Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem tady sice novy, ale je mi jasne, ze tema GTK vs. QT vyvolalu jiz radu flamu. Nechci tady rozebirat vyhody KDE nebo GNOME protoze ty jsou asi vsem jasne, a kazdy navic vidi jako vyhodu/nevyhodu neco jineho... Co me ale neni moc jasne, jsou vyhody/nevyhody licenci a vlastnosti pouzitych grafickych toolkitu.....
GTK+ je sireno pod LGPL kdezto Qt pod komercni, QPL a GPL Licenci... Zakladni problem" nastava u non-GPL aplikaci. Naprosta vetsina firem si totiz pro sve ne-GPL produkty zvoli GTK+. Ano, je to trosku schizofrenie... Chci vyvijet komercni aplikaci a chci na ni vydelavat. Ale presto nejsem ochoten zplatit za licenci (Qt) a radeji vyuziji svobodnou knihovnu (GTK+)... Tedy takove to "ja si A vezmu zadarmo, ale vy mi za A+B+C uz platte...".... Na druhou stranu je tu jeste jiny problem. Clovek ktery nechce vytvaret pod GPL, ale treba BSD (svoji praci chce nabidnout zdarma vsem... i komerci), tak ten nemuze Qt snad pouzit vubec.... leda ze by zaplatil
Dostavame se do situace, kdy vetsina komercnich firem najela na GNOME/GTK+, prestoze je udajne Qt technologicky napred... Jenze malokdo je ochoten platit Trolltechu. Je to vubec dobre, ze dulezitou grafickou knihovnu vlastni soukroma firma? Predstavte si situaci, kdy na desktopech silne dominuje KDE a jedina cesta pro psani komercnich apliakci zapdajicich do KDE je pres Trolltech. Je to dobre? Spatne?
Proc se ptam? Jako verny uzivatel KDE zacinam premyslet nad "consequences" licence Qt a jasne prevaze GTK+ v komercni sfere.... Je to dobre, ze KDE - jak ho zname dnes, se v podstate uzavrelo do licencni pasti Qt??? S GNOME si zatim moc nerozumim, po pravde eceno prace v nem me dovadi k silenstvi.... Ale treba je to jen sila zvyku, rikam si... A Qt aplikace (jako K3B) mohu bez problemu provoovat i v GNOME... Má smysl se licencemi Qt a GTK zabývat?
Tiskni
Sdílej:
To je "odezva pri spousteni" a da se nastavit(rozumejte vypnout) v ovladacim centru KDE.A v Gnome je to jak ? Tohle se mi u KDE taky hrubě nelíbí a ani to nastavení neřeší vše, protože když tam dám 30s a aplikace naběhne za 5s, tak mi kurzor myši ještě 25s poskakuje. Z mého pohledu to mají dobře ořešené ve Windows, prostě přesýpačky jsou pouze v případě, že se aplikace načítá. U Gnome nevím, proto se ptám.
#ifdef _MSCVER #define aplikace_užJsemSeUráčilaNačíst() aplikace_spadni() #else #ifdef __cpluplus extern "C" #endif void aplikace_užJsemSeUráčilaNačíst(void); #endif
Modified BSD license
(Note: on the preceding link, the modified BSD license is listed in the General section.)
This is the original BSD license, modified by removal of the advertising clause. It is a simple, permissive non-copyleft free software license, compatible with the GNU GPL.
Original BSD licenseVíce je na www.gnu.org/philosophy/bsd.html
(Note: on the preceding link, the original BSD license is listed in the UCB/LBL section. This license is also sometimes called the “4-clause BSD license”.)
This is a simple, permissive non-copyleft free software license with a serious flaw: the “obnoxious BSD advertising clause”.
#include<Qt.h>
mělo udělat ze zdrojáků GPL kód, ale i jádro má v některých případech hlavičky ošetřeny proti GPL "nákaze" (teď nevím, jak to má Qt, ale podle FAQ by to mělo být podobně).
Myslím, že to by bylo hrozné maximálně pro gtk (a všechen software na něm založený)proc??