Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Zahodil jsem Enlightenment, přesněji řečeno jeho build z Gitu z blíže nespecifikované doby, kdy jsem měl naposled ještě chuť si s tím hrát. A nainstaloval jsem i3. Věděl jsem, že existuje, ale odvahu mi ve finále dodal Petr Krčmář. Po hodině používání a jen minimálním ladění jsem v něm jako doma.
Enlightenment jsem začal používat, když mě k němu navnadil q66 na LinuxCon v Edinburghu. A nebyla to špatná zkušenost. Nakouknul jsem i trochu do kódu, ale tím to končilo. Je kolem něj docela zajímavá komunita lidí, se kterými se dá bavit. Na druhou stranu můj dlouhodobý dojem z Enlightenment je, že je to vlastně takový pokus udělat nový Gnome akorát lépe. Věřím jim, že mají ty základní knihovny lépe promyšlené. Na desktopu je všechno velmi podrobně konfigurovatelé. Akorát ty konfigurační volby mají naprosto nepředvídatelné názvy a zcela chybí jejich dokumentace. Člověk by se nad tím mohl metodou pokusu a omylu bavit určitě nejméně půl roku. Konfigurace Enlightenment je postavená na systému binárních registrů podobně jako Gnome. Mají převodní tool mezi binární a textovou podobou. Takže super zkušenost, ale většinu času už jsem ho používal jen ze setrvačnosti a ještě jsem se ho bál přebuildovat.
Oproti tomu je i3 úplně jiná liga. Od začátku mi tam chodí správně těch pár věcí, co mi v Enlightenment nešly. Ovládání ploch a oken na úplně jiné úrovni. Sice jsem před časem zkoušel tiling v Awesome, ale tady je to úplně jiná úroveň pohodlí. Docela mi učaroval textový status v kombinaci se systrayem, která zvládá jak appindicator, tak klasické stavové ikonky založené na Xembed. Po hodině používání jsem absolutně nechápal, proč jsem to nenainstaloval už dávno. A taky pořád čekám, kde je ten háček. Položit se mi to zatím podařilo jenom jednou při restartu i3 a to za to ještě i3 dost možná nemůže a složily se Xorg. Sice mi záhadně přestala fungovat konfigurace setxkbmap, ale za to asi i3 taky nemůže, jen jsem upravil názvy voleb a jede se dál.
Při té příležitosti jsem ještě na zkoušku nahodil urxvt, abych nemusel používat ani terminology ani gnome-terminal. Ten jsem musel trošku dolaďovat a teď si nemůžu uvědomit, jestli má pro mě výhodu oproti xterm, kdybych ho taky trošku doladil, asi se budu muset podívat na rozdíly. Hlavně jsem udělal jednu věc, a to nastavil urxvt, aby reagovalo na terminálové „pípání“ tím, že se nechá od i3 zvýraznit jako „urgent window“, a irssi, aby „pípalo“ na „highlight“ a další události. Červeně svítící číslo plochy s IRC v levém dolním rohu když mi někdo napíše, je pro mě naprosto dostatečná forma notifikace.
Celou akci beru jako úspěšné odlehčení a zároveň zpohodlnění systému. A jen tak mimochodem jsem si díky textovému statusu všiml, že se mi nabitá baterka hlásí jako 21.30% tovární hodnoty plného nabití. A já si říkám, proč mi to už nějakou dobu nic nevydrží na baterku.
Jako úplný bonus jsem zkusil nainstalovat a spustit sway, což je obdoba i3 pro wayland. Rozběhlo se to, fungovalo to, zjevně se rozběhl XWayland a došlo mi, že to je vlastně jenom backend Xorg, takže čistě pro X11 aplikace to zřejmě nefunguje nijak zvlášť odlišně od jakékoli jiné instalace Xorg. Ale nevěnoval jsem tomu víc času, takže zatím nevím, co všechno tam nefunguje. Akorát jsem to neuměl zavřít ani se z toho přepnout ven, takže jsem ten sway musel killnout z terminálu v něm spuštěném. To byl každopádně jen takový obligátní pokus vycházející z toho, že jsem se účastnil diskuzí o waylandu.
Tiskni
Sdílej:
vypadalo to jak technologická ukázka, kterou si teprve musíš doprogramovat konfigurací+1, navíc ta konfigurace se afaik s novými verzemi mění...
