Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
The following NEW packages will be installed: defoma{a} fontconfig{a} fontconfig-config{a} ghostscript{a} gs-common{a} gsfonts{a} hicolor-icon-theme{a} imagemagick{a} libatk1.0-0{a} libatk1.0-data{a} libcairo2{a} libcroco3{a} libcupsimage2{a} libdatrie1{a} libdirectfb-1.2-0{a} libdjvulibre-text{a} libdjvulibre21{a} libfont-freetype-perl{a} libfontconfig1{a} libfontenc1{a} libgd2-noxpm{a} libgomp1{a} libgraphviz4{a} libgs8{a} libgsf-1-114{a} libgsf-1-common{a} libgtk2.0-0{a} libgtk2.0-bin{a} libgtk2.0-common{a} libice6{a} libilmbase6{a} libjasper1{a} libjpeg62{a} liblcms1{a} liblqr-1-0{a} libltdl7{a} libmagickcore2{a} libmagickwand2{a} libopenexr6{a} libpango1.0-0{a} libpango1.0-common{a} libpaper-utils{a} libpaper1{a} libpixman-1-0{a} libpng12-0{a} librsvg2-2{a} libsm6{a} libthai-data{a} libthai0{a} libtiff4{a} libts-0.0-0{a} libwmf0.2-7{a} libx11-6{a} libx11-data{a} libxau6{a} libxcb-render-util0{a} libxcb-render0{a} libxcb1{a} libxcomposite1{a} libxcursor1{a} libxdamage1{a} libxdmcp6{a} libxext6{a} libxfixes3{a} libxfont1{a} libxft2{a} libxi6{a} libxinerama1{a} libxrandr2{a} libxrender1{a} libxt6{a} mc psfontmgr{a} tsconf{a} ttf-dejavu{a} ttf-dejavu-core{a} ttf-dejavu-extra{a} x-ttcidfont-conf{a} x11-common{a} xfonts-encodings{a} xfonts-utils{a}Chapem, ze vacsina z uvedenych balikov je Recommended a ich zavislosti, ale na taketo prasaciny som zvyknuty prave z ubuntu. Nehovoriac o tom, ze pokial sa s tym clovek stretne prvy krat, dopatrat sa, ako toto chovanie zmenit, je z terminalu cerstvo nainstalovaneho systemu mierne obtiazne. PS. riesenim je sudo aptitude, v options vypnut "install recommended packages automatically"
Tiskni
Sdílej:
To není bug, to je údajně feature!ano, to je mi jasné, že je to tak schválně - leč jest třeba dát vývojářům najevo, že uživatelé to tak nechtějí ... někdy to zabere; většinou sice ne, ale aspoň si člověk může říct, že když hlasoval pro bug, resp. feature request (hm, zdá se mi, že v debianím trackeru to nejde, tak aspoň připojit komentář), tak pro to něco konkrétního udělal ... žvanění na webu sice má též své místo, ale poněkud špatně se tím vůči vývojářům argumentuje
mc
používá utilitu identify
), kde je s nimy přeložený nástor display
, což je jednoduchý zobrazovač obrázků.
mc je konzolovy nastroj a nikdy nebol urceny lamam.To sice může být pravda, ale současně je to první věc, co si tihle lidi instalují.
Tohle se v Debian instalátoru nepodařilo opravit a to mě mrzí - nezbývá než si to vše rozdělit a připravit z nějakého livecd ( používám gentoo mini install cd )
S tím jsem se setkal taky. I u jednoho disku. Zkuste grafický instalátor. V něm mi to, ku mému velkému podivu, fungovalo.
IMHO debian nejde do sracek ..., ale proste se priblizuje BFUehm, z druhého vyplývá prvé - Debian jde do sraček tím, že se přibližuje BFU
coz po kazdem linuxu kazdy chcelžeš :-p já to nechci - protipříklad, neplatí kvantifikátor "každý", Q.E.D. pro BFU je Ubuntu, pro BFU je GNOME, pro BFU je tuna dalších pikatchovin - nemůže tu proboha zůstat aspoň něco, co by bylo pro normální uživatele? ... proč dělat Debian pro BFU, proč prostě neposlat BFU k Ubuntu, proč dělat KDE pro BFU, proč prostě neposlat BFU ke GNOME (hej, kdysi se tvrdilo "GNOME je pro lamy, KDE je pro lidi, co mají rádi Unix"), atd. atd.???
Ve skutecnosti vsichni chteji, aby to bylo pro BFUNe nechtějí. A už jsme dva, což je o jednoho víc, než je potřeba na to, aby tvoje tvrzení neplatilo.
protoze obcas proste chteji pracovat a ne si hrat.Jo, chci pracovat, ale místo toho musim řešit, proč se mi najednou chce s programem natahat do systému 150MB hovadin, o který nestojim, a následně Googlit, jak tomu zabránit.
Pokud chcete distribuci co neni pro BFU, zkuste treba LFS.Dneska zbfuovatí Debian, zítra Gentoo a pozítří LFS.
kompromis je BFU varianta, ktera vyhovuje vsemTento blogpost a komentáře, na které reaguješ, jsou o tom, že jsou lidé, kterým BFU varianta nevyhovuje.
Pokud chcete opravdu pracovat, proc resite, jestli system zabira 150mb vic nebo min?hm, takže nemohu například chtít pracovat na systému s omezenými prostředky? - např. nedávno jsem narazil na to, že nelze nainstalovat plnohodnotnou Fedoru na 1 GB USB blbost ... mít po ruce servisní bootovací médium není validní pracovní požadavek?
