Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tak jsem se dnes opět trochu rýpal v jádře a snažil jsem se rozběhat suspend to disk. Uspání do paměti už mi funguje přes týden a tak to tu plácnu pěkně pohromadě. Pro začátek jen pár poznámek, potřebujeme PC které má ACPI, suspend nefunguje se SMP kernelem.
Suspend to RAM znamená (jak asi většina z vás tuší) uspáni, kdy data zůstávají v paměti. Vypne se pouze disk, procesor se přepne do režimu spánku... prostě se šetří šťáva.
Suspend to disk je už o poznání užitečnější, jen si představte systém nastartovaný k použití za pouhých 30 vteřin :). Jde o to, že se data z paměti uloží na disk a počítač se vypne. Po zapnutí se data nahrají zpět.
Zdrojáky kernelu řady 2.6, já jsem to zkoušel na 2.6.16.5, nějaký použitelný konfig ke kernelu, tak aby to co vyprodukujeme bylo použitelné a také nějakou zkušenost s kompilací jádra. Pro začátečníky bude vhodný seriál Cesta do hlubin kompilace jádra.
Stažený archiv se zdrojovými kódy jádra si rozbalíme do /usr/src/, v tomto adresáři uděláme symlink linux -> linux-2.6.16.5. Můžeme aplikovat patche, v mém případě patch vesafb-tng. A jako root spustit make xconfig, nebo make menuconfig.
Při konfiguraci nezapomeneme zvolit v sekci Power Management support položku Software Suspend. Pozornost věnujme položce Default resume partition, jako její hodnotu napište blokové zařízení které odkazuje na swap partition, Tuto volbu lze předávat kernelu i jako parametr resume=/dev/other_device. V sekci ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) Support povolíme ACPI Support a zatrhneme Sleep States a /proc/acpi/sleep.
Teď už stačí zkompilovat jádro a moduly, jádro zkopírovat do /boot upravit zavaděč tak aby jej byl schopen nabootovat, a hurá dál.
Pokud vše proběhlo jak mělo, tak můžeme zkusit uspat počítač. Uděláme to velmi jednoduchým příkazem:
echo 1 > /proc/acpi/sleep # for standby echo 2 > /proc/acpi/sleep # for suspend to ram echo 3 > /proc/acpi/sleep # for suspend to ram, but with more power conservative echo 4 > /proc/acpi/sleep # for suspend to disk echo 5 > /proc/acpi/sleep # for shutdown unfriendly the system
A teď k trochu kyselému jablíčku, nic není tak jednoduché, zjistil jsem, že pár věcí nefunguje po probuzení zrovna správným způsobem. Při spání na disk a následném probuzení nefungoval lirc, samozřejmě modem, z neznámého důvodu přestalo reagovat tlačítko rozhraní acpi a vůbec nejhůř dopadly Xka s proprietárním modulem od nVidiie. Výsledkem je tento skript:
#!/bin/bash #/etc/acpi/susend.sh sh /etc/rc.d/rc.lirc stop sh /etc/rc.d/rc.ppp stop /sbin/rmmod button /sbin/init 3 echo 4 > /proc/acpi/sleep sleep 1 /sbin/init 4 sh /etc/rc.d/rc.lirc start sh /etc/rc.d/rc.ppp start /sbin/modprobe button
Co dodat... snad jen tolik: je velmi příjemné mís stroj nastartován za půl minuty :) (i přes ty drobné komplikace to stojí za vyzkoušení).
Dost mě překvapilo, že suspend z vanilly chodí takhle použitelně.
Tiskni
Sdílej:
S proprietárními ovladači je jenom trápení. Měl jsem podobný problém s ovladačem od ATI, ale vyřešil jsem ho následujícím trikem. Před suspendem na disk nejdřív přepnu z X na textovou konzoli(textový mód, nikoli framebuffer). Po probuzení logicky zase přepnutí z konzole do X.
CONFIG_HOTPLUG_CPU=ytoz tak -) mimochodem software suspend roste tady v cechach ... jeho vyvojarem je pan Machek ... sikovny tot pan -)