Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Poměrně dlouho používám na systémovém disku souborový systém ReiserFS (verze 3.6). Podotýkám, že ne s "problémovými" jádry. Jenže po migraci systému (cp -a
) na nový 120GB disk se mi zničil už druhý oddíl s reiserFS, po /home
odešel další :(.
Všiml jsem si toho až v momentě, kdy se mi nepřipojil dotyčný oddíl
mount /mnt/abc mount: Not a directoryV logu jsem našel informace o špatné struktuře stromu, takže jsem udělal
fcsk.reiserfs /dev/hda3
, který mě velmi potěšil zprávou
1 found corruptions can be fixed only when running with --rebuild-tree, no a
--rebuild-tree
mi to sice "opravil", ale teď mám všechno v lost+found
Takže jsem se rozhodl od reisera přejít zpět k ext3. Zatím zůstává na systémovém oddíle, protože na portage je přeci jenom reiser rychlejší, ale už si dělám i jeho zálohu a přemýšlím, zda mi to za ty starosti stojí.
Máte také takové smutné zkušenosti s reiserFS? Mě se to stalo na 120GB disku Maxtor, jádru 2.6.11-gentoo-r11. Na starém Western Digital se mi nikdy nic takového nestalo a tady během deseti dnů podruhé. Jediná událost, která by to mohla zapříčinit, byla výpadek proudu při nabíhání KDE, ale pouze tento (a zrovna nepoužívaný) oddíl se zničil.
Tiskni
Sdílej:
mkreiserfs
dělal, že se to dá, tak jsem ten oddíl připojil, nakopíroval tam systém, nastavil fstab, restartoval a bum... (Dnes mám 4 kB a jsem s ReiserFS spokojen, jen se protáhl start systému o pár vteřin.) Zkusil jsem XFS - rychlý, pěkný souborový systém, konečně jsem si ulevil od fsckování. Reiser je neprekonatelny v praci s obrovskym poctom malych suborov.jako je třeba strom portage
Mojim favoritom je na servroch xfspo (jednom, prvním) pádu ReiserFS jsem při přerozdělování disků začal používat XFS a musím říct, že rychlostně je to katastrofa ... na starém disku (6 GB, cache asi 384 kB, DMA-2 max) mi s ReiserFS vyhledání programu v portage trvalo 10-20 s, na novějším (80 GB, cache 2 MB, UDMA) s XFS nejde pod půl minuty, spíš déle