Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Možná se nezbláznil, možná je svět pořád stejný ... jeden komentář ke korupci mne drobet nakop ... co když fakt nemaj všichni na to, aby dělali to, co chtějí, co je přínosné a "logické", tedy to, čemu bych já rozuměl?
Vyskyt jsem se jednou u diskuse, skoro do krve ... "já jsem technik, já něco umim vymyslet" a druhej "a já to pak prodam a dostanu víc". Přišly i urážky, kdo je ten malej technik, kdo se bez koho obejde a tak.
Jak pozoruju, to "od zdi ke zdi" sype, pořád je co předělávat.
Ano, někteří ekologové to opravdu s tou "ekologií" přehánějí...
Nicméně druhá věc je ta, že se polovina lidské populace chová jako neekologická hovada a pomalu, ale jistě žene naši planetu (ekosystém, biosféru, ovzduší) do záhuby.
Otázkou je, co je lepší...
Co je to efektivní? Výroba materiálu, úprava, dovezení, položení, ošetření, hlídání, údržba, recyklace. To by musela bejt elektrika sakra drahá, aby se tohle vyplatilo.
v tomto případě to někde je člověk, který po tom chodníku jde a který musí na tu chůzi vynaložit o to víc energie,To neni pravda - pokud se dlazdice prohne pod lidskym slapnutim, tak tim vyuzije kinetickou energii dopadajici nohy, ktera by se v pripade doslapu na pevnou dlazdici projevila mechanickym namahanim chrupavek a vazu (takze by se premenila na teplo) tlumicich naraz. Nevidim duvod, proc by mel kvuli tomu clovek vynalozit vic energie - odraz od dlazdice bude bude stejny at uz dlazdice byla seslapnuta, nebo byla permantentne dole. Ledaze by ta kineticka energie byla transformovana do natahovani nejake slachy (jako pruzniny) a ta by se pri odrazu stahla. Tak funguje, jak jsem slysel, Achillova slacha pri behu, pokud clovek nedoslapuje na patu. Nicmene by to chtelo dukladny fyziologicky rozbor lidske chuze na analyzu toho, zda a jaky podil takto ziskane energie navysil energeticke naklady lidske chuze. Neco jineho je to u te silnice, preci jenom kolo a noha funguje a vyuziva energii uplne jinak.
Nevidim duvod, proc by mel kvuli tomu clovek vynalozit vic energie - odraz od dlazdice bude bude stejny at uz dlazdice byla seslapnuta, nebo byla permantentne dole.IMO bude ta piezodlaždice pružnější než normální kus šutru, takže efektivně půjdeš neustále do velice nízkých schodů.
To by byla asi pravda, kdyby se dlazdice pohybovala pomalu a tedy by se pohybovala dolu jeste v dobe, kdy by clovek se odrazel pro dalsi krok. Pak by se na mackani dlazdice vyuzivala energie, kterou clovek pouziva 'konstruktivne' pro pohyb. Pokud ale se dlazdice zmackne pred dokoncenim doslapu, pak se vyuzije energie, kterou clovek efektivne nevyuzije (nebo urcite ne celou, mozna se cast vyuzije kvuli pruznosti) a jejiz efekt je treba tlumit.Pokud je kamenná dlaždice nedeformovatelná a tahle se po došlápnutí „propadne“ pod úroveň jiných, tak IMHO klesne těžiště chodce a ten ho při dalším kroku musí zase zvýšit → vynaložení energie.
Pro pochopeni toho je treba to porovnavat s chuzi na 'stabilni' podlaze, ktera je na urovni 'propadle' vysky 'dlazdicove' podlahy.Tím se ovšem propadlá výška dlaždicové podlahy stane výškou stabilní podlahy a pro tento případ je nám to k ničemu.
Chuze bude v obou pripadech vypadat prakticky stejne, akorat ze pri chuzi na 'propadavajicich' dlazdicich narazi noha na dlazdici driv (a tedy zacne brzdit driv a postupneji)Ale nakonec se vydá stejná energie (přeměněná v teplo), jenže přitom ještě zašlapáváš tu dlaždici to země - nezáleží na době, jakou trvá došlap, energie, kterou je nutné uvolnit, je vždycky stejná. Takže doteď je to OK, nemuseli jsme vydat nic navíc. Jenže pak je potřeba udělat další krok a ten krok znamená zvednou nohu z propadlé dlaždice a položit ji na dlaždici nepropadlou, tedy udělat krok o schod výš. To už nějakou energii stát bude. Takže to má svoje plus (nepatrně pohodlnější došlap) i mínus (práce navíc). V praxi ani jedno nebude moc znát, což je v podstatě něco, co jsem chtěl naznačit už na začátku: takovýhle udělátor je sice cool, když bliká, ale ekologický zdroj energie to fakt není, protože spousta z toho mála vyrobené energie (ne-li všechna a něco navíc) padne na výrobu a provoz.
Jenže pak je potřeba udělat další krok a ten krok znamená zvednou nohu z propadlé dlaždice a položit ji na dlaždici nepropadlou, tedy udělat krok o schod výš. To už nějakou energii stát bude.Jenze uplne stejny pohyb nohou udelas i v pripade, kdyz nasledujici dlazdice bude nepohybliva, ve vysi propadle pohyblive dlazdice. Proto o zadny 'krok o schod vys' nejde - pri chuzi do schodu se opiras o schod a zvedas potencialni energii sveho tela, (ta ja v tomto pripade v prumeru konstantni a kolisa stejne jako pri normalni chuzi po rovine), zatimco v tomto pripade dlazdice pouze brzdi dopad nohy, ktera by jinak udelala uplne stejnou drahu.
takovýhle udělátor je sice cool, když bliká, ale ekologický zdroj energie to fakt není, protože spousta z toho mála vyrobené energie (ne-li všechna a něco navíc) padne na výrobu a provozJe samozrejme, ze z praktickeho hlediska je nesmysl tohle brat jako uzitecny zdroj energie. Ale tvrdim, ze z ciste fyzikalniho hlediska neni pravda, ze 'v tomto případě to někde je člověk, který po tom chodníku jde a který musí na tu chůzi vynaložit o to víc energie, kolik se vyrobí + ztráty'.
Jenze uplne stejny pohyb nohou udelas i v pripade, kdyz nasledujici dlazdice bude nepohybliva, ve vysi propadle pohyblive dlazdice.To není pravda. Pokud následující dlaždice bude nepohyblivá a ve výšce propadlé dlaždice, tak udělám krok o to nižší a také nezvyšuji svojě těžiště. A druhá věc. Představ si, že po takovém uspořádání jdeš opačným směrem. Původně první dlaždice je teď druhá a protože na ní ještě nestojíš, je o něco výš a zase máme krok do schodu.
zatimco v tomto pripade dlazdice pouze brzdi dopad nohy, ktera by jinak udelala uplne stejnou drahu.Stále reaguješ úplně na něco jiného. Dlaždice brzdí dopad nohy, ale tam ta energetická náročnost navíc nevzniká. Vzniká až když uděláš další krok a musíš tu nohu zase zvednout.
Ale tvrdim, ze z ciste fyzikalniho hlediska neni pravda, ze 'v tomto případě to někde je člověk, který po tom chodníku jde a který musí na tu chůzi vynaložit o to víc energie, kolik se vyrobí + ztráty'.Z čistě fyzikálního hlediska perpetuum mobile neexistuje. Ta vyprodukovaná energie se musí někde vzít, ale ze "ztrát" při došlapu to není - když došlapáváš, tak nakonec kinetická energie nohy klesne na nulu, tzn. ubrzdit se musí stejná energie a je úplně jedno, jak pomalu to děláš - vždycky to skončí jako teplo v nějaké části těla. Jenom pro lepší představu - představ si, že každá dlažice se při výrobě energie - při došlapu, propadne o 20cm. To znamená, že při chůzi jsi neustále 20 cm pod úrovní podlahy a při každém kroku musíš nohu zvednou o 20 centimetrů, abys mohl šlápnou na další dlaždici. Z toho už snad je vidět, že je to práce navíc, ne?
Z čistě fyzikálního hlediska perpetuum mobile neexistujeJenze tohle neni perpetuum mobile, ale rekuperace ztratove energie.
Ta vyprodukovaná energie se musí někde vzít, ale ze "ztrát" při došlapu to není - když došlapáváš, tak nakonec kinetická energie nohy klesne na nulu, tzn. ubrzdit se musí stejná energie a je úplně jedno, jak pomalu to děláš - vždycky to skončí jako teplo v nějaké části těla.V tomhle je zakladni chyba v tve uvaze - kineticka energie klesne na nulu, ale neni pravda, ze by se nutne vsechna premenila v teplo, cast se ji premeni prave v elektrickou energii prez tu piezodlazdici. Ilustrovat to jde na nasledujicim prikladu - mas dve stejne zelezne koule. Obe pustis ze stejne vysky, ale prvni rovnou na zem, druhou na pist, ktery po zmacknuti je ve vysce zeme. Potencialni energie obou kouli pred pustenim bude stejna a po dopadu take. Zatimco v prvnim pripade se prakticky veskera energie premeni v teplo (pruznost asi muzeme zanedbat), v druhem pripade se cast te potencialni energie se pouzije na zmacknuti pistu a konani uzitecne prace.
To není pravda. Pokud následující dlaždice bude nepohyblivá a ve výšce propadlé dlaždice, tak udělám krok o to nižší a také nezvyšuji svojě těžiště.Ne, krok udelam v obou pripadech stejny a v obou pripadech pohybuji se svym tezistem uplne stejne. Proc bych mel delat krok jinak, kdyz vim, ze po doslapu budu ve stejne vysce? Predstav si, ze jdu a mam zavazane oci, takze nevim, zda nasledujici dlazdice bude pohybliva, nebo napevno zafixovana dole. Proto cely krok od nakroceni az do chvile, kdy zacnu doslapovat na pohyblivou dlazdici (nebo mam nohu v prislusne vysce nad nepohyblivou dlazdici) bude probihat naprosto stejne.
Predstav si, ze jdu a mam zavazane oci, takze nevim, zda nasledujici dlazdice bude pohybliva, nebo napevno zafixovana dole. Proto cely krok od nakroceni az do chvile, kdy zacnu doslapovat na pohyblivou dlazdici (nebo mam nohu v prislusne vysce nad nepohyblivou dlazdici) bude probihat naprosto stejne.Právě jestli nebudeš víc zvedat nohy. Kdyby byla pohyblivost 20 cm do země, tak je jasné, že ano. Tak jestli je tam nějaký limit nerovností, řekněme třeba 3 cm, do kterého se dělají kroky stejné a od něj vyšší, nebo ne.
Totéž platí pro tu silnici ve Francii, kde se ekopaka pokouší o něco podobného. "Ekologická" výroba energie stlačováním silnice vlastně není nic jiného, než VELMI neefektivní a neuvěřitelně drahá elektrocentrála na benzín/naftuTo bych rád viděl na vlastní prohlížeč. Má to nějaké googlitelné jméno?
Investice do zavlažování suchých oblastí.Otázka je, jak moc tohle má cenu. Ta oblast je suchá z nějakého důvodu, takže zavlažení není moc jednoduché (voda daleko) a vede k zasolování půdy - viz Izrael, kde horko způsobí, že se voda odpaří, ale soli z ní zůstanou v půdě a pak tam moc neroste, dneska to řeší složitým zavlažováním přímo ke kořenům rostlin a v přesně stanovených dávkách.
viz Izrael, kde horko způsobí, že se voda odpaříVšak on si Izrael s vodou dovede poradit. Golanské výšiny, důležitou pramennou oblast pro 4 státy, okupuje víc už než 40 let. Tam je vody dokonce tolik, že si tam Izraelci postavili lázně a koupou se tam. Tam se voda hned tak neodpaří.
Ekonomove, zapomnel jsete na ekonomy! Tyto politruky kapitalismu bychom meli omezit jako prvni. Teda, oni uz omezeni jsou, ale vite jak to myslim.
tak to vypada, ze to anti-zeleny nabozenstvi je snad jeste horsi nez to zelenyTaky mi to tak přijde. Vždyť jsou to celkem roztomilé nápady. A trochu ve mě hlodá podezření, že autor "vtipného" příspěvku sám nevymyslel nic užitečnějšího, ani inovativnějšího. Jeho nesporný talent je omezen na úsilí glosátora střežícího hodnoty vyzkoušeného. Krom toho, jsem občas zmaten, co můj spoluobčan, český člověk, vlastně chce. Silně protizelené (ve svébytném podání Brouka Pytlíka tedy pro-modré) síly jsou obvykle spojeny s ideology pro-"tržnímy"*. Ale srdce milovníka kapitalismu by mělo u málo čeho zajásat tolik, jako u nových myšlenek a snah najít mezery na trhu. I kdyby to byly třeba blikací dlaždice pro klubové prostory. Nové trhy, nové možnosti, nové cesty monetizace myšlenky a rozhýbávání koleček jsou v samém jádru fungující kapitalistické společnosti. A k tomu jsou potřeba lidé, kteří mají nápady a zkouší je uvést v život (spíše než škarohlidští pošklebovači). Ti, kterým se to podaří se pak stávají hrdniny kapitalistické práce a zosobněním _____ snu. Ale někdy mi přijde, že všechno je špatně, jenom já jsem letadlo. ----- * Omlouvám se autorovi, pokud je bolševikem staré školy. V tom případě sazmořejmě lze být výrazně proti-"tržní" i environmentálně zcela bezohledný.
Kdy prijde jejich cas zalezi hlavne na tom, kdy dojdou neobnovitelne zdroje. Obavam se, ze tento vitezny den kapitalismu se kvapem blizi. Sice krise snizi poptavku, takze se propady tezby hned neprojevi, ale neni nad cim jasat, protoze neblahym dusledkem bude, ze i kdyby se nejake penize na investice nasly (jakoze nenajdou), tak se nebude delat naprosto nic, protoze "ropy je dost, voe". Ostatne sam tento pristup velice hezky demostrujete. Az a jestli za x let dojde k nejakem oziveni, tak uz bude pozde.
Nekteri prostsi kolegove si tady maluji krivky exponencialniho rustu a spotreby a tvari se, jako by se jednalo o svobodne rozhodnuti budeme-li nadale palit fosilni paliva a stepit uran az do tepelne smrti vesmiru, nebo prejdeme na obnovitelne zdroje. Chyba lavky, pratele. Vec se ma tak, ze bud budeme mit energii ze slunce, vetru a hnoje (a klidne jenom od osmi rano do sesti vecer za prizniveho vetru), nebo ji nebudeme mit vubec.
Kdy prijde jejich cas zalezi hlavne na tom, kdy dojdou neobnovitelne zdroje. Vec se ma tak, ze bud budeme mit energii ze slunce, vetru a hnoje (a klidne jenom od osmi rano do sesti vecer za prizniveho vetru), nebo ji nebudeme mit vubec.Tohle je důvod, proč potřebuješ ekonomy: neumíš počítat. Jestliže dojdou neobnovitelné zdroje a my za ně do té doby nevyvineme použitelnou a dostatečně výkonnou náhradu, přijde návrat do středověku. Mít možná trošku energie od osmi do šesti nebo ji nemít vůbec je efektivně totéž. Opravdu bych ti přál, aby ses toho dožil a užil si práci na poli s kosou a cepem jako tvoji praprapra...
Tohle je důvod, proč potřebuješ ekonomy: neumíš počítat. Jestliže dojdou neobnovitelné zdroje a my za ně do té doby nevyvineme použitelnou a dostatečně výkonnou náhradu, přijde návrat do středověku.
Sam byste se mel nejakeho ekonoma poptat. Kazdy, ktery za neco stoji, vam snadno vysvetli, ze bud vsechno zaridi trh, nebo ze energie nam nikdy nedojde.
Ve stredoveku skoncime pokud budeme cekat na nejaky zazracny zdroj energie, ktery problem vyresi jednou provzdy a v mezicase budeme jako vy zasnene jezdite prstem po exponenciele a vymyslit nesmyslne duvody proc neco nejde, nefunguje a nebude to stacit.
Mozna by ta zkusenost prospela hlavne vam, protoze byste rychle poznal, ze mit proud treba dvanact hodin denne a nemit ho vubec, je kurva rozdil.
Jak rikam, vy se tak laskate s tou exponencielou, ze ani poradne nectete, co pisu. Spotreba pochopitelne pujde dolu, napr. velkovyrobou spotrebicu se vubec nemusite zatezovat, stejne by je nemel kdo a za co kupovat. Totez zivotni uroven, atd. A ignorovani vetrniku to nijak nezlepsi.
Mne to pripada, ze si myslite, ze mame minimalne 50 let zivota s ropou, uhlim a uranem k dobru, takze si muzeme sednout, tocit palcema a cekat, az nekdo neco vykouma. Mimochodem, tusite, co by tim lepsim zdrojem melo byt?
Spotreba pochopitelne pujde dolu, napr. velkovyrobou spotrebicu se vubec nemusite zatezovat, stejne by je nemel kdo a za co kupovat. Totez zivotni uroven, atd. A ignorovani vetrniku to nijak nezlepsi.V takovém případě stále nemá smysl je stavět.
Leda pokud pro vas cokoliv mensiho, nez neustale plna nadrz v aute, plny hypermarket a proud v zasuvce 24h denne, je ekvivalentem smrti. Pak skutecne vas plan dat si na zaver jeste rundu pro vsechny, naposled pritlacit podal k podlaze a za rozbresku se jit obesit, muze davat smysl.
Ale ne vsichni jsou takovou cilenou sebedestrukci nadseni.
... větrníky nám dají trochu energie, ale ne dost na to, aby se nechaly postavit další, když ty staré zestárnou.
Ani usilovnym opakovanym tvrzenim z hovadiny fakt neudelate.
... takze si muzeme sednout, tocit palcema a cekat, az nekdo neco vykouma. Mimochodem, tusite, co by tim lepsim zdrojem melo byt?měl jsem pocit, že palcema netočíme ...
Tak se proklikejte k tomu, co ma ITER ma ve skutecnosti delat a v jakych casovych horizontech.
Zatim to vypadá spíš optimistiky, že se to stihne do těch cca 30 let. Vzhledem k tomu, že je prostředí spíše přející výzkumu a vědě, politicky spíše stabilní. Aneb kdyby padlo euro, asi by byly sakra jiné podmínky pro výzkum a tak.
Jsou ve zprávách informace o něčem, co přijde jako blbost, třeba svítící chodníky. Neni to tim, že něco převratného se tutlá a půjde se s tím ven, až to bude ověřené? Tedy lze to brát za určující, že pořád není vidět nějaká jistota ohledně budoucnosti?
Tak se proklikejte k tomu, co ma ITER ma ve skutecnosti delatspoustu věcí
a v jakych casovych horizontech.pravda, realita je trošku jiná než původní plán, ale už aspoň začli stavět, takže půjde-li vše s obdobným skluzem, tak ty "časové horizonty" budou rozhodně kratší než kdy nám dle nejčernějších odhadů dojde palivo pro štěpné reaktory i fosilní zdroje vzhledem k těmto okolnostem mi není jasné, co tedy básník chtěl svojí reakcí říct - tedy kromě toho, že si nedokáže v tomto případě najít nějaký reálný argument, a přesto za každou cenu potřebuje shodit věc, která podle něj není dostatečně "zelená"
... z hlediska této debaty je podstatné to, že má dávat (řádově) více energie než se do něj vloží
Bohuzel neni. Pokud napriklad bude nutne menit steny komory kazde dva mesice a reaktor nebude schopen vyrabet dostatek triria, tak komercni elektrarny jsou nerealne. Celkovou energetickou bilanci ITERu si v takovem pripade muzete strcit za klobouk.
"časové horizonty" budou rozhodně kratší než kdy nám dle nejčernějších odhadů dojde palivo pro štěpné reaktory i fosilní zdroje
No nevim, zatim planuji prvni komercni reaktory ve ctyricatych/padesatych letech, takze se prisne drzej jiz zavedene formule t + 30 let.
Tak schvalne, kdy dojde ropa, uhli a uran? A udelame to jako s oteplovaci, ju? Takze bych prosil bych peer-review clanky v renomovanych casopisech, overitelna raw-data, atd.
Vite, ja nemam problem s tim, ze se ten vyzkum dela, naopak, podle me na nej jde prilis malo penez a obecne se to dost flaka (deset let jenom na postaveni? WTF?). Ale cil je jeste hodne daleko, ITER je stale zakladni vyzkum s otevrenym koncem a pritom se z toho stava sazka "vsechno nebo nic". Co budeme delat, kdyz se za deset let dozvime, ze bude potreba jeste dalsich tricet let?
Bohuzel neni. Pokud napriklad ...pokud například nebude měsíc foukat, tak si větrníky rovněž můžete strčit za klobouk pokud budou v prdeli ryby, nebudeme potřebovat rybníky
Tak schvalne, kdy dojde ropa, uhli a uran? A udelame to jako s oteplovaci, ju? Takze bych prosil bych peer-review clanky v renomovanych casopisech, overitelna raw-data, atd.ano, tak je to správné, tak začni dodávat - pokud jsem dobře sledoval diskusi, tak názor, že různé zdroje dochází, tu byl jako první, tedy by se slušelo jej doložit, namísto po ostatních požadovat jeho vyvrácení
Aha, vyborne, takze o problemech, ktere ma resit ITER, toho mnoho nevite. Myslel jsem si to.
Kdybyste ji sledoval, tak byste si domyslel, ze neni moc co dodavat, neb neni kde brat. Ja po vas nechci, abyste vyvracel nejaka ma tvrzeni, mne postaci, kdyz prokazete ta svoje, napr. ze "ty "časové horizonty" [zprovozneni komercni jaderne fuze] budou rozhodně kratší než kdy nám dle nejčernějších odhadů dojde palivo pro štěpné reaktory i fosilní zdroje".
Aha, vyborne, takze o problemech, ktere ma resit ITER, toho mnoho nevite. Myslel jsem si to.krásná manipulace ... v původní reakci šlo o to, že ty problémy vůbec má řešit, že jen nesedíme na prdeli a nečekáme, až dojdou klasická paliva následuje reakce ve smyslu "stejně to nebude fungovat", na což říkám, že stejně tak můžem pesimisticky mluvit třeba o větrníkách a z toho je vyvozeno, že jsem úplnej debil, kterej si ani neumí přečíst jednu stránku, na základě který se dá machrovat s výše uvedeným problémem (btw, "r" a "t" jsou tak blízko, že ...)
Kdybyste ji sledoval, tak byste si domyslel, ze neni moc co dodavat, neb neni kde brat.ano, jistě, není kde brát, ale to některým jedincům zjevně nebrání v tom, aby nás poučovali, jaká ta "opravdová" skutečnost je
Ja po vas nechci, abyste vyvracel nejaka ma tvrzeni, mne postaci, kdyz prokazete ta svoje, napr. ze "ty "časové horizonty" [zprovozneni komercni jaderne fuze] budou rozhodně kratší než kdy nám dle nejčernějších odhadů dojde palivo pro štěpné reaktory i fosilní zdroje".ta tvrzení jsou řekl bych v rozporu, takže stačí popřít, resp. podle některých dokázat to první ale že jsem tak hodnej, tak tady kus doložím: If all goes well, DEMO will lead fusion into its industrial era, beginning operations in the early 2030s, and putting fusion power into the grid as early as 2040. [zdroj] teď máme 2010, tak to je 30 let ... jelikož ne vždy "all goes well", vidíme, jak to vypadá s ITERem samotným, tak počítejme dvakrát tolik, 60 a k té druhé části: Thus the world's present measured resources of uranium (5.5 Mt) in the cost category somewhat below present spot prices and used only in conventional reactors, are enough to last for over 80 years. [zdroj] no a 60 je jaksi menší než 80, takže část tvrzení týkající se paliva pro štěpné reaktory budiž postavena na reálných základech - neříkám, že doložena, protože o budoucnosti nelze s jistotou říci nic, ale řekněme, že já osobně pravděpodobnost v tomto případě jako jistotu vnímám co se týče těch fosilních zdrojů, řekněme, že mohou být nahrazeny jádrem - výše uvedený odhad mluví o v současnosti známých přírodních zdrojích, nepočítá s recyklací atd.
Ja nerikam, ze to "stejne nebude fungovat", to vy mate utkvelou predstavu, ze to fungovat urcite bude a proto chcete pristich 30 let sedet, tocit palcema a cekat.
DEMO, jak nazev napovida, ma byt v podstate prototyp komercni elektrarny. I kdyby vsechno slo podle planu soudruhu z ITERu, tak elektrina z fuze v tokamacich nebude mit zasadni vliv drive jak ve druhe polovine stoleti z duvodu ekonomickych i fyzikalnich.
Mimochodem, nejak se nam z toho vytratily peer-reviewed clanky stojici na solidnich otevrenych datech. A rikal jste neco o nejcernejsich odhadech, pritom jste vybral ten nejnadsenejsi a jeden stredne optimisticky. Udaj pro DEMO jste buh-vi-proc vynasobil dvema, ale leta pro stepny material jste analogicky nepulil, fosilni paliva jste vynechal uplne.
co se týče těch fosilních zdrojů, řekněme, že mohou být nahrazeny jádrem
Tak jsme se zasmali a ted zpet k vazne praci.
Ja nerikam, ze to "stejne nebude fungovat",hm, a co tedy?
to vy mate utkvelou predstavu, ze to fungovat urcite bude a proto chcete pristich 30 let sedet, tocit palcema a cekat.jak jsem již řekl, stavbu ITERu (a další výzkum) nepovažuju za "točení palcema" - bez ohledu na to, že asi nikdo zde v diskusi zúčastněný se na tom přímo nepodílí (ale platíme na to daně ...) takže se tak trochu točíme v kruhu, pročež další pokusy o diskusi zjevně nemají smysl mimochodem, ve zdůvodnění zavržení mých zdrojů taky nevidím nějaké odkazy na "peer-reviewed články stojící na solidních otevřených datech" - on se článek stojící na datech od IAEA blbě popírá, že?
Když jsem chodil asi do 6 třídy, tak nás ve škole učili, že ropa a plyn na světě dojdou asi do 30 let. Dnes mám pár let před důchodem - a stále se mluví o horizontu 30 let
Takze indukci lehce dokazeme, ze ropa a plyn nedojdou nikdy. Samozrejme az do chvile, nez dojdou, ale to uz je jiny pribeh...
Tak to jsem vazne zvedav jak z tvrzeni "pred 50 lety mi nekdo rekl spatny udaj" vyplyva "nase soucasne udaje jsou nepresne".
Nicmene mate pravdu, ze v soucasnosti mame nepresne informace, lepe receno nevime jak jsou nepresne, protoze kazdy stat a firma si udaje o zasobach a nalezistich hlida jak oko v hlave, to malo, co se zverejni, neni mozne nezavisle verifikovat. O to vic je zarazejici, jak popiraci v pripade globalniho oteplovani baziruji na presnych, otevrene dostupnych datech a programech, ktere je zpracovavaji. V pripade energii je ticho po pesine.
Tech 30 let je vyfantazirovane cislo slouzici k tomu, aby lidovekapitalisticke obcany nechytil rapl. Skutecnost je takova, ze s velkymi poli to jde k sipku, coz uz oficialne priznava i IEA, a 20-30 let navic se dosahlo pripoctenim novych nalezist, ktera se teprve budou muset zprovoznit. Kde se ta naleziste vemou, kdo ty vrty zaplati, kdo je postavi, jaka bude vyteznost a kvalita ropy, atd., to vam sourdruzi z IEA radsi nereknou...
Nicmene mate pravdu, ze v soucasnosti mame nepresne informace, lepe receno nevime jak jsou nepresne, protoze kazdy stat a firma si udaje o zasobach a nalezistich hlida jak oko v hlave, to malo, co se zverejni, neni mozne nezavisle verifikovat.vs
Tech 30 let je vyfantazirovane cislo slouzici k tomu, aby lidovekapitalisticke obcany nechytil rapl. Skutecnost je takova, ...- má smysl něco dodávat?
Vidim, ze schopnost porozumet psanemu textu mezi populaci upada vic, nez jsem si myslel.
Prvni souveti netvrdi, ze nevime naprosto nic vubec o nicem, z druheho souveti nevyplyva, ze vime vsechno o vsem. Ale co cekat od cloveka, ktery si mysli, ze po "skutecnost je takova" logicky a gramaticky nemuze nasledovat nic jineho, nez popreni (z paty vycucaneho) vyznamu prvni vety, takze neni treba pokracovat.
Islanďané vrtají, protože mají teplé spodní prameny, Řekové hřejí vodu sluncem na střechách, Američané mají spoustu slunce v pouštích. Co máme my? Klima v české kotlině je značně nespolehlivé. Jednou v létě svítí slunce, příští rok je ho sotva vidět. Jedno jaro fouká vítr, následující jaro jsou neustálé mlhy. Tady se spolehnout nedá na nic jiného, než na pevná paliva, která opravdu máme.Přesně tak, ale protože v ČR to nejde rozumně a tudíž česká mysl to třeba ani neni schopna pojmout, považuji zase já za blbost výkřiky typu: "slunce, vítr... obnovitelné zdroje nesmysl (tečka)". Země jako my, které navíc mají zdroje uranových rud, by se např. mohli zaměřit na výzkum zpracování jaderného odpadu. Vyřešte, co s odpadem, a jádro vypadá hned mnohem atraktivněji. Není to nutně obnovitelné, ale posuneme si minutku vyčerpaných zdrojů o pořádný kus dál a ještě omezíme celou řadu negativních jevů v okolí elektráren.
Jinak k celkovým nákladům na fosilní paliva jste si jistě připočetl zdravotní péči? Ztrátu produktivity v důzledku zvýšení nemocnosti? Cena není jenom to, co máte na účtence. ;)To je pravda. Nicméně i zdravotní péči si hradíme sami ať už přímo na doplatcích nebo nepřímo z daní. Tvrzení, že platíme všechno, platí. K prvnímu odstavci +1 k příspěvku p. Smolíka. Islanďané mají teplé prameny - my máme jeden. Jediné, co lze tady vrtáním získat, je nepříliš silné topení v zimě a proti tomu jsem tady neřekl jediné slovo. Řekové bydlí o dost blíž k rovníku než my, takže mají mnohem spolehlivější dodávku slunečního světla, navíc o větší intenzitě. A proti ohřívání vody sluncem jsem taky neřekl jediné slovo. Takže děkuji za pěknou ukázku diskuze metodou caput canis - polemizuješ sice pěkně, ale s věcmi, které netvrdím.
Takže děkuji za pěknou ukázku diskuze metodou caput canis - polemizuješ sice pěkně, ale s věcmi, které netvrdím.Tak si to tak neberte. Uznava, tahle poznamka nemela byt kolektivni s temi naklady. Protoze se vice tykala Randyho o kousek vyse ve vlakne, ale tam uz jsme si to snad vyrikali. Mou chybou jste můj záměr pan Smolík, kterému jsem to vysvětlili o jeden příspěvek nad tímto Vaším, ani Vy nepochopili. Tropil jsem si žerty z křiklounů, co na základě omezenosti Kotlinkou zvěstují soudy o smysluplnosti nebo "hlouposti" té či oné technologie.
To je pravda. Nicméně i zdravotní péči si hradíme sami ať už přímo na doplatcích nebo nepřímo z daní. Tvrzení, že platíme všechno, platí.Jo, jenom jestli jste si sečetl, co nakonec vyjde levněji. Co, co vlastně platí a pokrývá je obecně trochu zamotané. Vzhledem ke zvláštnímu statutu ČEZu: jeho vlastnické struktuře a faktu, že operuje v monopolním prostřední (s jakousi emulací trhu pro pobavení P.T. publika), ve kterém je prakticky nenahraditelný; se zisky, které generuje, a dividendami, které vyplácí... je v praxi složenka za elektřinu formou zdanění (s určitou úlitbou do nestátních kapes za nezatěžování libovolné t.č. vlády image, že si bere od občanů).
Jenže pokus monopol odstranit dopadl tak, že třeba tady lidem dodává energii E-ON a stojí to víc než od ČEZu.To je ta ten emulovaný trh. Dodavatele si snad můžete vybrat? Ale moc si nepomůžete. Rozdíl je jenom v tom, komu platíte za koncové zpracování faktury, odečty elektroměrů a takové ty prkotiny kolem.
Takže suma sumárum v současné situaci bych radši ten monopol ČEZuAle nakonec proč ne, ale v tom případě bych o to více namítal. Proč pro pána krále něco takového prodávat? Mononopoly, nota bene na prakticky životní potřeby (byť u elektřiny by se nějaký Amish mohl hádat).Mluit v takovém případě o trhu je prostě blbost. Na aktuálním stavu je byt občan/spotřebitel, protože se to stejně řídí stát a používá jako formu extra zdanění, ale část (lehce pod polovinu) odteče do privátních kapes.
se zisky, které generuje, a dividendami, které vyplácí... je v praxi složenka za elektřinu formou zdaněníTomu se lze snadno vyhnout - staci si koupit takovy podil akcii v CEZu, jeky podil z jeho produkce energie spotrebovavam (neberu-li v potaz ruzne ceny pro ruzne odberatele). Nicmene je pravda, ze to neni reseni pro vsechny (v takovem pripade by nebylo dost prodavajicich, pokud by stat stale drzel svuj podil).
Tak za prvé - u normálních elektráren platíme plné náklady na výrobu a ostatní důsledky.Az na ty zdravotni (u tepelnych elektraren) ..
A za druhé - solární elektrárny nevyrobí v našich podmínkách* za dobu své životnosti dost energie ani na to, aby se z toho dala postavit další solární elektrárna.Predpokladam, ze mluvis o fotovoltaice a ne jinem typu solarnich elektraren. Mas pro tohle tvrzeni nejake podklady? Neni nahodou uz davno zastarale (vzhledem k technologickemu rozvoji v oblasti fotovoltaiky)? Soucasne zdroje udavaji energeticky 'payback time' v podminkach stredni evropy na 3-3.5 roku. Viz treba http://www.ecn.nl/publicaties/default.aspx?nr=ECN-RX--06-016
už vůbec ne na pokrytí celkové spotřeby.O pokryti celkove spotreby fotovoltaikou se take zatim vazne neuvazuje. Strawman argument?
O pokryti celkove spotreby fotovoltaikou se take zatim vazne neuvazuje. Strawman argument?Naštěstí se o tom neuvažuje. (Aspoň ne oficiálně, ekopakům do hlavy nevidím). Nicméně v podmínkách České republiky je nereálné ani to, k čemu jsme se zavázali, tedy určité % podílu výroby el. energie bude obnovitelnými zdroji - lze dohledat, je to na dvě etapy a už s tou první budeme mít problém. A problém budeme mít i když to stihneme, protože obnovitelné zdroje se špatně regulují a jejich dodávka dělá v síti pěkný bordel. Tohle pěkně vyřešili Slováci. SEPS prostě řekl, že dokud nebude mít data o tom, jak se chová síť s velkým nainstalovaným výkonem solárních elektráren, tak nepovolí připojování velkých výkonů. A mají klid, zatímco ČEPS má starosti s aktuálně nainstalovanými 300MW. Chci je vidět, až to vzroste na tu 1.5GW, která je ve výstavbě - to bude mít při každá rychlejší změně počasí pěkné hoňky.
Soucasne zdroje udavaji energeticky 'payback time' v podminkach stredni evropy na 3-3.5 roku.Všechno započítáno? Včetně likvidace, stavby továrny, výroby strojů, likvidace strojů a továrny, nutných investic do sítě, energetických ztrát při zapínání a vypínání záložních zdrojů? Nevěřím ani omylem.
protože obnovitelné zdroje se špatně regulujíFotovoltaika se spatne reguluje? Co se stane s fotovoltaickym panelem, kdyz se proste odpoji od invertoru?
Všechno započítáno?Zapocitana vyroba panelu vcetne vyroby surovin. Likvidace panelu zapocitana neni. Investicni naklady pravdepodobne take ne.
nutných investic do sítě, energetických ztrát při zapínání a vypínání záložních zdrojů?Tohle samozrejme zapocitano neni, mluvilo se o tom, kolik panel vyrobi elektriny, nikoliv kolik doda do site.
Co se stane s fotovoltaickym panelem, kdyz se proste odpoji od invertoru?Pravděpodobně nic. Jenže kdo to udělá, když mu svítí sluníčko a on chce vydělávat penízky. (A druhá věc je, jestli do jde udělat automaticky a dálkově, jak je to ošetřené smluvně atd. atp.)
Tohle samozrejme zapocitano neni, mluvilo se o tom, kolik panel vyrobi elektriny, nikoliv kolik doda do site.Ok, na jednu stranu je to trochu přehnaný nárok, na druhou stranu i tuhle energii je nutné uvažovat. Lidstvo nežije z výroby energie, lidstvo žije z přebytku energie, tedy z toho, co zbyde, když se odečtou energetické náklady na vlastní provoz výroby té energie. A nejlepší přebytek dává uhlí (bohužel), ropa (zatím), s jádrem už to není tak slavné a ostatní zdroje by se musely hooodně zlepšit na to, aby nás někdy mohly spasit.
větrné elektrárny rozeseté např. po celém Německu dávají nějaké malé procento energieAž na výjimečné případy, kdy jim hodně fouká a naše rozvodná síť pak slouží jako tranzitní do Itálie. (A u nás se vyhlašují energetické stupně, protože hrozí kolaps sítě. Děkujeme pěkně.)
Nicméně v podmínkách České republiky je nereálné ani to, k čemu jsme se zavázali, tedy určité % podílu výroby el. energie bude obnovitelnými zdroji - lze dohledat, je to na dvě etapy a už s tou první budeme mít problém. A problém budeme mít i když to stihneme, protože obnovitelné zdroje se špatně regulují a jejich dodávka dělá v síti pěkný bordel.Já tedy na rozdíl od Vás nejsem odborník na danou tématiku. Ale nepočítá se mezi obnovitelné zdroje i pálení biomasy? Ta mi totiž nepřijde nijak hůře regulovatelná, než staré dobré uhlí racionálního nekopaka. :P Když už jsme u toho, nechtěl jste mluvit spíše o spolehlivosti (stálosti) dodávek, než o regulovatelnosti? Já tedy na rozdíl od Vás o výrobě elektřiny vím celkem málo, ale dosud jsem žil v domění, že celkem dobře lze regulovat tak elektrárny vodní. Ale uhelné (a jaderné) a rozumně velké změny výkonu nebo dokonce náběh od nuly je není otázkou okamžiku. Že to totiž přece jenom není dynamo na kole.
Všechno započítáno? Včetně likvidace, stavby továrny, výroby strojů, likvidace strojů a továrny, nutných investic do sítě, energetických ztrát při zapínání a vypínání záložních zdrojů? Nevěřím ani omylem.Čímž se dostáváme do oblastí dojmů, věr a pověr a věcná debata je u konce... pokud kdy byla.
Ale nepočítá se mezi obnovitelné zdroje i pálení biomasy? Ta mi totiž nepřijde nijak hůře regulovatelná, než staré dobré uhlí racionálního nekopaka. :P
Existuje aspoň základní rozvaha ohledně biomasy? Tj. jak ji vlastně získáme (předpokládám, že půjde hlavně o dřevo), kolik jí bude potřeba na pokrytí řekněme 10% naší spotřeby elektřiny, jestli nám ročně naroste víc biomasy, než spotřebujeme? Dále je potřeba započítat náklady a energii na těžbu biomasy, transport, vysušení, naštípání, znovuosázení vytěžených ploch atd. Nemůže se stát, že biomasa bude nakonec stejná chiméra jako biopaliva?
Nemůže se stát, že biomasa bude nakonec stejná chiméra jako biopaliva?Myslíte jako, že když se to pojme jako univerzální řešení, které bez rozmyslu zkusím napasovat na cokoliv (proti čemuž mj. environmentalisté (třeba Green Peace) varují), tak to bude fiasko? Jo, to se samozřejmě stát může. Lidi jsou lidi... Třeba ty biopaliva, když už je zmiňujete... Američan (vláda řekne, že se tím zbaví závislosti na dovezené ropě, přidá zelené mambo jumbo... a hurá! Evropan se podívá, že to má Američan, je to nezávislé na dovozu ropy (pro nás strašák Ruska) a navíc zdarma zelené mambo jumbo... a hurá, už v tom zkoušíme jet taky. A ekoteroristé si mohou hubu umlít, že to není tak skvělý a zelený nápad, jak vlády svorně tvrdí, ale je jim to prd platné.
Dřevo roste pomalu, ale je u nás pravda snadno dostupné/obnovitelné.Elektrárny na biomasu dřevo ze stromů, co rostou pomalu, opravdu nepálí - na to ho není dost. Když už, tak se AFAIK pěstují nějaké rychle rostoucí vrby.
těžba, transport... zpracování/třídění... rekultivace, no tak Vám nevím, ale doteď jsem myslel, že to se musí i s tím uhlím? Takže spíše nic proti ničemu?Viz body výše - uhlí stačí vykopat a odvozit. Ostatní pobíhání se vyřídilo v minulosti. Musel bych to dohledat, ale mám pocit, že na vynaloženou kWh u uhlí připadá asi dvacet vyrobených kWh. Co se tohoto poměru týče, nemá biomasa ani náhodou šanci dostat se někam blízko.
Nicméně v podmínkách České republiky je nereálné ani to, k čemu jsme se zavázali, tedy určité % podílu výroby el. energie bude obnovitelnými zdroji - lze dohledat, je to na dvě etapy a už s tou první budeme mít problém. A problém budeme mít i když to stihneme, protože obnovitelné zdroje se špatně regulují a jejich dodávka dělá v síti pěkný bordel.Když to řeknu úplně prostě. Já jsem v tom ekologii neřešil a nechápu, proč svá ekoteroristická měřítka do toho pořád taháte. Já reagoval na obecné klišé, proč je obnovitelná energie špatná a k ničemu. Je jedno, kolikrát to Brouk Pytlík a jeho věrní zopakují, já ta klišé za fakta prostě považovat neumím. Je biomasa obnovitelná? Má parametry spolehlivosti i v ČR srovnatelné s milovaným uhlím? Může pomoc splnit naše závazky? Nebo jakým podílem? Je voda obnovitelný zdroj? Počítá se do toho nebo jsme slíbily navýšení podílu? A když je sečteme, jak jsme daleko? Nepláču nad rozlitým mlékem, že má tzv, "národní" vláda je padlá na hlavu, slibuje ptákoviny a já nevím co, ale věcně hledám řešení. Ale jinak jsem laik, takže nevím:
pohnojitNešlo by třeba rotovat plodiny? Kdybych to přilepil třeba k té celulózce, pokud na ten odpad už nemají využití? A vyjde tohle hůř nebo lépe než uhlí?
extra pěstovatNo, tož US i EU (a myslím, že o těchto průmyslových demokraciích západního typu se bavíme, protože řešit Čínu a Rusko, to je trochu jiná liga... a netýká se nás a našich slibů) mají problém, co s dotovanými zemědělci... oboje absurdně dotují "neprodukci", protože nevědí co s nadprodukcí. Zemědělské metody zajišťují výnosnost vysoce překračující tu z před 100 nebo dokonce 200 let. A s tou krajinou byste něco dělat měl (byť ČR bychom dokázali naplnit pražským snem o živote v přírodě pro všechny, ale "suburbie" kam oko dohlédne mě tedy moc nelákají). Takže možná by to nemuselo být extra pěstovat, extra neekonomické, ale dvě mouchy jednou ranou... jenom tak nahlas přemýšlím.
Viz body výše - uhlí stačí vykopat a odvozit.Vy asi nejste z hornického kraje. ;) Zato stromečkům rozumíte až, až. Zkuste vykopat, odvozit a hodit do kotle... hodně štěstí. Vykopat, to jo. Pak to musíte oddělit od hlušiny (kterou musíte dále řešit). Musíte to vytřídit (podle velikostí). Prach zpracovat. Uhlí odvozit (na to jste nezapomněl). Pak Vám z toho zůstane docela nebezpečný bordel po spálení (pominu emise U235 a jiných lahůdek... to se z toho objemu uhlí za rok nasbírá), další energie. No a samozřejmě nesmíte zapomenout na rekultivaci po to svém řádění.
Musel bych to dohledat, ale mám pocit, že na vynaloženou kWh u uhlí připadá asi dvacet vyrobených kWh.Tož je toho více, než jste popsal. Zdroj by pomohl, ale možné to je.
Co se tohoto poměru týče, nemá biomasa ani náhodou šanci dostat se někam blízko.Možné to je. Takže si to shrneme: vyšli jsme z toho šul nul, ale splnili jsme si kvóty. Císař pán se nažral a Švejk zůstal celý. A v klidu se můžeme vrátit k pivu. Jo, ale je tam tedy bonus. Ten zdroj je obnovitelný (to je sice uhlí teoreticky taky, ale chce to trpělivost ;) a jeho získávání by mohlo méně devastovat krajinu?
tj. nebude nás to stát méně, ale ani více (když už přijmu Mamon jako skutečně jediné měřítko pro svět), ale navíc si splníme kvóty, které naše vláda možná neprozíravě slíbila,Právě o tom pochybuju. Asi by se nechalo dopočítat, kolik dřeva by se muselo spálit, aby to pokrylo, co chybí, ale to dělat nebudu; můj odhad je, že by se tolik dřeva nevešlo do ČR.
Vám prostě nic nejde pod nos.
To není pravda. Prostě chci vidět aspoň základní kalkulaci.
Tady začněte se samostudiem, ale nemusíte se omezovat v rozletu: http://en.wikipedia.org/wiki/Biomass
Na Wikipedii jsem už koukal, ale jsou tam jen obecné údaje.
Dřevo roste pomalu, ale je u nás pravda snadno dostupné/obnovitelné.
Tady je vidět rozdíl mezi námi dvěma. Vám stači, že je dřevo obnovitelné, já chci další kalkulaci. Abychom s velkou slávou nevybudovali zdroje na biomasu a potom nezjistili, že dřevo spalujeme rychleji, než nám dorůstá.
To není pravda. Prostě chci vidět aspoň základní kalkulaci.OK, tak předveďte požadovanou metodiku a podrobnost u uhlí. A já se podle toho mustru pokusím mrknout na biomasu.
Na Wikipedii jsem už koukal, ale jsou tam jen obecné údaje.Překvapivě, když je to encyklopedie. ;) Ale jsou tam taky odkazy na další literaturu... proto jsem psal "začněte se samostudiem".
Tady je vidět rozdíl mezi námi dvěma. Vám stači, že je dřevo obnovitelné, já chci další kalkulaci. Abychom s velkou slávou nevybudovali zdroje na biomasu a potom nezjistili, že dřevo spalujeme rychleji, než nám dorůstá.Určitě dorůstá rychleji než uhlí a to i ty nejpomalejší stromy/keře. ;) Jinak jsem psal. Nejsem expert, předpokládám, že existují i jiné zdroje pěstovatelné v našich podmínkách.
OK, tak předveďte požadovanou metodiku a podrobnost u uhlí. A já se podle toho mustru pokusím mrknout na biomasu.
Proč bych to dělal? Je to neobnovitelný zdroj, který jednou dojde, to nikdo nepopírá.
Určitě dorůstá rychleji než uhlí a to i ty nejpomalejší stromy/keře. ;)
Opravdu? Já pořád vidím varovný příklad biopaliv, kdy se základní rozvaha začala dělat až po zavedení do praxe. Kdyby totiž biomasa dorůstala pomaleji, než ji budeme pálit, pak nejde o obnovitelný zdroj. Vás drží jen vaše víra, ale podklady nikde. Stačí mi jen hmotnost biomasy pro pokrytí řekněme 10% spotřeby elektřiny, hmotnost biomasy, která ročně přiroste v lesích a hmotnost biomasy, která se nyní ročně spotřebuje na jiné účely (stavby, topení atd.). Hned uvidíme, jestli se pohybujeme v realitě, nebo jen v oblasti víry a zbožných přání.
Jinak jsem psal. Nejsem expert, předpokládám, že existují i jiné zdroje pěstovatelné v našich podmínkách.
To je možné, ale pořád potřebujeme tu kalkulaci. Stačí mi pár vět - bylo by potřeba X tun biomasy, kterou získáme způsobem XYZ. To je celé.
Já pořád vidím varovný příklad biopaliv, kdy se základní rozvaha začala dělat až po zavedení do praxe.AFAIK se dělala už předtím (už před zavedením do praxe bylo jisté, že celková bilance je záporná), ale euro-eko-komisaři ji nebrali na vědomí.
A nejsou výmyslem ani euro-eko-komisařů ani euro-neko-komisařů. Prostě to měli za mořem a my to chtěli taky.Zavedení v tady JE výmyslem eurokomisařů. Že to měli za mořem nás k ničemu nenutí a my to nechtěli.
Reálné důvodu samozřejmě s (n)ekologií nemají pranic společného, ale jestli je celková bilance záporná nevím.Na pěstování řepky zemědělské stroje AFAIK spotřebují víc nafty, než se tím ušetří.
Zavedení v tady JE výmyslem eurokomisařů. Že to měli za mořem nás k ničemu nenutí a my to nechtěli.V lepším případě kopií. Nenutí, ale příklady táhnou a ono to mohlo fakt molo vypadat jako dobrá myšlenka (viz též níže). No jo, koho jsme si tam nasadili, toho tam máme. ;) Třeba letos budete mít při losování šťastnější ruku.
Na pěstování řepky zemědělské stroje AFAIK spotřebují víc nafty, než se tím ušetří.I kdyby AFAYK odpovídalo realitě, tak je tam pořád plus, že zemědělci mají práci (a neplatíte za neprodukování, ale za produkci něčeho, co se tváří, že k něčemu je). Krajina je obdělávaná. Něco (dokonce se zelenou nálepokou) se dělá. To zní pořád jako kladný politický kapitál. Alespoň mě přijde, že tohle se voličům prodá lépe, než: postavíme Vám za domem novou uhelnou (ale i jadernou, známe voliče ne?) elektrárnu. Prostě politický realismus.
To je možné, ale pořád potřebujeme tu kalkulaci. Stačí mi pár vět - bylo by potřeba X tun biomasy, kterou získáme způsobem XYZ. To je celé.Tož, "hledej šmudlo". ;)
Takže rozvahu nemáme. Nebo ji možná někdo udělal, jenže se mu výsledek nelíbil, tak jen šíříme světlé zítřky, ale bez čísel...Já ji nemám a nedělal, čestné tržní. Ale když Vás problematika zajímá, nemyslím, že ta data někde někdo schovává. Ale z toho, že nic nevíte a nic hledat nechcete dokážete dělat celkem silné závěry. ;)
OK, tak předveďte požadovanou metodikuNo, v tomto pripade asi neni treba slozitejsi metodika. Ze je vyuzivani jine nez odpadove biomasy jako energeticky zdroj nesmyslne, je jasne uz z efektivity premeny slunecni energie ve chloroplastech v rostlinach. Ta je nekolikrat mensi nez ve fotovoltaickych panelech. A u biomasy budou jeste dalsi ztraty kvuli premene s chemicke energie na elektrickou a kvuli nakladum na udrzbu. Pokud bych mel uvazovat o obnovitelnych zdrojich energie dodavajicich energii i pres noc, pak bych spis uvazoval o termalnich solarnich elektrarnach, kde nektere varianty maji velke zasobniky roztavenych soli, ze jsou schopni dodavat elektrickou energii i v noci (z tepelne energie akumulovane behem dne). A maji srovnatelnou (a spis vyssi) efektivitu nez fotovoltaika.
Já tedy na rozdíl od Vás nejsem odborník na danou tématiku. Ale nepočítá se mezi obnovitelné zdroje i pálení biomasy?Regulace OK, jenže celkový výkon zanedbatelný - ani když se nasází ty rychle rostoucí keře nebo co to je, tak AFAIK nevznikne dost dost věcí, které by se daly spálit. Plus je tu problém vyčerpání půdy, tj. musí se poměrně přesně hnojit, jinak ti tam bude zůstávat to, co ta kytka nežere atd. Tím nechci říct, že elektrárna/teplárna na biomasu je blbost, ale smysl má IMO spíš tam, kde je snadno k dispozici snadno získatelný hořlavý odpad (bordel z pily a podobné)
Když už jsme u toho, nechtěl jste mluvit spíše o spolehlivosti (stálosti) dodávek, než o regulovatelnosti?Ono to jde jedno s druhým. Řekněme že je letní den, ráno mlha, jinak jasno. Nainstalovaného výkonu ve větrných a solárních elektrárnách je 3.5GW podle současných schválených plánů (těch 1.5GW byl omyl). V devět ráno začne foukat vítr, rozfouká mlhu a je jasno a během krátké doby produkce z těchto zdrojů stoupne řekněme o 2GW (tj. Temelín) A zrovna v době, kdy se ranní špička spotřeby chýlí ke konci. To je samozřejmě nutné vykompenzovat snížením výkonu někde jinde. A jak sám píšeš, dobře regulovat jde jenom elektrárny vodní, takže velká část z těch GW se musí ubrat v jaderných elektrárnách, tepelných elektrárnách, připojením přečerpávacích elektráren (čerpání vody nahoru) Není to nezvládnutelné, ale rozhodně to není bezproblémové a už vůbec ne rychlé. A o rychlost tu jde - když produkce převyšuje spotřebu, stoupá v síti napětí a to ČEPS nemůže připustit, takže v krajním případě musí někoho odpojit. Klasické elektrárny odpojit nelze, protože by turbína uletěla stěnou, takže zbývájí sluneční a tam investoři samozřejmě budou chtít nahradit škody... ... a máme z toho žaloby, arbitráže, prostě samá pozitiva a sociální jistoty.
Čímž se dostáváme do oblastí dojmů, věr a pověr a věcná debata je u konce... pokud kdy byla.Jak bylo řečeno v jiném příspěvku, všechno tohle opravdu započítáno nebylo. A všechno to je důležité pro dlouhodobě udržitelnou produkci energie tak, abychom se nevrátili do středověku.
Jednou jsem o tom už psal a dovolím si znova připomenout, nevím, jak je to ale aktuální ...
Projekt obrovité cívky umístěné ve skalním tunelu těsně pod povrchem země počítá s rozměry 1km průměr a 19m výška. Je v ní možno uložit energii 5000 MWh a účinnost jejího uložení a uvolnění je 93-95% (přečerpávací elektrárny mají účinnost asi 75%).
Mně to přijde jako všelék ... snad by se nenabíjela nějak dlouho, aby byla použitelná, né?
Tím nechci říct, že elektrárna/teplárna na biomasu je blbost, ale smysl má IMO spíš tam, kde je snadno k dispozici snadno získatelný hořlavý odpad (bordel z pily a podobné)Myslíte třeba Biocel Paskov (jsem kouakl a zrovna jedez odpadů při výrobě buničiny je snad učebnicový příklad biomasy)? ;) Kolik procet z toho, k čemu jsme se zavázali by taková přidružená výroba dala? Nejsou i jiné obnovitelné zdroje? Voda? Tam už něco máme.
připojením přečerpávacích elektráren (čerpání vody nahoru) Není to nezvládnutelné, ale rozhodně to není bezproblémové a už vůbec ne rychlé.To je tak co se dá dělat s přebytkem všeobecně... a pak ještě motivovat tarify plynulejší spotřebu. Ale jo, jinak já si plně uvědomuju, že slunce a vítr u nás nejsou spolehlivé zdroje... a tedy prakticky musí být zálohování zdroji tradičními... a ty se nedají zapnout/vypnout podle potřeby, jak nám vychází/zachází slunce (trochu asi mohou pomoci dnes již dost kvalitní předpověední modely, takže s náběhem/snížením výkonu je možné začít včas alespoň v nemalém počtu případů)... takže nemusíme nic z jejich produkce omezit a máme za hodně peněz málo muziky (podstata demokracie, lidé chtějí šou, hlavně že všichni radostně pobíhají a "něco se dělá"). (Krom toho si uvědomuji, že přiboj ani slapové jevy nelzy v ČR použít vůbec a kdo by tady něco takového stavěl, tak bude zřejmě podvodník a následně nám prodá Karlštejn.) Nicméně si uvědomuji, že to nejsou jediné obnovitelné zdroje... a taky že lidstvo ještě není v bádání až tak daleko. Určitě se najde něco, co půjde i u nás. Určitě je něcdo, co by alespoň v nějaké míře šlo již dnes.
Myslíte třeba Biocel Paskov (jsem kouakl a zrovna jedez odpadů při výrobě buničiny je snad učebnicový příklad biomasy)? ;) Kolik procet z toho, k čemu jsme se zavázali by taková přidružená výroba dala? Nejsou i jiné obnovitelné zdroje? Voda? Tam už něco máme.To všechno je málo.
To je tak co se dá dělat s přebytkem všeobecně... a pak ještě motivovat tarify plynulejší spotřebu.menšení výkyvů ve spotřebě namotivuješ těžko - způsobují je lidi, kteří ráno vstávají a zapínají věci. Jediný způsob, jak tohle kompenzovat, je mít přes noc na balkoně zapnutý přímotop.
Určitě je něcdo, co by alespoň v nějaké míře šlo již dnes.Podle mě by v našich podmínkách bylo nejrozumnější vykašlat se na elektrárny z obnovitelných zdrojů tam, kde nemají smysl (tzn. na většinu), postavit další jaderné elektrárny (tentokrát by to asi vyšlo levněji než Temelín - nemusela by se ruská technologie přestavovat na americkou) a ušetřené peníze (a peníze stržené ze prodej nadbytečné energie do zahraničí) věnovat na výzkum (fúze, výroba energie z jaderného odpadu atd.)
To všechno je málo.Kolik chybí? Máte tam i vodu? Znáte to, stokrát nic umořilo vlády, co slibovala blbosti. ;) To by bylo, aby nebylo.
menšení výkyvů ve spotřebě namotivuješ těžko - způsobují je lidi, kteří ráno vstávají a zapínají věci. Jediný způsob, jak tohle kompenzovat, je mít přes noc na balkoně zapnutý přímotop.Můj laický odhad? Ranní špička zas tak zlá nebude, protože ráno toho lidi méně stihnou (vyjma části lepších poloviček, co si raději přivstanou a fén umí hezký příkon). Ostatně je otázka, nakolik se obecně domácnosti podílejí na spotřebě, ale za tipuji, že průmyslovým odběratelům to nebude sahat ani po kotníky).
Podle mě by v našich podmínkách bylo nejrozumnější vykašlat se na elektrárny z obnovitelných zdrojů tam, kde nemají smysl (tzn. na většinu), postavit další jaderné elektrárny (tentokrát by to asi vyšlo levněji než Temelín - nemusela by se ruská technologie přestavovat na americkou) a ušetřené peníze (a peníze stržené ze prodej nadbytečné energie do zahraničí) věnovat na výzkum (fúze, výroba energie z jaderného odpadu atd.)Celkem by to šlo. Ale mě tam tedy pořád nesedí ten odpad. Já vím, že jste vedle v diskuzi nabízel zahrádku l pronájmu, ale to nám to asi nevyřeší. A trochu se bojím, že stav druhotného zpracování (pokud zrovna nebudeme chtít zbrojit) tu technologii nečiní o tolik připravenější než bádání nad obnovitelnými zdroji. Jinak ještě, ale to je zase zpět k ČEZu:
a ušetřené peníze (a peníze stržené ze prodej nadbytečné energie do zahraničí)Peníze se rozpustí mezi pár investorů a financování megaprojektů ze státního rozpočtu. Když se totiž podíváte za posledních pár let, tak ČEZ vyváží ročně zhruba tolik (či spíše více než), co vyrobí JETE, rezervy pro odstavení uhlí tam jsou a nešli bychom na krev. Nové jaderné zařízení neznamená nic jiného, než větší vývar... tečka. Ostatně nemluví ČEZ i s obrovským exportem jak o dostavbě Temelína, tak o rozšiřování Prunéřova? Jo a taky nám snížení produkce zlepší procenta obnovitelných zdrojů už jenom z tou trochou, co máme (3% nebo tak, hlavně voda).
Kolik chybí? Máte tam i vodu? Znáte to, stokrát nic umořilo vlády, co slibovala blbosti. ;) To by bylo, aby nebylo.Po započítání vodních elektráren letos chybí 4TWh, do roku 2020 chybí 8TWh roční produkce. (V tom druhém čísle se zjevně moc nepočítá s nárůstem spotřeby.) Solární elektrárny daly loni 240GWh, pokud po dostavbě toho, co se plánuje, dají pětkrát víc, tak 1.2TWh. Větrníky 13GWh (zanedbatelné). Cca tedy zbývá vyřešit roční produkci 2.5TWh a jaksi nám víceméně došel seznam v ČR použitelných zdrojů...
Můj laický odhad? Ranní špička zas tak zlá nebude, protože ráno toho lidi méně stihnouBohužel jsem našel jenom graf z roku 2003 a ještě ze zimy, takže ten údaj o tom, co je špička, je poměrně zkreslený - tam je mezi devátou a desátou hodinou ranní pokles spotřeby o 500MW http://www.cez.cz/edee/content/microsites/elektrina/zaj10.htm
Ostatně je otázka, nakolik se obecně domácnosti podílejí na spotřebě, ale za tipuji, že průmyslovým odběratelům to nebude sahat ani po kotníky).Zapomínáš na to, že spousta lidí má elektrické sporáky, na kterých vaří, ta špička večer je poměrně výmluvná.
Nové jaderné zařízení neznamená nic jiného, než větší vývar... tečka.Souhlas. Ale i tak jsem pro. Podle odhadů bude spotřeba energie v ČR ještě stoupat, takže když teď odstavíme uhelné elektrárny a budeme na nule, tak za pár let budeme muset importovat nebo je znovu spustit. Takže jsem furt pro to postavit jaderné elektrárny, i když zezačátku budou na export. Druhá věc je v tom, že na volném evropském trhu nemůže ČEZ říct, že nejdřív bude dodávat do ČR a zbytek půjde na export. Když nás někdo v Evropě přeplatí, budeme muset svoji energii vyvážet a sami ji kupovat od Ruska (tzn. v součtu opět budeme tranzitní zemí, na svoje náklady)
Bohužel jsem našel jenom graf z roku 2003 a ještě ze zimyAktualni graf spotreby je tady: http://www2.ceps.cz/grafonline/popup.aspx
Po započítání vodních elektráren letos chybí 4TWh, do roku 2020 chybí 8TWh roční produkce. (V tom druhém čísle se zjevně moc nepočítá s nárůstem spotřeby.) Solární elektrárny daly loni 240GWh, pokud po dostavbě toho, co se plánuje, dají pětkrát víc, tak 1.2TWh. Větrníky 13GWh (zanedbatelné). Cca tedy zbývá vyřešit roční produkci 2.5TWh a jaksi nám víceméně došel seznam v ČR použitelných zdrojů...Beru zpět, prohodil jsem čísla. Těch 240GWh patří k větrným elektrárnám, solární elektrárny vyrobily jenom 13GWh. Pětkrát víc je 65GWh, takže zbývá pokrýt 3.5GWh za rok.
To asi mělo být 3,5TWh/rok, jinak by to bylo opravdu dost málo. No jo, čas zapřáhnout Labe. Ale i ta biomasa by si mohla ukousnout kus.Po započítání vodních elektráren letos chybí 4TWh, do roku 2020 chybí 8TWh roční produkce. (V tom druhém čísle se zjevně moc nepočítá s nárůstem spotřeby.) Solární elektrárny daly loni 240GWh, pokud po dostavbě toho, co se plánuje, dají pětkrát víc, tak 1.2TWh. Větrníky 13GWh (zanedbatelné). Cca tedy zbývá vyřešit roční produkci 2.5TWh a jaksi nám víceméně došel seznam v ČR použitelných zdrojů...Beru zpět, prohodil jsem čísla. Těch 240GWh patří k větrným elektrárnám, solární elektrárny vyrobily jenom 13GWh. Pětkrát víc je 65GWh, takže zbývá pokrýt 3.5GWh za rok.
To asi mělo být 3,5TWh/rok, jinak by to bylo opravdu dost málo.Jo, to je tak, když se člověk pořádně nepodívá.
No jo, čas zapřáhnout Labe.Není jak - přehradu na dolním toku nepostavíš, protože bys musel zaplavit spoustu úrodných oblastí. Navíc tam není žádný spád. Na horním toku by tě zabili ekologičtí aktivisté za ničení Krkonoš.
Není jak - přehradu na dolním toku nepostavíš, protože bys musel zaplavit spoustu úrodných oblastí. Navíc tam není žádný spád. Na horním toku by tě zabili ekologičtí aktivisté za ničení Krkonoš.Já myslel samozřejmě horní, u dolního bydlím, NIMBY. ;) Ne vážně, fakt tam není moc reliéf na stavbu přehrad. Ekoteroristi snad už budou ve smogulagu za podvracení kapitalistického systému ne?
Po započítání vodních elektráren letos chybí 4TWh, do roku 2020 chybí 8TWh roční produkce. (V tom druhém čísle se zjevně moc nepočítá s nárůstem spotřeby.) Solární elektrárny daly loni 240GWh, pokud po dostavbě toho, co se plánuje, dají pětkrát víc, tak 1.2TWh. Větrníky 13GWh (zanedbatelné). Cca tedy zbývá vyřešit roční produkci 2.5TWh a jaksi nám víceméně došel seznam v ČR použitelných zdrojů...Díky za čísla... Tak to naši nejskvělejší vládcové byli dost velkohubí. Asi nezbývá, než se naučit recyklovat jaderné palivo a dostat ho do kategorie obnovitelných zdrojů... nebo anektovat Norsko a jeho vodní zdroje. Jinak poslední udaje jsem viděl za 2007, ale tam jsme měli 16TWh rezervu (vývoz) a v porovnání předchozích let to mělo rostoucí tendenci.
Bohužel jsem našel jenom graf z roku 2003 a ještě ze zimy, takže ten údaj o tom, co je špička, je poměrně zkreslený - tam je mezi devátou a desátou hodinou ranní pokles spotřeby o 500MWJo stará data s tím jsem se taky potýkal. V té spotřebě se mimochodem projeví nemalou (zejména v těchto časech bych skoro řekl podstatnou) měrou podílí i přechod veřejné dopravy (vlaky, tramvaje, metro, trolejbusy) ze špičky do sedla. Ale 500MW není až tak strašně moc, to jsou v ČR schopné vyhladit i ty přečerpávačky co máme (samotné největší Dlouhé Stráně 2x325MW (čerpání 2x312MW)).
Zapomínáš na to, že spousta lidí má elektrické sporáky, na kterých vaří, ta špička večer je poměrně výmluvná.Nezapomínám, ale průmyslová spotřeba je v jiných řádech. Co je rychlovarná konvice/plotýnka/fén... proti lokomotivě (třeba velmi rozšířená řada 162 s jejími 3,5MW výkonu)?
Souhlas. Ale i tak jsem pro. Podle odhadů bude spotřeba energie v ČR ještě stoupat, takže když teď odstavíme uhelné elektrárny a budeme na nule, tak za pár let budeme muset importovat nebo je znovu spustit. Takže jsem furt pro to postavit jaderné elektrárny, i když zezačátku budou na export.Ale teď je ta rezerva opravdu značná. O dost více než jedna uhelná elektrárna. Osobně bych vítal alespoň nějaké odstavení (a třeba zakonzervování, pokud si nevěříme, že než naroste spotřeba, něco vymyslíme.)
Co je rychlovarná konvice/plotýnka/fén... proti lokomotivě (třeba velmi rozšířená řada 162 s jejími 3,5MW výkonu)?Jenže kolik jezdí lokomotiv a kolik plotýnek lidi zapnou? Ta špička kolem páté hodiny, kdy se lidi vrací z práce a začínají vařit večeři, začínají spínat topení, je opravdu velmi výmluvná (resp. nenapadá mě, jak jinak ji vysvětlit)
Neříkám, že domácnosti se na špičce nepoznají vůbec... Ale 500MW (pokud ten údaj sedí) skok není až taková tragedie.Jasně, nicméně tenhle údaj tam byl spíš jako "a ještě k tomu". Tedy v situaci, kdy je síť nějakým způsobem vyvážená, začne produkce významně růst a ještě k tomu spotřeba klesat. I kdyby neklesala, už ten nárůst sám o sobě je problém.
u normálních elektráren platíme plné náklady na výrobu a ostatní důsledky
Neplatite.
solární elektrárny nevyrobí v našich podmínkách* za dobu své životnosti dost energie ani na to, aby se z toho dala postavit další solární elektrárna.
Picovinan.
tyto nesmysly se potom vnucují lidem za podpory tučné státní dotace a legislativy.Z těch tří jediný, kde padlo něco o dotaci byly ty tišťáky z peří. Ale vzhledem ke krajině původu bych spíše tipoval, že se jednalo o nějaký grant soukromé korporace nebo nadace.
Nemám nic proti slunečním elektrárnám, ale ať mě stát nenutí odebírat jejich zatraceně drahou produkci.Chápu, že někteří lidé mají svá oblíbená témata (nebo jediný "důvod" své hluboké racionality, ktery jsou schopni jakž takž papouškovat), ale i tak je ten přeskok od tří vysmívaných nápadů ke slunečním elektrárnám a Vašemu účtu za energie obdivuhodným kotrmelcem. ;)
Chápu, že někteří lidé mají svá oblíbená témata (nebo jediný "důvod" své hluboké racionality, ktery jsou schopni jakž takž papouškovat), ale i tak je ten přeskok od tří vysmívaných nápadů ke slunečním elektrárnám a Vašemu účtu za energie obdivuhodným kotrmelcem. ;)
Sluneční elektrárny velmi pravděpodobně také začínaly jako sympatický nápad, který i docela dobře fungoval. Měl jsem kalkulačku se slunečním panýlkem a fungovala dobře. Problém nastává, když se třeba i dobrého nápadu chytí ekoblázni a začnou ho vnucovat ostatním.
obnovitelné zdroje nejsou jenom slunce a vítr (ale nedělám si velké ambice na možnost rozšiřování dobrovolně omezeného rozhledu)
Samozřejmě je mi jasné, že existují i další typy obnovitelných zdrojů, ale ČR je a bude odkázána na klasické zdroje (uhlí, uran) ještě hodně dlouho, pokud nedojde k nějakému technologickému průlomu. Nemluvě o tom, že mnoho věcí, které na první pohled vypadají dobře (např. biopaliva, vodík, ropa z vodních řas atd.), se po bližším zkoumání ukážou jako nerealizovatelné nebo problematické.
Takže pokud jste vlastně chtěl říct, že: "obnovitelné zdroje jsou dobrá myšlenka, ale musí se užívat s rozumem a podle místních podmínek (a nikoliv halekat s bezhlavým nadšením, což ovšem platí na všechny strany, že)." Pak není nic, s čím nesouhlasím.
Přesně tohle jsem chtěl říct. Bohužel, tohle se neděje a státní peníze se vyhazují na dotování nesmyslů a ještě je to vydáváno za pokrok a přínos.
Samozřejmě, že některé myšlenky se ukáží být slepými cestičkami, nicméně je takový výzkum dobrou příležitostí umožňující vznik kvalifikovaných pracovních míst.
Nemám nic proti výzkumu. Peníze, které cpeme provozovatelům větrníků a panelů, nám nepřinášejí vůbec nic. Kdyby se tyto peníze investovaly do výzkumu nových technologií, byl bych spokojen.
sračkám z TV Hovna se pečlivě vyhýbám a přísahám, že jsem neviděl ani jeden díl OVRZ.Když už máš tak vytříbený vkus, tak mi prosím ještě přibliž, co je to ten OVRZ, ať vím, na co se správní intelektuálové nedívají.
Ale pokud by můj syn v 16 letech přicházel pravidelně ztlučený a pak sněd práškyTo ho jako pri tom tloukla? Nebo jakou to ma jinou souvislost s tim, ze by za to mela byt zodpovedna?
tu prostopášnou učitelku angličtiny, co svedla jeho synaCoto, coto? Že by to nakonec nebylo tak špatné jak tvrdí kritici na ČSFD?
Část 2. Piezoelektrický masakr.To mi připomíná tohle (+ následnou diskuzi)
To musí být docela zajímavé množství energie co se tam zbůhdarma vypotí.IMHO tak na free provoz samotné posilovny v závislosti na efektivitě přeměny té energie. To já bych je zase přeměňoval v čistou energii na subatomární úrovni. Takový jeden 100kg pořízek, to máme 2496542,1632 GW čisté energie a s tím už by se cosi dalo dělat (resp. to by uživilo i čtyřčlennou rodinu).
nebo jak rychle se musíš řítit do křižovatky na červenou, aby se ti posunula na zelenou (50 000 km/s)!!!.
A nařídil bych povinně generátory do posiloven, když chtějí sporotvci makat tak ať to je k užitku. To musí být docela zajímavé množství energie co se tam zbůhdarma vypotí.Nevím, kolik energie dá (alespoň trochu trvale) sportovec, ale řekněme, že 150-200W (pokud na tom budu cvičit já, tak to bude o hodně míň
Nevím, kolik energie dá (alespoň trochu trvale) sportovec, ale řekněme, že 150-200WDovolil bych si pochybovat, že tolik. Jenom 100W znamená během jedné sekundy udělat práci 100Ws, tzn 100J, tzn. například zvednout kýbl vody do výšky jednoho metru během jedné sekundy. A jenom jednou rukou, protože abys dodával trvale 100W, musíš po té sekundě totéž začít dělat druhou rukou, zatímco první kýbl se vrací dolů. Vrcholový sportovec by to v nějakém pohodlnějším uspořádání asi dal (i víc), ale průměrný návštěvník posilovny IMO sotva.
A nařídil bych povinně generátory do posiloven, když chtějí sporotvci makat tak ať to je k užitku. To musí být docela zajímavé množství energie co se tam zbůhdarma vypotí.BTW: Když už jsme u toho, tak mě napadlo udělat si elektrárnu z křečků a morčat.
me zas jeden lempl tvrdil ze kdyz se spoji dynamo s motorkem tak to se bude tocit furt a mozna by to mohlo i rozsviti zarovku. a nechtelo se mu verit ze to je az takova kravina, to by prece mohlo fungovat, aspon chvili ...
a ekologisti na tom sou podobne, taky si mysli jak jim to mysli a uz nedomysli ze ten jejich vymysl nebude nikdy fungovat jak si mysleli ze bude (pripadne nebude fungovat vubec nikdy nijak) ...to zkouseli v brainiacu, krecek v behacim kolecku sotva rozsvitil jednu zarovku (nevim kolikatku, ale stovka to byla stezi).Však říkám elektrárnu. Aneb vypěstovat si pořádnou armádu křečků a morčat jako v Matrixu.
prestou sou jich plny supace a hypace, akorat nevim kde to z tech kurat berou
a ja si dam k obedu dikobrazi ploutev
Tiskni
Sdílej: