Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Zase další krátký povzdech, po včerejším stěžování si na poštu
. Včera jsem byl nucen poprvé od "reformy" navštívit lékaře. Kupodivu poplatek chtěli až na konci a ne jako první věc při vstupu do ordinace, jak jsem od mnoha známých slyšel
.
Nicméně co mě neustále na mojí praktické doktorce překvapuje, je tradiční dotaz jestli jsem alergický na nějaká antibiotika. To už by sakra za tu dobu co tam chodím mohla vědět, ne? Obzvlášť, když v podstatě vždycky, kdy už mi je tak blbě, že tam zajdu, to těmi antibiotiky skončí...
Tiskni
Sdílej:
. Nemám potřebu chodit k doktrorům s každým nastydnutím
.
Chodíš k doktorce jednou ročně a divíš se, že si nepamatuje, jestli máš alergii na nějaká antibiotika?Jeden by si myslel, že to bude mít v kartě...
.
.
Dokonce jsem měl takovou myšlenku, že kdyby tam ta alergie byla zapsaná, tak by jí to vůbec nedovolilo léky na které jsem alergický předepsat, ale to už je asi moc velká utopieto není utopie, na takovém projektu se pracuje ... tedy ne "vůbec nedovolilo" nýbrž zahlásilo konflikt, systém, který by dokázal posoudit, zda potýkat se s alergickou reakcí je větší nebo menší problém než neléčit danou infekci vybraným preparátem, je jaksi zatím hudba budoucnosti ještě vzdálenější ....
jaktože vůbec někomu antibiotika zbylaPřece když už se pacient cítí dobře, proč by to bral dál, že... :-/
Vim, ze samolecba neni idealni, ale co jsem mel delat? Donekonecna se nechat na tyden polozit do postele, pak jit do prace a po trech dnech byt zase v pr*eli?hm, a co tedy nechat se položit do postele na dva týdny v kuse?
Ja jim verim, maji v oboru vzdelani, na rozdil ode mne, kdybych neodjizdel pryc, tak si ty prasky brat nebudu.
Doktorka rikala tyden, tak tydenRozkaz, ten zněl jasně. Když týden, tak týden
polovicni davkyTo je ideální způsob, jak si vyrobit rezistentní mikroby, na které už toto antibiotikum nezabere. U antibiotik se v žádném případě nesmí snižovat dávkování (zvyšování tak kritické není, ale některá antibiotika jsou poměrně dost jedovatá, takže pozor na to) a berou se standardně týden (nikdy méně než 5 dní). Ono to sice může v nižším dávkování zabrat, ale nějaké potvory to přežijí a vytvoří si rezistenci. Mohou zůstat v těle a při oslabení pak znovu vyvolat nemoc, která ovšem už příslušným antibiotikem nepůjde léčit (nehledě na to, že se tyto mikroorganismy dostanou i mimo tělo a stejně problematickou nemoc vyvolat i u jiného člověka). Obecně je dobré antibiotiky maximálně šetřit (hlavně právě kvůli vzniku rezistence, ale i z řady jiných důvodů), což si bohužel nebere k srdci ani mnoho lékařů (dávají je pro jistotu, ale svůj vliv má například i to, že pojišťovny zatím AFAIK nehradí CRP-test).
Obecně je dobré antibiotiky maximálně šetřit (hlavně právě kvůli vzniku rezistence, ale i z řady jiných důvodů), což si bohužel nebere k srdci ani mnoho lékařů (dávají je pro jistotu, ale svůj vliv má například i to, že pojišťovny zatím AFAIK nehradí CRP-test).A co teprve antibiotika ve zvířecím žrádle...
.
ze se leky berou i tam, kde se zrovna nemusi a antibiotika zrovna mezi ne patri, temi se totiz nic nezkazi
A to vám řekl kdo, že antibiotiky se nic nezkazí?
To je v pořádku, že se ptá. Antibiotika ti numusí předepsat jen obvoďačka, ale i jiný doktor. Třeba ti od doby, co jsi u ní byl naposledy nějaká předepsal a ukázalo se, že jsi na ně alergický. Lepší, když ti dá nějakou otázku navíc, něž abys měl pak problémy. Něco jiného by bylo, kdyby ty údaje o tobě neměla ve svém počítači, ale nějakém centrálním registru.