V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
No spíš místo ceny bych srovnával celkové náklady a požitky z oněch programů. Když už podporuju svobodný software, tak i podle toho volím.
Jak třeba srovnat Adobe Photoshop s GIMPem? Photoshop stojí 19000kč. GIMP je zdarma.
Myslím, že se to srovnat dá, osobně si to porovnat dokážu. GIMP je zdarma, za Photoshop bych musel zaplatit zmíněnou částku. Nabízí mi toho Photoshop víc než GIMP? Ano, nabízí. Ale podstatná otázka zní takto: stojí mi to, co mi Photoshop nabízí navíc oproti GIMPu, za takový rozdíl v pořizovacích nákladech? Ne, rozhodně ne*. Takže GIMP je pro mne lepší volbou. Když jsem si ale porovnával podobným způsobem třeba VMware a jeho free (as a beer) alternativy (resp. nepoužívání žádného podobného systému), vyšel mi jako vítěž VMware, protože za čas, který jeho používáním ušetřím, mi jeho cena jednoznačně stojí.
pak klidně může nastat případ, kdy požadovaná množina vlastností je obsažena jak v Gimpu tak v Photoshopu a potom koupě Photoshopu není nic jiného než hloupost a vyhozené peníze.Uvedomte si, ze firmy dnes v drtive vetsine zamestnavaji lidi, kteri s Photoshopem perfektne umi a jsou s nim produktivni. Pak i kdyz je pozadovana mnozina v GIMPu obsazena, jeho nainstalovani na pocitace tech pracovniku misto PS by mohlo byt peknou brzdou.
V tom, že výrobce toho komerčního chce zaplatit.
Prosím no flame (sám jedu výbradně na linuxu a FOSS 1,5 roku). Ale komerční software je imho kvalitnější. Blender nesnese srovnání s Cinema 4D, 3D Studiem MAX, Mayou. Těžko by se hledal free konkurent pro Adobe Premiere nebo After Effects. V oblasti CADu je situace ještě horší. Ve škole v laborce vyvíjím soft v LabView pro speciální měřící karty (jasně, NI dodává i knihovny s podporou pro C++, ale to bych psal 3 roky).
Zkrátka jsou situace, kdy je nutné koupit drahý software, protože je to ve výsledku levnější. Blogpostem jsem míříl na warezáky. Od profesionálů z DTP studia slyšeli, že GIMP neumí speciální kalibrace barev apod. Od té doby šíří, že GIMP ja na ho*no a každý rok stahujou Photo, aby v něm upravili fotky ze svého levného digiťáku.
Vzhled Gimpu je otázka zvyku. Pokud přejdu z Photoshopu na Gimp, ale i obráceně, budu si muset zvykat.
Mne zrovna na těhle "udělátkách" zaráží, kolika lidem schází nějaká funkce, jak profesionální musí mít vybavení... tak se pak koukám, co to vlastně tak náročného a vysoce profesionálního tvoří. A často to bývají zmatlané fotky z dovolené s fialovou anebo modrou bílou, nebo strakatý nápisy s artefakty. :) Schází jim (nikoliv všem!) jen a jen trochu toho obyčejnýho řemesla. A to žádnej shop ani Gimp za ně neudělá.
Mám pocit, že pro naprostou většinu uživatelů toho má Gimp zbytečně moc. Stačilo by vyvážení barev a doostření.
BTW On toho ten Gimp navíc umí, třeba s fotkama, hodně. Větina lidí ale asi o tom ani neví. Krom toho základního jde upravit vybranou barvu (třeba když na fotce moc svítí kus oblečení), razítkem jde zamáznout to, co se tam nehodí, hrát si s kolážema jde stejně jako na Photoshopu.
Vůbec nerozumím grafice a grafice na webu (tady mlčim), ale na fotky je to velmi dobrý nástroj. Já s tím zachraňoval starý, vyšislý a flekatý, naskenovaný fotky a výsledek sice nic moc, ale na to, že to neumím, docela dobrý. Dají se s tím dělat i takový lehký barevný deformace, aby to vypadalo poněkud archaicky... já jsem našel všechno, co jsem potřeboval.
Jediný co mi schází je barevně kalibrovaná obrazovka, ale to Gimp nezachrání. :)
:) Nojo, ale ono to někdy vypadá (nejen v tohle případě), jako kdybych si koupil Ferrari supersporťáka a jezdil s nim na jedničku po dvorečku. To je sice OK, když na to mám a baví mě to... Ale když začnu řešit, že mi už tohle nestačí, že má jen třílitrovej motor a navíc mi v půlce dvorečku zhaslo... Tak mi to přijde, jako... no, říká se "U blbečků na dvorečku".
PS Taky mám rád krásné a dokonalé nástroje, které převyšují násobně mé schopnosti a možnosti. Ale "ocamcať -- pocamcať"
No jasně, volný SW není za peníze a naopak. Od produktu za peníze můžeme očekávat lepší uživatelské rozhraní a že každá slibovaná konstrukce bude aspon trošku fungovat. A hlavně že těch konstrukcí bude víc. Dále pak můžeme očekávat špatnou kompatibilitu s jinými programy. Ale zase nějaký support.
Od produktu zadarmo můžeme očekávat nefungující fíčury někdy i dost důležité. Můžeme očekávat dobrou bezpečnost a dobrou kompatibilitu se zbytkem světa. Řešení problémů na debatních fòrech. Horší funkční vlastnosti, např. rychlost.
Například kdo si chce ve Windows vyřizovat 10 mailů denně, vystačí v největší pohodě s Thunderbirdem. Kdo jich má 100, tak si třeba koupí THE BAT! V pohodě to zdaleka nebude, ale bude to práce která odsejpá. Já myslím, že všechno má svoje místo a každý si může vybrat. Já jsem si vybral linux a pine, kam se hrabe Bat.
Tiskni
Sdílej: