Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
mě třeba dost nasralo když některé obchody v Praze dávali slevu za volební lístky ParoubkaProč? Fakt, že někomu dám volební lístek ČSSD rozhodně neznamená, že už ČSSD nemůžu volit :)
ale to co mě na tomto státě skutečně sere, je to, že je přiznání sympatií k levici je projevem osobní statečnosti.Ano, to je pravda, přiznat se k tomu, že je člověk hovado, chce opravdu hodně statečnosti...
Ano, to je pravda, přiznat se k tomu, že je člověk hovado, chce opravdu hodně statečnosti...di příkladem a ukaž jak jsi statečnej
(Já na druhou stranu doufám, že školství a aspoň základ zdravotnictví by neprivatizovali -- poučeni vývojem z jiných západních zemí.)Doufáš správně
Ale zakomplexovaný český volič přece musí "potrestat" ODS tím, že zvolí ČSSD. A za čtyři roky zase naopak.Tesat do kamene. Souhlasím. Také souhlasím s volením pirátů. Nerad bych, aby ve volbách dostali 100%, protože to bychom asi jako země šli do kopru. Ale kdyby získali nějaký rozumný podíl, bylo by to velice přínosné. S piráty sice v lecčem nesouhlasím, ale nemohu jim odepřít, že se angažují ve věcech, kde je třeba (síťová neutralita, svoboda, apod.). Proto také zvažuji, že je budu volit. Svobodní jsou sice fajn, ale nepamatuji si, že by organizovali demonstrace a snažili se zastavit cenzory, apod.
Také souhlasím s volením pirátů. Nerad bych, aby ve volbách dostali 100%, protože to bychom asi jako země šli do kopru.Vy jste tak nesmírně naivní. Já jsem přesvědčen, že kdyby nebyl u vlády ale lautr nikdo, tak by to bylo stejné nebo lepší než teď. Neříkejte mi, že těm šaskům ve vládě ještě věříte, že se aspoň trošinku snaží něco dělat. Stále dávají najevo, že jim je úplně jedno, co odhlasují, jen když jim z toho něco kápne. Že ti současní vládci mají nějakou profesionalitu nebo nějakou dovednost je jen zbožná představa vnucovaná běžnému voliči médii. Kdyby měli piráti potencionálně 100% tak by to byla krása (teda než by se tam zase začali hrnout kariéristi z ostatních stran). Už jenom tím, že by prosadili nějakou základní svobodu internetu nebo by přispěli k vyšší transparentnosti státu by se svým přínosem pro stát dostali závratně vysoko nad poslední 3 vlády (minimálně). A kdyby se objevil nějaký nečekaný problém nebo nečekaná situace, na kterou by bylo potřeba reagovat, tak bych věřím spíše pirátům, že to nějak vyřeší. Myslím si, že by se nad situací aspoň zamysleli a jsou docela chytří. ti současní vladaři hned jako první zjišťují, co by jim z toho mohlo kápnout. A taky si myslím, že piráti mají morálku na rozdíl od třeba ODS nebo ČSSD (o komunistech nemluvě). Takže jakýkoliv problém bych radši svěřil pirátům než současné vládě. Podobný názor mám i o svobodných, ale ty tak moc neznám.
Já jsem přesvědčen, že kdyby nebyl u vlády ale lautr nikdo, tak by to bylo stejné nebo lepší než teď.Já jsem přesvědčen, že by to lepší nebylo, alespoň ne pro mne. Leda bych měl alespoň menší osobní armádu a bydlel v T90 nebo M1A1.
Že ti současní vládci mají nějakou profesionalitu nebo nějakou dovednost je jen zbožná představa vnucovaná běžnému voliči médii.Dovednost mají. Mnoho z nich má úžasnou morální flexibilitu. Někteří i schopnost uhýbat palčivým otázkám.
Kdyby měli piráti potencionálně 100% tak by to byla krása (teda než by se tam zase začali hrnout kariéristi z ostatních stran).Průšvih malých stran je v tom, že dokud o nic nejde, budí zdání, že drží při sobě a jsou OK. Ve chvíli, kdy se dostanou k moci, začne je moc korumpovat a je průšvih. A nepotřebují k tomu kariéristy z jiných stran. Moc korumpuje. To je ten hlavní problém.
Průšvih malých stran je v tom, že dokud o nic nejde, budí zdání, že drží při sobě a jsou OK. Ve chvíli, kdy se dostanou k moci, začne je moc korumpovat a je průšvih. A nepotřebují k tomu kariéristy z jiných stran. Moc korumpuje. To je ten hlavní problém.Já vidím problém v tom, že tyhle za těmahle malýma stranama stojí pouze slova. Kolibáč volí ČPS na základě víry, že svůj program dokáží realizovat. Víry ve změnu. Papír snese všechno a slibem nikdo nezarmoutí. Já chci vidět nějaké důkazy, než dám někomu hlas ve volbách do PS. Strany by neměly vstupovat do PS z ničeho, ale měly by voliče přesvědčit úspěšným působením na komunální a krajské úrovni.
Já považuji otázky svobody, soukromí a svobodného Internetu jako velmi důležité, ba přímo klíčové pro budoucí existenci demokracie.Ona demokracie pred Internetem neexistovala?
s/demokracie/svobodné společnosti/
Trestal bych přísněji romské zločiny, je výsměchem, když skupina romů někoho na zemi zkope a je to kvalifikováno jen jako výtržnictví. Kdyby stát uměl řešit romskou kriminalitu, snížila by se podpora extrémistickým stranám.
Zločiny posuzovat bez ohledu na etnikum. Ehm... tedy ano, přísněji.
Zavedl bych odvolatelnost politiků a vetování zákonů, opět referendem.
Souhlasím, ale nevím, zda referendum jako takové je správný prostředek, přeci jen je samo o sobě dosti finančně/organizačně náročné.
Samozřejmě, pokud se na jeho organizaci napakují "kamarádi". Ale jinak ho lze udělat elektronicky, s minimálními náklady. A vůbec, za téměř optimální (a optimální z přístupů, které počítají jeden hlas za osobu) považuji tekutou demokracii.Souhlasím, ale nevím, zda referendum jako takové je správný prostředek, přeci jen je samo o sobě dosti finančně/organizačně náročné.
prostě by museli být v ústřední volební komisi techničtí experti, kteří by na to dohlédliTo zadělává na průs…problém. Já bych mnohem radši viděl něco na principu least-authority, tedy že tě autorita nemůže identifikovat ani kdyby stokrát chtěla (tj. je to nemožné technicky, nikoli organizačně - organizační bezpečnosti po posledních událostech nevěřím). Chtělo by to oddělit vybrání volby od identifikace - třeba vystavením nějakého jednorázového tiketu. Na D-F to kdysi bylo krásně popsané pomocí obálek, ale jak to udělat s asymetrickou kryptografií? //na JKSP jedeš?
nesmí existovat nikdo, kdo by měl přístup k oběma serverům.No právě. Vygooglil jsem cosi jako blind signature scheme, ale netuším, jestli to pomůže.
Pokud na jeho pochopeni potrebujete doktorat z matematiky (nebo elektroniky), tak tuto vlastnost nema.Presne tak. Tohle povazuju za hlavni slabinu elektronickych volebnich systemu.
ale nelze ji získatJak složité by bylo ji získat? Pokud to závisí na faktorizaci 4096b čísla nebo provedení 2256 šifrových operací, je pravda, že nelze. Pokud to závisí na tom, že nepodplatím/násilím nedonutím nějakého správce databáze spolupracovat, pak to lze.
Pokud by se posílila role občanů, například referendyStálo by to kvanta peněz.
možná by lidé pocítili odpovědnost za své hlasování a udělali by si čas na hledání informací a diskuze, aby o daném problému rozhodli co možná nejlépeTak to pochybuju. Aby se dosáhlo optimálního rozhodnutí, bylo by třeba, aby tohle provedlo více než 50% hlasujících, což je krajně nepravděpodobné. A za druhé, studentům kteréhokoliv oboru trvá roky, než jim začne všechno pěkně zapadat a než vědí dost, aby mohli kvalifikovaně rozhodovat. Těžko chtít po lidech, aby si vyhradili 5 let na studium oboru, kterého se rozhodnutí týká. A pokud by si jen prolétli jednu knížku a diskutovali v hospodě, nebudou vědět dost, aby mohli kvalifikovaně rozhodnout. Výsledkem by bylo, že lidi by se orientovali podle médií. Místo politiků bychom tak měli vládu těch, kteří ovládají média. Což už do jisté míry máme teď.
Aby se dosáhlo optimálního rozhodnutí, bylo by třeba, aby tohle provedlo více než 50% hlasujících, což je krajně nepravděpodobné.Dalsi kdo nezna centralni limitni vetu?
Změna přijde tehdy, až bude ve společnosti standardem slušnost, tolerance a respektování cizích názorů.Zvláštní je, že ti nevadí štvavá rétorika ČSSD v médiích...
