Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V současné době píšu semestrální práci. Protože je to jen předstupeň k diplomce, rozhodl jsem se to udělat pořádně (to znamená napsat v LaTeXu). Vzhledem k tomu, že rozdíl mezi (vytištěným) dokumentem z Wordu/Writteru/... a LaTeXem už poznám na první pohled, tak ani jiná volba nebyla.
S velkým předstihem jsem si LaTeX nainstaloval, což se neobešlo bez odmaskování latex-unicode
a na standardním testovacím dokumentu
\documentstyle{article} \usepackage{} \usepackage{ucs} \usepackage[utf8x]{inputenc} \usepackage[czech]{babel} \begin{document} \end{document}si odzkoušel funkčnost prostředí. Následovala instalace editoru kile, o které jsem tu už psal.
Dnes už se svojí naivitě jen směji.
Zdravím, kile se mi tu právě instaluje. Rozhodl jsem se napsat diplomku v LaTeXu, ale když jsem si spočetl, za jak dlouho musím odevzdat semestrální práci, tak jsem se rozhodl slevit z požadavků a alespoň ze začátku to psát v něčem jiném, než vimu.![]()
Dopadlo to, jak asi muselo. Kile jsem nainstaloval, spustil, lekl se, zavřel, odinstaloval a začal jsem psát ve vimu. Po chvilce jsem zkusil LyX, ale dopadl naprosto stejně. Když jsem si na to "stěžoval", bylo mi řečeno Co se divíš, už jsi vimař! Znělo mi to jako diagnóza .
Dnes, po třech dnech psaní a učení (nepočítaje do toho předchozí teoretické studium knihy LaTeX pro začátečníky od pana Rybičky) umím prakticky (doufám) všechno, co bych měl pro napsání práce potřebovat. Češtinu, rovnice, matice, vkládání obrázků, abstrakt, přepínání jazyků, generovat obsah do pdf a funkční hypertextové odkazy, obtékání obrázků, tabelátory, seznam literatury, generování nadpisů, poznámky pod čarou, křížové odkazy, rejstřík, seznam obrázků, ... . Velká výhoda je, že jsem se dozvěděl i něco více o typografii.
Přiznám se, že naučení se těchto věcí v OOo (až na ty hypertextové odkazy v pdf) mi zabralo necelého půldne, než jsem měl hotovou a vyladěnou šablonu. Na druhou stranu teď nemusím z textu pořád mazat :wq, můžu používat všechny ty báječné vychytávky vimu, které umím a používám. To vůbec nemluvím o výsledné kvalitě vysázeného textu.
Na závěr bych ještě rád poděkoval Usámovi za jeho LaTeX styl, který používám a Spikovi za jeho dnešní pomoc právě s tím obtékáním obrázků (budu používat Google předtím, než se zeptám, budu používat Google předtím, než se zeptám). No a samozřejmě Bramovi Moolenaarovi, protože bez něho by se dnešní blogpost nejspíše jmenoval jinak.
Tiskni
Sdílej:
Také jsem tím nějak onemocněl. Přišlo to jako blesk z čistého nebe. :)))
To vkládání. Co používáš, smím-li se tázati? Mé hledání před časem i včera, nebylo zcela jednoznačné. Já jsem našel balíček picinpar (Rybička), ale nějak to nebylo ono. U wrapfig jsem zase nenašel, jak to přesně použít a návod od P. Olsaka se mi nezdařilo aplikovat (to je nad mé znalosti). Má drahá žena používá nějaký vlastní systém s boxy, ale je to dost divoké a s manuálním dělení řádků.
wrapfig
a prostředí wrapfigure
. Zatím se zdá, že to funguje k naprosté spokojenosti.