MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Boli by ste za samostatnú edíciu pre notebooky - Ubuntu Notebook Edition?
Dlhší čas som rozmýšľal, či by malo niečo takéto zmysel, ale po tom, čo som dnes narazil na ďalší komentár v Poradni, týkajúci sa krátkej výdržte batérií v porovnaní s Windowsami, začínam mať pocit, že by bolo užitočné, keby si niečo také zobral na starosti niekto väčší.
Edícia by bola zameraná na problémy, s ktorými sa človek stretáva pri používaní notebooku - čiže napr. nastavenia wifi, suspend to XY, nastavenie externého monitora, dlhšia výdrž batérie atď. Ak ste toho názoru, že niečo také by bolo užitočné, napíšte do diskusie ďalšie problémy, s ktorými sa stretávate pri používaní notebooku.
No, a na záver - má niekto tušenie, ako niečo takéto dať vedieť Canonicalu? Na jednej strane by som bol nerád, keby to zapadlo niekde medzi bugmi, na druhej strane písať priamo Markovi Shuttleworthovi by asi bolo divné :) Privítam každý konštruktívny návrh.
Pre všetkých odporcov Gnome alebo Ubuntu - ide mi v prvom rade o to, či by bola užitočná distribúcia, ktorá by riešila tieto problémy. Či by to bolo Ubuntu alebo XYZ nie je podstatné.
Tiskni
Sdílej:
2) Naozaj nevidíš funkčný rozdiel medzi distribúciou, ktorá by napr. mala vyladené jadro na nízku spotrebu a distribúciou, ktorá má len odlišné ikony?
Keď môže byť užitočné mať operačné systémy zamerané na servery a iné, zamerané na desktop, prečo by nemohla byť užitočná distribúcia zameraná na notebooky?
1) balíček - jednoduchá instalace, ale zase problém např. s nesvobodnými drivery pro wifi
2) distribuce - zbytečné, podle mě je lepší posílat opravy rovnou do ubuntu/jádra, nebo ostatní dvě varianty
3) aplikace - možnost např. stažení driverů pro wifi..., jednotlivé úsporné profily (desktop/notebook), možnost detailního nastavení
lide od ubuntu to nemaji v hlave v poradku.Opravdu nemam rad, kdyz nekdo vynasi nad nejakou skupinou takovehle globalni soudy. Mozna se to da pochopit, mluvime-li o nejakych extremistech, ale odsoudit tridu lidi na zaklade napr. rasove, politicke nebo snad dokonce distribucni prislusnosti mi pripada dost kratkozrake.
Reagoval jsem spis naA ze to nikoho jineho nenapadne? Ze treba uzivatele Arch linuxu, Debianu, FC, Gentoo a ja nevim ceho vseho jineho neustale nevolaji po novych edicich a nevytvareji je, jenom pro uzivatele a vyvojare *buntu je vytvoreni nove edice univerzalnim resenim jakehokoliv problemu? Uzivatelum se nelibi Gnome? Spravce balicku je k nicemu, udelame Kubuntu! Furt se nelibi? Spravce balicku je k nicemu, udelame Xubuntu! Uzivatele to chteji pouzivat ve skolach? Spravce balicku je k nicemu, udelame Edubuntu. Uzivatel je pambickar? Tumas certe kropac, Ubuntu Christian Edition! Uzivatel to chce pouzivat jako server? Jasne, spravce balicku je k nicemu, radsi udelame server edition! Uzivatel pouziva notebook? Proc neudelame Notebookbuntu? Na vsechny vyse uvedene veci staci zaskrtavadlo v instalatoru/spravci balicku spojene s nekolika vytvorenymi profily pro instalaci, ale ne, to by nebylo dost *buntu! Tobe to prijde normalni?! Me teda fakt ne, to je jasna uchylka.lide od ubuntu to nemaji v hlave v poradku.Opravdu nemam rad, kdyz nekdo vynasi nad nejakou skupinou takovehle globalni soudy. Mozna se to da pochopit, mluvime-li o nejakych extremistech, ale odsoudit tridu lidi na zaklade napr. rasove, politicke nebo snad dokonce distribucni prislusnosti mi pripada dost kratkozrake.
Na vsechny vyse uvedene veci staci zaskrtavadlo v instalatoru/spravci balicku spojene s nekolika vytvorenymi profily pro instalaci, ale ne, to by nebylo dost *buntu! Tobe to prijde normalni?! Me teda fakt ne, to je jasna uchylka.A jak to asi v Ubuntu je? Každá ta "edice" je jeden metabalík a každý instalační profil je na jednom CD. :-P
Každá ta "edice" je jeden metabalík a každý instalační profil je na jednom CD. :-PAch tak, tim se to cele vysvetluje...
jm není registrovaný, ale není také anonymní (alespoň pro ty, kteří ví, který vývojář to jevšichni přece vědí, že jm je bot).