Trestal bych přísněji romské zločinyZajímalo by mě, jak definuješ Roma. Zatím mi ještě nikdo nedokázal napsat pravidlo, podle kterého lze u libovolné osoby určit, jestli to je nebo není Rom. Teda samozřejmě pokud se nepřihlásí k romské národnosti dobrovolně. Ale proč by to dělala, kdybys ji pak potrestal přísněji?
Zajímalo by mě, jak definuješ Roma. Zatím mi ještě nikdo nedokázal napsat pravidlo, podle kterého lze u libovolné osoby určit, jestli to je nebo není Rom.Jeden čas se tu používaly rasové zákony a barevné vzorníky na určení barvy kůže. Doufám, že se to nevrátí.
Soud zmírnil tresty za lynčování „bílé svině“. Nebyl to rasismus, míníZrovna tohle neni zas tak divne. Lze ciste matematicky ukazat (jednoducha aplikace podminenych pravdepodobnosti), ze pokud budes mit malou etnickou mensinu a velkou vetsinu a prislusnici obou skupin budou mit stejnou tendenci pachat etnicky motivovane utoky vuci clenum druhe skupiny, tak fakt, ze utocnik je z vetsiny a obet je z mensiny, je mnohem spolehlivejsi indikator etnicke motivace utoku, nez kdyz tomu je naopak.
Zrovna tohle neni zas tak divne. Lze ciste matematicky ukazat (jednoducha aplikace podminenych pravdepodobnosti), ze pokud budes mit malou etnickou mensinu a velkou vetsinu a prislusnici obou skupin budou mit stejnou tendenci pachat etnicky motivovane utoky vuci clenum druhe skupiny, tak fakt, ze utocnik je z vetsiny a obet je z mensiny, je mnohem spolehlivejsi indikator etnicke motivace utoku, nez kdyz tomu je naopak.
Zaprvé se přiznávám, že této sofistikované úvaze vůbec nerozumím. Je jasné, že pokud budeme mít většinu a menšinu se stejnou úrovní kriminality a stejnou úrovní rasové motivace, tak bude častější situace, kdy bude pachatelem příslušník menšiny a obětí příslušník většiny, než naopak. Prostě většinových "cílů" je víc než menšinových. Ale zcela nechápu, jak to indikuje etnickou motivaci útoku v konkrétním případě.
Zadruhé už vůbec nechápu, proč nejsou nadávky do bílých sviní posouzeny jako rasismus. Co už by mělo být rasovým útokem, než tohle? Tím spíš, že "černá svině" je jasný rasismus.
X/O/P .. osoba, obet, pachatel M/V .. mensina, vetsina (!M) RM .. utok je rasove motivovany Predpoklady: P(X=M) = 0.05 P(P=M) = 0.05 P(RM) = 0.2 P(O=V | P=M,RM) = 1 P(O=M | P=V,RM) = 1 P(O=V | P=M,!RM) = P(O=V | !RM) = P(X=V) P(O=M | P=V,!RM) = P(O=M | !RM) = P(X=M) ------ 1) P(O=M, P=V | RM) = P(O=M, P=V | P=V, RM) * P(P=V) + P(O=M, P=V | P=M, RM) * P(P=M) P(O=M, P=V | RM) = P(P=V) = P(X=V) = 0.95 sym. P(O=V, P=M | RM) = P(P=M) = P(X=M) = 0.05 2) P(O=M, P=V | !RM) = P(O=M | !RM) * P(P=V | !RM) = P(X=M) * P(X=V) = 0.0475 sym. P(O=V, P=M | !RM) = P(O=V | !RM) * P(P=M | !RM) = P(X=V) * P(X=M) = 0.0475 3) P(O=M, P=V) = P(O=M, P=V | RM) * P(RM) + P(O=M, P=V | !RM) * P(!RM) P(O=M, P=V) = 0.95 * 0.2 + 0.0475 * 0.8 = 0.228 sym. P(O=V, P=M) = 0.05 * 0.2 + 0.0475 * 0.8 = 0.048 4a) P(RM | O=M, P=V) = ( P(O=M, P=V | RM) * P(RM) ) / P(O=M, P=V) P(RM | O=M, P=V) = ( 0.95 * 0.2 ) / 0.228 = ~ 0.833 sym. P(RM | O=V, P=M) = ( 0.05 * 0.2 ) / 0.048 = ~ 0.208 4b) 1 = P(RM | O=M, P=V) + P(!RM | O=M, P=V) P(!RM | O=M, P=V) = ( P(O=M, P=V | !RM) * P(!RM) ) / P(O=M, P=V) P(!RM | O=M, P=V) = ( 0.0475 * 0.8 ) / 0.228 = 0.167 sym. P(!RM | O=V, P=M) = ( P(O=V, P=M | !RM) * P(!RM) ) / P(O=V, P=M) P(!RM | O=V, P=M) = ( 0.0475 * 0.8 ) / 0.048 = 0.792
Hele a proč se bojíš jejich spojení či jejich společného postupu s něčím co se jim nelíbí?Bojím se toho, že tu zase bude vládnout ČSSD, která má největší díl viny za dnešní morální marast a korupci...
A nějaký argument by nebyl?
Zkušenosti ze všech revolucí ukazují, že jakmile se proti nemorálnosti a nezákonnosti začne bojovat tím, že se na morálku a zákon vysereme („protože na to máme právo, protože ti druzí se chovají nemorálně a nezákonně“), tak se to nakonec zvrhne v to, že se vlády chopí zmrdi ještě daleko nemorálnější a nezákonnější, než to, proti čemu se bojuje.
To, že mezi takovéto zmrdy patří odborářští bossové a vedení ČSSD musí být jasné každému soudnému člověku, kdo ty hovada vydrží poslouchat déle, než 1-2 minuty...
A nějaký argument by nebyl?jistěže byl, například:
Zkušenosti ze všech revolucí ukazují, že jakmile se proti nemorálnosti a nezákonnosti začne bojovat tím, že se na morálku a zákon vysereme („protože na to máme právo, protože ti druzí se chovají nemorálně a nezákonně“), tak se to nakonec zvrhne v to, že se vlády chopí zmrdi ještě daleko nemorálnější a nezákonnější, než to, proti čemu se bojuje. To, že mezi takovéto zmrdy patří odborářští bossové a vedení ČSSD musí být jasné každému soudnému člověku, kdo ty hovada vydrží poslouchat déle, než 1-2 minuty...- že seš blb, jakýmu není rovno, musí být jasné každému soudnému člověku, kdo toto vydrží číst dále, než 1-2 věty ...
Odborářští bossové chtějí jenom moc, aby ...Vite jak se v _realnem svete_ ziskava moc? Lizete boty (nebo i jine konce) nekomu, kdo tu moc uz ma, tak dlouho, dokud neodejde do duchodu nebo neni vykopnut nahoru a vy se dostanete na jeho misto. Nedelate to tak, ze bojujete proti nemu. Z toho je zjevne, ze odborari (a zejmena jejich "bossove") nebojuji za moc, ale za spravedlnost. Jinak by sli do komunalni politiky nebo do managementu a netrapili se zakladanim odboru (= konfliktem s tim, kdo tu moc ma). Samozrejme, jejich chapani spravedlnosti se muze lisit od vaseho. Ale to nic nemeni na tom, ze nazor, ze jim jde o moc je naprosto, ale totalne zcestny.
Vite jak se v _realnem svete_ ziskava moc?Ano, například tak, jak to dělají odborářští čuráci... pardon, předáci
Z toho je zjevne, ze odborari (a zejmena jejich "bossove") nebojuji za moc, ale za spravedlnost.Z toho není nic zjevné, lidé se snaží získat moc různými způsoby a to, že jeden na to přes politické strany, jinej přes úplatky ještě neznamená, že třetí kvůli tomu nezneužije existenci odborů. Nauč se základy logiky (ale to od vypatlaného levičáka nejde čekat, viď?)
Jinak by sli do komunalni politiky nebo do managementu a netrapili se zakladanim odboru.Jenže to by museli poctivě pracovat. Navíc, jako odboráři jsou placení státem, takže si můžou dovolit škodit ostatním...
Samozrejme, jejich chapani spravedlnosti se muze lisit od vaseho.Jejich „chápání spravedlnosti“? Ale jim o žádnou spravedlnost nejde, jen o prachy a o moc!
Navíc, jako odboráři jsou placení státem, takže si můžou dovolit škodit ostatním...Na to jsi prisel jak? Obecne jsou odborovi funkcionari placeni z rozpoctu odborovych organizaci a odborove organizace jsou financovany clenskymi prispevky.
