsem snad všechny dokumenty, fotky, možné i nemožné scénáře. Přečetl jsem i scifi povídky, zahrál si tři stalkery s "knihou v ruce" od Štugalských a filmem od Tarkovského. Prostě, tu havárii považuji za součást svého života. A opravdu velmi rád bych se tam zajel podívat. Do míst, kde se to stalo, do míst, o kterých mi v hlavě plynou představy při toulkách po mapě zóny. Prostě se toho chci dotknout.
A mimochodem, ona tam není zajímavá jen ta elektrárna a město. Je tam i Duha , která je do jisté míry ještě tajemnější (i když je to reálně jen radar). A další. Prostě, těch technologických lákadel je tam dost.
(v době havárie mi bylo 5 let)No já jsem již o něco starší, v době havárie mně bylo 22 let a byl jsem plně v procesu. Tehdy v roce 1985-1987 jsem dělal na ZRUP Příbram - lokalita Stráž pod Ralskem elektro+MaR. Díky tomu, že tam byly dozimetry se vědělo, že se něco stalo (ale nikdo nevěděl co a jak). To jsem se pak dozvěděl až doma v Brně kde to bylo jako hlavní zpráva ORF-1.
ale misto toho bylo vsechno vyrabovany a toulkama po Pripjati nas doprovazel hluk ukrajincu, kteri rvali topeni z panelaku a hlasite nadavky jak to nesloJak někdo může rvát topení z paneláků, když je tam zamořené spadem. Na jaký účel to někdo může použít, když do sběru se to jaksi nedá dát. Nebo to byla nějaká hrrr akce vlády, aby něco udělala?
Na jaký účel to někdo může použít, když do sběru se to jaksi nedá dát.Jednak si nemyslím, že by se ve šrotu kontroloval přijímaný materiál radiometrem. Kontrola se provádí maximálně tak při odlévání nové slitiny (protože bývá tendence to zamořit kobaltem 60, protože lidi jsou schopný sešrotovat lékařská i průmyslová zařízení včetně zářičů). Jinak od spadu by to šlo umýt a ta aktivita tam není zas tak velká.
tři stalkery s "knihou v ruce" od ŠtugalskýchTo jako "Piknik u cesty" od bratří Strugackých? Ten se ovšem odehrává v USA (i když zón je více po celém světě) a Zóna není místo jaderné katastrofy.
Je tam i DuhaFuj. Vzdy ked vidim nejake podobne sovietske mastodontne dielo, otaca sa mi zaludok a z ust sa mi line cosi o ruskych hovadach., která je do jisté míry ještě tajemnější (i když je to reálně jen radar).
JJ.
Ok, ty máš fobii z radiace, mě by zase nikdo za nic na světě nedostal sem (do takové výšky). Do té elektrárny bych se fakt nebál.
Ta DUGA je celkem hodně pěkná potvůrka, tu bych rád viděl osobně (i zhora)+1 Četl jsem, že do teho rvali výkon až 10MW, to muselo být šílený, to lidem vokolo vstávaly vlasy na hlavě ne?
Transmission power on some woodpecker transmitters was estimated to be as high as 10 MW EIRPmuselo to být dílko, kupa nějaké elektroniky musela být na obou místech
Jak asi vypadal koncák pro takovou nestvůru? Bylo to elektronkový, nebo transistorový?Rotační alternátor rulez!
mě by zase nikdo za nic na světě nedostal sem (do takové výšky)Tak to jsme na tom stejně.
Do té elektrárny bych se fakt nebál.Nebylo tam někde i řádově stovky mSv/h?
Naprostý souhlas! +1
A použité palivo se dá velmi bezpečně na pár set let uskladnit a potom, třeba v roce 2300 mi nikdo neříkejte, že to nebudeme umět levně a bezpečně dopravit na orbitu a poslat to do Slunce.
Protože je to nejbezpečnější způsob likvidace toho jinak velmi nebezpečného materiálu. Bavíme se tu max o desetitisících tunách, toho si DOOPRAVDY slunce nevšimne.
Navěky ten odpad na zemi není v bezpečí. Doopravdy věřím, že to za pár set let budeme levně umět udělat.
Panebože za co
Já se nebojím o Slunce, ani o nákladech na dopravu. Já se ptám, proč bychom měli dělat takovou pitomost, jako je doprava materiálu, který je velmi cenný a velmi nákladně by získán z naší planety, někam pryč? To je hovadina nejvyššího kalibru.
Navěky ten odpad na zemi není v bezpečí
Takže vyvezeme veškerý podobně nebezpečný materiál ze zemské kůry a jádra? Nebo jen těch pár miliardtin (a to jsem ještě dost přehnal)?
Já se bavím o odpadu, který je hlavním cílem všech ekologistických pohádek o nebezpečnosti jaderné energie. Nebavím se o použitelných produktech, které při štěpení vznikají. Panebože za co...
Ach jaj. Kiddofspeed je taky polo-hoax. Pravda je len to, ze tam bola. Nie vsak sama, nie na motorke, atdJsou na to nějaké důkazy?
před nějakou dobou museli odmítnout celou rodinu s dětmi mladšími 15 let. toto zcela nechápu, proč někdo chce takto malé děti tahat někam kde je celkem nebezpečnoJe „nebezpečno“ a nebezpečno. „Nebezpečno“ je, pokud se může něco špatného stát jako důsledek lamího chování (př.: provoz spotřebiče s krytím IP00). Nebezpečno je, když se to může přihodit i celkem nezávisle na vůli člověka (př.: nestabilní budova s nosnou konstrukcí prožranou plísní a červotočem). Co jsem tak o té oblasti četl, je tam spíš to „nebezpečno“.
několik místních cestovních kanceláří nabízí pololegální cesty do ČernobyluPročpak jsou pololegální?
Ale stále je tu ta otázka proč?Někdo skáče z mostu na gumě, někdo jezdí k moři, někdo běhá po lesích na Aljašce, někdo se chodí ožírat do hospody a někdo jezdí do Černobylu. První čtyři činnosti mi také připadají divné.
Pročpak jsou pololegální?Asi proto, že nikdo ti nic nezaručuje, platíš pouze za povolení/vstup do zakázáné zóny a je to je na tvoje riziko. A kdyby to bylo posvěcené státem tak by tam musel být nějak průvodce, vyznačené trasy kam můžeš/nemůžeš apod.
důsledek lamího chování (př.: provoz spotřebiče s krytím IP00)Hele, nejsem lama a sám takový spotřebič provozuju (lampový zesilovač, kde trafo má volně dostupné vývody 230V i anodového napětí. Já vím že to není ideální, ale nejsem blbec abych na to sahal, ne? A lama už vůbec ne.
Otázka je proč něco takového podnikat, i když je tato oblast (relativně) bezpečná a pokud se člověk zdrží návštěv již předem známých lokalit pak by se nemělo nic stát. Ale stále je tu ta otázka proč?To je nějaký vtip? To je stejné jako ptát se těch vědců co se po nehodě ubytovaly v hotelu Prypjať, proč se prochází v igelitu oblepeného izolepou po roztaveném jádře a snažli se do něj dostat při podmínkách jaké tam panují. Dost možná z toho důvodu, že další roztavené jádro už v živoět neuvidí. Hodně mě svrběl prst když probíhal chat s D. Drábovou nad Enterem a otázkou „Kdyby Vám někdo v momentální situaci nabídl, že by byl schopen Vás dostat do areálu Fukušimské JE a do blízkosti reaktorů, váhala byste?“. Protože já ne.
„Kdyby Vám někdo v momentální situaci nabídl, že by byl schopen Vás dostat do areálu Fukušimské JE a do blízkosti reaktorů, váhala byste?“. Protože já ne.+1! :)
Pokud někdo cítí potřebu navštívit to místo a vidět ho na vlastní oči, není nejmenší důvod ptát se proč.
Například já necítím žádnou potřebu cestovat, nikdy v životě jsem nebyl na takzvané dovolené a představa, že bych si jen tak zajel do Černobylu, mi připadá absurdní a směšná. Nicméně nemám nejmenší problém respektovat lidi, kteří něco podobného chtějí podniknout. Je to jejich svobodná volba. Každý přece máme jiné zámy a záliby, které považujeme za důležité.
Pokud jde o rodinu s dětmi pod 15 let,nápad jet do Černobylu mi připadá poněkud neobvyklý, ale nemyslím si, že by jim tam hrozilo jakékoliv nebezpečí. Byl by to prostě nevšední a zajímavý zážitek pro děti, to je celé.
Plánování této „turistické atrakce“ někteří vnímají jako neúctu k místu, které stálo několik tisíc lidí život. Ale těžko tohle hodnotit. Do Lidic nebo do Ploštiny se taky jezdí turisti jen tak podívat...
V souvislosti s tim bych autorovi blogu vzkazal, ze navsteva nekterych asijskych a prakticky vsech africkych zemi take neni bez zdravotniho rizika.Vím to dobře, žil jsem s rodiči na Blízkém východě nějakou dobu a tehdy to byla jen samá injekce před odjezdem (ale to bylo ještě za dob totality).
PripyatČesky se to píše Pripjať.
Ale stále je tu ta otázka proč?Ze stejného důvodu, jako se navštěvují slavné hrady, zámky a cizí města. Je to zajímavý cíl, navíc Pripjať je jedno z mála měst, které bylo narychlo opuštěné a následně dvacet pět let neudržované a ještě je to skanzen vzorového města Sovětského svazu. Kde jinde se můžete na něco takového podívat?
památník lidského neštěstí, který by se měl nechat spátNaopak, je to památník lidského neštěstí, které by si lidé měli připomínat, aby se historie pokud možno neopakovala (stejně jako ze 20. století ještě např. černý pátek, atol Bikini, nacistické Německo a militantní Japonsko). Stránky Eleny Filatové jsou pravděpodobně z velké části vymyšlené a ona sama tam byla s nějakou cestovkou.
Zajímavý sou informace o černobylu i tady: http://chernobylzone.cz/