plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Zase další krátký povzdech, po včerejším stěžování si na poštu . Včera jsem byl nucen poprvé od "reformy" navštívit lékaře. Kupodivu poplatek chtěli až na konci a ne jako první věc při vstupu do ordinace, jak jsem od mnoha známých slyšel
.
Nicméně co mě neustále na mojí praktické doktorce překvapuje, je tradiční dotaz jestli jsem alergický na nějaká antibiotika. To už by sakra za tu dobu co tam chodím mohla vědět, ne? Obzvlášť, když v podstatě vždycky, kdy už mi je tak blbě, že tam zajdu, to těmi antibiotiky skončí...
Tiskni
Sdílej:
Chodíš k doktorce jednou ročně a divíš se, že si nepamatuje, jestli máš alergii na nějaká antibiotika?Jeden by si myslel, že to bude mít v kartě...
Dokonce jsem měl takovou myšlenku, že kdyby tam ta alergie byla zapsaná, tak by jí to vůbec nedovolilo léky na které jsem alergický předepsat, ale to už je asi moc velká utopieto není utopie, na takovém projektu se pracuje ... tedy ne "vůbec nedovolilo" nýbrž zahlásilo konflikt, systém, který by dokázal posoudit, zda potýkat se s alergickou reakcí je větší nebo menší problém než neléčit danou infekci vybraným preparátem, je jaksi zatím hudba budoucnosti ještě vzdálenější ....
jaktože vůbec někomu antibiotika zbylaPřece když už se pacient cítí dobře, proč by to bral dál, že... :-/
Vim, ze samolecba neni idealni, ale co jsem mel delat? Donekonecna se nechat na tyden polozit do postele, pak jit do prace a po trech dnech byt zase v pr*eli?hm, a co tedy nechat se položit do postele na dva týdny v kuse?
Doktorka rikala tyden, tak tydenRozkaz, ten zněl jasně. Když týden, tak týden
polovicni davkyTo je ideální způsob, jak si vyrobit rezistentní mikroby, na které už toto antibiotikum nezabere. U antibiotik se v žádném případě nesmí snižovat dávkování (zvyšování tak kritické není, ale některá antibiotika jsou poměrně dost jedovatá, takže pozor na to) a berou se standardně týden (nikdy méně než 5 dní). Ono to sice může v nižším dávkování zabrat, ale nějaké potvory to přežijí a vytvoří si rezistenci. Mohou zůstat v těle a při oslabení pak znovu vyvolat nemoc, která ovšem už příslušným antibiotikem nepůjde léčit (nehledě na to, že se tyto mikroorganismy dostanou i mimo tělo a stejně problematickou nemoc vyvolat i u jiného člověka). Obecně je dobré antibiotiky maximálně šetřit (hlavně právě kvůli vzniku rezistence, ale i z řady jiných důvodů), což si bohužel nebere k srdci ani mnoho lékařů (dávají je pro jistotu, ale svůj vliv má například i to, že pojišťovny zatím AFAIK nehradí CRP-test).
Obecně je dobré antibiotiky maximálně šetřit (hlavně právě kvůli vzniku rezistence, ale i z řady jiných důvodů), což si bohužel nebere k srdci ani mnoho lékařů (dávají je pro jistotu, ale svůj vliv má například i to, že pojišťovny zatím AFAIK nehradí CRP-test).A co teprve antibiotika ve zvířecím žrádle...
ze se leky berou i tam, kde se zrovna nemusi a antibiotika zrovna mezi ne patri, temi se totiz nic nezkazi
A to vám řekl kdo, že antibiotiky se nic nezkazí?
To je v pořádku, že se ptá. Antibiotika ti numusí předepsat jen obvoďačka, ale i jiný doktor. Třeba ti od doby, co jsi u ní byl naposledy nějaká předepsal a ukázalo se, že jsi na ně alergický. Lepší, když ti dá nějakou otázku navíc, něž abys měl pak problémy. Něco jiného by bylo, kdyby ty údaje o tobě neměla ve svém počítači, ale nějakém centrálním registru.