Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Rekl jsem si, ze bych mohl trochu obnovit blog, tak bych mohl treba zacit tim, co jsem se naucil pri vpsFree - dneska necekejte moc reci o technice, spis o pristupu
Kdyz jsem zacinal s vpsFree, byla to docela sranda - kdyz se tak zpetne ohlizim na muj prvni zapisek o vpsFree, nebylo to o tom, jestli si necham dovolit a schvalit, jestli muzu vpsFree delat, ale spis jestli se tu najde nekdo, kdo do toho pujde se mnou - kdybych nenasel tady, hledal bych jinde; jedine kdybych tenkrat nedostal pozitivni feedback ani po hromade pokusu, pak bych to vzdal. Pamatuju si tu naladu, kterou jsem mel v tom jednom az dvou tydnech, kdy jsem to vymyslel, bylo to tesne po mych 18tinach, proste jsem chtel mit hromadu serveru, na kterych bezi neco smysluplneho, chtel jsem se s tou technologii naucit, chtel jsem si hrat a idealne tak, aby z toho neco bylo. Chtel jsem ukazat, ze kdyz se chce, tak to jde, ale tehdy jeste ne tolik ostatnim, jako spis sam sobe. Takze je mozne, ze kdyby nevysel konkretne napad s vpsFree, delal bych neco jineho, ale porad by se to tocilo okolo serverovych instalaci linuxu a provozu neceho zajimaveho nad tim.
Pointa je, ze cela podstatna cast tehle srandy se mi zrodila v hlave jednoho dne, kdy jsem se totalne nudil a uz mne to nebavilo a nudit jsem se dal nechtel, byl jsem rozhodnuty, ze proste neco pujdu delat, co bude zajimave a co me bude bavit.
Co si uvedomuju cim dal vic, kdyz se koukam okolo sebe, lidi jakoby cekaji, az jim nekdo dovoli, ze muzou realizovat, co je napada, ze muzou menit, co jim vadi - proc to tak ale je? Uplne typicky je tenhle pristup videt ve firmach (obzvlast tech vetsich). Mam napad, tak jdu za sefem, vysvetlim mu to a cekam, ze mi odkyve muj super zlepsovak a dovoli mi venovat cast meho casu tomu napadu. V nemalo pripadech se ale stane, ze sef rekne ne - no ale proc, vsak ten napad je super a firme to usetri XYZ prostredu... Tohle je trochu naivni pristup - tim, ze za sefem prijdu a ocekavam, ze mi to odkyve, prenasim zodpovednost na nej, ale vsechen kredit za vysledky potom shrabnu ja - ktery sef by na to kdy kyvnul?
Nebo ten pristup ze "mam napad, ale realizuju ho jenom kdyz dostanu XY lajku, kdyz mi XY lidi da penize dopredu, kdyz bude splnena nemozna podminka ABC pred tim, nez vubec zacnu". Tomu nerozumim - kdyz chci neco delat, proste jdu a delam.
Obrovskou vyhodou na vpsFree pro mne je, ze me to neuveritelne bavi delat. Kdybych se na to ale dival ciste z pragmaticke stranky, jako se na to diva nemalo lidi v prostredi, kde se ted pohybuju (start-upy, podnikatele, jeste k tomu v Bratislave, kde je orientace na financni zisk jednotlivce videt strasne markantne, mozna nekdy vic, jak v Praze), tak to vubec nedava smysl. Prvni otazka tech lidi je, proc to vubec delam, kdyz z toho nic nemam. "Nic" v jejich vnimani je nulovy prijem (nebo dneska velice nizky, v podstate akorat na kompenzaci nakladu) - nastesti tady jsem na Abicku, kde jsou lidi, kteri tohle chapou. Ale zminuju to jenom pro kontrast - ne kazdy chape, ze hodnota z cinnosti prichazi i v jinych formach, nez v penezni forme.
Kdybych se mel pokusit nejak zhodnotit, co mi cela cinnost s vpsFree dala, abych pravdu rekl, jsem to schopny na plno (d)ocenit az ted, kdy se snazim i o podnikani, ne jenom neziskovou cinnost. Ackoliv se to nemusi zdat, spousta z te zkusenosti z organizovani a vedeni neziskove cinnosti je primo aplikovatelna v komercnejsi sfere. Clovek se nauci planovat, myslet trochu organizovaneji, nejake zaklady efektivniho fungovani, co se vyplati a co ne. Z pohledu "soft skills" si nejvic cenim, ze me vpsFree uci pracovat s lidmi a zapalit je pro vec, pripadne se od nich nechat inspirovat a smerovat to spolecnym smerem, a to hlavne navzdory tomu, ze spolu delame vsechnu tu praci temer zadarmo.
Pravdou je, ze ani v podnikani mne nemotivuji penize. Mam je celkem u zadku, dokud mam co jist, nepotrebuju miliony, auto nechci, notebook mam, na bydleni a jidlo si vzdycky nejak vydelam, navic nikdo nerikal, ze musim bydlet v nejdrazsim meste byvaleho Ceskoslovenska . Delam co delam, protoze mne to proste bavi a protoze chci ukazovat, ze kdyz se chce, tak to jde.
Kdybych nezacal delat vpsFree, pravdepodobne bych dneska sedel v klimatizovane kancelari a snazil se budto programovat (coz mi objektivne nejde a strasne prasim rychle za ucelem co nejrychlejsiho vysledku), nebo adminovat za pravidelny mesicni plat. Tezko ale rict, jestli bych byl pouzitelnym adminem - vetsina toho, co dneska umim, ma uplne nejvetsi teziste v prvnim ctvrt roce existence vpsFree. S absolutne nejvetsi pravdepodobnosti bych delal to, co jsem se naucil na stredni skole, mechanika-elektronika pravdepodobne ve Skodovce, nebo v nejake jine vyrobe (to me taky krute bavi, ale dneska uz se nedostanu ani k tomu, abych si cosi pobastlil s AVRkama, ktere mam tak rad - proste neni cas).
Pres vpsFree jsem nasel nejlepsi pratele, s kteryma jsem denne v kontaktu, konkretne s Tomasem Srnkou jsme "partners-in-crime" i dal, dostali jsme se spolu dal k podnikani a to mne formuje posledni 2 roky dal.
Koho jsem znudil, tomu se neomlouvam, cist to nemusel Mam toho hromadu co psat, premyslim, ze bych mohl popsat cely ten proces, jak jsem se dostal k podnikani, jak jsme se dostali, kde jsme a co nam jde a nejde, na cem totalne horime a shorime, kdyz nic nevymyslime, co mame za uzasnou technologii a proc jeste nejsme obrovska svetova firma... dal asi budu spamovat abicko s mymi myslenkovymi pochody, obcas je to sranda a muze to vyvolat a doufam ze to vyvola diskuzi s vami
Pojdme se tedy dohodnout, ze jednou tydne neco postnu a kdo to nechce cist, muze mne blokovat Zrovna tak budu primo zminovat nazev toho podnikani a budu primo psat, co delame a proc - kdo to berete jako reklamu, zas to nemusite cist. Ja nemam rad, kdyz si musim davat pozor na jazyk a byt az prilis nekonkretni.
Tiskni
Sdílej:
Co si uvedomuju cim dal vic, kdyz se koukam okolo sebe, lidi jakoby cekaji, az jim nekdo dovoli, ze muzou realizovat, co je napada, ze muzou menit, co jim vadi - proc to tak ale je? Uplne typicky je tenhle pristup videt ve firmach (obzvlast tech vetsich). Mam napad, tak jdu za sefem, vysvetlim mu to a cekam, ze mi odkyve muj super zlepsovak a dovoli mi venovat cast meho casu tomu napadu. V nemalo pripadech se ale stane, ze sef rekne ne - no ale proc, vsak ten napad je super a firme to usetri XYZ prostredu... Tohle je trochu naivni pristup - tim, ze za sefem prijdu a ocekavam, ze mi to odkyve, prenasim zodpovednost na nej, ale vsechen kredit za vysledky potom shrabnu ja - ktery sef by na to kdy kyvnul?Já dělám v korporaci o 23 500 zaměstnancích a naštěstí takový nejsem. Stal se ze mě člověk, za kterým jdou, když je potřeba proof of concept na nějakou technologii a současně jsem ten, kdo navrhuje (často aniž by se mě ptali
no, to je vyborny napad 20 vps na jedne ipIPv6?
Co si uvedomuju cim dal vic, kdyz se koukam okolo sebe, lidi jakoby cekaji, az jim nekdo dovoliNo samozřejmě. Doma používám BTRFS (a chystám se ještě o patro vejš), napsal jsem o tom články apod.; můžu lidem v práci tvrdit a ukázat, jak je to geniální, ale to prostě na nasazení na produkci objektivně nestačí. Nasazení něčeho takového jako jiný fs (a ještě k tomu stále ve vývoji) je extrémně drahé a náročné a rozhodně si to nemůže odsouhlasit technik sám. A je potřeba spočítat, jestli se to vůbec vyplatí.
Tezko ale rict, jestli bych byl pouzitelnym adminem - vetsina toho, co dneska umim, ma uplne nejvetsi teziste v prvnim ctvrt roce existence vpsFree.
Většinu toho, co umím jsem uměl už před touhle praxí. To ale neznamená, že jsem se nic nenaučil. Co považuji za hlavní přínos je uvědomění si, není nutné mít všude poslední technologie, nejlepší postupy a tak, důležité je, aby ten produkt fungoval. Takže zatímco na soukromém projektu si lze dovolit to na týden odstavit a hrabat se v tom, tak v produkci se to musí zprovoznit hned a není čas hledat nějaké nejlepší řešení.
Tohle vnímání času je asi největší rozdíl mezi technikem a programátorem. Zatímco programátor je zvyklý na to, že jeho nový program většinu času nefunguje (protože není napsaný), tak u technika ten server musí fungovat pořád a jakékoliv změny z jednoho funkčního stavu do druhého funkčního stavu musejí proběhnout co nejrychleji a 5 minut už je nekončeno.
No samozřejmě. Doma používám BTRFS (a chystám se ještě o patro vejš), napsal jsem o tom články apod.; můžu lidem v práci tvrdit a ukázat, jak je to geniální, ale to prostě na nasazení na produkci objektivně nestačí. Nasazení něčeho takového jako jiný fs (a ještě k tomu stále ve vývoji) je extrémně drahé a náročné a rozhodně si to nemůže odsouhlasit technik sám. A je potřeba spočítat, jestli se to vůbec vyplatí.BTRFS? Naposledy, co jsem to zkousel (a priznavam, ze je to delsi doba) se mi to pri beznym pouzivani na desktopu hroutilo. Nakonec se ukazalo, ze dosly inody, ale zjistit to byl boj. Nevim jak ted, ale v te dobe neexistoval fsck a tak clovek nevi, co se deje a jak to opravit. Jen se boji, ze ma data v haji. Nedivim se, ze je drahe to nasadit. Taky bych se bal. A to jeste pomijim ten fakt, ze benchmarky ukazuji, ze vykonostne je na tom ext4 mnohem lepe.
Já s tím za ten rok a půl nemám problém, ale samozřejmě uznávám, že někdo mít může. Stále to není hotové, stále se na tom maká.
Nedivim se, ze je drahe to nasadit.
Nešlo ani tak o konkrétní FS. I změna z ext3 na dejme tomu XFS by byla stejně drahá. Nedejbože ZFS, přechod na nějaký z klonů Solarisu apod. Tohle se vyplatí pouze na místech, kde se ty vlastnosti FS intenzivně využijí.
A to jeste pomijim ten fakt, ze benchmarky ukazuji, ze vykonostne je na tom ext4 mnohem lepe.
Záleží na pracovní zátěži. Má to pomalé fsync, to je pravda. Běžná práce je však rychlá a vlastnosti vycházející z COW spoustu času ušetří.
je extrémně drahé a náročné a rozhodně si to nemůže odsouhlasit technik sám. A je potřeba spočítat, jestli se to vůbec vyplatí.V tom případě, bych tě rád upozornil, že neděláš technika, nýbrž vola. Což je docela škoda, protože šikovný si podle všeho docela dost…
Chtel jsem ukazat, ze kdyz se chce, tak to jdeNemam tyto lacine vykriky rad. Vim, ze to autor nemysli zle, ale _neni_ to a nikdy to take nebyl nejaky pouzitelny koncept pro spolecnost. Bohuzel se velmi casto pouziva k diskreditaci skupin spolecnosti jako jsou nezamestnani, nemocni nebo nejak jinak postizeni.
V době kdy web definitivně ovládly css styly se začal učit html 3.2Znám člověka, je to autor informačního systému pro restaurace. Problém je ale v tom, že ten IS vznikl na začátku 90. let nad FoxPro pro DOS. A jeho tvůrce (asi jediný člověk na planetě, který tomu IS rozumí) pracuje stále tak, jako v době, kdy ten IS vytvořil. Tak například není zvyklý hledat informace na Internetu - asi půl hodiny si lámal hlavu s tím, jak tam zprovoznit češtinu pod Windows 7, přičemž vyhledat tuto informaci Googlem trvalo asi půl minuty. Holt takoví lidé jsou...
píše z USA, používá počítače kde čeština není, klávesnice koupené na americkém trhu takže na nich asi písmenka ěščřžýáíéůú těžko budouJá taky píši na klávesnici bez háčků a čárek a nijak mi to nevadí
Ten člověk pravděpodobně píše z USA, používá počítače kde čeština není, klávesnice koupené na americkém trhu takže na nich asi písmenka ěščřžýáíéůú těžko budou.Tak kolem roku 1996 tu ani nic jiného než americké klávesnice nebylo. Nevím jestli to ještě někdo pamatuje, ale kupovali se k tomu takové průhledné samolepky, které český popis měly po pravé straně a na inkriminované klávesy se to lepilo.
ať po vás zůstanou víc než jen slova.Co víc než slova? Jako třeba ohořelé mrtvoly? No to budu rád když zůstane jen u těch slov.
Bylo míněno v dobrém.ať po vás zůstanou víc než jen slova.Co víc než slova? Jako třeba ohořelé mrtvoly? No to budu rád když zůstane jen u těch slov.
Co čtu:Zkuste se zamyslet nad jednou veci. Me se muze casem vice darit. Muze o me byt slyset. Je otazka, zda budete mit sam nad sebou jeste kontrolu.
Ono se to da zobecnit i na jakoukoli jinou osobu.
Blá, blá, blá, blá, kvík, kvík, kvík…Pochopeno?
Nojo, a vis co je nejhorsi? Ze Ty to ted udelat nemuzes, pac kdyzs to napsal na abclinuxu tak by sli rovnou za Tebou. Krom toho, goldenfish je sice na pest, ale IMHO min nez fasounek Doli nebo neoliberalni duo Loki-Stopka.Možná je každej někdy na pěst, ale jsou i méně krajní a více vzájemně inspirující řešení dialogu.
Né že bych chtěl nějak zvlášť rejpat ale bohužel musím.
Proč blokovat? Když mě něco nezajímá, prostě to nečtu. Když k něčemu nemám co říct, nekomentuju to. Vadí mi, že někdo chce něco sdělit a přitom úmyslně volí formu, kterou své snažení degraduje. Pokud někdo úmyslně nepoužívá diakritiku a nemá k tomu nějaký objektivní důvod, pak vlastně úmyslně tvoří dlouhou řadu pravopisných chyb. Díky čemuž se jeho dílo blbě čte, vzniká velká možnost záměny slov, změny smyslu a hlavně vzniká pochybnost o tom jestli má vůbec smysl takový text číst. Jo ledaže někdo takhle píše proto, že své myšlenky směřuje „elitě". Lidem, co shledávají potěšení ve čtení napůl nečitelého textu. Zvláštní je, jak tady lidi budou šílet z nedodržování standardů, z prasácky napsaného kódu, ale prasácky napsaný text je v pořádku. Co je tak skvělýho na tom psát, jak imbecilní trotl? Nezvládáš těch pár kláves navíc? Já jsem plebs a zvládám je.
Celkove byten blok informaci chtelo trochu srozumitelneji preformulovat, podat stylisticky spravneji a mozna pouzit i nejaky ten odstavec.
Zena me pred par mesici varovala, ze na Facebooku i jinde v diskuzich lide, zacinaji brat do ust bezne slova, jako ze nekomu vyhladi rodinu a tak.To není nic nového, v diskusích na iDnes se to děje už dlouhá léta a neodradilo od toho ani povinné ověření totožnosti diskutujících.
A obavam se, ze v soucasne dobe nelze delat neco elitniho a vyjimecneho bez cenzury. Vetsinou prijde nekdo, kdo do diskuze utrousi neco o politice a casem ji ovladne a znici. Kdo nenajde v diskuzi o vice nez 20 prispevcich prispevek o politice vyhrava ....[doplnte cenu].Nekonstruktivní kritika, která člověku nic nedává může přijít odkudkoli… ale zatím jsem si vždycky vystačil s filtrem ve své hlavě – není potřeba nikoho cenzurovat nebo umlčovat (natož upalovat). A když někdo začne kdákat o politice i tam, kde to není na místě, tak to taky stojí za zamyšlení – proč jsem ho svým příspěvkem nedokázal oslovit, aby reagoval k věci?
Dobrý článek.
Vždycky jsem říkal to, že člověk má dělat to co ho baví a pak člověk dokáže překonat to když (hned) oboru tak docela úplně nerozumí a dle učitelů je tak trochu blb. Získává nějaký zkušenosti a na základě těch zkušeností pochopí teorii. (proč mi to trafo dalo ránu, když jsem na to připojil plochou baterii, proč ten drát poprvně zčervenal a podruhý už ne...) To nadšení člověka přiměje si o tom něco přečíst a dodá mu trpělivost vydržet a pomůže překonat tu dřinu s učením, ztráty z pokusů a omylů.
Nedávno jsem koukal (Einstainova velká myšlenka ) na takový dokument o Einstainovi, bylo to o jeho posedlosti světlem, a díky ní nedělal to, co se od něj čekalo, dostal se finančně téměř na mizinu až nakonec úspěchy přišly. Ovšem jeho první žena pak už moc nejásala.
Člověk by asi měl dělat divoký věci, plnit si sny, dokud je mladý a živý jen sebe. Vysvětlovat pak manželce s dětma, proč se to po páté nepovedlo by pak mohlo být trochu nepříjemný, stejně pak se na tohle téma obtížně komunikuje se šéfem v práci
---
Jinak "člověk se učí tím že dělá" v biologii platí "funkce tvoří orgán" (tušim Lamarck)