Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Další moje mini How-To, tentokráte zprovozníme LIRC :), i když to není nikterak složité...
Použijeme nejlevnější a nejjednodušší variantu přijímače. Připojuje se na sériový port a jeho stavbu snad zvládne každý kdo někdy držel v ruce pájku.
Seznam použitých součástek:
Položka | Popis | Cena |
Konektor | Canon 9 pin - samice | 5 Kč |
Krytka na konektor | Kryt Canon 9 | 8 Kč |
Stabilizátor | 78L05 | 5 Kč |
Rezistor | 4k7 | 1 Kč |
Dioda | 1N4148 | 1 Kč |
Kondenzátor | 4,7μF | 2,50 Kč |
Infračervený přijímač | SFH5110-36 | 31,50 Kč |
Kablík | cokoli co má tři vodiče, libovolné délky (do 5m) | ? |
Celková cena | 54 Kč |
Realizaci zapojení nechám na každém z vás, všechny součástky lze napájet přímo na konektor a schovat do krytky a na konec kablíku pak připájet čidlo, tím je konstrukce hotová.
Dálkové ovládání lze použít libovolné, mám vyzkoušeno, že použitý snímač spolupracuje i s ovladači na jiných frekvencích, i odrazem o zeď.
Prvním krokem bude stažení LIRC v aktuální verzi, nyní je to 0.8.0
Archiv rozbalíme a z konzole spustíme
./configurepřejdeme do
Driver configurationzvolíme položku
Home-brew (16x50 UART compatible serial port)zvolíme port ve kterém chceme náš hardware používat a potrvrdíme
Sotware generated carriernyní zvolíme
Save configuration & run configurenásledně
makea jako superuživatel
make install
Nyní přichází ten magický okamžik, zjitíme zda jsme pájeli správně :). Připojíme náš snímač do správného COM portu, a jako superuživatel provedeme následující kroky
setserial /dev/ttyS1 uart none modprobe lirc_dev modprobe lirc_serial mode2 -d /dev/lirc0Teď by se po stisku tlačítka dálkového ovladače měly vypisovat hodnoty snímaného signálu, pokud chceme hezké grafické znázornění tak nám poslouží (opět jej musíme spustit jako superuživatel)
xmode2 -d /dev/lirc0
Tento soubor popisuje použité dálkové ovládání, kódy tlačítek a jejich označení, délku kódu atd. Vygenerujeme jej pomocí utilitky obsažené v lirc, spustíme ji příkazem (opět jako superuživatel)
irrecord -d /dev/lirc0 /etc/lircdPostupujeme podle zobrazených instrukcí. Když máme nakonfigurovaná všechna tlačítka vyskoušíme, zda ovladač funguje správně. Do konzole jako root zadáme následujcí příkazy
lircd -d /dev/lirc0 irwnyní po stisku tlačítka dálkového ovládání uvidíme kód tlačítka, počet opakování, popis tlačítka a název dálkového ovladače.
Lirc nabízí i možnost na dálkovém ovladači emulovat myš. Její nastavení je popsáno v souboru /etc/lircmd.conf. Může vypadat například takto
# # lircmd config file # PROTOCOL IntelliMouse #PROTOCOL MouseSystems # ACCELERATOR start max multiplier ACCELERATOR 2 30 5 ACTIVATE * set DEACTIVATE * +10 DEACTIVATE * 0 MOVE_N * 2 MOVE_NE * 3 MOVE_E * 6 MOVE_SE * 9 MOVE_S * 8 MOVE_SW * 7 MOVE_W * 4 MOVE_NW * 1 MOVE_IN * stop MOVE_OUT * play BUTTON1_CLICK * sleep BUTTON1_CLICK * 5 BUTTON2_CLICK * timer BUTTON3_CLICK * random BUTTON1_TOGGLE * tuner_band BUTTON2_TOGGLE * tuner_mode BUTTON3_TOGGLE * geq # BUTTONx_CLICK, BUTTONx_UP, BUTTONx_DOWN are also possibleZa hvězdičkou se nachází název tlačítka přiřazeného k dané funkci. Pro fungování v X je potřeba myš přidat do xorg.conf
Section "InputDevice" Identifier "Mouse_lirc" Driver "mouse" Option "Protocol" "IntelliMouse" Option "Device" "/dev/lircm" Option "SendCoreEvents" Option "Buttons" "5" Option "ZAxisMapping" "4 5" EndSectionJe třeba ji ještě uvést v sekci "ServerLayout"
InputDevice "Mouse_lirc" "SendCoreEvents"
#!/bin/bash #/etc/rc.d/rc.lirc #vogo start() { echo "Starting lirc..." setserial /dev/ttyS1 uart none #vypnuti serioveho portu /sbin/modprobe lirc_dev #natazeni modulu /sbin/modprobe lirc_serial #natazeni modulu /usr/local/sbin/lircd -d /dev/lirc0 #spusteni demona /usr/local/sbin/lircmd #spusteni demona emulace mysi chmod 666 /dev/lircd #rw pro vsechny } stop() { echo "Stoping lirc..." /bin/killall -w lircmd #zabiti demona /bin/killall -w lircd #zabiti demona /sbin/rmmod lirc_serial #vyrazeni modulu z jadra /sbin/rmmod lirc_dev #vyrazeni modulu z jadra setserial /dev/ttyS1 uart 16550A #zapnuti portu } restart() { stop sleep 2 start } case "$1" in 'start') start ;; 'stop') stop ;; 'restart') restart ;; *) echo "usage $0 start|stop|restart"pokud nechcete používat emulovanou myš, smažte příslušné řádky. Tím by byla konfigurace software hotova, a teď už jen stačí přiřadit správne funkce tlačítkům ovladače.
begin remote = <remote control definition> button = <remote control button> prog = <program to get input> config = <program parameter> repeat = <0 = ignore held down key, 1 = repeat action while key down> endOsobně ale používám velmi šikovnou aplikaci z KDE irkick, s jejíž pomocí lze pohodlně nadefinovat libovolnou akci, vybrat dcop příkazy a dokonce definovat režimy ovladače.
No vlastně skoro k ničemu, pominu-li ty chvíle kdy pohodlně sedíte v gauči, posloucháte hudbu a chcete si zopakovat ještě jednou tu samou empétrojku :) a spousta podobných situací.
Tiskni
Sdílej:
Já jsem použil UPRAVENÝ IR přijímač na sériový port Igora Ceska (ten s přijímačem SFH 5110) a v EZK v Olomouci mě to vyšlo nějak přes 30 Kč.
Úprava spočívá v tom, že datový výstup přijímače se nepřipojuje na pin 6, ale na pin 1 - pak je možné použít návod, který je tady a není třeba lirc nijak nastavovat. Pokud by se pak používal Girder, tak je potřeba nastavení portu přepnout z DSR na DCD (což je výchozí nastavení lirc).
Netušíte někdo, co a jak zkonfigurovat, abych mohl sériový IR přijímač připojit pomocí převodníku USB-RS232 do USB (na notebooku)?
Jak jsem psal v jiném příspěvku, tak mám upravenou verzi sériového přijímače od Igora Češka, který mi se sériovým portem chodí a kabel-převodník Gembird UAS111 s čipem prolific 2303, který má podporu v jádře - připojí se jako /dev/ttyUSB0.
Výpis dmesg pro ten kabel-převodník:
[ 2049.360055] usb 7-1: new full speed USB device using uhci_hcd and address 2
[ 2049.536609] usbcore: registered new interface driver usbserial
[ 2049.536623] USB Serial support registered for generic
[ 2049.536672] usbcore: registered new interface driver usbserial_generic
[ 2049.536674] usbserial: USB Serial Driver core
[ 2049.542799] USB Serial support registered for pl2303
[ 2049.543623] pl2303 7-1:1.0: pl2303 converter detected
[ 2049.555619] usb 7-1: pl2303 converter now attached to ttyUSB0
[ 2049.555639] usbcore: registered new interface driver pl2303
[ 2049.555641] pl2303: Prolific PL2303 USB to serial adaptor driver
Hlavním problémem je, že nejde natáhnout modul lirc_serial:
sudo modprobe lirc_serial
FATAL: Error inserting lirc_serial (/lib/modules/2.6.35-25-generic/kernel/drivers/staging/lirc/lirc_serial.ko): Invalid argument
RTFM a to konkrétně bod 4.
Can I use a home-brew LIRC receiver with a Serial to USB adapter?
No, this won't work. But there is a project working on a dedicated USB transceiver or you can connect an IR receiver to a FTDI based USB chip. Using an Irman with USB adapter should work though.
Ještě další dobré komentáře:
http://web.archiveorange.com/archive/v/Xn95HKsmlAOtPVQdf0V1, kde se rozebírá, že továrně vyráběné (včetně Irman) fungovat budou, ale ty jednoduché domácí výroby ne.
http://www.mythtvtalk.com/need-help-converting-serial-ir-usb-ir-6134/, což je podobná diskuse a z ní cituji: My understanding is that it won't work. The IR reciever isn't actually using the real RS232 protocol that the port was designed for. Hence, when you use the converter, the signals don't get converted properly (it's not getting what it's expecting).