Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
>>>Všechno funguje, inu ThinkPad to dal...
Nevim co je na tom taky vyznamneho.
On kazdy notebook kdyz se prehreje, tak se vypne (i nasilim na primy popud HW). Pri provozu na aku se to prakticky stat nemuze pac akumulatoru dojde stejne dech.
Pokud by se nejaka aplikace zauzlila a vzala si 100% vykonu CPU, naskocil plny takt tak vydrz aku bude jeste mnohem mensi
Me notebook HP lezi na stole v teple kousek od radiatoru (v parnem lete mam v pokuji pres den i ke 30 C) a kdyz na nem nic nedelam tak se celou noc ventilator ani nespusti.
Kdyz jej i s napajecim kabelem dam pod perinu tak tam muze byt jak dloho chce.
To ze notebook ve zdravi prezil tak v zadnem pripade neni vysada thinkpadu ani IBM ci jineho vyrobce notebooku.
Proste uplne bezna vec.
K tomu HDD
V batohu na zadech to je OK.
Ani v aute na sedadle nevadi.
Horsi je mit notebook jako strojvedouci v 30 let stare lokomotive natvrdo polozeny na palubce.
Jednou se mi seknul streamripper (asi nejaka krpa ze strany serveru) a vytizil CPU na 100 %
Ja druhy den jak jsem prisel z prace tak se tesil ze budu mit hafo mp3 a ono jen nakych par desitek MB a seklej streamripper.
Ventilator valil naplno, notebook vlazny jak kdykoli jindy. Streamripper jsem zabil a byl nasrane ze nemam mp3 do prehravace.
pamatuju si, jak jsem jednou nesl kamarádovi vrátit starý notebook (nějaká P2) v originální kožené brašně. Bohužel měl notebook prasklé panty a vypínač dole pod displejem => v brašně se sam zapl a začalo se z něj mohutně kouřit.. po násilném vypnutí ho stačilo nechat vyvětrat a co je nejdivnější, pořád běží
brk@kacatko ~ $ cat /proc/acpi/thermal_zone/THM*/temperature temperature: 71 C temperature: 73 C
Tiskni
Sdílej: