Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
V dřivejsich dobach, kdy jsem jeste pouzival WinXP a o alternativach jsem nic nevedel, jsem jednoho dne dospel ve svem "poznani" tak daleko, ze jsem vykopl IE a nahradil jej Mozillou... Tak jsem si spokojene pouzival Mozillu + pozdeji znovuzrozeny Netscape (kvuli moznosti prepnout na "zobrazit jako IE")
Jednoho dne se vsak Mozzila foundation rozhodla ukoncit vydavani baliku Mozilla a prejit na "jine znaceni" produktu.... Vlajkovymi lodmi se stali Firefox, Thunderbird, a Seamonkey (nebo jaxe to vlastne jmenuje) - nahrada za Mozilla suite... Nekdy v te dobe jsem presel na Firefox a s Firefoxem jako nejoblibenejsim web-browswerem jsem take odesel od Windows (asi jsem zase pokrocil ve svem poznani {joke})....
V Linuxu, jak jsem ho do te doby znal, jsem zacal pouzivat KDE, a KDE sebou prineslo i notoricky problem s nazvem GTK vs. Qt. A Firefox? Byl GTK.... (vlastne porad je)
Vsude jsem slychal o Opere a kdyz jsem zjistil, ze Opera je pod Qt, nevahal jsem. O proti Firefoxu nezere tolik RAM, vetsinu potrebnych veci ma v defaultu.... zdalo se to jako jasna volba... Cas plynul a ja pomalu rekapituluji, co mi Opera, zprvu velmi oblibena, prinesla...:
- 99% vlastnosti jsem nikdy nepouzil
- Ve vetsine instalaci po nacteni urciteho poctu stran (v radu stovek) proste sama od sebe spadne a ukonci se.
- Casto jsem zavadil o nejakou klavesu, cimz jsem v Opere vypnul tohle a nebo tamto a pak jsem stravil den hledanim, jak se ta ficatura jmenuje, kde se nachazi a jak ji zase uvedu do puvodniho stavu {tohle na opere primo nenavidim}
- V posledni dobe si tak trosku hraju. Spolu s Berylem+Compiz si Opera nic moc nerozumi, velmi casto mrzne a zcerna
Co budu delat? Zvazuji. Ale asi se vratim k Firefoxu. Vsechny ty "nechtene klavesove zkratky" me v Opere ubiji. Na stable verzi mam asi pech, a ze mi Firefox sezere vice RAM, to se da v dnesni dobre prezit. Kdyz nebudu chtit sezranou RAM pouziju Links.... Jeste jsem seplne nerozhod, ale asi brzo reknu
sbohem Opero, mel jsem te i rad
Tiskni
Sdílej:
Vybírat si prohlížeč podle gui toolkitu je taky veselé.No ttobe ro mozna prijde vesele, ale chovaji se tak tisice uzivatelu. Staci se podivat na jakoukoli diskuzi GTK vs. Qt, ktera je plna tech, co se snazi pouzivat co nejvice GTK-apps v GNOME a nebo Qt-apps v KDE. Mimo to, pro nekoho je open/save dialog v GTK duvodem, proc se GTK-apps vyhnout...
To, že je věcička pod Qt, neznamená automaticky, že bude (aspoň vzhledově) zapadat do KDE. A Opera skutečně nezapadáNo ja nevim, Pokud si Operu nezprasim nejakym Extremnim tematem, tak skutecne zapada do KDE... BTW, podle stylu tveho jedovateho vyjadrovani budes ten typ: 16 let, uhry i na prdeli a vtiravy pocit "proc mi nikdo nerozumi"...
Co to je uzavreny software? To je nejaka nemoc ci co?Bohužel to v mnoha oborech bez této nemoci nejde...