Presne tak, awesome používajú ľudia len preto, lebo vie vyzerať cool. Moc cool. Sakra ja mám rád awesome.
Ehm, ešte som zabudol link na celý desktop a github.
A ešte v diskusii k prostrediu. Správne tam má byť fullscreen aplikácia aby nebolo vidieť panel ani aktívne / neaktívne dekorácie okine pretože tie sú pri prostedí úplne irelevantné.
Tech light WM existuji mraky
Vlákno je o awesoe. Problémy s chápaním sa mi tu nechce riešiť.
Problémy s chápaním sa mi tu nechce riešiť.Ale to bys mozna mel, treba bys pak pochopil, co rikam.
Pre menej chápavých: je dosť silná korelácia medzi ľuďmi, ktorí sú ochotní sa hrabať v konfigurácii len preto aby niečo vyzeralo dobre a medzi tými, ktorí sa v tom hrabú aby to fungovalo inak ako default. Bežný užívateľ ktorý netuší na čo by tiling využil asi ťažko pochopí výhody awesome či i3, ale ak je ochotný sa v tom hrabať kvôli vzhľadu bude pre neho pravdepodobne vhodnejšie awesome pretože si zmení aj ovládanie podľa svojich potrieb. Ak chce nejaké defaultne dobre fungujúce prostredie a nechce sa mu v tom hrabať ani kvôli tomu, že vyzerá defaultne ako windows 3.11 po prefrčaní flat módy tak i3wm bude vhodnejšie.
nevypovida vubec nic o tom, jak se to chova na dual monitoru, co to s okny umi delat za operace, jake to umoznuje nastavit klavesove zkratky apod
Na toto som ani nechcel pôvodne reagovať, ale dobre, pre tých ktorí si to nevedia nájsť. Awesome a i3wm sú úplne odlišné veci. i3wm je prostredie, ktoré sa dá nejak nakonfigurovať (áno podobných existuje veľa). Awesome (spoločne s xmonadom a podobnými) je framework pre prácu s oknami. Nemá konfiguračné súbory, má len blbý skript, v ktorom si užívateľ importuje lua a moduly pre prácu s oknami, vykreslenie panelu, widgetov, vytvorí inštancie príslušných "objektov", nabinduje im skratky a rozmiestni ich kde chce. Awesome sa dá ohnúť tak, aby sa správalo identicky ako i3wm pretože nie je to nič iné než framework. Každý užívateľ s nim môže vyskladať svoj unikátny wm, ktorý vyhovuje jemu. Naopak (teda ohnúť i3wm aby fungoval tak ako awesome) to možné nie je. Nemá zmysel riešiť čo dokáže pretože dokáže prakticky všetko (je turing complete). Screenshot som naschval robil kvôli spomínaným titlebarom (nie až tak známa vec z awesome aj keď je napríklad v default rc.lua, ale default je vypnutý). Tak isto viem titlebary rozdeliť, napísať nad tým spomínaný stacking, tabbing (vlastne to ani nemusím písať pretože už to predomnou napísali iní, stačí vyklonovať repozitár a importovať pár lua skriptov). Keď som blázon nikto mi nebráni voči tomu aby som titlebar dal na pravý / ľavý okraj okna keď chcem šetriť vertikálny priestor (ukážka v screenshote). Je to jednoducho môj wm a nijako ma neobmedzuje v mojich strelených nápadoch.
Awesome a i3wm sú úplne odlišné veci.Potvrzuju.
i3wm je prostredie, ktoré sa dá nejak nakonfigurovať (áno podobných existuje veľa). Awesome (spoločne s xmonadom a podobnými) je framework pre prácu s oknami. Nemá konfiguračné súbory, má len blbý skript, v ktorom si užívateľ importuje lua a moduly pre prácu s oknami, vykreslenie panelu, widgetov, vytvorí inštancie príslušných "objektov", nabinduje im skratky a rozmiestni ich kde chce.No myslím, že jsem to předtím shrnul velmi přesně: Awesome v defaultu nešlo používat, cyklovalo to asi přes osm režimů, vypadalo to jak technologická ukázka, kterou si teprve musíš doprogramovat konfigurací.
Ja voči tomu zhrnutiu nič nemám, je presné a výstižné. Awesome má default pozapínané blboti (fakt okrem vertikálneho a horizontálneho a floating som žiadne ďalšie layouty nevyužil). Dokumentácia je katastrofálnta tak autor asi čakal, že skôr ľudia zakomentujú čo nepotrebujú než sa budú hrabať v tej kope bordelu v ficiálnej dokumentácii.
Kto má chuť hrabať sa v prostredí kvôli vzhľadu bude mať chuť hrabať sa aj v správaní (tak či tak sa musí naučiť ako-tak syntax lua a pár vecí z API). Preto screenshot jeden z agrumentov pri rozhodnutí a typická reakcia takého užívateľa (vyzerá to cool, tiež chcem také hoc netuším na čo je tiling).
Preto screenshot jeden z agrumentov pri rozhodnutí a typická reakcia takého užívateľa (vyzerá to cool, tiež chcem také hoc netuším na čo je tiling).Právě. Takového uživatele. Ale je zjevné, že v diskuzi je nás víc, co takovými uživateli nejsme ani takovým uživatelům v tomto směru nerozumíme. Tvůj screenshot vypadá příjemně, ale že bych se z toho posadil na zadek, vyvolával, že je to nejkůlovatější desktop a musel to hned mít, to teda vůbec. Jinými slovy z mého pohledu se tu bavíme vo hovně. Tím netvrdím, že mi vůbec nezáleží na vzhledu. Ale trochu jiným způsobem a default i3 moje nároky na vzhled splňuje. Akorát na půjčovacím počítači asi zůstane Gnome 3, který poskytuje trochu standardnější user experience, případně se může nahradit nějakým úplně klasickým desktopem třeba v podobě XFCE.
Presne tak, awesome používajú ľudia len preto, lebo vie vyzerať cool. Moc cool. Sakra ja mám rád awesome.^ Nepochopil jsem ten komentar a ten prilozeny screenshot. A co jsem napsal bylo, ze pokud smyslem toho screenshotu nebylo ukazat, ze tvuj desktop vypada jako tisice dalsich desktopu s light WM, tak nema zadny smysl jej sem posilat. To je cele. Jak mi muzes zacit popisovat rozdily mezi Awesome a i3wm, to fakt nechapu (neznam mimochodem ani jedno, pouze v minulosti jsem nekolik let jel na Fluxboxu).
Před kolegama, holkama nebo si to jen myslí? Cool je něco co jen tak někdo nemá, otázka je proč to nemá, a kdyby to měli všichni jestli by to bylo jen kvůli tomu stále cool.Co kdyby měli všichni? On si zřejmě vytvořil vlastní unikátní vzhled, který nikdo jiný nemá, a kdykoli si může vytvořit nový. Jestli je ten vzhled cool je subjektivní dojem a jestli z toho má radost jenom on sám, tak v tom nevidím nejmenší problém.
Chápu lidi s těmito desktopy kteří mají starý hw a mají pak problém se spuštěním běžných programů.Jak to souvisí s hardware? Člověk se slabým hardware, co chce klasický komoditní desktop, může použít XFCE nebo v nejhorším LXDE.
Proč ale tohle má někdo kdo si pořídí corei s výkonou grafikou, estli jen k tomu aby mu tam běhalo hd video které si vezme zbytek prostředků tedy kromě grafárny ta bude stále nevyužitá k co nejhladší práci, proč si teda nepořídil rovnou lepší hw.Jestli si někdo pořídí lepší nebo horší hardware asi moc nesouvisí s tím, jak si na něm bude vylaďovat omalovánky.
Co kdyby měli všichni? On si zřejmě vytvořil vlastní unikátní vzhled, který nikdo jiný nemá, a kdykoli si může vytvořit nový. Jestli je ten vzhled cool je subjektivní dojem a jestli z toho má radost jenom on sám, tak v tom nevidím nejmenší problém.v tom nemám rozpor, otázka je proč to člověk dělá, já ho nekritizuju, taky jsem si ladil desktop ale ne takový omezený (alespoň na první pohled) a to jsem neměl tak výkonný hw.
Jak to souvisí s hardware? Člověk se slabým hardware, co chce klasický komoditní desktop, může použít XFCE nebo v nejhorším LXDE.XFCE jsem naposled zkoušel v ranné verzi 4, a byl to jen osekaný GNOME ale jen co se týče funkcí nikoliv náročnosti na hw alespoň to nebylo viditelné, druhý jsem nikdy nezkoušel, protože vím, že je taky omezenej. Takže žádná výhra. Napadá mě jen pro takové wm ta náročnost hw.
Jestli si někdo pořídí lepší nebo horší hardware asi moc nesouvisí s tím, jak si na něm bude vylaďovat omalovánky.Omálovánky to je přesné. otázka je tedy stále proč si někdo pořizuje lepší hw když tam dá omezený wm.Mě se teda nelíbí žádný desktop zcela, a taky vím, že nejde ani přizpůsobit aniž bych musel sáhnout na kód a udělat tak jiný wm ale proč se ještě víc omezovat. Jinak ani to wm od Apple nebo MS se mi nelíbí.
taky jsem si ladil desktop ale ne takový omezenýOmezený? Záleží na tom, co po něm člověk chce.
XFCE jsem naposled zkoušel v ranné verzi 4, a byl to jen osekaný GNOME ale jen co se týče funkcí nikoliv náročnosti na hw alespoň to nebylo viditelné, druhý jsem nikdy nezkoušel, protože vím, že je taky omezenej. Takže žádná výhra. Napadá mě jen pro takové wm ta náročnost hw.XFCE bývalo proti Gnome 2 a KDE znatelně méně náročné, aspoň podle mých zkušeností na hardware blízko hranice použitelnosti. LXDE o to více. A mezitím přišlo Gnome 3, že.
Omálovánky to je přesné. otázka je tedy stále proč si někdo pořizuje lepší hw když tam dá omezený wm.Kdybych si měl pořizovat lepší hardware kvůli WM, tak bych to dneska pro sebe považoval za naprosto neúčelnou investici. Myslel jsem, že kvůli WM si hardware pořizují windowsáci a applaři. Druhá věc je, proč považovat daný WM za omezený a proč naopak nepovažovat za omezené ty, které ty považuješ za „neomezené“. :)
Omezený? Záleží na tom, co po něm člověk chce.
Ono sa to ťažko vysvetľuje aký rozdiel je medzi xmonadom / awesome a ľahkými wm ktoré sa dajú do istej miery konfigurovať. Ak si niekto pamätá na OpenGL 1 s fixnou pipeline, veľmi jednoducho sa programuje no možnosti sú obmedzené. Keď proti tomu postavím OpenGL 4 / Vulkan kde musím kvôli každej drobnosti písať shadery mnoho ľudí si povie brr OpenGL 1 bolo lepšie pretože sa ľahšie programovalo. Lenže s programovateľnými shadermi je jediným obmedzením to, čo som schopný napísať ja sám. Niekomu vyhovuje to, inému zase niečo iné.
Nižšie som sa pýtal na vyskočenie zo zreťazenej skratky ľubovoľnou klávesou v i3. Awesome má na to key grabber, pre ktorý stačí napísať obsluhu udalosti. Nikto mi nebráni nabindovať si skratku, ktorá spustí keygrabber, po každej klávese uložím znak do bufferu a po enteri to pošlem kalkulačke bc a vypíšem výsledok do panelu.
Prostredia ako Awesome a Xmonad nie sú určené tým, ktorým vyhovuje konvenčné prostredie, alebo nebodaj tým, ktorí nevedia programovať.
Tohle me popravde docela solidne rozesmiva.Jestli tě rozesmívá, když někomu odpovídám na otázku, tak se taky na něco zeptej.
ty se tady rozcilujesTo bude zřejmě projekce.
a pritom jde o zalezitost na 3 minuty (nastavit pro kazdou plochu defaultni 'window managment pattern' nebo jejich set mezi kterymi se da cyklovat ).Ano, strávit tři minuty tím, abych dosáhl něčeho, co vůbec nechci, to zní opravdu účelně.
Na prepínanie plôch sa v i3wm celkom hodí workspace back_and_forth
(niečo ako alt+tab z windows akurát medzi plochami). Ja osobne mám väčšinou na plochách 1 a 2 fullscreen aplikácie (1 terminál s vimom, rozdeľovanie okien rieši vim), 2 browser. Najčastejšie prepínam tieto 2 plochy (úprava, zobrazenie výsledku, úprava ...), takže za mňa najdôležitejšia vlastnosť prostredia je prepínanie posledných plôch (u mňa nabindované na ctrl+tab). No a ešte mám občas na 1 litajúce okno (prepínam alt+tab) na rôzne experimenty a na 2 lietajúce dev tools z browsera (firefox mi s otvorenými dev tools nevlezie na výšku LCD takže to ani nemôžem tilovať). Vertikálne splitnutú plochu mám na 9 (instant messager).
Na archu je na tom blbo ;) Ale vážne ... nekompatibilné zmeny boli len pri prechode z 3.4 na 3.5 (Gentoo má stále 3.4). Zmenilo sa API widgetov čo bolo asi 5 minút konfigurácie s Xephyrom, nič hrozné. Horšie sú problémy s bugmi. V archu sa mi bežne stávalo, že prestali reagovať okná, prestala reagovať klávesnica, prestalo regovať mouse up (teda zčal som ťahať okno, pustil som myš a zostalo stále ako keby stlačené). Nebola to priamo chyba archu, ale ich politiky typu "vyšlo to, musíme to mať dnes a samozrejme bez možnosti downgrade" hoc je upstream neodladený.
Přecházel jsem z KDE, kde se mi zalíbily aktivity, tak mám nějaký skript, který mi je simuluje v i3.To vypadá zajímavě. Znamená to, že lze v i3 kompletně přeprogramovat fungování ploch?
Vlastně na jeden háček jsem narazil, při vzdáleném připojení přes x2go mizí okna při obnovení session, ale to asi není problém i3.Vůbec neznám.
bindsym $mod+1 workspace 1 bindsym $mod+2 workspace 2 bindsym $mod+3 workspace 3 bindsym $mod+4 workspace 4 bindsym $mod+5 workspace 5 # globální zkratky ... bindsym $mod+6 workspace 6 ... bindsym $mod+Shift+F4 mode "myproject"; focus output left; workspace 41 bindsym $mod+1 workspace 1 bindsym $mod+2 workspace 2 bindsym $mod+3 workspace 3 bindsym $mod+4 workspace 4 bindsym $mod+5 workspace 5 mode "myproject" { # globální zkratky ještě jednou ... bindsym $mod+6 workspace 6 ... # switch to workspace bindsym $mod+1 workspace 41 bindsym $mod+2 workspace 42 bindsym $mod+3 workspace 43 bindsym $mod+4 workspace 44 bindsym $mod+5 workspace 45 # move focused container to workspace bindsym $mod+Shift+1 move container to workspace 41 bindsym $mod+Shift+2 move container to workspace 42 bindsym $mod+Shift+3 move container to workspace 43 bindsym $mod+Shift+4 move container to workspace 44 bindsym $mod+Shift+5 move container to workspace 45 # terminal bindsym $mod+Return exec i3-sensible-terminal -ls -cd ~/code/my-project }
Já si takhle přepínám první čtyři plochy přes F1-F4 když kreslím a tablet mi kromě horní řady zabírá celou klávesnici. Escape potom přepíná mezi poslední a předposlední plochou a tak dále...
Na i3wm jsem přešel před rokem na podzim, chtěl jsem o tom tehdy napsat, ale nějak jsem to odložil a pak pustil z hlavy. Hádám že i3 user's guide už máš za sebou a na konfiguraci Lukáše Zapletala jsi možná narazil taky.
Akorát mi nějakou dobu trvalo přijít na to, jak sakra používat xvkbd v i3wm, ale nakonec už funguje i to
Na i3wm jsem přešel před rokem na podzim, chtěl jsem o tom tehdy napsat, ale nějak jsem to odložil a pak pustil z hlavy. Hádám že i3 user's guide už máš za sebou a na konfiguraci Lukáše Zapletala jsi možná narazil taky.Ale vůbec ne. Prolétl jsem pár věcí, co jsem potřeboval a v tuhle chvíli nemám potřebu. K dokumentaci se budu vracet, až narazím na něco, co mi nevyhovuje. Ale dělá mi radost, že i s i3 se ocitám v dobré společnosti.
Dobře Rozhodně jak už tu někdo zmínil, podívej se na back_and_forth (první link). Díky i3wm jsem se konečně naučil aktivně používat víc ploch a tohle je must have funkce, defaultně ale vypnutá. Pokud zkusíš skočit na plochu kde zrovna jsi, hodí tě i3wm na předchozí plochu. Pokud tedy pracuješ na jedničce a trojce, můžeš mezi nima přepínat klávesovou zkratkou pro skok na první nebo třetí plochu. Stejně tak jde tohle přeskakování nastavit na extra klávesu.
Nevím o tom, ale taky jsem to nikdy nepotřeboval. Co jsem koukal, tak je docela v móde pojmenovávat si plochy a nastavovat programům na kterých plochách mají defaultně být.
Navíc pokud si to dobře pamatuju, tak u prvních dvou nešly snadno nastavit keychains, bez kterých se neobejdu.O co jde? Nějaké kombinované klávesové zkratky?
Klávesové skratky na štýl screen / tmux / ... Mimochodom u awesome to ide celkom jednoducho.
bindsym $mod+skratka mode "chained" mode "chained" { bindsym ... prikaz bindsym Escape mode "default" }
bindsym $mod+skratka mode "chained" mode "chained" { bindsym ... prikaz; mode "default" bindsym Escape mode "default" }
Dik za opravu, je to už dávno čo som sa s i3wm hral. Mimochodom dá sa nastaviť tak aby skočil do mode default pri ľubovoľnej klávese?
mode "sound" { ... bindsym 9 exec amixer set Master 90%; mode "default" bindsym 0 exec amixer set Master 100%; mode "default" bindsym h exec amixer set Master 5%+ bindsym t exec amixer set Master 5%- }
Navíc pokud si to dobře pamatuju, tak u prvních dvou nešly snadno nastavit keychains, bez kterých se neobejdu.Emacs? :)
Je ťažko vysvetlovať niekomu kto začal používať i3 že sú tu aj porovnateľné alternatívy.Tak na vysvětlování bylo myslím času dost. Že se chystám opustit Enlightenment kolem mě asi všichni tak nějak tušili.
Prečo som stále u IceWM, je vďaka výbornej dokumentácií a spľňa všetko čo od WM potrebujem. Rád si nastavujem konfiguráciu cez textové súbory a v IceWM je každý riadok popísaný a ešte sa nešterí písmenami, takže premenné hovoria sami za seba. Sú tam veci ktoré riešim skriptami, pretože to WM vzniklo pred 19rokmi a zrejme v tej dobe na niektoré veci neexistovali štandarty (enviroment).Já právě rád nastavuju jen to nejnutnější minimum. Jinak dávám přednost hotovému standardu.
Věnuje se IceWM ještě vůbec někdo? Kdysi se mi líbil a teď po něm zase koukám... A kdo ví, jak to bude s podobnýma WM a Waylandem...
Pokud vím, tak je to prakticky mrtvé.Omyl, velice živé.
s Qt5 a Gtk3 se tam objevily drobné nekompatibilityTo už dávno neplatí.
Wayland je nereálnýSúhlas Wayland stojí za kulové :)
Řekl bych, že boom kolem minimalistických WM už utichl,Neutíchol a nieje na to žiadny dôvod, každý kto chce od desktopu viac ako klikať, skôr či neskôr po nich siahne.
přechodem na WaylandNevidím jediný dôvod na prechod
např. KDE5/Plasma je celkem snadno nakonfigurovatelná do podoby minimalistického desktopu, jen to žere trochu víc pamětiO pamäť u mňa nejde, ide mi o voľnosť (konfigurovateľnosť, skladanie ...).
případně chvíli počkají a půjdou po lehčích desktopech (LXDE, Mate)Toto nieje patričná náhrada ani zďaleka.
Řekl bych, že boom kolem minimalistických WM už utichl, je pár zavedených kousků a není moc potřeba tvořit nové, jak to bylo v době, kdy i3 a awesome vznikly.Proč asi.
Vidím to tak, že s přechodem na Wayland zmizí všechny neudržované WM, jen pár zajímavějších s dostatečnou komunitou přežije.Těžko odhadovat, jak to s tím přechodem na Wayland ještě bude. Pokud někdo použvá neudržovaný WM, proč by nemohl používat X11. Navíc je zjevné, že s Waylandem vznikají i zcela nové WM včetně minimalistických, třeba zrovna sway. Ať už to půjde jakkoli, mám za to, že tvoje křišťálová koule není zcela ve formě.
Installed versions: 4.14.3(4)^t(16:33:01 19.01.2016)(-aqua -debug -handbook -test)Je rýchlejší ako urxvt (tuším dva apol krát, keď som si to meral pre moje pomienky) a bez problémov pracuje s TERM=xterm, lebo iný nepoužíva. Menu a iné serepetičky sa dajú povypínať. Taby sa dajú nepoužívať. Inak ja som zakotvil v xmonad-e. Nie pre konfigurovanie (i keď má to dačo do seba, dá sa tam všeličo, nič pre slabé nátury), ale kvôli tomu ako sa správa k viacerým monitorom. Väčšina vm buď vygeneruje nové plochy na každý monitor, alebo akože rozšíri plochu, čiže sa prepínajú oba monitory naraz. xmonad (určite aj nejaké ďalšie) proste zobrazí už existujúcu plochu na pribudnutý monitor. A mám rád už predpripravené rozloženia okien. Keď som začínal s dlaždicami, tak som používal wmii (stĺpcové rozložnie, dal sa pridať stĺpec, meniť pomer šírky stĺpcov, v stlpci mohlo byt viac okien) Keď som zacal pripájať externé monitory na notebook, tak bol už problém (ale je to hádam už aj 10 rokov), Potom som prešiel na dwm. A nakoniec som zakotvil pri xmonade. Som extermista.
xmonad (určite aj nejaké ďalšie) proste zobrazí už existujúcu plochu na pribudnutý monitorTo snad udělají všechny VM, když člověk nastaví mirroring přes xrandr.
urxvt rýchly, s veľkými možnosťami rozširovania, ale na to aby toto všetko fungovalo potreboval mať podľa seba nastavený TERM. Keď sa mu TERM prepísal na xterm (solaris iné nepoznal neviem ako je to teraz) tak začal blbnúť.No já už musel naučit urxvt nějaké klávesové kombinace jako ctrl+šipky. Ale to jsem si nevšiml, že používá vlastní hodnotu TERM... zajímavé.
Našťastie sa konsole dá skompilovať na celkom maličký. S gnome-terminal sa mi to nepodarilo, ten je natvrdo previazaný s GNOME.Je pravda, že KDE je asi přístupnější vůči změnám, které přímo nepřispívají k jejich vizi. Gnome zřejmě jede tvrdě vizi.
Vyskusaj uvidis, pripadne ak sa ti bude zdať, že che kompilovať priveľa qt knižníc, tak to vzdaj.Qt nemám zrovna v lásce. Ani C++. A myslím, že kompilaci běžně moc výstup zdržovat nebude, ale nechám se kdyžtak vyvést z omylu. Myslím si, že nebudu mít problém používat urxvt. Možná bych zvládl i xterm, zatím nevím, co by mi v něm chybělo. A ani ten gnome-terminal by mi asi nevadil. Když vypnu všechny use flagy, tak chce instalovat jenom x11-libs/vte z balíčků co nemám tak jako tak nainstalované.
A aby bolo jasné používam bitmapové písmo 8×5 nexus.Jak to vypadá? Osmipixelové písmo bych ale asi tak jako tak neviděl.
Dokreslil som si do neho písmenká s mäkčeňami a dĺžňami.To bys mohl upstreamovat. :)
Gnome zřejmě jede tvrdě vizi.Gnome-terminal nieje zlý, fakt je horšia tá ich nová politika o čom som už písal.
Qt nemám zrovna v lásce. Ani C++.Pred časom som tu písal trochu humornú narážku na C++ a odpísal si "že nevieš o čom píšeš" :) Asi som to nenapísal dosť jasne, alebo som ja nepochopil odpoveď (je to aj rok dozadu).
Pred časom som tu písal trochu humornú narážku na C++ a odpísal si "že nevieš o čom píšeš" :) Asi som to nenapísal dosť jasne, alebo som ja nepochopil odpoveď (je to aj rok dozadu).Je to možné. C++ nemám v lásce už hodně dlouho a Qt je postavené nad C++, takže asi tak.
A myslím, že kompilaci běžně moc výstup zdržovat nebude, ale nechám se kdyžtak vyvést z omylu.Som si dokúpil RAM a tak všetky komiplácie robím tam. xterm by asi už zdržoval, ale urxvt asi nie. Ale ja mám všetky výpisy pri kompilácii balíčkov vypnuté.
