abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Jak jsem hromadně rozesílal maily

    21.2.2006 09:55 | Přečteno: 2130× | Mohlo by se někomu hodit

    Minulý týden jsem se pídil po nějakém programu na hromadné rozesílání pošty. Jediná odpověď byla ve smyslu „nejlepší je udělat si to sám“, nuže jsem si tuto radu vzal k srdci, do rukou jsem si vzal svou bibli Michal Brandejs: UNIX – LINUX a začal si oživovat nástroje pro textové zpracování.

    Rozeslat dopisy se mi nakonec podařilo s pomocí následujícího skriptu:

    #!/bin/sh
    #
    
    export from="Administrator ankety <webmaster@domena.cz>"
    export smtp=mail.domena.cz
    export ttycharset=iso-8859-2
    cp respondenti-kody-original.txt respondenti-kody.txt
    
    for OSOBA_EMAIL in `cat respondenti-mail.txt`;
    do
        KOD=`head -n1 respondenti-kody.txt`;
        sed -e '1,1d' respondenti-kody.txt > pomocna;
        cat pomocna > respondenti-kody.txt;
        cat zacatek-dopisu.txt > dopis;
        echo $KOD >> dopis;
        cat konec-dopisu.txt >> dopis;
        echo "Odesilam mail s kodem $KOD na adresu $OSOBA_EMAIL";
        mail -s "Pristupovy kod" $OSOBA_EMAIL < dopis;
    done
    
    rm pomocna
    rm dopis
    rm respondenti-kody.txt
    
    Každý řádek souboru respondenti-mail.txt obsahuje jednu mailovou adresu, každý řádek v respondenti-kody-original.txt pak jeden platný přístupový kód – těch samozřejmě musí být alespoň tolik, co mailových adres. Samotný text dopisu skládám ze dvou souborů zacatek-dopisu.txt a konec-dopisu.txt, mezi něž vkládám inkriminovaný kód.

    S čím jsem si dlouho nevěděl rady a co jsem nakonec vyřešil poněkud nehezky, bylo vyextrahování správného kódu ze souboru – jaksi se mi nepodařilo najít příkaz, který by vypsal pouze n-tý řádek z tohoto souboru. Takže si vždy zkopíruju ten první a následně jej ze souboru smažu, hloupé, že? Asi by bylo lepší mít maily i kódy v jednom souboru, vždy adresu a kód na jednom řádku a nějak to ve skriptu z toho vypreparovat – něco mi říká, že to by byl úkol pro awk – ten taky ještě neumím :(
    Ještě poznámka k znakové sadě – program mail sám (z LOCALES) pozná, že mám systém v UTF-8, já však raději chci poslat dopisy v ISO-8859-2, proto to nastavení.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    21.2.2006 10:52 kaaja | skóre: 24 | blog: Sem tam něco | Podbořany, Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    Napadlo me reseni jak ziskat n-ty radek ze souboru, ale neni to nic super. cat soubor | head -n cisloradku | tail -n 1
    21.2.2006 11:30 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    Podívej se na příručku k awk, do kapitoly : Interval určený vzorky
    Např. program
     NR == 100, NR == 200 
    vypíše záznamy (řádky) 100 až 200.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    Jiří Poláček avatar 21.2.2006 11:46 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    Že bych to awk fakt někdy začal zkoumat? ;-)
    Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
    21.2.2006 14:06 podlesh | skóre: 38 | Freiburg im Breisgau
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    Nebo sed .

    Jedno z dělení unixáků je na awkisty, sedisty a perlaře :-)
    Jiří Poláček avatar 21.2.2006 18:00 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    :-)

    Já budu asi ta druhá skupina
    Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
    21.2.2006 18:32 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    Já jsem tak napůl mezi první a druhou, on se většinou jeden z nich hodí výrazně víc. A kde nestačí tyto dva nástroje, nastupuje (f)lex…
    21.2.2006 21:29 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    Hmm, zdá se, že jsem sed docela podcenil :-). Nic, až budu mít čas a náladu, tak si projdu man sed
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    xvasek avatar 22.2.2006 15:28 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    Tam je prd, ale mimo jiné je tam "see also perlre", tak jsem na to mrknul a mám co jsem potřeboval. Jenom pro to už nepoužívám sed. :)
    21.2.2006 12:43 azurIt | skóre: 34 | blog: zatial_bez_mena
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    tiez nic moc ale funguje.
    pre vyextrahovanie druheho riadku:
    azurit@azurit:~$ cat pokus.txt
    prvy
    druhy
    treti
    stvrty
    azurit@azurit:~$ grep -n '.*' pokus.txt | grep '^2:' | sed -e 's/2:\(.*\)/\1/g'
    druhy
    
    21.2.2006 12:59 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
      sed -e "$n ! d"
    
    nebo méně elegantně ale efektivněji (hlavně pro delší soubory)
      sed -e "$n ! d ; $n q"
    
    21.2.2006 13:01 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    Ve vašem případě by ale bylo vhodnější použít v jednom cyklu na oba soubory read.
    21.2.2006 13:11 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    (Přeci jen napsat sekvenční procházení souboru s kvadratickou časovou složitostí se obecně nepovažuje za ideální programátorský styl.) :-)
    21.2.2006 14:03 podlesh | skóre: 38 | Freiburg im Breisgau
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    Ale ne, proč mazat?

    sed -ne "$n p;$n q"
    David Watzke avatar 22.2.2006 03:11 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    Doufej, že si tohle
    for OSOBA_EMAIL in `cat respondenti-mail.txt`
    nepřečte Hynek Vychodil... :-D

    Raději to honem nahraď za
    cat respondenti-mail.txt | while read OSOBA_EMAIL
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    David Watzke avatar 22.2.2006 06:45 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    Za předpokladu, že jsou v tom souboru adresy pod sebou... jinak ještě
    sed 's: :\n:g' respondenti-mail.txt > '~'; mv '~' respondenti-mail.txt
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Jiří Poláček avatar 22.2.2006 08:10 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    Asi do toho moc nevidím, protože marně hledám rozdíl ...

    Teď už ale vím, že skript potřebuje v cyklu nějakou pauzičku, zkoušel jsem ho na jiný SMTP-server a ten nějak nestíhal přijímat požadavky ... asi i toto by šlo řešit lépe než s pomocí příkazu sleep, co?
    Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
    Jiří Poláček avatar 6.6.2006 13:53 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    Opět jsem se dostal k nějakému rozesílání a na základě připomínek jsem skript optimalizoval na následující tvar:
    #!/bin/sh
    #
    
    export from="Administrator ankety <webmaster@domena.cz>"
    export smtp=mail.domena.cz
    export ttycharset=iso-8859-2
    
    citac=1
    
    cat respondenti-mail.txt | while read OSOBA_EMAIL
    do
        KOD=`sed -ne "$citac p" respondenti-kody-original.txt`;
        citac=$((citac + 1))
        cat zacatek-dopisu.txt > dopis;
        echo $KOD >> dopis;
        cat konec-dopisu.txt >> dopis;
        echo "Odesilam mail s kodem $KOD na adresu $OSOBA_EMAIL";
        mail -s "Anketa" $OSOBA_EMAIL < dopis;
        sleep 0.5;
    done
    
    rm dopis
    
    Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
    7.7.2008 15:15 BigL
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem hromadně rozesílal maily
    Taky muzes zkusit primo program pro rozesilani hromadne posty (emailu) - SendMails. Najdes ho na http://www.dwn.cz/sendmails nebo na http://www.fitlinie.cz/hromadne-maily

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.