Proste, neni mi jasne, kde chcete u ne-BFU systemu vest tu hranici mezi automatickym a rucnim nastavenim.nikde, vše manuální - s minimální defaultní konfigurací nutnou pro provoz, pokud takovou lze vytvořit
Pak se divite, ze kompromis je BFU varianta, ktera vyhovuje vsem. Proto jste ve sporu.ale hovno, my v žádném sporu nejsme, BFU varianta není kompromis, ale sprostý diktát ... kompromis je dohoda založená na ústupcích všech stran - kde je tady nějaký ústupek ve prospěch "ne-BFU"?
Pokud chcete opravdu pracovat, proc resite, jestli system zabira 150mb vic nebo min?Uvědom si, že těch 150 MB se týká jen midnight commandera, tedy v podstatě banality, malé CLI utility. Tedy jestli je balíčkovací systém nastaven podobně blbě i pro jiné (třeba důležitější) balíčky, tak těch 150 MB rychle naroste na 1GB, 2GB, 3GB,... kdo ví kolik. A to už je pak celkem znát.
Ale ono nejde jen o místo na disku, jde i o jakousi střízlivou strukturu systému.Suhlas. Okrem toho obhajcom bfu-riesenia asi stale unika, ze mne ani tak nejde o tych 150mb kokotin, co v zivote nevyuzijem (ale vadi mi to), ale ze sa mi -serverove- distro snazi na -server- nainstalovat x11 ako zavislost na mc (a to mi vadi kurevsky).
Pak se divite, ze kompromis je BFU varianta, ktera vyhovuje vsem.Naprosto zjevně všem nevyhovuje. Nevidím důvod, proč by měla na systému pro zkušené (a nebo méně zkušené, kteří se chtějí něco naučit) uživatele být automatická instalace ptákovin. apt-get i aptitude samozřejmě o doporučených balících při instalaci informuje, takže není žádný problém si o ně říct. apt-get by zkrátka jako nejjednodušší nástroj pro správu balíků měl dělat jen ty nejzákladnější věci, pokud si uživatel explicitně neřekne o něco navíc. Tím nejzákladnějším je zde vytvoření seznamu balíků k instalaci podle závislostí, tj. věcí, bez kterých program nebude fungovat. Jakmile se začne pracovat s "uživatel by mohl chtít dělat to a tamto", tak to už rovnou může instalace probíhat jako u Windows, kam se taky rovnou nainstaluje všechno a uživatele se nikdo neptá, jestli všechny ty moftí programy chce.
S tím vypnutím instalace doporučených závislostí to u apt-getu není až tak jednoduchý i pro řekněme "zkušenějšího" uživateleMně apt-get v defaultu neinstaluje recommends. Čistá instalace Lennyho debootstrapem.
krypton ~ # USE="-X gpm -samba" aemerge -pv mc These are the packages that would be merged, in order: [ebuild U ] app-misc/mc-4.7.0_pre3 [4.7.0_pre1] USE="edit%* gpm* nls -X -samba -slang (-chdir%)" 2,750 kB Total: 1 package (1 upgrade), Size of downloads: 2,750 kB
sudo aptitude remove totem
a po restartu jsem zjistil ze nemam gnome :)
# apt-get install git Reading package lists... Done Building dependency tree Reading state information... Done Note, selecting gnuit instead of gitgnuit je "GNU Interactive Tools, a file browser/viewer and process viewer/killer" - neřekl bych, že je to, co jsem si přál.
Inteligentní distribuce nepoužívají "metabalíky" ale "patterny".No v tomto případě jde spíše o vedlejší efekt toho, že pattern nelze odinstalovat a autoremove zypper nedělá
root|kralyk-dell ~ #> pacman -Qi mc
Jméno : mc
Verze : 4.6.1-5
URL : http://www.ibiblio.org/mc/
Licence : GPL
Skupiny : Nic
Poskytuje : Nic
Závisí na : e2fsprogs glib2 pcre gpm>=1.20.4 slang
Volitelné záv. : Nic
Požadovaný : Nic
Konfliktní s : mc-utf8
Nahrazuje : mc-utf8
Vel. instalace : 5317,33 K
Zabalil : Eric Belanger eric@archlinux.org
Architektura : x86_64
Datum sestavení: Po 16. červen 2008, 04:35:13 CEST
Datum instalace: Čt 24. září 2009, 13:26:38 CEST
Důvod instalace: Výslovně nainstalován
Instal. skript : Ne
Popis : A filemanager/shell that emulates Norton Commander
root|vojta-dell ~ #> pacman -S mc
varování: mc-4.6.1-5 je aktuální -- přeinstalovat
řeší se závislosti..
kontrolují se interní konflikty...
Cíle (1): mc-4.6.1-5
Celková velikost stahování: 2,00 MB
Celková velikost instalace: 5,19 MB
Pokračovat v instalaci? [A/n]
:: Získávají se balíčky z extra...
mc-4.6.1-5-x86_64 2,0M 1836,9K/s 00:00:01 [#############################################################################################################] 100%
kontroluje se integrita balíčků...
(1/1) kontrola konfliktů souborů [#############################################################################################################] 100%
(1/1) aktualizace mc [#############################################################################################################] 100%
root|kralyk-dell ~ #>
mc
(výsledek viz příloha):
pactree.sh -g -c mc
pactree.sh -c mc
|--mc |--e2fsprogs +--bash provides sh |--readline |--glibc |--kernel-headers |--tzdata |--ncurses |--glibc |--glibc |--util-linux-ng |--bash |--ncurses |--zlib |--glibc |--glib2 |--pcre |--gcc-libs |--glibc |--pcre |--gpm |--ncurses |--texinfo |--ncurses |--findutils |--glibc |--gzip |--glibc |--bash |--slang |--glibc |--pcre
Přejdi na ArchPravdupovediac som zvazoval, ze ho vyskusam, ale posledny rok trpim extremnym nedostatkom casu.