plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Mám dotaz, který vůbec nesouvisí s Linuxem, ale určitě se zde najdou technicky zdatní jedinci, kteří by mi mohli odpovědět, tak se chci zeptat alespoň formou blogového zápisku na to, zda může mít čip na adaptéru k objektivu vliv na detekci zaostření.
Mám Canon EOS 40D, který jsem před časem zavezl do Prahy do AWH servisu a nechal u nich 1000 korun za to, aby mi pečlivě seřídili AF na těle kamery, protože se mi hodně projevoval na všech použitých objektivech backfocus. Když jsem foťák vyzvedával, řekli mi něco v tom smyslu, že mi ostření seřídili dle předpisu Canonu. Nic o tom, že by bylo špatné a upravili ho, pouze takto neutrálně, že je to nastaveno tak, jak jim návod od Canonu předepisuje. Při focení jsem neměl pocit, že by to bylo nějak lepší než dříve, jenže se to špatně kontroluje, když máte k dispozici objektiv s f/2.8, který má relativně velkou hloubku ostrosti, nebo používáte přes adaptér manuální objektiv s f/3.5, který má hloubku ostrosti ještě větší…
Jenže nyní jsem si pořídil Planar T* 85 mm f/1.4 a k němu adaptér s čipem, který umožňuje detekci zaostření. A s touto nádherně malou hloubkou ostrosti mne čekalo velmi nepříjemné překvapení, že všechny snímky, které jsem ostřil pomocí detekce ostřicího bodu, jsou spolehlivě špatně zaostřeny někam za místo ostření. Takže jsem upevnil aparát na stativ a začal testovat, zda byla chyba v mých rukách, nebo v přístroji. Velmi pečlivě jsem přes live view zaostřil na testovací obrazec na nakloněné rovině, poté přepnul na hledáček a zkontroloval zaostřené místo pomocí detekce ostřicím bodem. A foťák ani nepípnul. Spolehlivě pípal, že je zaostřeno, vždy až ve chvíli, kdy jsem přejel na nějaké bližší místo. Tedy stoprocentně detekuje zaostření špatně, a to velmi špatně…
A mne by zajímalo, zda mohu s jistotou vzít aparát a jet opět do AWH a vynadat jim tam do břídilů, kteří neumějí odvést kvalitní práci a berou si peníze za neumětelství, nebo jestli je možné, že na to může mít vliv čip na adaptéru, přes který je objektiv připojen. Netuším totiž, co vlastně na tom čipu je. Zda je to jen šidítko, které foťáku říká, že je nějaký objektiv připojen, nebo dělá i něco více a může mít vliv na výsledek.
Vyřešeno: viz komentář
Tiskni
Sdílej:
A mne by zajímalo, zda mohu s jistotou vzít aparát a jet opět do AWH a vynadat jim tam do břídilů, kteří neumějí odvést kvalitní práci a berou si peníze za neumětelstvíje zrovna nejlepší postup.
A na adaptéru je ten čip, který umožňuje, že mi fotoaparát potvrdí, že je zaostřeno
Nevím, jak by čip na adaptéru mohl mít cokoliv do činění s ostřením. Vyzkouším si to doma na EOS 50D a plně manuálním objektivu (bez jakýchkoliv kontaktů), ale co si matně vzpomínám, tak foťák umí potvrdit správné zaostření (na vybraném bodě) i s manuálem (i když tohle si už fakt nevybavím, otestuju a dám vědět).
Takže to znamená, že mi seřídili foťák blbě.
Ne nutně. Pokud to tělo opravdu seřídili tak, že ostří správně s firemním etalonem, chová se přesně tak, jak má. V takovém případě je potřeba řešit následný problém na straně objektivu.
Foťák korekce nemá, je to poslední řada bez korekcí, 50D už korekce má
A 60D už zase ne - což byl jeden z důvodů, proč jsem radši se skřípěním zubů šel rovnou do 7D (s vědomím, že přesně toho chtěl Canon dosáhnout).
Pokud to tělo opravdu seřídili tak, že ostří správně s firemním etalonem, chová se přesně tak, jak máPravda je ta, že na fotografických fórech jsem narazil na mnoho lidí nespokojených s kvalitou seřízení ff/bf u AWH. Údajně to prý seřizují při celkem velké cloně, takže se jim do hloubky ostrosti vleze kde co. Pokud je to pravda, tak má Canon svůj firemní etalon nastaven velmi špatně. A pokud se má fotoaparát chovat tak, že neostří přesně, pak je asi jediným řešením jít ke konkurenci.
A 60D už zase ne - což byl jeden z důvodů...Tak to je smutné...
pak je asi jediným řešením jít ke konkurenci.To to fakt nemá žádnou diagnostiku?
Já si tam nechával seřídit jednou 400D (i s objektivy), podruhé 7D (jen tělo) a s výsledkem jsem byl v obou případech jsem byl s výsledkem spokojen. U té 7D je potřeba korekce u Tamronu 17-50 f/2.8, ale ten jsem seřizovat nedával, protože jsem ho jednak v době, kdy jsem tam dával 400D, ještě neměl, jednak IIRC servis Tamronu stejně nedělají.
Měl jsem ale štěstí, že v obou případech bylo všechno, co jsem dával seřídit, ještě v záruce, takže jsem to měl zadarmo. No, ve druhém případě už to nebyla otázka štěstí, ale záměr; navíc tam byl jeden vadný pixel, takže jsem tam potřeboval tak jako tak.
určitě nezná všechny připojitelné objektivy a nečerpá z databáze parametry konkrétního modelu
Sice je to pro Sony ale ano, asi už i to existuje
Čo tak vykašlať sa na elektroniku a použiť KatzEye?
Existuje viacej výrobcov. Ja to nemám pretože sa mi zdá trochu moc peňazí za kúsok plastu. V podstate to ani nemusí pomôcť ak je tiež v zlej vzdialenosti matnica.