Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Poštou došla nabídka na brožurky už dle názvu zaměřené na maminky a počítače. Nenechal jsem se odradit poznámkou, že brožurky jsou zaměřeny na operační systém Windows. Řada věcí přece platí jak v Linuxu, tak ve Windows. Začetl jsem se do ukázek z kapitol číslo 4 a 15. Pustil jsem si k tomu hudební písničku. Na tváři se mi střídala mračna s úsměvem. Napadlo mne, jestli text někdo čte ještě před vydáním.
Můžete posoudit sami. Ze zmíněných kapitol č. 4 a 15 vybírám a cituji i s drobnými chybičkami:
4. Co je složka a co je soubor? Soubor = nejmenší z nejmenších Soubor je dále nedělitelný prvek - může to být např. dokumentu ve Wordu, jednotlivá fotografie nebo hudební písnička ve formátu MP3. Soubor nemůže obsahovat žádné další soubory, k seskupování slouží složka.
15. Proč a jak zmenšit fotografii? Jak na to? Posílané fotografie je nutno zmenšit.na únosnou velikost, maximálně 1 MB. Zmenšení fotografie můžeme provést: 1. zmenšením rozlišení snímku (ostrosti), 2. snížením komprese JPG formátu snímku (znamená témě totéž). Pro obě možnosti použijeme velmi rozšířený shareware [šérvér] - volně dostupný program - Irfanview, který nám zmenšení fotografií provede. Navíc je to tzv. freeware [frívér] - tzn. že je nelicencovaný a je zcela zdarma.
Soubor je nejmenší z nejmenších. To mi hned připomnělo antickou filozofii, kterou jsme měli ve škole. Kdyby text četl ještě před vydáním nějaký rozumný člověk, možná by zmizely aspoň překlepy (může to být např. dokumentu ve Wordu, znamená témě totéž, zmenšit.na). Vím, že je těžké napsat některé věci jazykem srozumitelným např. ženám v domácnosti. Ale o prohlížeči obrázků Irfanview bych to určitě napsal jinak. Situace s licencemi, šérvérem a frívérem, jak víme, není zase tak jednoduchá. Možná by stačila formulace: Autor poskytuje Irfanview pro nevýdělečné účely zdarma. Autora brožurek tady bohužel nemohu uvést. Obrázky brožurek v nabídce jsou tak malé, že jméno autora nelze přečíst.
Přeci jen nejprve potemnělá serverovna, pak tmavá jeskyně... kazí oči.
Tiskni
Sdílej:
Pustil jsem si k tomu hudební písničku.Jseš si jistej, že můžeš někomu vyčítat křovácký vyjadřování? :-P
s tou nedelitelnosti souboru v takovyhle publikaci souhlasim. - a co třeba ZIP archiv ? To je přece "soubor, který obsahuje soubory", ne ? :o)
A co se týká toho popisu zmenšování ... komprese se snad ZVĚTŠUJE, když chci zmenšit velikost obrázku, ne ? Nehledě k tomu, že tvrdit že zmenšení rozlišení a změna komprese je skoro to samé je trochu ... dost ... řekněme .. svérázné.
Neměla to být parafráze na výraz použitý v té brožurce .. ? Viz ta citace potom ?
vim ~/.emacs
A co teprv podniky ktery pouzivaj MS Office misto ucta a databaze -> staci propojit word s excelem a accessem a prihodit pul tuny maker ... (Ve firme kde delal otec tahle resili vsechno mozny, mailem prisel dokument s makrama, tam se vyplnilo deset policek, nechalo se to prepocitat a poslalo se to zpatky a tim byla vyrizena treba kniha jizd za leden a unor nebo servisni zasahy. A este v roce 2001 pouzivali Windows NT 4.0 Workstation, kde jim skoro nic nefungovalo.)
mailem prisel dokument s makrama, tam se vyplnilo deset policek, nechalo se to prepocitat a poslalo se to zpatky a tim byla vyrizena treba kniha jizd za leden a unor nebo servisni zasahyTak zrovna na tomhle bych neviděl vůbec nic špatnýho. Možná kromě horší pozdější dohledatelnosti.
BTW: Neexistuje software, kde by bylo mozne u JPEGu selektivne nastavovat kvalitu jednotlivych 8x8px velkych oblasti individualne? Obas by bylo velmi vyhodne mit obrazek s celkem nizkou kvalitou, pokud by se na par komplikovanych mistech (napr. s velkym kontrastem, typicky zed budovy vuci nebi) trochu zvedla.Mám pocit, že na to je JPEG2000. To myslím žádné bloky nepoužívá. Akorát když se kvalita sníží hodně tak je to nepříjemně rozmazané.