Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Poštou došla nabídka na brožurky už dle názvu zaměřené na maminky a počítače. Nenechal jsem se odradit poznámkou, že brožurky jsou zaměřeny na operační systém Windows. Řada věcí přece platí jak v Linuxu, tak ve Windows. Začetl jsem se do ukázek z kapitol číslo 4 a 15. Pustil jsem si k tomu hudební písničku. Na tváři se mi střídala mračna s úsměvem. Napadlo mne, jestli text někdo čte ještě před vydáním.
Můžete posoudit sami. Ze zmíněných kapitol č. 4 a 15 vybírám a cituji i s drobnými chybičkami:
4. Co je složka a co je soubor? Soubor = nejmenší z nejmenších Soubor je dále nedělitelný prvek - může to být např. dokumentu ve Wordu, jednotlivá fotografie nebo hudební písnička ve formátu MP3. Soubor nemůže obsahovat žádné další soubory, k seskupování slouží složka.
15. Proč a jak zmenšit fotografii? Jak na to? Posílané fotografie je nutno zmenšit.na únosnou velikost, maximálně 1 MB. Zmenšení fotografie můžeme provést: 1. zmenšením rozlišení snímku (ostrosti), 2. snížením komprese JPG formátu snímku (znamená témě totéž). Pro obě možnosti použijeme velmi rozšířený shareware [šérvér] - volně dostupný program - Irfanview, který nám zmenšení fotografií provede. Navíc je to tzv. freeware [frívér] - tzn. že je nelicencovaný a je zcela zdarma.
Soubor je nejmenší z nejmenších. To mi hned připomnělo antickou filozofii, kterou jsme měli ve škole. Kdyby text četl ještě před vydáním nějaký rozumný člověk, možná by zmizely aspoň překlepy (může to být např. dokumentu ve Wordu, znamená témě totéž, zmenšit.na). Vím, že je těžké napsat některé věci jazykem srozumitelným např. ženám v domácnosti. Ale o prohlížeči obrázků Irfanview bych to určitě napsal jinak. Situace s licencemi, šérvérem a frívérem, jak víme, není zase tak jednoduchá. Možná by stačila formulace: Autor poskytuje Irfanview pro nevýdělečné účely zdarma. Autora brožurek tady bohužel nemohu uvést. Obrázky brožurek v nabídce jsou tak malé, že jméno autora nelze přečíst.
Přeci jen nejprve potemnělá serverovna, pak tmavá jeskyně... kazí oči.
Tiskni
Sdílej:
Pustil jsem si k tomu hudební písničku.Jseš si jistej, že můžeš někomu vyčítat křovácký vyjadřování? :-P
s tou nedelitelnosti souboru v takovyhle publikaci souhlasim. - a co třeba ZIP archiv ? To je přece "soubor, který obsahuje soubory", ne ? :o)
A co se týká toho popisu zmenšování ... komprese se snad ZVĚTŠUJE, když chci zmenšit velikost obrázku, ne ? Nehledě k tomu, že tvrdit že zmenšení rozlišení a změna komprese je skoro to samé je trochu ... dost ... řekněme .. svérázné.
Neměla to být parafráze na výraz použitý v té brožurce .. ? Viz ta citace potom ?
vim ~/.emacs
A co teprv podniky ktery pouzivaj MS Office misto ucta a databaze -> staci propojit word s excelem a accessem a prihodit pul tuny maker ... (Ve firme kde delal otec tahle resili vsechno mozny, mailem prisel dokument s makrama, tam se vyplnilo deset policek, nechalo se to prepocitat a poslalo se to zpatky a tim byla vyrizena treba kniha jizd za leden a unor nebo servisni zasahy. A este v roce 2001 pouzivali Windows NT 4.0 Workstation, kde jim skoro nic nefungovalo.)
mailem prisel dokument s makrama, tam se vyplnilo deset policek, nechalo se to prepocitat a poslalo se to zpatky a tim byla vyrizena treba kniha jizd za leden a unor nebo servisni zasahyTak zrovna na tomhle bych neviděl vůbec nic špatnýho. Možná kromě horší pozdější dohledatelnosti.
BTW: Neexistuje software, kde by bylo mozne u JPEGu selektivne nastavovat kvalitu jednotlivych 8x8px velkych oblasti individualne? Obas by bylo velmi vyhodne mit obrazek s celkem nizkou kvalitou, pokud by se na par komplikovanych mistech (napr. s velkym kontrastem, typicky zed budovy vuci nebi) trochu zvedla.Mám pocit, že na to je JPEG2000. To myslím žádné bloky nepoužívá. Akorát když se kvalita sníží hodně tak je to nepříjemně rozmazané.