Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
aneb niemandova odpověď mistrům světa ve všem.
Nyní si krok za krokem probereme nepoužitelnost mého prostého KDE4 desktopu. Jistě, bude to subjektivní a rafinovaně politicky nekorektní, jak už to tak v životě bývá. Jednotlivé zastřelené obrazovky byly zhotoveny v průběhu dvou běžných pracovních dní v době, kdy jsem si vzpomněl, že bych mohl nějakou obrazovku zachytit.
Tedy začínáme.
Chutná snídaně je již snědena. Je čas nastartovat výrobní stroje a zkontrolovat, co se nám přes noc dodrbalo. Na snímku vidíme
Nic nepadá ani se nijak nehroutí, necuká, neposkakuje atd.
Trávím výživný oběd a začínám patlat drobné změny na monitorovacích nástrojích, které situace požaduje. Snímek nyní obsahuje.
Nic nepadá ani se nijak nehroutí, necuká, neposkakuje atd.
Protože dva obrázky jsou málo, přidávám třetí, dnešní. Snímek nyní obsahuje.
Nic nepadá ani se nijak nehroutí, necuká, neposkakuje atd.
Pro úplnost přidávám čistý desktop bez oken a, ehm, Přístrojovou desku, což je rychlý přístup k ploše-Plasmě přes Ctrl+F12. Ano, to je důvod, proč mám na ploše některé plasmoidy.
Za posledních pár týdnů mi nic na desktopu nespadlo, nepočítám-li vlastní programy a Kontact, který mi doma segfaultuje, když jej zavírám. Zároveň většina programů, které používám, mi už vyhovuje mnohem víc, než jejich trojkové ekvivalenty.
Ergo kladívko, KDE je použitelné.
Kdo tvrdí opak je hnipírda. Nějak nechápu co lidi řeší... Howgh.
Nyní doufám, že čtenář chápe, co jsem celým tímhle ublognutím myslel. Každý máme různé požadavky a serou mě kategorická odsouzení (pokud je nepoužívám já samozřejmě). Odcházím zdechnout do houští. Pantomimicky, pochopitelně.
Hit týdne: Testament - cokoli po Low včetně.. Aneb projíždění starších nahrávek z diskografie a dotahování nových desek pokračuje.
Průser týdne: Metallica. Za všechno.
Tiskni
Sdílej: