Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Včera se mi stala jedna nepříjemná věc...
Vzal jsem si do práce notes, že si něco poslechnu, aby mi to při pondělku trochu utíkalo, ale vzhledem k tomu, že jsem se celý den nezastavil, skončil notes v batohu už v jednu hodinu. Domů jsem vyrazil ve čtvrt na čtyři, mám to tak 10 minut svižnou chůzí.
Ještě mě čekalo odklizení sněhu, vzal jsem to pěkně od chodníku, odrbal jsem to až na dlažbu, trvalo to tak půl hodiny házení lopatou, samozřejmě notes v batohu na zádech. Liboval jsem si jak mě batoh hezky hřeje na zádech. Konečně jsem klapnul dveřmi od bytu, hodil batoh do rohu a šel se převlíknout a napít, u odhazování sněhu jsem se celkem zapotil.
Pak jsem konečně rozepnul batoh a zjistil, že v něm je celkem teplo... ano zapomněl jsem zkontrolovat, že je notebook vypnutý. Tedy mám to nastaveno tak, že pokud je bez připojeného adaptéru a víko je zavřené, má se uspat do paměti, ale nějak se to nepovedlo a stroj běžel celou dobu...
Notebook to přežil, pevný disk taky, krátký SMART test prošel, dlouhý jakbysmet. Teplota notebooku po vytažení z pouzdra v batohu a neoprénového obalu, krásných 57°C... větrák to šmudlil tak na půlku výkonu... baterie překrásných 35 °C a zbývalo 33%. Hned jsem spustil
echo level full-speed > /proc/acpi/ibm/fan
Když trochu ochladl připojil jsem adaptér.
Všechno funguje, inu ThinkPad to dal...
Tiskni
Sdílej:
>>>Všechno funguje, inu ThinkPad to dal...
Nevim co je na tom taky vyznamneho.
On kazdy notebook kdyz se prehreje, tak se vypne (i nasilim na primy popud HW). Pri provozu na aku se to prakticky stat nemuze pac akumulatoru dojde stejne dech.
Pokud by se nejaka aplikace zauzlila a vzala si 100% vykonu CPU, naskocil plny takt tak vydrz aku bude jeste mnohem mensi
Me notebook HP lezi na stole v teple kousek od radiatoru (v parnem lete mam v pokuji pres den i ke 30 C) a kdyz na nem nic nedelam tak se celou noc ventilator ani nespusti.
Kdyz jej i s napajecim kabelem dam pod perinu tak tam muze byt jak dloho chce.
To ze notebook ve zdravi prezil tak v zadnem pripade neni vysada thinkpadu ani IBM ci jineho vyrobce notebooku.
Proste uplne bezna vec.
K tomu HDD
V batohu na zadech to je OK.
Ani v aute na sedadle nevadi.
Horsi je mit notebook jako strojvedouci v 30 let stare lokomotive natvrdo polozeny na palubce.
Jednou se mi seknul streamripper (asi nejaka krpa ze strany serveru) a vytizil CPU na 100 %
Ja druhy den jak jsem prisel z prace tak se tesil ze budu mit hafo mp3 a ono jen nakych par desitek MB a seklej streamripper.
Ventilator valil naplno, notebook vlazny jak kdykoli jindy. Streamripper jsem zabil a byl nasrane ze nemam mp3 do prehravace.
pamatuju si, jak jsem jednou nesl kamarádovi vrátit starý notebook (nějaká P2) v originální kožené brašně. Bohužel měl notebook prasklé panty a vypínač dole pod displejem => v brašně se sam zapl a začalo se z něj mohutně kouřit.. po násilném vypnutí ho stačilo nechat vyvětrat a co je nejdivnější, pořád běží
brk@kacatko ~ $ cat /proc/acpi/thermal_zone/THM*/temperature temperature: 71 C temperature: 73 C