Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
následujicí text je lehký popis toho, jak může taky vzniknout uživatel linuxu a OSS softwaru a navíc je to skoro celé o mě :)
Je mi osmnáct a právě vedu zasvěcený rozhovor s kamarádem o IT problematice:)
mlhavá vzpomínka na jeho průběh:
já: Človeče tak jsem slyšel o tom novém jiném operačním systemu, linux se to jmenuje, chtěl bych to vyzkoušet
kamarád: no zkusit to můžeš, ale je to složitý musi se tam kompilovat jádro nebo co
já: aha, hm, ale stejně mě to zajímá
Víc si nepamatuju. Věděl jsem, že to nejsou Windows a že to můžou používat jen borci, co tomu rozumí. Kde se linux vzal, proč se vzal či nějake dalsší podrobnosti mi nebyly známy.
Jsem v třetím ročníku na strojárně na ČVUT. Mám vlastní počitač sestavený ze zbytků po upgradu domacího výpočetniho stroje(rozuměj herní konzole pro mě a mého bratra) a z toho co jsem mohl nakoupit na newsgroup sh.bazar za penízky od rodičů, které byly určeny na úhradu kolejného, jídla v menze a dalších nedůležitých věcí. Operačním systémem jsou samozrejme windows, konkrétně verze ME(byla nejrychleji k dostani). Přiznám se, že to byla nelegální kopie, která se ale pořádně vymstila. Horší půlrok co se týka zážitků s počítačem jsem snad nikdy nezazil a modlím se, abych už ani zažít nemusel.
Bydlení na kolejích vám otevře netušený svět počítačových technologií. Abyste se dostali na internet tak kolem vás nutně začnout poletovat výrazy jako ip adresa, mac adresa, útpéčko(v mé době ještě koax), switch, dns, proxy atd.. Postupně jsem pod heslem:"tomuhle všemu musím přijít na kloub" začal zjišťovat, co všechno tyhle slova znamenají. Najednou jsem měl pocit, že počítače mohou být zábavné ikdyž jste právě nedali kámošovi z vedlejšího bloku headshot a pak jeho mrtvolu zastříkali svým logem(Counterstrike)
V Praze voda odnáší co se dá, na strahovských kolejích je plno evakuovaných karlínských i jiných spoluobčanů. Můj spolubydlíci si na svůj obstarožní počítač instaluje RedHat 7.3. Koukám mu sem tam přes rameno, ale rozumím tomu pramálo, takže mě to po dvou hodinách přestává bavit. Objevil se nějaký jeho známý a oba spolu debatují o výhodách rpm nebo deb balíčků a že ten dselect není špatnej - ja nevim vo co gou. Za dva až tři dny má spolubydla naistalováno. Funguje mu nějké grafické prostředí a beží mu v Netscape Navigator(ten znám, byl na prumce i v učebnách na fakulte) web.
A teď to, co pro bylo pro mou cestu k linuxu asi zásadni: jedou mu filmy v divx stejně rychle jako mě (to jest docela uboze) ale celé to kouzlo na třetinové frekvenci procesoru, než jakou tiká jádro v mém počítači!! "Zajimavy kus softwaru, to musim zkusit", řikám si. Ale nejdřív dohnat všechny zkoušky, přecejenom už je konec srpna.
Ve studijním plánu je předmět s nic neříkajícím názvem "Inženýrská informatika". Ani vyučující nevěděl co má přednášet a tak z toho udělal takovou všechno a nic směs. Teorie počítačových sítí, protokoly, šifrování, databáze, ukázka php a v neposledni řadě úvod do unixu. Dokážete si asi představit co se může člověk z vyjmenovaného naučit při dotaci 2+2 hodin přednášek+cvičení týdně.
Proč to ale píšu? Tento předmět mi přinesl následující: Poprvé jsem viděl editor Vim a řikal jsem si že, jestli něco vim, tak to že ho používat nebudu - tohle má být slavný textový editor??, vživotě jsem o tom neslyšel a používat se to nedá. (vsuvka: když to teď sepisuju tak si uvědomuju, že jsem tehdy měl pocit který asi mají vyvolat billboardy s reklamou na pivo bernard: držte se, svět se zbláznil) Další přínos byl v oné zmíňce, že součástí zkoušky bude i pár otázek z ovládání unixu. Chci mít trochu "fora" a tak po příchodu na kolej stahuju 3 placky RedHat 7.3.Vypaluju. Bootuju. První dojmy vezmu zkratkou:
- paradní kodové jmeno: ValhallaTrochu mě to zmohlo, takže pokračování(možná i s pointou) až zítra. Nějak jsem odvykl tvoření souvislejších textů
Mějte, prosím, trochu shovívavosti k formátováni i obecně, je to můj zdejší prvni zápisek, opřít se do mě můžete pořádně zitra:). Děkuji za pozornost.
Tiskni
Sdílej:
Fakt jsi mně pobavil Myslím,že začátek máme dost podobný. Až na to, že já s matikou ani informatikou, natož pak programováním, nemám absolutně nic společného