EMERGE_DEFAULT_OPTS="--quiet-build"
Pri tých veľkých termináloch to už začalo zdržovať a hlavne sa mi zdalo zbytočné na to pozerať. Keď nastane chyba mi to aj tak celé vypíše na obrazovku. Myslím, že na rýchlosť terminálu je kritická prvá časť autoconfigu ostatné by mal zvládať vypisovať akýkoľvek terminál.
Pre mňa je to akutuálne kritické nie kvňli kompiláciám, ale keď sa pripojím na viac serverov (tmux + som si urobil skriptíky, ktoré vezmú konfiguráciu z clusterssh). Pri záťažových testoch mám pripojených niekoľko serverov (obyčajne 6 -- 12) a sledujem logy.
Jak to vypadá? Osmipixelové písmo bych ale asi tak jako tak neviděl.Prikladám.
To bys mohl upstreamovat.Je to z balíčka
media-fonts/lfpfonts-fix
. Je tam kopu iných fontov všetky bez interpunkcie (aspoň, keď som naposledy pozeral tak boli). Mohol by som to niek skúsiť poslať, ale bolo by to v tom balíčku čudné, keby tam bol práve tento jeden s neuplnou znakovou sadou. Slovenske a české by mali byť všetky aj niečo navyše. Neviem presne. Už je to pekných pár rokov čo mi chýbal nejaký znak. Ak má niekto chuť sa tomu pozrieť na zúbok, tak prikladam aj súbor pcf a bdf z mojimi úpravami, ale asi veľa ludí už nebude fanúšikom takýchto fontov. Ja som s bitmapovým začal kvôli rýchlosti vykreslovania. V tom čase na tom veľmi záležalo.
Ale ja mám všetky výpisy pri kompilácii balíčkov vypnuté. EMERGE_DEFAULT_OPTS="--quiet-build"Díky, to není špatné, nejen kvůli výkonu.
urxvt je rychlý, ale není nejrychlejší.To je jednak benchmark dosti starý (~10 let?) a jednak dosti pochybný, protože tam pouze vykresluje text, který neobsahuje žádné escape sekvence, který by zaměstnaly parser a stavový automat terminálu. Já jsem terminály benchmarkoval asi rok zpátky tímhle způsobem:
tree -C ~ > benchfile
dd if=benchfile
V tom je typicky spousta barviček. V mém testu vycházejí jako dost pomalé terminály založené na GTK2 VTE, tj. Gnome terminal z Gnome 2, LXTerminal, XFCE Terminal a podobně. VTE3 je výrazně rychlejší (u mě něco jako 8MB/s), zřejmě protože vyměnilo rychlost parsování za rychlost renderování - renderuje pomalu. Prakticky stejně je na tom KDE Konsole.
No a URXVT strčí všechny do kapsy, protože parsuje rychleji než všichni ostatní, ale přitom nešidí renderování, vykrsluje plynule.
A druhá věc, která snad bude nastavitelná je, že když odroluju nahoru a přijde další řádka výstupu, odroluje se automaticky zase na konec, takže si nemůžu nerušeně prohlížet starší řádky.
URxvt*scrollWithBuffer: false
Přecejenom cílem rolování asi nikdy není, aby se to hned vrátilo.+1
Takhle objevnou reakci bych totiž čekal tak před třemi lety.Jakože bych psal o i3 tři roky předtím, než jsem ho vyzkoušel? :)
až jsem nakonec zakotvil u XFCE4Naozaj nieje zlé. Len že u mňa je jedna podstatná otázka, ako ho nakonfiruvať cez XML hell. Pretože ja všetkú konfiguráciu riešim ručne. Nulový popis v konfigurákoch, vďaka XML, pozri si preferences v IceWM, každý riadok má popis čo robí, toto je proste pre mňa nevyhnuteľná podmienka mať nad WM kontrolu. Nad IceWM samozrejme tiež existujú nástroje kde si naklikáš konfiguráciu, ale to ide vedľa mňa.
reset
, nevidí, jak se ve vstupu pohybuje. Další věc je, že sice umí krásně zvýraznit linky a otevírat je třeba ve firefoxu, ale pak nefunguje dobře označování, zvlášť pokud to označování začíná nebo končí na tom linku. Nepůsobí to na mě jako hotový software. Taky jsem si nastavil bindingy na increase/decrease TTF fontu a chová se to úplně nesmyslně, ale to je asi věc té perlovské extensiony.