plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Ve svém pachtění se za softwarovou výbavou pro XFCE jsem došel do takřka finální fáze. Potřebuji dvoupanelový souborový manažer, od nějž očekávám tyto věci:
V KDE jsem používl Krusader, který byl sice malinko těžkopádný a zahlcený nabídkama, ale uměl vše, co jsem potřeboval. Nyní jsem vyzkoušel EmelFM2, který mne nemile překvapil absencí ikonek souborů (čímž se pro mě práce s ním stává velice nepřehlednou), navíc se mi nezobrazují ovládací ikonky, takže celkové ovládání programu je strašlivé. Podobně je na tom s absení ikonek Atol. Dále jsem testnul
Gentoo
, které vypadá hrozivě a navíc nezvládá české názvy souborů. Ze všech testovaných vyšel nejlépe Tux Commander, jen mě na něm štvou asociace souborů a ikonky podle přípon, které musí člověk sám vytvářet - potenciálního uživatele tak čeká spousta zbytečné práce...Opravdu dobře vypadá Pygocelis, ten ale zdá se nemá stabilní verzi a konec konců - je primárně pro Gnome. V záloze mám ještě mu commander a gnome commander, ani jeden z nich však není ideální. Zle nevypadá ani Flybird, ten se mi ale nepodařilo nainstalovat (při spouštění hlásí absence nějakých souborů)...
Zdá se, že sehnat kvalitní, jednoduchý a použitelný dvouokenní souborový manažer pro XFCE potažmo GNOME je takřka nemožné. Kdybyste někdo měli zajímavý tip nebo radu, sem s tím!
Tiskni
Sdílej:
Neslo by priste jenom nejak zhrnout, co se na zhavem bitevnim poli dvoupanelovych file-manageru zmenilo za posledni mesic, pulrok, rok...?Právě že nic. Na poli dvoupanelových manažerů vznikají pouze návrhy, co by takový manažer měl umět. A pak jen zárodky, které v lepším případě zvládnou adresáře nejenom zobrazit, ale zvládnou i mazat soubory.
je o skvělá věc na práci se stránkami - od vytváření až po nahrávání na ftpPokud tim myslis WWW stranky, tak to by ses mel seznamit s mraveneckem jmenem Ant