plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Nechcete někdo trochu postarší počítačové komponenty? Cena nebude vysoká, ba právě naopak. Hlavně se toho bordelu chci zbavit . Vše je samozřejmě funkční pod Linuxem (vybrané komponenty dokonce pro Linux certifikovány
).
Skoro sestava (nejraději dohromady):
ISA karty (hodí se do skoro sestavy):
Historická sestava, ani se jí po letech nechce nabootovat (nejspíš by chtěla vyčistit od prachu) (prodáno):
Ostatní zbytky:
Tak to je prozatím vše, možná objevím ještě něco.
Tiskni
Sdílej:
Mě by se ten celeron na router celkem libil, ale slot 1 se blbe chladi. jak je to s hlučností, chci něco co neuslyším, když to pojede bez disku. Mam na mysli hlavně hlučnost zdroje a chladiče CPU, popřipadě pískání desky.
chlazeni CPU se zdokonali celkem snadno, makat to nebude a disk planuju 128MB CF kartu.
No měl bych možná zájem o tu radio kartu, repráčky, zvukovku, síťovku a 30 metru kabelu. V tomto pořadí (ještě nevím kolik to taky bude stát) :).
Pokud by nikdo nechtěl tu sestavu tak 64, nebo 128 mB (nebo obojí) ram.
A vyúčtuj si to sám ;), netuším jaké máš představy o hodnotě těchto kompotentů (doufám že ne stejné jako na prodejních katalozích ). Ale co se týče toho prvního odstavce, tak bych to viděl na něco kolem dvou set.
Celer by byl za kolik ? Je to jen deska s CPU, nebo kompletni PC ?
Z.H.
Hm, tak to nechám asi nekomu jinýmu...protože zrovna na desktop jsem to původně chtěl...nehledě k tomu, že jsem tiše doufal, že tam bude větší disk :o)
Mam 1.7GB Seagate (už 10 let starej), s označením ST31722A, kdyby ho někdo chtěl, zatim makal ok, ale má v sobě už pár vadnejch bloků - tak jsem ho rozdělil na cca 500MB + 1200MB a to vadný místo je mezi partišnama. Přenosovka asi 1400kBps a seek asi 10ms?
Čili kdyby ho někdo chtěl, ať se ozve, cenu nevim, při porovnání se současnejma diskama je i málo moc