Vite jak se v _realnem svete_ ziskava moc? Lizete boty (nebo i jine konce) nekomu, kdo tu moc uz ma, tak dlouho, dokud neodejde do duchodu nebo neni vykopnut nahoru a vy se dostanete na jeho misto. Nedelate to tak, ze bojujete proti nemu.Těch způsobů je více. Je vcelku běžné, že "remcalové" se uplácejí pozicemi, čímž jsou zataženi do systému a po čase už nemají motivaci se mu postavit. Přirozenou strategií k získávání koryt je postavit se na stranu, která v blízké době pravděpodobně zvítězí. Proto jsou podezření směrem k odborářským vůdcům přirozená a zdravá. Koneckonců, kdyby tato strategie nebyla hojně využívána, nebyl by problém se zneužíváním revolucí.
Ale pokud chteji delat "karieru" v soucasnem mocenskem systemu, je stat se odborarem asi ta nejmene schudna cesta. Asi jako stat se disidentem za komunistu.
Nemyslím, že odborářským bossům jde o moc ve smyslu být vládcem země. Oni jsou skromnější, prostě je to jen fajn povolání. Zodpovědnost v podstatě žádnou nemají, platy jsou slušné, v práci se nepředřou, občas zorganizují nějakou tu demonstraci. Já bych to hned bral.
co dokážou piráti - těžko říct - jsou to taky jen lidi a co víc- jsou to zase češiNe všichni. Já o sobě prohlašuji, že jsem bez národnosti. Národnost je pro mne kategorií, která v člověku vytváří škodlivé emoce, zatemňuje mysl a je překážkou racionálnímu rozhodování.
Vzal jsi v úvahu, že část voličstva je v takové situaci, že se cítí ohroženi na životě a politika pro ně není jen teoretickým tématem, ale skutečně tvrdou a velmi ošklivou realitou?
Opravdová chudoba v našich podmínkách (možná až na několik výjimečných případů) neexistuje. Se současnou politikou vládnoucí garnitury se dost možná objeví -- podle vládnoucí strany to bude dříve nebo později. Volit "sociální jistoty" je tak trochu jako "proč opouštět potápějící se parník, když hudba ještě hraje". Obávám se ale, že politika "šetření", které můžeme vidět dnes a denně, je pro změnu "rychle naskákejte do člunů, co na tom, že jsou děravé".
Opravdová chudoba v našich podmínkách (možná až na několik výjimečných případů) neexistuje.no a to je přesně vono, srovnáváš s tou zbídačenou Koreou, místo aby ses soustředil na Bluebearovu pointu, že když makáš od nevidím-do nevidím, a za vydělanej peníz si můžeš akorát rvát do těla levný polojedy, tak ta kvalita života a zdraví není o nicmoc lepší, než když občas nemáš co do huby vůbec a ne, podle počtu barevnejch televizí, který si můžeš dovolit z jedný vejplaty, opravdu nemá smysl kvalitu života srovnávat a říkat si, že přece nejseš chudák, neb netrpíš chudobou, když tu telku máš a ti "opravdu chudobní" ji nemaj
Zbytek odstavce ses už zjevně číst nenamáhal, že?ve zbytku příspěvku opravdu nevidím zhola nic, co by tu citovanou větu ospravedlňovalo nebo stavělo do jiného světla
Ještě jiný pohled na věc: V takové Indii nebo po WW2 v Japonsku barevnou televizi v mnoha domácnostech měli, ale neměli např. kanalizaci...hele, a ten mozek, ten taky občas zapneš, nebo se vzmůžeš jen na opakování, jak jsou blbí ti ostatní, a jak tě nechápou (a ani nečtou)? - není principiální rozdíl, z hlediska toho, co říkám v předchozím příspěvku, mezi barevnou televizí a kanalizací
Je krapet rozdíl mezi absencí barevné televize a absencí třeba splachovacího záchoda.ano, všiml jsem si ... většina lidí obvykle do televizní skříňky nesere ale není tam rozdíl v tom principu, že je to nějaký umělý kriterium, který je postavený spíše na tom, že v naší kultuře se to považuje za nutnost, takže kdo to nemá, je na tom prej bídně ... tož, a co třeba takovej bidet, tady u nás jsme vlastně úplný chudáci na pokraji vyhynutí nouzí, neb bidet nemá doma skoro nikdo, zatímco jsou země, kde mají bidet prakticky na každým záchodě, hm?
šetkrát týdně kobzole a kyselé zelí (čímž se ale dnes dá vyvrátit ta nekvalitní strava, to jen tak mimochodem)tuto myšlénku jsem opravdu těžce nepochopil - to má být tvá představa o kvalitní stravě? nic proti kysanýmu zelí, je to úžasnej zdroj ledasčeho organismu prospěšnýho, nicméně o globální prospěšnosti takovýto diety bych si dovolil pochybovat (stejně jako o tom, jak kvalitní je kysaný zelí, co člověk dostane koupit v marketu ...)
nedoložíš, jak jsi k majetku legálně přišel - 50 % daň třebaJojo, z tohohle jsem naprosto nadšený. Presumpce neviny je dost přeceňovaná.
nedoložíš, jak jsi k majetku legálně přišel - 50 % daň třebaTo je hezké. Být zlodějem, jen bych zajásal. Být zlodějem a politikem zároveň, zajásal bych dvojnásob. Zatímco poctivý zpláče nad strátou 50%, zloděj může mít radost, že má 50% lupu posvěcených. Nebo ne?
pár zásadních věcí, jako zákon o přiznání majetku (nedoložíš, jak jsi k majetku legálně přišel - 50 % daň třeba)Tohle je příznačné. Nejen tohle opatření, ale třeba i velká část programu Pirátů týkající se transparentnosti ve veřejné správě, mi přijde silně naivní. Není to úplná blbost, to ne. Ale dejme tomu v horizontu jednoho volebního období to nevyřeší vůbec nic. Kdo se pohybuje v prostředí lidí s "problematickými" majetky, nebo ví, jak to funguje u veřejných zakázek, musí u podobných proklamací hned myslet na tisíce způsobů, kterými to bude možné obcházet. A nereálnost takových pravidel, které obcházet nepůjde. Je to otázka kvality těch zákonů - aby to nebyly "legislativní zmetky" - aby tam byl minimální prostor pro jejich obcházení. A obávám se, že v tomto státě ani nemáme dost lidí, kteří by dokázali rychle tak kvalitní legislativu připravit ve všech oblastech, kde by to bylo třeba. K tomu se musí dojít postupně. Už proto, že tyhle důležité "implementační detaily" nejsou reálně řešitelné přímo ani v parlamentu, ani ve vládě. Tyhle detaily zpravidla leží na expertech na ministerstvech, a jinak tomu asi být nemůže, neumím si představit zásadně odlišný funkční model. Abych byl i konkrétní, k tomu přiznání majetku. Bude se to vztahovat i na právnické osoby? I na organizační složky zahraničních právnických osob, případně na české právnické osoby plně vlastněné cizími společnostmi. Typický model k pořešení původu majetku, a to i v současnosti, je česká akciovka vlastněná třeba kyperskou společností, nebo společností v UK zastoupenou nějakým právníkem a ovládanou ze Seychel a podobně. Pořídit si takovou strukturu není žádný problém. Prostředky k odhalování a prokazování sice stát částečně má, ale není to realizovatelné u všech "pochybných" majetků v řádech desítek mio Kč. Obvykle slýchám odpověď - "To je detail, to se bude řešit potom, to musí rozhodnout a doladit odborníci." Ne, to je naprosto zásadní, protože většina na první pohled snadných problémů má velmi komplexní důsledky a závislosti, a musí se řešit s jejich vědomím. Třeba u státních/veřejných zakázek ta pravidla bránící předražování už teoreticky zavedená jsou. Akorát se obcházejí, nebo otevřeně ignorují, a není jednoduchý recept, jak z toho ven.
Tohle je příznačné. Nejen tohle opatření, ale třeba i velká část programu Pirátů týkající se transparentnosti ve veřejné správě, mi přijde silně naivní. Není to úplná blbost, to ne. Ale dejme tomu v horizontu jednoho volebního období to nevyřeší vůbec nic.
Máš lepší nápad? Piráti AFAIK omezené možnosti svých návrhů znají moc dobře a počítají s tím, že samo se nic neudělá, že bude potřeba velká spolupráce zdola od občanů. Aspoň ale nenavrhují nesmysly jako před volbami VV, kteří prosazovali takové perly jako agenty provokatéry (jo, agent provokatér fakt bude fungovat na uzavřené kliky, které ze státu dojí desítky miliard).
Třeba u státních/veřejných zakázek ta pravidla bránící předražování už teoreticky zavedená jsou. Akorát se obcházejí, nebo otevřeně ignorují, a není jednoduchý recept, jak z toho ven.
No, ten recept tu je — někdo to obcházení musí napadnout u soudu. Politici to nebudou, úředníci taky ne. Zbývají občané, kteří se ale buď nestarají, nebo se to před nimi politici snaží všelijak tajit.
někdo to obcházení musí napadnout u soudu. Politici to nebudou, úředníci taky ne. Zbývají občané, kteří se ale buď nestarají, nebo se to před nimi politici snaží všelijak tajit.
chceš do politiky - potřebuješ peníze
potřebuješ peníze - dohodíš kšeft
dohodíš kšeft - už jsi zaháčkovanej
už jsi zaháčkovanej - nemůžeš zpátky a bojovat proti korupci protože jsi první na ráně
Aha, takže Američani jsou banda neschopných flákačů, když víc než polovina všech osobních bankrotů v USA je způsobená neschopností splácet půjčky na zdravotní péči.
Je pravdou, že mnou použité slovo poistka je veľmi podobné tebou videním slovom pôžička/půjčka, napriek tomu sa jedna o úplne odlišné veci.
Za druhé, prečo mám pocit, že mi chceš o hlavu otrieskať zlyhanie etatizmu v americkom zdravotníctve? S tým by si možno pochodil u nejakého insitného pravičiara.
Za tretie, veriteľ aj dlžník určite poznajú osobný bankrot a počítajú s nim.
Za štvrté, predošlý odsek nech je ukážkou etatizmu, ktorý zvyšuje riziko osobného bankrotu u osôb, ktoré by sa v prípade neexistencie osobného bankrotu nedostali do osobného bankrotu.
Je pravdou, že mnou použité slovo poistka je veľmi podobné tebou videním slovom pôžička/půjčka, napriek tomu sa jedna o úplne odlišné veci.
Až na to, že drtivá většina těch lidí, kteří kvůli výdajům na zdravotní péči skončí v bankrotu, má zdravotní pojistku. Komerční s horním limitem na plnění. Proto si po vyčerpání pojistky musejí brát půjčky a končí v bankrotu.
Za štvrté, predošlý odsek nech je ukážkou etatizmu, ktorý zvyšuje riziko osobného bankrotu u osôb, ktoré by sa v prípade neexistencie osobného bankrotu nedostali do osobného bankrotu.
Pořád lepší osobní bankrot než dlužní otroctví.
Je pravdou, že mnou použité slovo poistka je veľmi podobné tebou videním slovom pôžička/půjčka, napriek tomu sa jedna o úplne odlišné veci.Já jsem předchozí komentář interpretoval takto: Američani jsou banda neschopných flákačů, protože si neumí zařídit pojistku, takže si pak musí půjčovat.
Za štvrté, predošlý odsek nech je ukážkou etatizmu, ktorý zvyšuje riziko osobného bankrotu u osôb, ktoré by sa v prípade neexistencie osobného bankrotu nedostali do osobného bankrotu.dyť povídám, gulášek
Kdyby se preslo na dobrovolnou solidaritu, tak hrozi, ze duchodci a ruzni socialne potrebni prestanou mit na jidlo. To by ti fakt za to stalo?Zatímco v současném systému toto nehrozí, peněz na důchody je našetřeno dost, a to i na to, aby se pokryl budoucí nepříznivý demografický vývoj.
Jaktože tedy v demokracii funguje povinná solidarita, když zákony má tvořit většina, a drtivá většina je proti tomu?Klidně se vsadím, že drtivá většina je pro nějakou míru povinného přerozdělování.
(neodporuje to trochu definici solidarity?)Asi ano, na druhou stranu to je zavedený pojem, každý ví co se tím myslí. Spousta slov se používá v jiném než původním významu.
(pozor, nevyjadřuji se k samotnému principu, jen hledám logické chyby v komentářích a troluju :)To dělá asi každý, včetně mě
Klidně se vsadím, že drtivá většina je pro nějakou míru povinného přerozdělování.Ah, tak tady s tebou souhlasím, měl jsem parse error v původním komentáři.
Kdyby to rudí bratři vzali pěkně od podlahy po bolševicku, tak by znárodnili zdravotní pojišťovny a všechno zdravotnictví vrátili do rukou státu, čímž by se na chvíli utnuly mohutné finanční tunely, které hltají přinejmenším půlku všech peněz do oboru nalitých.Ceske zdravotni pojistovny maji vlastni rezii okolo 2 %, tam moc prostoru na odklaneni penez neni (tedy relativniho, absolutne to mohou byt znacne castky, ale i jejich eliminace by v kontextu celeho zdravotnictvi nehrala vyznamnou roli). Pokud jsou nekde vyznamne uniky, tak spis az uvnitr zdravotnickych zarizeni, jaky je tam pomer realnych a odklonenych nakladu si moc neodvazim odhadovat, ale radove bych to tipoval na jednotky procent.
A mensi urednici maji mensi moc => mensi strach => mensi ochota nechat se zkorumpovat.tomu bych tolik nevěřil. alespoň v českém prostředí. hodně z nich bude mít zájem nahrabat si alespoň trošku.
Co dělají ostatní, to je jejich věc. Když na to mají.Ne, neni to jejich vec. Unikla vam pointa, prvni i druha.
Jenže kdyby ta "přísnost" nebyla, tak by nikdo nové vzory nevyvíjel, protože by se mu to nevyplatilo, každý by to okopíroval. Všichni bychom chodili ve stejnokrojích. Takže těžko říct, co je horší.Blabol.
Zdravotnictví je v řiti...Na to jste přišel jak? Můžete to podložit třeba nějakými čísly a strašlivé úmrtnosti? Pokud jsem si všiml tak např. průměrný věk dožití se za posledních X let dost zvýšil...
Ti šťastnější budou jen pracovat hodně hodin za málo peněz, v permanentní únavě a bez volného času, aby uživili sebe i rodinu.No nevím. Pamatuji si, že když jsem byl malý tak oba moji rodiče pracovali od brzo od rána (od 6, 7h?) a pak museli chodit na různé schůze, brigády a manifestace, takže toho volného času nmoc neměli. Dělat to museli neb jinak bychom umřeli hlady, nemohli chodit do školky, studovat atd. Já dneska pracuji 3-4 dny v týdnu, manželka jen 2, takže času na děti máme rozhodně mnohem víc. Navíc můžem jet k moři (syn má astma) kolikrát chcem i bez posudku od ROH). Pokud máte pocit, že váš lékař je špatný, jděte k jinému (dobrá zpráva: už nemusíte nosit 5kg podpultového vepřového aby vás vzal). Pokud pracujete příliš dlouho, pracujte na poloviční úvazek (dobrá zpráva: už nemusíte mít v OP kde a od kdy do kdy pracujete). Pokud pracujete za málo peněz, změňte práci (dobrá zpráva: už není potřeba dokládat dělnický původ rodičů a prarodičů).
ano, mohu - faktura na 96900 korun českých za operaci, nepočítaje v to poplatky za pobyt v nemocnici etc. žádné peníze = žádná operace žádná operace = 90% pacientů mrtvých do roka od diagnózy (a těch 10% brzy potom)Zdravotnictví je v řiti...Na to jste přišel jak? Můžete to podložit třeba nějakými čísly a strašlivé úmrtnosti?
Pokud jsem si všiml tak např. průměrný věk dožití se za posledních X let dost zvýšil...jistě, a průměrná hloubka monitoru se za posledních X let dost snížila co to vypovídá, takhle bez širšího kontextu?
fakt? - no, já si pamatuju, že táta sice makal brzo od rána, ale zase ve tři odpoledne byl doma, a často se mi věnoval ... když jsem byl větší, byl doma akorát na víkend ...Ti šťastnější budou jen pracovat hodně hodin za málo peněz, v permanentní únavě a bez volného času, aby uživili sebe i rodinu.No nevím. Pamatuji si, že když jsem byl malý tak oba moji rodiče pracovali od brzo od rána (od 6, 7h?) a pak museli chodit na různé schůze, brigády a manifestace, takže toho volného času nmoc neměli.
Dělat to museli neb jinak bychom umřeli hlady, nemohli chodit do školky,ROFL
Pokud pracujete za málo peněz, změňte prácivýborně, a poradíš mi, za co mám tu práci změnit? hele, já nevim, ale i na trola mi to přijde dost slabý ... jestliže každej dneska může vydělávat statisíce měsíčně, tak proč je kurva průměrnej plat (nemluvě o mediánu) někde sotva přes dvacet tisíc? jo aha, teď mi to docvaklo - rodiče panáčka byli aktivní straníci, na ty různé schůze chodit prostě museli, takže mu vybudovali pěkný zázemí, a on se na tom zmrdismu teď jenom veze, jak rychle oni zahodili knížku, tak halasně on dnes jásá, jak se dnes máme skvěle, když má zázemí a umí v tom chodit, nedře jak vůl osm hodin u stroje
Tedy volit někoho jiného. Někoho, kdo do toho bludného kruhu nevstoupí.V našich podmínkách toto nefunguje. Piráti vstoupí do parlamentu a spojí se těmi co nechceš. Za 2 roky od toho co se dostanou do parlamentu z nich bude mrtvá strana. Nebo budou v opozici a bude to stejné jakoby tam vůbec nebyli. U nás není čas, abychom 20 čekali až se situace zlepší, protože mezitím ze státu nezbyde nic a nám zbydou dluhy. Holešovská výzva nebojuje za nové volby a má program co dál (i když dost podivný, ale to je asi věc názoru). Kromě toho zvyšování daní od ČSSD může jenom těžko být vyšší než zvyšování daní této vlády. Podle mě by vítězství ČSSD určitě přineslo určitou úlevu většině společnosti.
Nebo budou v opozici a bude to stejné jakoby tam vůbec nebyli.
Náhodou, když by jediná možnost bez Pirátů byla velká koalice, tak Piráti budou mít jako malá strana větší sílu z opozice než z vládních křesel. Sice podrží menšinovou vládu, dokud nezačne dělat bordel, ale sami nebudou mít žádné závazky, co všechno musejí schválit proti svému programu. Takže Piráti si budou moct vybrat, co jim z vládního programu vadí nejmíň, co můžou schválit výměnou za něco z vlastního programu (to si zase vybere vládní koalice).
Pokud by se v předčasných volbách potvrdily výsledky průzkumů veřejného mínění, dočkali bychom se několika let zvyšování daní, korupce, pokusů o omezení občanských svobod.
Ale zakomplexovaný český volič přece musí "potrestat" ODS tím, že zvolí ČSSD. A za čtyři roky zase naopak. Ne, tudy cesta nevede, je to bludný kruh. Jak z toho ven? Připomenout vládním stranám jejich předvolební programy a věcně se soustředit na konkrétní body.Aha, takze pokud se vyda politicka strana jinym smerem, tak nevolit jinou, ale te stavajici napsat petici (pozn. pro mladsi - "ostrou prosbu"). Tak mi napada... potrebujem vlastne ty volby?
Končně vim co jsem. :)))Debil?
Všechny socanský vlády nás (fakticky) zadlužovali daleko víc, než ty pravičácký, http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_dluh_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky a to nepočítám, že dluh zejména v počátcích nerostl tolik díky miliardám (bilionům?) z privatizace.No, ale z těch údajů jasně vyplývá, že za dluh může rozhazovačná ČSSD, chce to jen umět číst (a nepapouškova levičácké lži)
Já si všiml že to co se tady samo sebe označuje za pravici jsou dědici komunistického myšlení.Myšlení v tom vulgárně-dogmatickém stalinském stylu. Papouškují pořád ty stejné fráze a hlášky z filmů a mozečky mají po vyprání vybílené a bez jediné skvrny. Dokonale sterilní myšlení!
Několik faktů:
1. Drtivá většina ztrát z privatizace byla placena z prostředů mimo rozpočet.
2. V letech 1998-2006 rostly především pravidelné mandatorní výdaje, což opět vyvrací tu pohádku o tom, že socani museli sanovat dluhy z privatizace.
3. Mandatorní výdaje se jmenují mandatorní, protože se musí platit, pokud nedojde k rozsáhlým změnám v zákonech. A k tomu je potřeba velká politická síla, protože jak jednou lidem začnete peníze dávat, tak je hodně těžké to zrušit (vidět to můžeme dnes a denně). Tvrdit tedy, že za vysoké schodky v rozpoču může pravicová vláda, která se dostala k rozjetému vlaku v roce 2006, je nesmysl.
4. Socani zadlužovali zemi (a to nemalou měrou) v době, kdy ekonomika rostla a to i 5% tempem. V takové době se má držet minimálně vyrovnaný rozpočet, ideálně přebytkový, aby se šetřilo na léta, jako jsou ta současná. Kdybychom ty peníze tenkrát neprožraly, tak teď vůbec žádné drastické škrty nemusely být. Jenomže tenkrát si všichni mysleli, že porosteme do nekonečna. Socani absolutní výši dluhu bagatelizovali a zdůrazňovali, že se zadlužujeme tempem, jak roste ekonomika, nebo dokonce nižším, takže je vše v pořádku. Problém je ten, že ekonomický růst může skončit z roku na rok, ale vyrovnat státní rozpočet trvá roky.
Došly argumenty, tak se musí vytahovat "násilí"? Ty vajíčka a rajčata si klidně doneste, ale ujistěte se, že máte rychlé nohy a sedněte si někde blízko vchodu protože mám 100 kg váhy, nejsem zrovna pomalý a občas mám prchlivou povahu
Jinak k tématu: diskuse je o tom, jestli tu momentálně existuje v předčasných volbách alternativa. Já říkám, že ne, protože komanči a socani jsou namlich to samé, možná ještě horší. Nechci obhajovat ODS nebo TOP09 a nejsem jejich voličem, taky by se jim dalo připsat hodně věcí, ale zrovna zadlužování státu padá hlavně na hlavu ČSSD. Hlavně zadlužování v letech 2000-2006. Mezi lety 1998 až 2000 se to tá pochopit, potřebovala se nastartovat ekonomika a uhladit privatizace, v roce 2008 zase přišla světová krize, kde je zadlužování státu taky pochopitelné. V době, kdy ale ekonomika roste, ne. Není tajemstvím, že nemalá část toho pohádkového růstu byla tažena právě zadlužováním.
Co se týče státního deficitu bez ohledu, co za ním stojí, tak se jedná o preferenci v čase, nicméně i ta má nepříjemné vlastnosti:
1. něco stojí, momentálně je naše dluhová služba (úroky) 70-80 miliard ročně! Nebýt zadlužený, tak máme prakticky vyrovnaný rozpočet, aniž bychom museli škrtat důchody, sociální dávky atd. A úroky máme pořád relativně nízké, protože jsme pořád relativně málo zadluženou zemí. Je to ale časovaná bomba. Řekové nebo Maďaři by mohli vyprávět. Stačí nějaký problém (zastavení růstu ekonomiky, světová krize, překročení určité míry zadlužení) a úrokové sazby nám vzrostou tak, že za stejný dluh jako nyní budeme ročně platit třeba 150 miliard. To bude znamenat větší schodek a tedy i větší zadlužení a úroky, neboli dluhovou spirálu, v které je nyní Řecko.
2. podporování růstu v době konjunktury je neefektivní. Funguje totiž efekt vytěsňování. Půjčování státu vyvolá zvýšení poptávky na trhu zápůjčních fondů a to vyvolá zvýšení úrokové míry. Zvýšení úrokové míry znamená zdražení všech investic v soukromém sektoru. Výdaje státu na dluh tak do určité míry utlumují soukromý sektor. Jiné je to v době recese, kdy soukromý sektor neinvestuje, takže není ani co vytěsňovat. Stát naopak může výdaji rozhýbat ekonomiku. A může se to udělat i na dluh. Jenže to se musí v době konjuktury tvořit přebytky, aby byly peníze na větší utrácení v recesi.
Jinak spotřeba je možná konečným efektem každé podnikatelské aktivity, nicméně významnou složkou HDP jsou investice. Investice znamenají odložení současné spotřeby s tím, že se peníze vloží do toho, co nám zajistí, že v budoucnu budeme moct spotřebovat víc. Kdyby celý HDP padl na spotřebu, tak nejenže nebudeme mít v budoucnu spotřebu stejnou, ale dokonce by i výrazně klesla. Proto i stát, pokud si půjčuje, by měl především investovat (např. stavba infrastruktury), protože jen to zajistí, že v budoucnu bude dost prostředků na to, aby se ty peníze splatily. Naopak půjčky na spotřebu (např. zvyšování důchodů nebo sociálních dávek) nijak (významně) HDP a tedy i příjmy státu v budoucnu nezvýší. Je to jednorázová věc.
Dobre, to je vsechno hezke, ale co se stane, kdyz se ten dluh proste nesplati?
Věřitelé (banky, fondy, střadatelé, důchodci) přijdou o peníze. To se projeví poklesem ekonomiky, případně budou muset státy sanovat banky.
Kdyz se ten dluh nesplati, co brani tomu, abychom meli v dalsim obdobi zase rust?
Třeba to, že takovému státu už nikdo nepůjčí. Takže když budou na konci roku ve státní kase chybět peníze, tak důchodci nedostanou důchody a státní zaměstnanci výplaty.
Vy pisete, ze stat musi vytvorit prebytek, aby byly "penize" na utraceni v recesi. Co to presne znamena? Prebytek ceho?
Přebytek peněz ve státní kase.
Kdyz je stat zadluzeny, ale stale ma ty zdroje a lidskou praci, a ma tu vyrobni linku, co mu brani mit uplne stejnou uroven produkce a tedy spotreby jako predtim?
Stát musí každý měsíc vyplatit určité množství peněz - důchodcům, státním zaměstnancům, na údržbu budov, silnic atd. Tyto peníze musí mít ve státní kase. To je celé, zbytek jsou kecy. Zkuste říct důchodci, že tento měsíc nedostane důchod, ale ať je v klidu, zdroje a lidská práce je tady pořád.
Pokud nekdo prijde o penize, melo by se resit, kdo jim ty penize vzal, a nasliboval jim vymenou za ne nerealny zisk v budoucnu. Ne ze by to nebyla castecne jejich vlastni vina - oni chteli prijit k penezum bezpracne.
Nereálný zisk? Penzijní fondy stěží zhodnocují vklady o inflaci, to není nereálný zisk. To si má člověk spořit na stáří do matraci, když mu úspory požere inflace?
Proc by mel statu nekdo pujcovat? K cemu by to jako melo byt dobre?
Stát si musí půjčovat, protože mu občas nějaká ta koruna chybí.
Dobre prebytek penez, ale penez se nenajite. Co vam brani vyprodukovat ty veci i kdyz penize nemate?
Předpokládám, že si ze mě děláte srandu. Pokud ne, mi tady nastiňte, jak má stát vyřešit schodek rozpočtu. V Rusku to v 90. letech vyřešili tak, že důchodcům tvrdě zkrátili důchody. Státní rozpočet je v pořádku, ale důchodcům se to nejspíš nelíbí.
Vy mozna zijete z penez, ale ja ziju z toho, co si za ty penize koupim. Jestli si to koupim za penize nebo mi to nekdo da mi muze byt celkem ukradene.
Já vydělávám peníze, za které si kupuji věci. Pokud umíte zajistit, aby mi ti věci někdo dal bez peněz, tak vám pošlu seznam.
Tak trochu víc polopaticky. Uvažujme, že člověk vydělá 2 Kč, 1 Kč spotřebuje a 1 Kč uspoří s tím, že očekává, že v budoucnu dostane 1,2 Kč, protože standardně (v soukromém sektoru) úspory míří do investic, které rozvíjejí výrobní kapacity a v budoucnu tak zajišťují vyšší produkci, aby ten spořivý člověk dostal 1,2 Kč nazpátek. Pokud si ale ty peníze začne půjčovat stát, jehož výdaje jdou převážně do spotřeby a jeho investice jsou dosti neefektivní, vznikne problém, protože výdaje státu nezvýší budoucní produkci dostatečně na to, aby onen člověk dostal nazpátek 1,2 Kč, možná ani 1 Kč. Tím, že úspory onoho člověka skončí ve státu, se stane, že jeho příspěvěk k investicím není 1 Kč, ale třeba jen 0,2 Kč. Reálně je tedy z jeho příjmu jde 1,8 Kč na spotřebu a 0,2 Kč na investice.
Vztáhněme to teď na celou společnost. Lidi si spoří na budoucnost, třeba na důchod, a předpokládají, že investice z jejich úspor vygenerují dostanek produkce v budoucnu, aby ty peníze dostali nazpátek. Jenže většina těch úspor skončí ve výdajích státu, které jsou zase ve výsledku spotřebou lidí (důchody, sociální dávky, platy,...). Výsledkem je tedy vyšší momentální spotřeba na úkor investic. Vytváří se ale zdání, že spoříme a investujeme, tedy myslíme na budoucnost. Stát totiž budí zdání, že dokáže generovat dostatek peněz, aby půjčené peníze splácel. Lidé ty peníze v penzijních fondech mají, naskakují jim úroky, protože stát je platí (bohužel dalšími dluhy). Příjmy státu se ale odvíjejí od výkonnosti ekonomiky, pokud ale ta je hodně podfinancovaná, HDP neroste takovým tempem, aby dokázalo generovat dostatečné příjmy státu pro splácení dluhů. V jeden moment to tedy praskne a zjistí se, že ty úspory, které máme, vlastně nebyly úspory, ale že jsme si do jedné kapsy spořili a druhou kapsou to utráceli.
Ekonomika potřebuje určitou úroveň investic, aby se dokázala rozvíjet. Pokud je současná spotřeba příliš vysoká a investice malé, žijeme si nad poměry, dochází k podinvestování. Někdy v budoucnu se ta spotřeba bude muset srazit a o to víc se zvýšit investice. A to je to prožírání budoucnosti našich dětí, protože ty se jednou budou muset omezit ve spotřebě.
standardně (v soukromém sektoru) úspory míří do investic, které rozvíjejí výrobní kapacity ... Pokud si ale ty peníze začne půjčovat stát, jehož výdaje jdou převážně do spotřebyTenhle argument mi neni prilis jasny. Vydaje statu na platy apod. prece nejsou spotreba. To rozhodnuti, zda se penize (tedy zdroje) budou spotrebovavat nebo investovat (a kolik) cini vzdy ten, kdo vyrobi to zbozi - tedy firmy (no je fakt, ze ho vlastne cini i stat, kdyz plati treba ucitele, ale pak je to spis o preferencich nez o pomeru investice/spotreba; pokud lide chteji ze statniho rozpoctu platit treba ucitele, proc ne?). Firme zaplatim X za vyrobek a ona cast investuje. Jelikoz toto rozhodnuti dela samotny vyrobce, lze jen tezko mit situaci, kdy se spotreba vyrazne lisi od toho, kolik se investovalo.
Ekonomika potřebuje určitou úroveň investic, aby se dokázala rozvíjet. Pokud je současná spotřeba příliš vysoká a investice malé, žijeme si nad poměry, dochází k podinvestování. Někdy v budoucnu se ta spotřeba bude muset srazit a o to víc se zvýšit investice. A to je to prožírání budoucnosti našich dětí, protože ty se jednou budou muset omezit ve spotřebě.Jak muze spotreba vysoka a investice male? Chcete rict, ze to zbozi dovazime na dluh ze zahranici? A oni ted prisli na to, ze je to vlastne blbost, davat nekomu neco na dluh, a tak to prestanou delat. To bych pochopil. Ale stale nechapu, jak jsme tim omezili nase potomky ve spotrebe. Oni budou pracovat se stejnou realnou produkcni kapacitou jako mame dnes. Muzete samozrejme tvrdit, ze se nechalo neco zchatrat. Ale co se nechalo zchatrat, jaka produkcni kapacita? At koukam jak koukam, nic takoveho kolem sebe nevidim. A pokud ano, tak to mel v rukou soukromy sektor - takze pripoustite, ze tam vzniklo neoptimalni rozhodnuti?
Pokud chce definici, tak tady jsou mé 2c:
1. státní správa je přebujelá, pokud vykonává činnost, kterou by soukromý sektor dokázal udělat efektivněji.
2. pokud vykonává jen ty aktivity, které dělá efektivněji než soukromý sektor, pak je stále přebujelá, pokud by mohla danou činnost vykonávat při stejném rozsahu a kvalitě s menším množstvím zdrojů.
Ano, obě kritéria jsou tvrdé pro jakoukoliv dnešní vládu, ale chtěl jsi definici, tak ji máš
Taky jsem netvrdil, že veškeré výdaje státu jsou spotřeba. Většina ale ano. Stát obecně negativně ovlivňuje úroveň úspor a tedy investic, přerozděluje totiž peníze od bohatých, kteří mají vyšší sklon k úsporám, k chudým, kteří mají nižší sklon k úsporám. Takový průměrný důchodce nebo státní zaměstnanec toho moc z příjmu nenašetří. Ano, část peněz, které od něj firmy utrží může skončit v investicích těch firem, ale je to opravdu jen část. Mnohem méně než když si ten člověk ty peníze uspoří a jdou ve formě bankovních nebo kapitálových půjček přímo do investic.
Samozřejmě, že může být spotřeba vysoká a investice malé. To bylo třeba za komunistů. Systém dlouhodobě ztrácel konkurenceshopnost, protože byl neefektivní. Aby to ale nebylo tak vidět, tak se podporovala především spotřeba, kterou lidi cítí nejvíce, dlouhodobě ale byla ekonomika podinvestovaná. Vedlo to k tomu, že české výrobky ztratily konkurenceschopnost. České automobilky byly ještě v padesátých letech světové, v 80. letech měla Škoda na Západě pověst Trabantu.
Tady nejde o chátrání, to je otázka obnovovacích investic, to je jenom první úroveň, pak jsou rozšiřovací a rozvíjecí investice, které jsou potřeba, aby byla ekonomika dlouhodobě konkurenceschopná. To jsou třeba investice do vývoje výrobků, které se budou prodávat za 5-10 let, zefektivnění výroby atd. I v situaci, kdy je jedna ekonomika zcela izolovaná, má nedostatek investic dlouhodobý vliv na výkonnost ekonomiky a tedy i blahobyt. V momentě, kdy se ale jedná o otevřenou ekonomiku, která je v konkurenci ostatních, je to ještě horší. Ekonomikám kolem nás, které by měly dlouhodobě lepší poměr investic ku spotřebě, bychom nemohli konkurovat. Jak kvalitou, tak efektivitou. Nakonec bychom museli výrazně omezit spotřebu, aby vznikly kapitálové prostředky na investice a to jsme zase u toho, co jsem psal dřív.
