Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
>>>Všechno funguje, inu ThinkPad to dal...
Nevim co je na tom taky vyznamneho.
On kazdy notebook kdyz se prehreje, tak se vypne (i nasilim na primy popud HW). Pri provozu na aku se to prakticky stat nemuze pac akumulatoru dojde stejne dech.
Pokud by se nejaka aplikace zauzlila a vzala si 100% vykonu CPU, naskocil plny takt tak vydrz aku bude jeste mnohem mensi
Me notebook HP lezi na stole v teple kousek od radiatoru (v parnem lete mam v pokuji pres den i ke 30 C) a kdyz na nem nic nedelam tak se celou noc ventilator ani nespusti.
Kdyz jej i s napajecim kabelem dam pod perinu tak tam muze byt jak dloho chce.
To ze notebook ve zdravi prezil tak v zadnem pripade neni vysada thinkpadu ani IBM ci jineho vyrobce notebooku.
Proste uplne bezna vec.
K tomu HDD
V batohu na zadech to je OK.
Ani v aute na sedadle nevadi.
Horsi je mit notebook jako strojvedouci v 30 let stare lokomotive natvrdo polozeny na palubce.
Jednou se mi seknul streamripper (asi nejaka krpa ze strany serveru) a vytizil CPU na 100 %
Ja druhy den jak jsem prisel z prace tak se tesil ze budu mit hafo mp3 a ono jen nakych par desitek MB a seklej streamripper.
Ventilator valil naplno, notebook vlazny jak kdykoli jindy. Streamripper jsem zabil a byl nasrane ze nemam mp3 do prehravace.
pamatuju si, jak jsem jednou nesl kamarádovi vrátit starý notebook (nějaká P2) v originální kožené brašně. Bohužel měl notebook prasklé panty a vypínač dole pod displejem => v brašně se sam zapl a začalo se z něj mohutně kouřit.. po násilném vypnutí ho stačilo nechat vyvětrat a co je nejdivnější, pořád běží
brk@kacatko ~ $ cat /proc/acpi/thermal_zone/THM*/temperature temperature: 71 C temperature: 73 C
Tiskni
Sdílej: