Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V současné době píšu semestrální práci. Protože je to jen předstupeň k diplomce, rozhodl jsem se to udělat pořádně (to znamená napsat v LaTeXu). Vzhledem k tomu, že rozdíl mezi (vytištěným) dokumentem z Wordu/Writteru/... a LaTeXem už poznám na první pohled, tak ani jiná volba nebyla.
S velkým předstihem jsem si LaTeX nainstaloval, což se neobešlo bez odmaskování latex-unicode
a na standardním testovacím dokumentu
\documentstyle{article} \usepackage{} \usepackage{ucs} \usepackage[utf8x]{inputenc} \usepackage[czech]{babel} \begin{document} \end{document}si odzkoušel funkčnost prostředí. Následovala instalace editoru kile, o které jsem tu už psal.
Dnes už se svojí naivitě jen směji.
Zdravím, kile se mi tu právě instaluje. Rozhodl jsem se napsat diplomku v LaTeXu, ale když jsem si spočetl, za jak dlouho musím odevzdat semestrální práci, tak jsem se rozhodl slevit z požadavků a alespoň ze začátku to psát v něčem jiném, než vimu.![]()
Dopadlo to, jak asi muselo. Kile jsem nainstaloval, spustil, lekl se, zavřel, odinstaloval a začal jsem psát ve vimu. Po chvilce jsem zkusil LyX, ale dopadl naprosto stejně. Když jsem si na to "stěžoval", bylo mi řečeno Co se divíš, už jsi vimař! Znělo mi to jako diagnóza .
Dnes, po třech dnech psaní a učení (nepočítaje do toho předchozí teoretické studium knihy LaTeX pro začátečníky od pana Rybičky) umím prakticky (doufám) všechno, co bych měl pro napsání práce potřebovat. Češtinu, rovnice, matice, vkládání obrázků, abstrakt, přepínání jazyků, generovat obsah do pdf a funkční hypertextové odkazy, obtékání obrázků, tabelátory, seznam literatury, generování nadpisů, poznámky pod čarou, křížové odkazy, rejstřík, seznam obrázků, ... . Velká výhoda je, že jsem se dozvěděl i něco více o typografii.
Přiznám se, že naučení se těchto věcí v OOo (až na ty hypertextové odkazy v pdf) mi zabralo necelého půldne, než jsem měl hotovou a vyladěnou šablonu. Na druhou stranu teď nemusím z textu pořád mazat :wq, můžu používat všechny ty báječné vychytávky vimu, které umím a používám. To vůbec nemluvím o výsledné kvalitě vysázeného textu.
Na závěr bych ještě rád poděkoval Usámovi za jeho LaTeX styl, který používám a Spikovi za jeho dnešní pomoc právě s tím obtékáním obrázků (budu používat Google předtím, než se zeptám, budu používat Google předtím, než se zeptám). No a samozřejmě Bramovi Moolenaarovi, protože bez něho by se dnešní blogpost nejspíše jmenoval jinak.
Tiskni
Sdílej:
Také jsem tím nějak onemocněl. Přišlo to jako blesk z čistého nebe. :)))
To vkládání. Co používáš, smím-li se tázati? Mé hledání před časem i včera, nebylo zcela jednoznačné. Já jsem našel balíček picinpar (Rybička), ale nějak to nebylo ono. U wrapfig jsem zase nenašel, jak to přesně použít a návod od P. Olsaka se mi nezdařilo aplikovat (to je nad mé znalosti). Má drahá žena používá nějaký vlastní systém s boxy, ale je to dost divoké a s manuálním dělení řádků.
wrapfig
a prostředí wrapfigure
. Zatím se zdá, že to funguje k naprosté spokojenosti.