Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
poškozování dobrého jména firmyJak te poskodili?
Přesně tak. Není to úřad. Jsou to samozvanci podobně jako OSANikoliv. Existence OSA je (bohužel) ustanovená ze zákona.
na každém pc s XP musíte mít nalepený štítekještě by mě zajímalo, jak to je, když mám nalepený štítek, ale ty XP ne...
Na druhou stranu ale vím, že na každém pc s XP musíte mít nalepený štítek a když ho ztratíte (například vinou přeinstalace po havárii původního hw), stojí dost úsilí - lépe řečeno je dost nemožné získat nový (vlastní zkušenost z komunikace s Microsoftem).Kde ma institut "nalepeni stitku" oporu v prvnim rade CR?
Stejně je to v případě havárie hw a oem instalace WinXP. Správně musíte licenci vyhodit i s vadným PC a koupit si novou.Maximalne tak s vadnou komponentou, ne? A ani tim bych si nebyl jisty, lec IANAL.
Softwarové licence OEM NELZE přenést z jednoho počítačového systému na druhý, a to ani v případě, že počítačový systém, do něhož byl software původně nainstalován, se už nepoužvá.
na každém pc s XP musíte mít nalepený štítekBy mě docela zajímalo, nakolik je toto pravda. Mám za to, že tato povinnost je na výrobci počítače, který dodává Windows i s PC. My tu máme několik počítačů, kam se výrobce ty štítky neobtěžoval nalepit ... nu a co bychom se obtěžovali my, štítky leží někde ve skříni ... kdo taky stojí o to, mít svou krásnou počítačovou skříň polepenou nějakými nevkusnými nálepkami?
ta se prokazuje prave dokladem o koupi a podle toho autorskeho zakona jej mas uchovat asi 20 letTo je samozřejmě nesmysl, nic takového v zákoně není. A bylo by nelogické, kdyby bylo, protože licenční smlouva ani nemusí mít (kromě výjimek) písemnou podobu. Je potřeba rozlišovat dvě věci - prokazování, že používání SW je legální (= v souladu s licenční smlouvou a zákonem), a prokazování nelegálního použití (= trestný čin porušení autorských práv). Prokazování legálního použití lze celou řadou způsobů, mimo jiné také dokladem o zaplacení. Pokud jde o OEM SW vázaný na konkrétní HW, pak se samozřejmě musí prokazovat i to, že se skutečně používá na odpovídajícím HW (pokud to lze prokázat). Něco jiného je ale prokazování státního zástupce, že někdo spáchal TČ tím, že neoprávněně používal SW. A tam pouhý chybějící doklad o legalitě použití není dostatečný důkaz k prokázání skutkové podstaty TČ porušení autorských práv.
Něco jiného je ale prokazování státního zástupce, že někdo spáchal TČ tím, že neoprávněně používal SW. A tam pouhý chybějící doklad o legalitě použití není dostatečný důkaz k prokázání skutkové podstaty TČ porušení autorských práv.tohle prosim rozved
ja psal o kupnim dokladu, ten muze mit tezko jinou, nez pisemnou formuNení pravda, zákon písemnou formu nepožaduje (a už vůbec ne nějaké ukládání - účetní a daňové doklady zde neřešíme, to nemá s autorským zákonem nic společného). Navíc, při placení za licenci k programu není vůbec potřeba získat doklad. Jako ho nepotřebuji, když si kupuji zmrzlinu, nemusím ho mít ani u SW.
tohle prosim rozvedPlatí (zatím ještě) presumpce neviny. Proto je člověk považován za nevinného, dokud se mu neprokáže vina. Navíc nedostatek důkazů je vždy ve prospěch obžalovaného. Aby mohl být člověk potrestán za TČ, musí být prokázáno:
to ze je nejaky nosic pro film nebo audio nahravku legalni original se prokaze snadno jeho zkoumanim,A co když to nebude nosič, ale soubor, zakoupený zcela legálně přes internet, ha?
Když čtu, co vlastně napsali, tak napsali, že zahajují kampaň proti ilegálě staženému software. No, to můžou.
Buď bych jim nepsal nic a nebo:
Děkujeme Vám za upozornění. Naše firma si je trestnosti používání nelegálního softweare vědoma a podle toho se také chová.
S pozdravem a přáním mnohých úspěchů...
Možná to stačí napsat sem, nejspíš si internet monitorují. :)
Vazeny pane/i FooBar,
obdrzeli jsme Vas dopis ze dne z. y. 2006, ve kterem vyjadrujete sve znepokojeni nad moznosti instalace softwarovych produktu nejasneho puvodu v nasi firme/korporaci/organizaci. Vazime si Vaseho zajmu, lec zaroven povazujeme za nutne upozornit, ze pravni rad Ceske republiky velmi striktne definuje pojem "nevyzadane obchodni sdeleni".
Vzhledem k objektivne prokazatelne skutecnosti, ze nase spolecnost/korporace/organizace zadny tzv. "nelegalne nabyty software" nepouziva, dovolujeme si Vas upozornit, ze dalsi podobna sdeleni promptne postoupime nasemu pravnimu oddeleni, ktere je pripraveno z Vaseho obtezujiciho chovani vyvodit patricne nasledky.
S pranim hezkeho dne a klidneho spanku,
X. Y. Z.,
spolecnost/korporace/organizace
adresa
Doporucuju neuvadet postaveni ve spolecnosti/korporaci/organizaci (tj. zadny "systemovy administrator") a nazev firmy vymyslet co nejdelsi. Pred odeslanim nekolikrat precist a zkontrolovat. IANAL.
Nejhorší je předposranost. Tím neříkám, že máte dělat nějaký silácký gesta, ale...
Tohle všechno mi něco připomíná. Ona je to osvědčená metoda. Vytvářet pocit strachu a bezmoci. Byla to i metoda stb (a dalších podobných). Oni se většinou jen "zajímali". Oni se jen tak "ptali"...
Ono jim to v naprostý většině případů stačilo. Ten člověk se vyděsil, zařadil a poslouchal, ten člověk se případně bál čím dál víc, spolupracoval čím dál víc.
A přitom jeden šéf, jednoho menšího podniku, roce tak 80, ty všemocné stb více--méně vyhodil z kanceláře. Co se stalo? Nic. Taky se mohlo stát, ale nestalo. Oni narazili na odpor tak šli raději jinam.
A tohle není stb s mocenským aparátem! Poštvat na vás policii můžou, ale to může kdokoliv, úplně kdokoliv a jednoduším způsobem, nežli oni.
Zatim moc nemají. Pokud se jich budou lidi bát a brát je vážně , tak za chvíli budou.
Oni nemají právo chtít nějaká vysvětlení, schůzky!!! (a to nemám vykřičníky rád). To je taky otahaný trik, něco předhodit, jakési obvinění a zatlačit druhého do toho, že najedno se hájí, vysvětluju... a druhé straně je to málo a "ukažte co je tady ve skříni".
Oni píšou, že se u nás nesmí používat nelegální soft. Fajn, zajímavá informace. Jinde mají zimní výprodej a tady píšou, že kouření škodí zdraví.
Tiskni
Sdílej: