Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
/opt
mít jen Firebird, Apache a deset verzí Firefoxe… :-)
rc-update add * default
A co jsi tím vyřešil? FreeBSD je něco jako distribuce.Akurát, že to nie je distrubúcia, je to operačný systém.
To ses ovšem zrovna trefil do pěkné pomýleného důvodu.Nesúhlasím. Toto bol hlavný dôvod, prečo som odišiel od linuxu. Nebavilo ma, že ked' som riešil nejaký netriviálny problém a venoval som sa štúdiu podrobného návodu, nakoniec mi to bolo aj tak k ničomu, pretože návod bol pre distribúciu A a ja som mal distribúciu B, čím sa stal postup opísaný v návode nepoužiteľný.
Zůstaneš-li u Linuxu a budeš ignorovat všechny ostatní distribuce kromě své, budeš mít stejnou jednotnost...To je pekná teória. Žiaľ, iba teória. Prax je taká, že budem mať oveľa menej informácií, ako keby bola iba jedna distribúcia. Áno, niektoré veci fungujú vo väčšine Linuxov rovnako; avšak, problémom sú zvyčajne práve marginálne záležitosti distribúcií, ktoré sú nie vždy dostatočne -- ak vôbec -- zdokumentované pre tú-ktorú distribúciu a aplikovať návod z inej distribúcie zvyčajne nie je možný. Yeti, pri všetkej úcte, stojím si za tvrdením že roztrieštenosť distribúcií a bordel z toho vyplývajúci bol hlavným dôvodom, prečo som od Linuxu odišiel. Ak s týmto názorom nesúhlasíš, je to Tvoj pohľad; ale, prosím, neoznačuj ten môj za pomýlený.
A pro distribuci A jsou návody, které fungují pro distribuci A, ale ne pro B a C. A stejně tak je to s distribucí B.Ak pripúšťate takéto rozdiely medzi distribúciami, tak potom tvrdenie "používam Linux" nehovorí úplne nič, pretože Linux neexistuje. To čo existuje, sú len konkrétne linuxové distribúcie.
Návod pro linuxový kernel bude souhlasit s linuxovým kernelem, pokud není ten daný nějak krutě patchovaný.Ach, to boli krásne časy, ked' sme (teda ste
Ani používám BSD nemá smysl?Áno, nemá to zmysel. Tento výrok používajú iba tí béesdéčkári, ktorí používajú viacero BSD systémov, typicky FreeBSD a OpenBSD, súčasne. Nikto rozumný, ktorý používa iba jeden BSD systém si nedovolí tvrdiť, že používa "BSD", pretože si je vedomý rozdielov. Žiadny rozumný manuál netvrdí, že je pre "BSD", ale vždy pre niektorý z BSD operačných systémov.
Mezi unixovými systémy existuje kategorie Linux, uvnitř níž jsou si systémy navzájem blíž než se systémy mimo tuto skupinu. Je na tom něco nepochopitelného?Je to pochopiteľné. Ja i autor blogu len tvrdíme, že systémy spadajúce do kategórie Linux sú nie si k sebe až tak blízko, ako by bolo žiadúce a ako si väčšina používateľov myslí či skôr želá.
Ak pripúšťate takéto rozdiely medzi distribúciami, tak potom tvrdenie "používam Linux" nehovorí úplne nič, pretože Linux neexistuje. To čo existuje, sú len konkrétne linuxové distribúcie.Jenže vy děláte z /etc celý systém.
Nebavilo ma, že ked' som riešil nejaký netriviálny problém a venoval som sa štúdiu podrobného návodu, nakoniec mi to bolo aj tak k ničomu, pretože návod bol pre distribúciu A a ja som mal distribúciu B, čím sa stal postup opísaný v návode nepoužiteľný.
Ano, presne tohle mi taky docela dost vadi. Clovek podrobne studuje jednu distribuci, pak ji vymeni za jinou a musi se temer vse ucit znova :( (sprava sluzeb, popr. balickovaci system)
tento prístup skôr spôsobuje problémy ako prináša výhody, a teda preferuje iný, povedzme "monolytickejší" prístup. Nič viac, nič menej.Ano ano soudruzi, a hlavne uz je na case, aby se uzivatele prestali lisit jeden od druheho, kdo ma porad vyvijet nejake programy pro uplne ruzny lidi s uplne odlisnym vkusem a potrebami... At zije bezproblemovy monoliticky uzivatel! At zije monoliticky Linux! Hurrráááááááá :P
No, což o to, autor má celkem pravdu, přikaz rpm opravdu sám neřeší závislosti. Už ale nevidí to, že to ani umět nemá a právě od toho je v Mandraku urpmi a ve Fedoře apt a yum. Mám pocit, že to má autor v hlavě trošku pomíchaný.
V blogu jsem psal ze v dobe kdy jsem mel nainstalovanou FC2, nebyl v nasich koncinach inet. Proto mi byl yum tak trosku na ho ... Nebo se snad da yum nejak nakonfigurovat aby instaloval balicky z CD-ROM ?
Jestli ano tak se omlouvam, ja jsem na to teda neprisel
urpmi v Mandrake naproti tomu instaluje balicky primo s prilozenych cdromu baz potizi.
No mě hlavně pobavila FC2, která neumí řešit závislosti, a Slackware, který to zřejmě umí...
Po case mi ovsem zacal vadit i slackware, zpocatku bylo sice dobre ze neresi zavisloti. Tohle se ale po case zacalo jevit jako nevyhoda (kvuli rucnimu reseni zavislosti se mi nedarilo nainstalovat evolution atd.)Achjo
Tiskni
Sdílej: