Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Před chvílí jsem přeložil beta verzi firefoxu 3.5 a hned jsem se jal vyzkoušet podporu video tagu z HTML5. Co k tomu říci - prostě to funguje.
Co to umí? Video tag se chová podobně jako IMG tag, zkrátka na dané místo na stránce se zobrazuje video, které je na začátku zapauzované. Podobně jako obrázek lze video otevřít v samostatném okně, nebo uložit. Bohužel podpora je zatím jen "beta", tudíž nepodporuje automatické opakování videa, a UI ještě není úplně dobroušeno (např. dokud se video nestáhne, nelze ho zobrazit samostatně atp.) Podporovány jsou zatím jen kodeky theora/ogg v kontejneru ogv. Sbírka videí pro testování je například na adrese http://tinyvid.tv.
Mně osobně toto udělalo velkou radost, jelikož to znamená zpřístupnění video obsahu na webu standardní a otevřenou cestou. Líbí se mi, že podpora pro video je zabudovaná přímo v prohlížeči (podobně jako pro obrázky), a tudíž není řešena vkládáním externího přehrávače.
Podle dostupných informací obsahuje hodně známých prohlížečů v nové verzi podobně koncipovanou podporu pro tag video, jediný o kterém jsem podobnou zprávu nezahlédl, je IE (překvapivě). Známý server youtube se zatím staví k používání tohoto tagu velmi zdrženlivě. Jsem také velmi zvědavý, zda se Adobe nebude snažit tento způsob přehrávání videa bojkotovat.
Tiskni
Sdílej:
máš k té poslední větě nějaký odkaz? dneska není apríl, nebo sem něco zapsal?
IE pokud vím bude po verzi 8 končit, což je ale zpráva tak fantastická, že se jí bojím uvěřit ;)
Jistě, stejně jako kdysi končilo IE 6.
ja myslim ze si budou stat za silverlightem a podpora pro neco podobneho se tam bude dostavat jen velmi pozvolna...
Jednou nějaký typos napsal na blogu jaké je to hrůzka, jak je to strašlivé, od té doby to všichni opakujou.
Je to absolutně free, to je na tom to boží. Mozilla do toho lije prachy aby se to zlepšilo.
Mozilla do toho lije prachy aby se to zlepšilo.
Pokud myslíte Thusneldu, tak nevím. Je pravda, že má mnoho voleb, kterými se to dá všelijak optimalizovat, ale čistá Thusnelda zatím nic moc. Projel jsem stejné video jako v předchozím případě stejnými volbami, velikosti by také téměř sedly, ale výsledek. Snad se to jednou stabilizuje.
Akorát mi teda asi nějak uniklo, že do ní leje prachy Mozilla.
To sice jo. Ale pro standardní internetové video bych si představoval rozlišení 640xY, bitrate videa mezi 512kbps-1Mbps a zvuk 64kbps a není to zas tak strašné. Řekl bych, že se to celkem vyrovná některým videům z YouTube(Tam za to sice nemůže VP6, ale to moc nehraje pro tento případ roli) a tam to nikomu moc nevadí.
A k čemu mi to bude, když to video není přes HTTP?
Taková aplikace už funguje -- ClipNabber, KeepVid (na webu lze najít i bookmarklety na stažení HD videí z YouTube). Mnohokrát prověřeno jako funkční
Pokud tím narážíte na RTMP, musím upozornit, že nestáhnutelnost nebyla jeho hlavním cílem. To je jen vedlejší efekt toho, že je to nový formát a není snadné z něj to video bez specifikace formátu vydolovat. Naštěstí se pomocí reverse engineeringu podařilo tento streamovací formát rozluštit a pokud si stáhnete zdrojáky gnashe přímo pomocí bzr, tak je tam utilitka utilities/rtmpget.cpp
, která by se o dumpování měla postarat. Bohužel asi v současné době není moc funkční. Na IRC mi to vysvětlili tím, že se podařilo kompletně rozluštit RTMP protokol, změnilo se API hlavní knihovny, která se o RTMP stará, ale nějak nezbyl čas na upravení utlity. Každá pomocná ruka je prej vítána. A jinak všechno co jde přehrát musí také logicky jít uložit a zase stejně přehrát, teda samozřejmě krom ochrany DRM.
Ježiš, to zas bude oheň na střeše. Jinak teda nevím, ale mě to funguje už delší dobu. Nepoužívají to oni už nějakou dobu na Wikipedii?
Máte nějaký konkrétní odkaz?
Konkrétní odkaz na co?
Mimochodem například ukázka video tagu na w3schools nefunguje, protože tam mají nějaké wmv.
Na formátu videa nezáleží. Celé je to propojené přes gstreamer a ten zase používá v základu libav knhovny z ffmpeg, takže všechno co jde přehrát mplayerem či ffmpeg by mělo jít přehrát i v tagu video:
$ ldd epiphany | grep gst libgstinterfaces-0.10.so.0 => /usr/lib/libgstinterfaces-0.10.so.0 (0xb74d8000) libgstvideo-0.10.so.0 => /usr/lib/libgstvideo-0.10.so.0 (0xb74d1000) libgstbase-0.10.so.0 => /usr/lib/libgstbase-0.10.so.0 (0xb6579000) libgstreamer-0.10.so.0 => /usr/lib/libgstreamer-0.10.so.0 (0xb64c3000)
Kdyby se konečně měli v gststreameru k sesynchronizovaní s ffmpeg, tak by se dali přes tag video přehrávat i 720p H.264 akcelerované přes VDPAU(samozřejmě, kdyby se to všechno šikovně nastavilo).
