V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Faktury jsou poslední věc, na kterou jsem se rozhodl dočasně používat office-like aplikaci. Ale už se docela těším, až tato dočasná nepříjemnost skončí :). Máte někdo nějaký rozumný balík maker pro české faktury? Pokud jo, podělte se prosím, pokud ne, mohli bysme nějaký vytvořit, ne?
Těším se na vaše příspěvky.
Tiskni
Sdílej:
Kterému z těch slov nerozumíš?
Pokud mám tvé větě rozumět tak, že faktura může vypadat naprosto libovolně, tak s tím tak úplně nesouhlasím. Ale co už.
Robit (hromadne - 10 - 20 denne) faktury v TeXu je ako editovat mp3 vo Vime - da sa to ale je to o drzku...
20090001 %číslo faktury 123456 %IČ Zákazník Ulice 1 999 99 Město klávesnice 80 myš 120A o zbytek se postará TeX, ne?
Srovnávat editaci textového souboru v textovém editoru s editací binárního souboru (opět) v textovém editoru mi přijde jako přirovnání, které neodpovídá času příspěvku, pokud jsi ve stejném časovém pásmu jako já :).
Btw... 10-20 faktur denně? Psal jsem snad, že jsem účetní? :D
Automatizovat* se dá oboje, jak LaTeX, tak nějaký kancelářský formát (nebo PDF). A předpokládám, že většina zdejších uživatelů by měla s TeXem menší problémy než s generováním nějakého jiného formátu.
*) např. generování faktur z databáze nebo nějakého programu
Data se budou brát odtamtud, kam je napíšu :).
XML je sice značně ukecané, ale i tak by to bylo rozhodně lepší jak to dělat v OpenOffice excelu :D.
TeXu to narozdíl od XML jde. XML parser nic sám od sebe nepočítá.
Pokud přidáš výpočetní technologii, tak na syntaxi příliš nezáleží.
Proto píšu, že nezáleží tolik v čem se generuje a co se generuje :).
Já používám pro data následující formáty, v pořadí podle oblíbenosti:
A generovat se z toho dá cokoliv, že... ale například na XSL:FO se teprv chystám, až bude důvod.
Btw, v patičce ti asi chybí čárka, takhle jsem vůbec nemohl tu větu naparsovat :)... nakonec se mi podařilo se dopátrat významu :D.
"Although the masters make the rules For the wise men and the fools I got nothing, Ma, to live up to."Bych mohl použít ta svislítka, jsi mi vnuknul
"Ačkoliv páni určují pravidla pro moudré i hlupáky, já nemám nic, mámo, podle čeho bych se choval." Live up to se ale ve výkladových slovnících vidí jako "naplnit očekávání,"
Ta čárka tam má velký význam, jak v češtině, tak v angličtině, bez ní věta nedává smysl :). Ale v tvém překladu by se to ještě dalo pochytit lehce... jenže angličtina používá zájmena dost volně a "the fools I got nothing [from/for]" by třeba mělo úplně jiný význam hned.
Ale on to má správně. Jen tobě tam chybí interpunkce, protože to nemáš rozdělené do veršů (v angličtině se často ve verších větná stavba nedodržuje IMO, narozdíl od češtiny).
Jinak to sdělení mi vůbec nepřijde nijak surrealistické :D prostě autor se nepovažuje ani za mudrce ani za debila :D.
Faktury si můžeš ukládat klidně strukturovaně do relační databáze a pak z nich ten ODF (nebo PDF či TeX) generovat (třeba nějakým udělátkem v Javě nebo jiném oblíbeném jazyku). Vyhneš se tak „dokumentovému peklu“ – data budeš mít hezky strukturovaně.
Odpověď viz následující thread, nějak jsem se asi netrefil :D.
No... nikdo neříká, že tu texovskou fakturu nemůžeš generovat z čehokoliv.
Já teda PHP už několik let nepoužívám ve prospěch technologií, které mi připadají na lepší úrovni, takže bych si vybral něco jiného, ale na tom přece nezáleží.
Tak prvně, nejsem webař :).
Jasněže do webu někdy hrábnu, když chce někdo kompletní servis a jsou v tom i webovky, proč ne :). Ale netvoří to podstatnou část mého příjmu :D.
Ale k tvojí otázce: koukni na http://networking.pavlix.net/cs/technologie
Nestylované stránky se neděs, nebyl čas a jen tak nebude :).
Tak... pokud by můj vlastní web (nemyslím web na zakázku někoho) vypadal méně přehledně se styly, tak bych se za ty styly asi docela styděl.
Samozřejmě spousta zákazníků má jiné potřeby než sdělit informace, nebo si aspoň myslí, že jiné potřeby mají... a nebo neví vůbec :D.
To „Doplním později“ u tří důležitých sekcí je celkem na zabití – snad lépe, kdybys je vynechal
Já zase naopak v HTML vydím spoustu omezení... takže to spíš vidím na ten TeX, ale dneska se k tomu asi nedostanu, takže to udělám zase v OO a snad příště :D. Ale v diskuzi budu pokračovat... a až něco vyplodím, tak to určitě pošlu.
Hezky:) Taky jsem driv pouzival TeX na faktury. Nasel jsem sice jeste puvodni soubory, ale chodilo to na tetexu, ted mam texlive a nechodi to, tak to sem ani hazet nebudu, ale rozhodne jsem to mel osklivejsi nez je tohle:)
Jooo, bezva :), tak nějak jsem si to představoval :D. Ještě jsem ty faktury neudělal, takže díky, ušetřil jsi dalšího spuštění OO.
Možná ještě pošlu nějakou upravenou variantu...
Netušíte někdo, jak v texu dotáhnout vertikální čáry až na konec stránky?
Prázdno umím přes vfill, ale udělat k tomu čáry po obou stranách teda vůbec.
Použijte \lower
a \raise
nebo tu čáru zavřete do boxu nulové výšky a obalte z obou stran \vss
nebo konkrétním záporným \vskip
em. Konkrétní provedení závisí na tom, co přesně potřebujete.
Přesně potřebuju to, že jsem v nějaké části stránky.... někde mezi půlkou a dvěma třetinama, nejspíš...
A chci dotáhnout svislé čáry z tabular (vlevo a vpravo), o kterých samozřejmě nevím, jak jsou dlouhé, až do konce stránky a zavřít vodorovnou čárou.
Úplně ideální by bylo roztáhnout ten tabular až do kraje, ale to zřejmě nejde (vfill tam nefunguje, protože je to float objekt).
Jj, je to latex... a právě proto, že to ve floatu nejde, tak to chci vyřešit hned za ním :). Já z toho ve skutečnosti float nepotřebuju... a tabulky v plain TeXu jsem ještě nějak nestudoval...