Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ale postup zveřejňování ostatními neověřitelných informací se mi vážně nelíbí.Kdyby byl ze strany mafiánů (administrátorů) zájem a ty údaje byly veřejné, tak zfalšují data v databázi a ta "ověřitelná" informace by byla stejně na nic. Takže záruku nemáš nikdy, protože my zákeřní administrátoři v neustále snaze podvádět čtenáře Ábíčka uděláme cokoliv, abychom někoho podrazili. Současný postup je podle mého v pořádku - zveřejnit jen pokud je problém. Pokud máš problém administrátorům věřit, tak jejich příspěvky nečti :) (Příspěvek obsahuje ironii.)
Nemám problém s administrátory. Dokonce ani problém s tím, že my ostatní nejsme schopni ověřit, zda admin odhalil jméno "správně".Aha, myslel jsem, že tohle je ten problém.
Ale mám velký problém s tím, že toto má být aplikováno na jednotlivé případy jen na základě toho, koho admin odhalit chce a koho nikoliv.Rozhodnutí admina funguje i u zamykání diskuzí, cenzury, schvalování zpráviček atd. Nemyslím si, že by administrátoři rozhodovali špatně. Chápu, že se ti nelíbí, že to zveřejnění závisí na "zvůli" několika lidí, ale nepřipadá mi to jako závažný problém. Pokud ale chceš změnu, navrhni to do bugzilly a tam se rozhodne.
Rozhodnutí admina funguje i u zamykání diskuzí, cenzury, schvalování zpráviček atd.
To je přeci jen něco jiného. Zpracování zpráviček je už zcela mimo, protože zprávičky jsou oficiální obsah webu a jako takové musí projít sítem. Zamykání diskusí má zase důvod v udržení pořádku.
Jenže zveřejnění anonyma je "útok" (nebrat až tak doslovně) na jednoho konkrétního člověka. Skoro mi to přijde podobné, jako když před lety na ZŠ (ještě za totáče) učitelka přivedla zlobivce před třídu a vyžvanila jeho prohřešek. Cílem mělo být veřejné ponížení (což je mi odporné) a většinou to pak vedlo k tomu, že se z něj stal grázlík ještě větší, což po několika iteracích vyústilo v to, že mu bylo jedno, co si o něm okolí myslí a bordel dělal záměrně.
Osobně problém zveřejňování hříšníků řeším tím, že je jednoduše nezveřejňuji a snažím se to řešit soukromě. Pak je tu ještě další varianta, tedy zveřejnit vše.
Zveřejňovat jen něco vede ke klientelismu. Uvedu příklad, dotyčný nechť to vezme z humorem. Co kdyby tu anonymně trolil třeba Devj Watzke? Zveřejnil bys to? No samozřejmě že ne, je to tvůj kámoš. Já bych to taky neudělal... To už ale není moc nestranné, že? A protože vím, že nedokáži být nestranný, tak to nečiním vůbec.
dns: pavlix.net ip6: 2002:5865:9b88::1 ip4: 88.101.155.136
Ahoj "anonyme", jsi dost chlap na to aby ses nám představil sám nebo to mám udělat já? Nerozumím lidem, kteří komentujou nějaké dění na abclinuxu pod svým běžným účtem a jako anonymové sem choděj ještě sprostě nadávat.Tento text vyjadrenia bol poslany aj na Zdenkovi Burdovi.
Uvodom chcem podotknut, ze pocas mojho posobenia na abclinuxu.cz som nikdy, ci uz pod svojim plnym menon alebo pod "anonymnym" nickom, nic vyslovene vulgarne nepisal (drze prispevky boli, mozno ale nikdy nie takto vulgarne). Ale taktiez musim povedat ze ano - tento post pod nickom IHATEYOU s vulgarnym a sprostym obsahom pochadza z mojho PC. Za tento incident nesie zodpovednost moj kamarat ktory bol u mna v tom case na navsteve. Kedze som mu medzi recou vysvetloval co Peter Tomes ma s Ubuntu.cz a ako sa sprava a pod., kamos sa vyjadril ze citujem: "Mu nieco dobreho odpise", odhlasil som sa pustil som ho ku svojmu PC a ja som zatial isiel nieco zajest - vobec ma nenapadlo ze to bude nieco take. Ked som zistil co sa stalo, a uvidel posty ohladne ukazovania IP adries povedal som mu ze ked uz nieco take rozputal tak ze nech tam pastne aj moju IP adresu (cez ktoru idem "von" (85.159.104.246)), ked uz bol taky frajer nieco take pisat. Taktiez ma tento incident velmi mrzi. Sam dobre viem ze AK by som mal potrebu vulgarne sa vyjadrovat pod "anonymnym" nickom nerobil by som to z vlastneho PC , lebo samotny browser/ip_adresa/whatever by ma prezradila. Dufam ze sa uz nic podobne z mojho PC nedajboh konta nebude opakovat.
Takové výzvy by byly seriózní, kdyby váš přístup k řešení zjevně chybných překladů nebyl arogantní a laxní, např. ...Věci se mění. Nechal bych to na uzrát a zhodnotil až po určitém čase. Třeba tě nakonec i odbanujou
Zcela offtopic k tomuto vláknu.
ale člověk se musí chovat podle pravidel místa, kde je.
To "musí" bych neviděl tak striktně. Může se snadno stát, že nový příchozí se sice chová jinak, než původní společnost, které se ale tento nový způsob může líbit do té míry, že se změní své způsoby k obrazu příchozího.
Což samozřejmě většinou znamená do pozitivna, ale to není případ tohoto threadu.
já konkrétně jsem instaloval tohlehm, akorát bych čekal, že to bude i v tom, co je uvedeno jako lokalizační balíčky ... teď jsem si ještě všimnul: Poznámka: česká instalace nezahrnuje kvůli rozdílné licenční politice slovník pro kontrolu pravopisu a dělení slov. Můžete je snadno doinstalovat pomocí průvodce 'Soubor - Průvodce - Instalovat nové slovníky'. - super
tak tedy pro masochisty s Gentoo http://nlp.fi.muni.cz/~xrambous/th_cs.v2.ziphm, a vede na to nějaký oficiální odkaz?
to víte, jak by to mohl "nevzdělaný negramota" někam dotáhnout
To ještě není tak hrozné, podle mne by bylo horší být vzdělaný negramota… :-)
NOTE: Unless you're a KDE developer you probably want to use the bug wizard instead of this form.Netuším však, jestli každý registrovaný uživatel smí zobrazovat tuto stránku, nebo si bugzilla myslí, že jsem Velký KDE Vývojář (hádám, že to smí každý) :o)
Tiskni
Sdílej: