Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ve svém pachtění se za softwarovou výbavou pro XFCE jsem došel do takřka finální fáze. Potřebuji dvoupanelový souborový manažer, od nějž očekávám tyto věci:
V KDE jsem používl Krusader, který byl sice malinko těžkopádný a zahlcený nabídkama, ale uměl vše, co jsem potřeboval. Nyní jsem vyzkoušel EmelFM2, který mne nemile překvapil absencí ikonek souborů (čímž se pro mě práce s ním stává velice nepřehlednou), navíc se mi nezobrazují ovládací ikonky, takže celkové ovládání programu je strašlivé. Podobně je na tom s absení ikonek Atol. Dále jsem testnul
Gentoo
, které vypadá hrozivě a navíc nezvládá české názvy souborů. Ze všech testovaných vyšel nejlépe Tux Commander, jen mě na něm štvou asociace souborů a ikonky podle přípon, které musí člověk sám vytvářet - potenciálního uživatele tak čeká spousta zbytečné práce...Opravdu dobře vypadá Pygocelis, ten ale zdá se nemá stabilní verzi a konec konců - je primárně pro Gnome. V záloze mám ještě mu commander a gnome commander, ani jeden z nich však není ideální. Zle nevypadá ani Flybird, ten se mi ale nepodařilo nainstalovat (při spouštění hlásí absence nějakých souborů)...
Zdá se, že sehnat kvalitní, jednoduchý a použitelný dvouokenní souborový manažer pro XFCE potažmo GNOME je takřka nemožné. Kdybyste někdo měli zajímavý tip nebo radu, sem s tím!
Tiskni
Sdílej:
Neslo by priste jenom nejak zhrnout, co se na zhavem bitevnim poli dvoupanelovych file-manageru zmenilo za posledni mesic, pulrok, rok...?Právě že nic. Na poli dvoupanelových manažerů vznikají pouze návrhy, co by takový manažer měl umět. A pak jen zárodky, které v lepším případě zvládnou adresáře nejenom zobrazit, ale zvládnou i mazat soubory.
je o skvělá věc na práci se stránkami - od vytváření až po nahrávání na ftpPokud tim myslis WWW stranky, tak to by ses mel seznamit s mraveneckem jmenem Ant