BTW i investice jsou v konečném důsledku spotřeba, od ní se ale liší tím, že generují něco, co má v budoucnu zajistit lepší produkci.
Stát obecně negativně ovlivňuje úroveň úspor a tedy investic, přerozděluje totiž peníze od bohatých, kteří mají vyšší sklon k úsporám, k chudým, kteří mají nižší sklon k úsporám.To je ale dost ekonomicka argumentace na urovni pocatku 20. stoleti. V prve rade si je treba uvedomit, ze uspory nejsou automaticky investice. Uspory uvolni nejake realne zdroje, ktere pak mohou byt vyuzity pro investice, ale pokud je malo rozumnych investicnich prilezitosti (a tedy investice jsou limitovany spis tim, nez volnymi zdroji pro investice), tak dalsi uspory povedou spis k poklesu urokovych sazeb, ale narust investic bude sublinearni. Sekundarne pak mohou uspory skrz nizsi poptavku omezit prostor pro investice a naopak statni prerozdeleni a tim vyssi poptavka tento prostor zvetsit. Koneckoncu ta argumentace, jak ji mas vyse, by implikovala fiskalni multiplikator nulovy, zatimco ruzne empiricke vyzkumy odhaduji jeho velikost na cca 1-1.5.
Stát je někde mezi těmito extrémy. Stát se nemůže zabývat jenom svou vlastní pokladničkou a starat se o finance, ale musí brát ohledy na své občany a starat se o hospodářství. A pochopitelně má k dispozici mnohem větší škálu prostředků nežli jednotlivec, může si nastavit svůj systém vnitřního fungování.
S tím souhlasím, ale nic to nemění na základních principech. Když ve státní pokladně chybí peníze, tak to žádné globální rozumování nevyřeší.
Penzijní fondy stěží zhodnocují vklady o inflaci, to není nereálný zisk.To je ale spis problem rezie tech fondu. V zapadnich zemich proto mnozi radsi spori primym nakupem statnich dluhopisu, ktere typicky maji vyssi urokovou miru nez inflace.
Zkuste říct důchodci, že tento měsíc nedostane důchod, ale ať je v klidu, zdroje a lidská práce je tady pořád.Tak nějak...
Porad tomu nerozumim. Co je spatneho na tom mit rust 6% misto 4% (pokud se bavime o realnem rustu, ne spekulativni bubline)? Co na tom vidite negativniho?Že se tenhle nesmyslný luxus musí později splácet...
A vubec, co je spatneho na rustu tazenem zadluzovanim?
Těch věcí je víc. Vůbec není jisté, že se zadlužením podaří vyvolat růst. Může se stát, že se stát zadluží, ale růst se nedostaví. Také se snadno vytvářejí bubliny, které nakonec prasknou se strašlivými následky. A hlavně každý večírek jednou skončí, takže dříve nebo později přijde recese. Je jasné, že když stát hospodaří s deficitem během růstu, tak v recesi to bude ještě horší.
mohl by nekdo konkretne vypsat, jaka ze to byla opatreni, ktera vedla k tomu zadluzovani. Ja porad slysim, jak CSSD zadluzila stat, ale nejka si nevzpominam, ze by se nejake penize rozdavaly. Nekdo z Vas tehdy neco dostal. nebo kdo to dostal? Cikani, nezamestnani? Duchodci?
Ono to asi není tak jednoduché najít. Nicméně např. v roce 2005 rostlo HDP v ČR o více než 6%, přesto rozpočet skončil schodkem 56 miliard. Především narostly mandatorní výdaje. Důchodový účet byl v mírném plusu, takže důchodci asi zase tolik nedostali. Ale vzpomeňme na nabírání úředníků všeho druhu, štědré výsluhy pro policisty a vojáky atd. Prostě se hýřilo a rozhazovalo na všechny strany a státní dluh nikoho netrápil, vždyť se přece neplatí.
Ale ta hlavni (moje a dadova, myslim) otazka je, zda nas ma dnes trapit, ze se v minulosti neco prohyrilo. Proc bychom kvuli tomu meli dnes omezovat nasi spotrebu?
To snad není možné. V minulosti jsme promarnili příležitost snížit dluh, místo toho jsme ho ještě navýšili. Teď nás to trápí, protože z tohoto vysokého dluhu platíme vysoké úroky. Samozřejmě můžeme ještě nějaký čas dluh vesele refinancovat (tj. vytloukat půjčku půjčkou), ale dlouho už to nepůjde.
Kde je tedy ten zmineny "slib nekomu"? Zda se, ze ten "nekdo" ani netusil, ze zijeme na dluh (jinak by nam asi nepujcil). A vetsina lidi naopak netusila, ze nekomu neco slibila. Jak v takove situaci pak chcete povazovat nesplaceni toho "dluhu" za nemoralni?
Tohle už je šílenství. Takto by se dal zpochybnit libovolný závazek státu. Já jsem přece žádnému důchodci neslíbil, že mu budeme vyplácet důchod, tak jim nic nedáme atd. Jistě je možné udělat státní bankrot a nikomu nic nesplatit, ale ono to kromě morální stránky má i velmi nepříjemné praktické dopady i na stát.
Takze dluh statu je jenom nejake cislo, ktere se muze ignorovat?Zalezi na okolnostech. Pokud alternativou k ignorovani dluhu je, ze klesne zivotni uroven populace, nebo ze se snizi celkova uroven ekonomicke produkce, pak ano, je lepsi jej ignorovat. Ale fakticky vzdy lze ten dluh splatit pomalejsim rustem (jeste je take otazka legitimity toho dluhu). Tedy za predpokladu, ze nemaji veritele nerealne pozadavky (uroky). Neni treba si snizovat zivotni uroven. Jina otazka je, zda mate ty prirodni zdroje. Ale o tom Kalousek nemluvi, kdyz mluvi o zadluzovani, a proto to ponekud zanedbavam.
(jeste je take otazka legitimity toho dluhu)To ste celí vy levičáci. Když to jinak nejde, tak to prostě ukradnete...
"uděláme za dluhy tlustou čáru".. Chtěl jste říct, že ta Vaše "pravice" je morální vzor, nekorumpuje stát a nezadlužuje občany,které předtím podvedla a okradla? To délají jen ti neschopní, hloupí zločinci levičáci. Zábavné.
Levice v minulosti však měla navíc tendenci ve prospěch celku provést přehodnocení majetkových poměrů.
Což nemusí být nutně špatně, ba dokonce případně právě naopak. (Ideově se blížím k georgismu.)
zloděj
nebo třeba bolševik
na levičáky je hrubá urážka slušných lidí mezi levicově smýšlejícími?
Podílel jste se na kupónové privatizaci. Jak vnímáte kupónovou privatizaci teď, ze zpětného pohledu? Já jsem se na její realizaci vůbec nepodílel. Do vlády jsem z pozice prvního místopředsedy vlády vzal lidi z Prognostického ústavu. Václava Klause jako ministra financí, Vladimíra Dlouhého jako místopředsedu vlády, Tomáše Ježka jako ministra privatizace, Karla Dybu jako ministra místního hospodářství a další. To, že jsem je tam vzal, je zkratka. Oni se tam různě prodírali svojí vůlí, svojí snahou, svými ambicemi. Byl to závěs za mou tehdejší popularitou. Měli jsme společnou koncepci z Prognostického ústavu, hned v prvním měsíci jsme se ale dostali do rozporů. Nešlo apriori o změnu systému za cenu, že nám zbude takříkajíc holá zadnice. Pro mě bylo hlavním cílem přeorientovat náš obrovský průmysl ze sovětského trhu na jiné. Kdežto ti mládenci vsadili jenom na změnu systému. Tak do toho okamžitě implementovali co nejrychlejší privatizaci. A průmysl se v podstatě rozkradl. A to takovým způsobem, že to vedlo k jeho zničení. Měl jsem jinou koncepci. Chtěl jsem podniky nejprve restrukturalizovat, zefektivnit a přeorientovat na jiné trhy, a pak prodat za plnou cenu. Naplnily by se tím státní fondy, zejména státní penzijní fond, a vytvořily by se základny pro financování veřejného sektoru na dlouho ze státního rozpočtu. Pro ně to byl také obrovský kariérní růst. Z referenta jednoho ústavu se stát místopředsedou vlády. To bylo možné pro každého z nich. Klaus už se zřejmě viděl přinejmenším v roli premiéra.V. Komárek
Proboha, jen Komárek ne, ten nám v této diskusi ještě chyběl. To je člověk, který chtěl nastavit směnný kurz koruny vůči marce a dolaru na takovou úroveň, že by to českou ekonomiku zlikvidovalo mnohem efektivněji než živelná privatizace.
Co chybělo českým podnikům především, byl kapitál a know-how. To byl výsledek desítek let jejich podinvestování. A restruktualizace a přeorientování se na jiné trhy by jim tedy nepomohlo. Co mělo smysl, bylo prodat ty podniky západním zájemcům co nejdřív, aby do nich přinesli ten kapitál a know-how. To se povedlo třeba ve Škodovce. Jenže prodat průmysl cizincům bylo politicky neprůchozí. Tak se to privatizovalo do místních rukou. Většina podniků skončila, protože nebyla schopná na otevřeném trhu konkurovat, a některé byly vytunelované. Pak se to prodalo do zahraničí a ještě za nižší cenu.
Nechápu, proč někteří lidi pořád berou Komárka za bernou minci, ten člověk je zajímavý jenom tím, že je snad jediným českým ekonomem hlásícím se otevřeně k levici.
své názory neventilovali, ale doslova odříkávali jedinou doktrínu...Já jen, že jsem v té době mluvil s řadou ekonomů na škole, u piva říkali něco docela jiného ..Tak to se moc nic nezměnilo.Tady na abc linuxu pod tlakem "pravičáků" mnozí neventilujou své názory a říkají něco jiného, než co by říkali u piva.Stavět se do pózy antikomunistického odbojáře a zavylýho odpůrce "komoušů" je prostě in.Jako by se lidé báli, aby je nikdo nespojoval s minulostí a s činy, na které většina z nich nemůže být pyšná.Připadá mi to jako potácení se ode zdi ke zdi.Zbabělé a pokrytecké.
Na jedné straně stál Václav Klaus a jeho tým se scénářem šokového obnovení kapitalismu, který převážně vycházel z Washingtonského konsensu, doktríny, dohodnuté Mezinárodním měnovým fondem a Světovou bankou s ministerstvem financí USA. Byl založen především na okamžité liberalizaci trhu včetně zahraničního obchodu. Uvedený liberalizační šok ochraňoval nedostatečně vyspělou ekonomiku jen politikou levné práce, založenou na nízkém kursu měny a byl všude hlavní příčinou hlubokého propadu ekonomik. Dále na masové, až totální privatizaci podniků, především bezplatnou kuponovou metodou. Ta slibovala lidové vlastnictví kapitálu, ale ve skutečnosti je otevřela spekulantům, zejména zahraničním. Do třetice na tlumení tím vyvolaných nerovnováh makroekonomickým stlačením poptávky. Na druhé straně vytvořil František Vlasák, místopředseda české vlády, tým pro alternativní strategii ekonomické reformy, složený hlavně z nás „osmašedesátníků“, ale poučených dalším světovým vývojem. Tento tým vytvořil nešokovou alternativu rychlého, ale regulovaného přechodu k sociálně tržní ekonomice. Návrh byl komplexní, ale hlavní spor s Klausovým šokem byl zejména ve dvou otázkách, v nichž byla koncentrována jeho hazardnost – v šokové liberalizaci zahraničního obchodu a v kuponové privatizaci. V liberalizaci zahraničního obchodu navrhoval přechodné řešení s využitím dvou kurzů koruny – regulovaného a volného. To se osvědčilo i za úspěšné sociálně tržní Erhardtovy reformy v poválečném Německu. Postupné privatizaci velkých podniků navrhoval předřadit jejich komercionalizaci odříznutím od veřejných rozpočtů. A využít pak širokou škálu metod privatizace včetně spoluúčasti zaměstnanců. Podstata sporu však nebyla jen v cestě, ale v jejím cíli, zda kapitalismus či sociálně tržní ekonomika. Do roka a do dne zvítězila „Washingtonská léčba“ v Klausově podání a byla - v září devadesátého roku - přijata Federálním parlamentem. Dnes sklízíme její výsledky.http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/quo-vadis-homo-sapiens.html
Otázkou je, zda by ztráty způsobené alternativní metodou nebyly ještě větší.To těžko říct, já si myslím, že se na to mělo jít pomalu a opatrně.Podstatné by bylo bývalo zamezit přístup karieristům a mafiim z bývalého režimu k řízení čehokoliv,naopak, odborníci měli být ponecháni v řídících funkcích-jenomže odejít za daných poměrů museli právě ti slušní a schopní, protože by překáželi při loupeži století a na podílení se na ní by neměli žaludek.Jenomže to nadšencům z prvních dnů revoluce došlo až pak a to už se to vezlo.
k
a "somára" tj.osla a z lidového sloganu pak falešný důkaz,že je diletant a blázen.S tímhle pracovala propaganda za nacistů i stalinistů.
To s vami souhlasim, ale jinak nez zakazem bank a pujcek si to predstavit neumim. Ty banky to delaji dobrovolne, to je jejich modus operandi uz par tisic let.
Podobný model mají v islámském světě, kde se nesmí půjčovat na úrok. Žádnou prosperitu jim to nepřineslo a stejně tam ty úroky jsou, jen to všelijak obcházejí a okecávají. Zajímalo by mě, jak byste řešil bydlení bez možnosti hypotéky. To bych si měl celý život spořit a vlastní bydlení si koupit, až budu mít naspořeno?
Male dovysvetleni - banky jsou ten agent, co chce "obed zdarma" (bezpracne uroky). Takze musi pocitat i s takovym rizikem. Obedy zdarma zkratka neexistuji.
Ale ty úroky nejsou bezpracné. Banka musí platit budovy, personál a také ztráty ze špatných úvěrů.
že vytvářet dluhy se záměrem je nesplácet je zlodějina..A on nejaky stat vytvari dluhy ze zamerejem je nesplatit? AFAIK vsichni akorat pocitaji s tim, ze ty dluhy se budou vecne refinancovat.
Těch věcí je víc. Především narostly mandatorní výdaje, tedy výdaje, které musí stát ze zákona platit. Důchody rostly víc než o inflaci. Systém byl v přebytku, tak jim to přišlo jako správný krok. Bohužel demografická realita je zcela odlišná a už tenkrát se vědělo, že za pár let ten systém natrvalo spadne do deficitu. Ještě tak před dvěma lety Urban (bývalý ministr průmyslu za ČSSD) tvrdil, že chtějí dostat důchody na 60 % mzdy. To je naprosto mimo realitu. Dnes jsou 40 % a systém je v deficitu, s největší pravděpodobností to bude padat až na 30 %.
Stejně bezstarostně rostly i jiné výdaje. Např. rostl počet invalidních důchodců, dnes jich je kolem půl milionu. Máme jeden případ v rodině. Ano, po těžké nemoci, ale následky téměř žádné. Normálně pracuje a k tomu ještě dostává v čistém víc než dostane prodavačka v Lidlu.
Rostl i počet státních zaměstnanců (dnes přes půl milionu) a významně rostly i jejich mzdy. Dnes se jen na platy státních zaměstnanců dává 130 miliard. V soukromém sektoru mohou platby růst pouze v případě, když roste produktivita práce (výnosy na zaměstnance). Ve veřejném sektoru by mělo platit něco podobného, bohužel neplatí.
Významně rostly výdaje na vysoké školství. Bohužel to nešlo do kvality, ale školství rostlo do šířky. Byla to ministryně Buzková, která nastartovala růst počtu studentů. Bohužel struktura oborů neodpovídá potřebám ekonomiky a obecně došlo k devalvaci titulů (podmínky studia a tedy i kvalita absolventů se snížily) a stát to jen stojí peníze.
A tak bych mohl pokračovat, třeba dotacemi na pracovní místa v montovnách, kde jedno místo vyšlo stát třeba na milion a půl a dneska těm firmám skončily daňové prázdniny a odcházejí dál na východ. Ale abych do ČSSD jen netepal, tak docela významně investovali i do infrastuktury (dálnice, koridory atd.), což jsou perspektivnější výdaje. Bohužel celé to kazí fakt, že veškeré tyto investice byly až dvojnásobně předražené, což výrazně snižuje jejich efektivitu. Ale to se bohužel u nás děje za všech vlád, nejen za ČSSD.
Ale obecně mi přijde zbytečné vyjmenovávat, za co ČSSD utratila v době konjunktury peníze, že musel být stát v takových deficitech. Stát by měl mít v době konjunktury minimálně vyrovnaný rozpočet. Tečka.
Pokud jsem vás snad v duchu nebo nahlas trochu podezíral z podpory bolševiků, omlouvám se.Tak to je skutečně záhada, na základě čeho jste mohl Daga z podpory "bolševikŮ" podezírat.Nedává to smysl. Jedině pod vplyvem? Koho, čeho?
Pojem "bolševik" byl již v 80. letech, tj. v ještě v době plné totality, považován za mírně pejorativníto teda nebyl, byla to nadávka nejhrubšího zrna a směřovala proti neostalinistům a agentům KGB - přísně vzato proti pravicové úchylce v tehdejší postreformní KS
Za sebe říkám Piráty. Možná existují další obdobné strany.Osobně bych důvěřoval víc (současné) Straně zelených, než Pirátům - nic mě občas přijdou kapku bláboloidní. KDU-ČSL by taky nemusela být úplně špatná volba. V jádru ale se zápiskem souhlasím.