To s těma přílohama snad už ani není možné.
Konkrétní odkaz na co?Na tu wikipedii.
Na formátu videa nezáleží.Ve FF jo. Nepoužívá žádné další komponenty v systému, jako je např. gstreamer.
Na tu wikipedii.
Jakýkoliv článek s mediálním obsahem.
Ve FF jo. Nepoužívá žádné další komponenty v systému, jako je např. gstreamer.
Řekl bych že to bude jen otázka času. Osobně se mi libovolný kodek/kontejner líbí mnohem víc než jeden někým určený.
No a? Že je H.264 je používaný či ne-li dokonce nejpoužívanější standard, který má dávno docela dobré otevřené implementace jak pro kódování, tak dekódování a o rozdílech v efektivitě kódování mezi otevřenými variantami a H.264, H.265 či VP8 není třeba snad diskutovat. Akorát by se zase asi opakovali problémy s kodeky z dřívějších dob. Proto bych určil třeba jako fallback Theoru nebo něco podobného.
Proto ten fallback.
…nebo něco podobného.
A nebo proč ne? RealMedia má pro streaming hned několik formátů v jednom streamu(které se liší bitrate) a na YouTube jsou téměř všechny také ve dvou formátech(VP6 - standardní, H.264 - HD a ještě se lišící rozlišením a použitým zvukovým kodekem). Prostě se určí nějaký formát se kterým by nebyly problémy nikde(jak z licenčního hlediska, tak po stránce náročnosti či multiplatformnosti - Theora je horký kandidát) a krom toho nech si tam cpe kdo chce co chce.
A jo, oni tam mají i výběr a pokuď vše selže tak se použije Cortado. Myslel jsem si že je to právě ten video tag, jelikož i když jsem vypl všechny mediální pluginy, tak to hrálo. Že by to mohla být Java by mě ani ve snu nenapadlo(nedá se na to kliknout pravým).
Jakýkoliv článek s mediálním obsahem.Ten jsem byl právě líný hledat. Moc pěkné, jen tak dál.
Osobně se mi libovolný kodek/kontejner líbí mnohem víc než jeden někým určený.To asi ano. Ono se to postupně ustálí na nějaké množině obecně používaných - jako u obrázků. Důvod proč je tam ogg viz wikipedia nebo něco.
Důvod proč je tam ogg viz wikipedia nebo něco.
Pozor! Není. (Teda pokud se stále bavíme o HTML5)
video
uz na konci r. 2007 a soucasna stabilni verze Safari ho umi normalne (s velmi minimalistickym, ovsem funkcnim rozhranim, jak je u Apple zvykem). OGG to ma udajne umet s pomoci XiphQT (QuickTime komponenta pro podporu OGG), ale osobne jsem to nezkousel.
Ale tohle je java applet...
No jo, sakra. Tak to je zrada(ale funguje…a dobře). Ale to druhé už není Java Applet:
configure:20778: checking whether to enable HTML5 client-side database storage support configure:20787: result: yes configure:20791: checking whether to enable icon database support configure:20800: result: yes configure:20804: checking whether to enable HTML5 video support
configure:20813: result: yes configure:20817: checking whether to enable XPath support configure:20826: result: yes configure:20830: checking whether to enable XSLT support configure:20839: result: yes
Akorát to teda má háček:
console message: @1: Unsafe JavaScript attempt to access frame with URL http://tinyvid.tv/show/3mjsavwxpfu7u from frame with URL http://www.connect.facebook.com/extern/login_status.php?api_key=fd0c8a92d175beaafabd8a879b2adafd&extern=2&channel=http%3A%2F%2Ftinyvid.tv%2Fstatic%2Fxd_receiver.htm. Domains, protocols and ports must match.
mě taky, firefox 3.0.8
This is the Java Cortado Applet version of the video player. For a better playing experience you'll need a browser that can playback Ogg media using <video> and <audio>. Firefox 3.1 nightly builds, Opera experimental builds and Safari with XiphQT installed can playback videos with varying degrees of success.
Kdyby pán vložil trochu toho úsilí do naučení se několika základních slovíček, tak by na tom byl pán mnohem lépe...
Já začínal takovými jednoduchými slovy jako LOAD, SAVE, EXIT, QUIT
No to první ukládá pod novým názvem a to druhý plechuje prdel. V počítačové branži zpravidla Save As… znamená automaticky Save Ass.
Jo, jo. Café cortado je dobrý. Jsem ho pil posledního půl roku. Teď zase posledních pár týdnů ujíždím na café con leche.
Ted uz jenom doufat, ze nikoho nenapadne implementovat do prohlizece moznost odpauzovat video z javascriptu.
No, tak nevím. Provedl jsem srovnání s tím co nabízí na YouTube a Theorou a vůbec to nevypadá špatně. Hlavní výhodou by určitě byla nenáročnost:
Theora: BENCHMARKs: VC: 62.202s VO: 0.022s A: 0.000s Sys: 1.801s = 64.025s BENCHMARK%: VC: 97.1526% VO: 0.0337% A: 0.0000% Sys: 2.8137% = 100.0000% H.264: BENCHMARKs: VC: 104.439s VO: 0.024s A: 0.000s Sys: 2.819s = 107.283s BENCHMARK%: VC: 97.3495% VO: 0.0224% A: 0.0000% Sys: 2.6280% = 100.0000% A to má být prej Thusnelda 1.5x - 4x rychlejší než současná Theora. A pokud se jim podaří dosáhnout slibované efektivity komprese, tak by to u těch 2Mbps byla docela vážná konkurence.