Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Já nerad riskuju, takže než abych měl starch, že to můj Pentax K100D nepřežije, tak za tohodle počasí nefotím. Fotky by to ale mohly být zajímavý. No třeba za pár let budu chtít nový tělo, tak to zkusím
Nemám vodotěsný foťák ani sklo, ale když se jedná jen o lehký deštík/sníh a fotím jen tak z ruky, neřeším to. Jinak většinou používám igelit a sluneční clonu nebo deštník.
Jako Zdeněk nemám voděodolné tělo a fotím za každého počasí, pár kapek a trochu vody neznamená žádný problém. V zimě před vstupem do tepla hodím fotoaparát do brašny a pořádně ji uzavřu, počkám 1/2 hodiny než se vyrovná teplota.
asi bych volil ten igelit. Třeba na televizních kamerách to používají běžně, mají takový návlek na celýho chlapa. Vlhkost by kondenzovat neměla, ta se sráží na studených předmětech v teple. Tohle bude mít stejnou teplotu jako okolí. Dokonce se doporučuje dát foťák do sáčku při přechodu ze zimy do tepla. Vlhkost se srazí zvenku ale uvnitř je sucho protože tam nemůže teplý vlhký vzduch. Teď se prodává od Gitza fotografická bunda do nepohody, má prodlouženou kapuci na protažení nad foťák. a i jinak vypadá vymakaná. Cena taky. Jen asi patnáct tisíc. No nekupte to.
Na své d70s používám tescotašku chycenou u objektivu pod sluneční clonu (viz přiložený "nákres"). Jinak nějajek uv filtr je podmínkou, protože s deštěm jde dost jemného prachu - tak bacha na čištění. Jednou sem z nouze fotil v dešti s foťákem zabaleným v paclitové kapuce, ale to není ono. Na stativu mám dobré zkušenosti s deštníkem.
Stativ a deštník je super, když má člověk drátěnou spoušť (nebo bezdrátový ekvivalent) a jen v klidu čeká na vhodný omažik. Někdy si ještě beru mp3 přehrávač a když čekám delší dobu tak poslouchám hudbu
Pouzdra stojí víc než můj foťák - taška z obchoďáku bude mít lepší poměr cena x výkon
Včera jsem v televizi zahlédl nějaké závody ve skoku na lyžích za hustého sněžení. Zaujalo mě právě to jak fotografové řeší ochranu přístrojů. (Sám dost často radši nefotím.) V jednom záběru měl nějakej fotograf s Nikonem na zadním panelu docela brutální závěj a mačkal v tom -- ale hlavně měli nějakou "miniplášťěnku" na foťák + objektiv. To mě celkem zaujalo, ale zatím se mi to nikde nepodařilo najít.
Včera jsem v televizi zahlédl nějaké závody ve skoku na lyžích za hustého sněžení. Zaujalo mě právě to jak fotografové řeší ochranu přístrojů.
No, řekl bych, že profíci to vesměs moc neřeší.
Když máš objektiv za čtvrt mega (nebo taky víc) tak už to většinou řešíš
když není tvůj, ale agentury ale vážně, tyto věci jsou na to dělané.
Když máš objektiv za čtvrt mega (nebo taky víc) tak už Tě 15k za futrál, nebo spešl pláštěnku nevytrhne ....
Doporučuji deštník a k němu přítelkyni která vám ho podrží (míněno deštník při focení v dešti, samozřejmě).
Obavam se, že slabym člankem tohoto jinak dokonaleho systemu, je trvanlivost zmokle přitelkyně.
Pak je tu varianta dvou deštníků a jedné přítelkyně (za tacitního předpokladu, že je přítelkyně standardně vybavena a má dvě ruce)
(za tacitního předpokladu, že je přítelkyně standardně vybavena a má dvě ruce)Přítelkyně musí mít hlavně dvě kozy!!! Jako třeba tahle, ta je má...
A co varianta, kdy si člověk jde odpočinout od všech okolo? Focení je k tomu téměř ideální, protože moc lidí nechce vstávat ve 3-4h ráno aby si mohli jít něco vyfotit :-)
Já fotil několikrát s K100D za mírného deště a nic se mu nestalo. Nejhorší jsou případné kapky na objektivu :)