Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Bude jaro 2007 významným historickým milníkem začínajícím masivnější osvojování Linuxu?
Tuto otázku si musí položit snad každý, kdo spatří dobře patrný impulz na grafu společnosti Net Application zachycující počet návštěvníků webových stránek po celém světě. Nejedná se pouze o jednoměsíční výkyv, ale zdá se, že se objevuje dlouhodobý trend. Tento trend lze potvrdit i při podrobnějším prozkoumání a porovnání meziročních a meziměsíčních dat systémů TheCounter.com i Toplistu, jenž docela dobře pokrývá situaci mezi návštěvníky převážně českých webů registrovaných do tohoto systému.
Dokáže linuxová komunita spolu s distributory proměnit příslib a potenciál růstu v realitu, tak jako se to před několika lety začalo dařit nejúspěšnější svobodné aplikaci s otevřeným zdrojovým kódem, prohlížeči Mozilla Firefox? I ten tenkrát začínal na stejných procentech a různí pseudooborníci spolu s mnoha nekompetentními a neznalými novináři jej považovali za mrtvý projekt bez úspěšné budoucnosti.
Připomenu to, co jsem psal kdysi, před několika lety, v případě Mozilla Firefoxu: Pro budoucnost nejsou ani tak moc důležitá konkrétní čísla, jako spíše trendy. Není na místě otázka, zda bude Linux úspěšný ve zvyšování svého tržního podílu koncových uživatelů, ale jak rychle to bude. Zatím je zřejmé jen to, že změna operačního systému je pro většinu uživatele náročnější na čas i znalosti než změna webového prohlížeče, takže to potrvá déle.
Neméně zajímavou otázkou je, co tento impuls a trend vlastně nastolilo. Dovolím si odhadnout, že vliv (možná že i největší) mělo především vydání Ubuntu 7.04 v kontrastu s Windows Vista.
Aktualizováno: Změny v podílu operačních systémů (březen-duben) podle Net Applications: Windows XP -0,92 %, Windows 2000 -0,29 %, Windows 98 -0,09 %, Mac OS -0,05 %, Windows NT -0,05%... Windows Vista +0,88 %, MacIntel +0,28 %, Linux +0,23... Uživatelé tedy k Linuxu přecházejí v drtivé většině případů z Windows, jimž celkově začíná klesat tržní podíl. Poprvé v historii. To může mít v důsledku za nějaký čas obrovský dopad na celé odvětví IT, podobně jako když webový prohlížeč Internet Expolorer, vstupní brána do internetu/webu pro téměř miliardu lidí, se stejným tržním podílem (> 96 %) před několika lety začal ztrácet prakticky úplnou kontrolu nad trhem.
Tiskni
Sdílej:
Yeah, historické zlepšení na 0.80%! A v další pětiletce se Linux pravděpodobně dostane přes 1%. Slovy JEDNO PROCENTO. Dovedete si takhle obrovské číslo vůbec představit?!...
Provokatére
...Ukažte mi podobný pohyb u jiného operačního systému...No podle nejake statisiky na WJS (Wall Street Journal) se pry za poslednich 18 mesicu ztrojnasobil trzni podil Apple Mac. Jako uzivatele a taky jako akcionare mne to uz nekolikrat vyznamne potesilo
To odpovídá. Jinak nemíchejte jablka s hruškami. Akcie jsou jedna věc, uživatelé a tržní podíl druhá. Celý příspěvek a diskuse je o uživatelích a tržním podílu, nikoliv o akciích nebo o tom, co vás potěšilo nebo ne. Buďte prosím věcný. Apple spustil zcela nový systém a stavěl na své značce a jediném produktu/systému. Linux jsou stovky distribucí zastřešený několika hlavními, neustále se objevují nové verze různých distribucí a ve světle toho, kolik si ne/mohou dovolit prostředků na marketing jsou aktuální statistiky výrazným úspěchem. Pokud se na ty grafy dobře podíváte, současný tak strmý vzestup Linuxu během tak krátké doby nikdy nezažil ani ten Apple Mac....Ukažte mi podobný pohyb u jiného operačního systému...No podle nejake statisiky na WJS (Wall Street Journal) se pry za poslednich 18 mesicu ztrojnasobil trzni podil Apple Mac.
Neporazit zcela nepouzitelna windows 98, na kterych nebezi zadna poradna hra, na kterych nebezi zadna slusna verze Microsoft Office, ... to je spise ostuda.
Nepovažoval bych Windows 98 za zcela nepoužitelné, než jsem si před půl rokem pořídil notebook, používal jsem zcela spokojeně a jejich instalaci starou 4 roky. (Přiznávám, měl jsem souběžně i XPčka, ale ty jsem používal jenom na takový zvěrstva do školy jako Oracle či Xilinx ISE, který na 98 už neběhali, to ale zrovna nejsou programy pro "běžné uživatele"). Na "běžnou práci" jsou ale stále i dneska (po 9. letech!!!) pokuď si je "hýčkáte" alespoň jako běžný linuxák své vytuněné gentoo ještě použitelný. A na slabším HW (a tady myslim CPU s frekvencí < 1.5GHz) jsou zlatý (o jejich náročnosti na HW si může Linux nechat jenom zdát). Ano, nejnovější Office pro ně nejsou, ale Office XP, který na nich běhaj mají pořád lepší kompatabilitu s nejnovějšími MS Office než OpenOffice.org... Novej Firefox na tom taky spustíte, stejně jako Mirandu a spoustu dalšího SW.
Někteří by mohli argumentovat bezpečností, ale ta není vůbec tak tragická jak by se mohlo zdát. Jednak se v zásadě dá říct, že pro ně dneska viry už nikdo nevyrábí a jednak jejich bezpečnost při dodržování základních "bezpečnostních" opatření (nespouštět co vám přijde pod ruku, nepoužívat IE, ...) byla za poslední roky pro "obyčejného uživatele" dostatečná.
Jinak zcela souhlasím s hlásnou troubou Microsoftu, že největším konkurentem Microsoftu je sám Microsoft. Nebýt jeho "zpackaných" Vist, ani tenhle "výkyv v grafu" by se IMHO nekonal. Problém Windows totiž je, že začíná (v oblasti desktopu) "Linuxovatět". GUI začíná být nejednotné (kdejaký program se dneska snaží vypadat "cool" a tedy zcela jinak než ostatní programy) jak GUI linuxu, systémové nároky asi poprvé v historii u Vist předstihly nároky na linuxový desktop (pro stejnou odezvu a funkcionalitu GUI) atd. Až (jestli) se z toho Microsoft vzpamatuje, bude zase vše při starém a růst křivky zase zpomalí.