Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
@import url("http://www.abclinuxu.cz/styles.css"); .ds_hlavicka_blacklisted + div { display: block !important; } .ds_hlavicka_blacklisted + div > .ds_text,.ds_hlavicka_blacklisted + div > .signature { font-size: 70%; color: gray; } .ds_controls_blacklisted { display: block; }Pokud si chcete naopak znevýraznit některého uživatele, ale nechcete ho blokovat, můžete použít variantu tohoto stylu (sám tohle používám trochu jinak, tak snad to bude fungovat):
@import url("http://www.abclinuxu.cz/styles.css"); .ds_text_user7713 > .ds_text { font-size: 70%; color: gray; }
Mimochodem, co se vubc stalo s JXP? Nepohybuji se tu moc dlouho, ale obcas tu o nem vidim zminky, ale neni mi jasne, kam se podel, to ho to prestalo bavit?Prestalo ho to bavit uplne... R.I.P.
Precetl jsem si jeho posledni blog o IE8 a jeho komentare a fakt nevidim jediny problem na jeho strane. Coz ale samozrejme neznamena, ze se v jine diskusi muze chovat spatne.Mám pod ten blog o IE8 napsat komentář, že pokud IE8 bude opravdu ACID2 kompletně zvládat, zůstane FF3 jediným z nejrozšířenějších prohlížečů, který tím testem někdy neprojde? Čistě ze studijních důvodů, samozřejmě
Čistě ze studijních důvodů, samozřejmě
To je nepříjemné, ale s tou chybou jsem se opravdu nikdy nesetkal, a to brouzdám velmi často a intenzivně.Jistě, protože třeba tady na Abíčku (kde se tahle chyba projevovala) je workaround, který tu chybu napravuje. Pokud se vám někdy načetlo Abíčku s víceřádkovým menu a po nahrání celé stránky se to spravilo, byla to právě tahle chyba a její workaround.
Stejně tak podobné chyby mohou mít i jiné prohlížeče, jen jste na ně třeba ještě nenarazil.Jistě, ale to není omluva pro FF, ani důvod, proč tvrdit, že FF3 projde Acid2 testem, když to není tak úplně pravda. Jiné prohlížeče mohou mít dokonce i stejné chyby – Opera 9.2x je na tom zrovna u téhle chyby stejně (9.5 je už myslím opravená). MSIE7 má ještě daleko horší chyby – třeba je fajn, že už konečně podporuje CSS
position:fixed
, ovšem soustavně zapomíná takový element překreslit v případě, kdy se v něm něco změní.
Tiskni
Sdílej: