Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript naprogramované v Rustu, bylo vydáno ve verzi 1.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Z novinek lze zmínit experimentální podporu WebGPU API. Cílem je podpora TensorFlow.js s GPU akcelerací.
Byla vydána verze 8.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 5.10.20. GParted na verzi 1.2.0. Xfce na verzi 4.16. Nově byl začleněn paperkey pro vytištění OpenPGP privátních klíčů.
Byly vyhlášeny výsledky soutěže firmy Adfinis o nejlepší šablony pro LibreOffice. Z třiceti přihlášených vybrala porota šest vítězů. Všechny šablony si lze prohlédnout a stáhnout na stránce s oznámením o výsledcích soutěže. Green cabinet připravuje překlady šablon do češtiny, obdobně jako to již učinili v případě šablon indonéské komunity.
Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
Byla vydána nová verze 1.54 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.54 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Check Point zveřejnil report, podle kterého NSA v roce 2013 vytvořila exploit pro operační systém MS Windows. Exploit sloužil k lokální eskalaci práv. O rok později tento exploit ukradli hackeři z Číny. Až po dvou letech byl exploit zveřejněn a Microsoft vydal aktualizaci. Jinými slovy, celé téma se točí o tom, jak NSA zřejmě přispěla ke globálnímu snížení kybernetické bezpečnosti. Celý příběh podrobně naleznete na checkpoint.com.
Framework Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací byl vydán ve verzi 2 a související programovací jazyk Dart (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.12. Proběhla online konference Flutter Engage. Videozáznam je k dispozici na YouTube. Canonical zde oznámil (Twitter, YouTube), že Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu.
Šéfovi se malinko polámal notebook Acer. Mizí mu disk ze systému (i BIOSu). Pokud náhodou systém nabootuje, během chvíle vytuhne, jelikož disk zmizí. Při bootování linuxového CD to chrlilo spoustu chybových hlášek. Možná je to řadič disku, možná je to jen elektronika na HDD, nějak mi chybějí náhradní komponenty na vyzkoušení, tak jsem zvolil cestu jednodušší - autorizovaný servis. (Teď mne napadlo, že jsem to mohl zkusit nabootovat bez HDD, no každopádně na to mrknu, ale to není předmětem tohoto zápisku.)
Na internetu jsem našel autorizovaný servis - budova společnosti Acer v průmyslové zóně v Brně - Slatině. Píšou, že si pro věci na opravu přijede přepravní služba, tak jsem tam zavolal, jestli to mohu raději dovézt osobně. Žádný problém.
Dorazil jsem na místo, po chvíli hledání jsem se dostal ke kýžené budově. Vylezl jsem ven a zeptal jsem se kolemjdoucího „sekuriťáka“, kudy se tam leze. „Pojďte se mnou, právě tam jdu“. Obešli jsme rožek, vlezli do prosklených dveří, za nimiž byla skromná místnost s malou přepážkou, za ní kolegyně mého průvodce, a naproti maličký stoleček s telefonem. Zeptal jsem se mladé paní co a jak. „Připravte si výrobní číslo a zavolejte si z toho telefonu na číslo 747 (nebo tak nějak).“
Sednul jsem, otočil notebook, vyťukal číslo…
„Bla bla bla bla tůůůů tůůůů… Dobrý den, u telefonu XY, jak vám mohu pomoci?“
„Dobrý den, přivezl jsem na opravu notebook, jsem na recepci u ochranky.“
„Musím vás zaregistrovat jako zákazníka. Systém nám teď nefunguje, ale zkusím to. Nadiktujte mi výrobní číslo notebooku… …Chvilku strpení… …Ještě chvíli… …Ještě chvíli, systém nám nějak zlobí… …Ještě chvíli… …Jedná se TravelMate 2700?“
„Ano.“
Na tento model již nemáme náhradní díly. Přejete si něco dalšího?“
Málem mi vypadly oči z důlků. Ani se nezeptal, co tomu notebooku vlastně je, nebo co mi nefunguje. Již na něj nevedou náhradní díly, tak ať ho nacpu do popelnice, i kdybych chtěl asi jen vypadlý šroubeček.
„A víte o nějakém autorizovaném servisu, kde by se mi na něj podívali?“
„To už vám neopraví nikde, protože jsme výhradní dodavatel náhradních dílů. Přejete si ještě něco dalšího?“
„Myslím, že už vůbec nic…“
Update:
Jen tak mimochodem - dnes jsem se v tom trochu porýpal - špatný byl HDD Tak jsem objednal, aby to stálo za to, SSD. Sice je o pětinu menší, než byl původní disk, ale aspoň uvidím v praxi, jak to šlape.
Tiskni
Sdílej:
Ale výměna větráku v mém thinkpadu (ještě IBM) onehdá trvala dvě hodiny... než jsem našel mazání do šicího stroje.
Ariel a Arial je nepříjemná záměna. Tento překlep jsem v CSS hledal asi 2 hodiny.
A co teprv "nový Árijec" www.youtube.com/watch
Ve Zline je jeden genialni na Ondrasi (pokud tam teda jeste je).
Na diely je dobrý ebay. Pokiaľ je potrebné diagnostikovať chybu, tak na to by možno pomohol servisný manuál. Ale zasa vo firme takéto veci asi nikto riešiť nebude.
zkuste firmu asupportDíky za tip.
ROFL, ti naivní věřící.
Známej tvrdil, že Whirlpool je jen značka, že tam jsou díly odjinud? Pak by snad neměl být s náhradními díly potíž? Já jsem se stal nějak zatíženým na Boschky a jsem pořád zatim spokojený