Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Rozeslat dopisy se mi nakonec podařilo s pomocí následujícího skriptu:
#!/bin/sh # export from="Administrator ankety <webmaster@domena.cz>" export smtp=mail.domena.cz export ttycharset=iso-8859-2 cp respondenti-kody-original.txt respondenti-kody.txt for OSOBA_EMAIL in `cat respondenti-mail.txt`; do KOD=`head -n1 respondenti-kody.txt`; sed -e '1,1d' respondenti-kody.txt > pomocna; cat pomocna > respondenti-kody.txt; cat zacatek-dopisu.txt > dopis; echo $KOD >> dopis; cat konec-dopisu.txt >> dopis; echo "Odesilam mail s kodem $KOD na adresu $OSOBA_EMAIL"; mail -s "Pristupovy kod" $OSOBA_EMAIL < dopis; done rm pomocna rm dopis rm respondenti-kody.txtKaždý řádek souboru respondenti-mail.txt obsahuje jednu mailovou adresu, každý řádek v respondenti-kody-original.txt pak jeden platný přístupový kód – těch samozřejmě musí být alespoň tolik, co mailových adres. Samotný text dopisu skládám ze dvou souborů zacatek-dopisu.txt a konec-dopisu.txt, mezi něž vkládám inkriminovaný kód.
S čím jsem si dlouho nevěděl rady a co jsem nakonec vyřešil poněkud nehezky, bylo vyextrahování správného kódu ze souboru – jaksi se mi nepodařilo najít příkaz, který by vypsal pouze n-tý řádek z tohoto souboru. Takže si vždy zkopíruju ten první a následně jej ze souboru smažu, hloupé, že? Asi by bylo lepší mít maily i kódy v jednom souboru, vždy adresu a kód na jednom řádku a nějak to ve skriptu z toho vypreparovat – něco mi říká, že to by byl úkol pro awk – ten taky ještě neumím :(
Ještě poznámka k znakové sadě – program mail sám (z LOCALES) pozná, že mám systém v UTF-8, já však raději chci poslat dopisy v ISO-8859-2, proto to nastavení.
Tiskni
Sdílej:
cat soubor | head -n cisloradku | tail -n 1
Např. programNR == 100, NR == 200vypíše záznamy (řádky) 100 až 200.
man sed
azurit@azurit:~$ cat pokus.txt prvy druhy treti stvrty azurit@azurit:~$ grep -n '.*' pokus.txt | grep '^2:' | sed -e 's/2:\(.*\)/\1/g' druhy
sed -e "$n ! d"nebo méně elegantně ale efektivněji (hlavně pro delší soubory)
sed -e "$n ! d ; $n q"
read
.
for OSOBA_EMAIL in `cat respondenti-mail.txt`nepřečte Hynek Vychodil...
cat respondenti-mail.txt | while read OSOBA_EMAIL
sed 's: :\n:g' respondenti-mail.txt > '~'; mv '~' respondenti-mail.txt
#!/bin/sh # export from="Administrator ankety <webmaster@domena.cz>" export smtp=mail.domena.cz export ttycharset=iso-8859-2 citac=1 cat respondenti-mail.txt | while read OSOBA_EMAIL do KOD=`sed -ne "$citac p" respondenti-kody-original.txt`; citac=$((citac + 1)) cat zacatek-dopisu.txt > dopis; echo $KOD >> dopis; cat konec-dopisu.txt >> dopis; echo "Odesilam mail s kodem $KOD na adresu $OSOBA_EMAIL"; mail -s "Anketa" $OSOBA_EMAIL < dopis; sleep 0.5; done rm dopis