Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Tiskni
Sdílej:
Ono je to hodne zalezitost designu jenz pro samotnou funkcnost stranek a hlavne dohledatelnost informaci neni vubec podstatny.
Spousta lidi se chce zabyvat publikovanim sama a protoze to maji jako hobby tak to musi stat co nejmin penez tzn zdarma. Proto se voli ruzne blogovaci free reseni (blog.cz apod ....)
Kdo preferuje graficky design tak sahne po hotovych CSS sablonach jez si zacne okutavat k obrazu svemu. Pokrocilejsi voli uz nejake CMS se kterym je ve finale kolikrat obtiznejsi pracovat nez novou stranku vytvorit doma a nahrat pres FTP, pridat odkaz na ni z domovske stranky. Tak nejak to delam i ja pac se me nechce s tim jakkoli parat a nemam na to cas.
Treba stranky nejakeho p ing Jenicka jsou ciste html, jednoduche a prehledne.
Z toho jsem nedavno hledal nejake ovladace pro HW notebooku FS a URL pro stazeni byla dlouha na tri adresni radky prohlizece !!! a plna nesmyslnnych znaku. Tohle je uz opravdu pomylenost.
Njn co se da holt delat.
Ze znamych lidi ma takove stranky snad jen samotny duchovni otec OSS a Linus.
Jenom mě utvrdil v tom, že lidi jsou prasata/lamy.
Každý člověk je lama skoro ve všem.