Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Není nad to začít týden informatickým vtipem s gradujícím humorem a geniální pointou, která jen tak mimochodem odpovídá na nejzásadnější filozofické otázky lidstva.
Poznámka: pokud jej budete vyprávět ve společnosti, nezapomeňte si předem dohodnout znamení, při kterém se posluchači mají začít smát. Mně se osvědčilo lehké poškrábání na spánku.
Potkají se dva přátelé a ten jeden povídá: "Představ si, můj přítel David vymyslel způsob, jak ze Smalltalku odstranit bloky a nahradit je jenom objekty.". "Fakt?" odvětí druhý, "to kolega Vassili zase vymyslel způsob, jak ze Smalltalku odstranit objekty a nahradit je jen blokama".
První se zamyslí a povídá: "Myslím, že bychom měli přivést Vassilie a Davida do stejné místnosti, zavřít dveře a čekat. Řekl bych, že budou jako hmota a antihmota - nemůžou existovat současně vedle sebe, takže by mělo stačit, aby na sebe pohlédli, a vypařili by se... blik... Možná můžou anihilovat i tu místnost, celou budovu, město, možná celou planetu! Ale byl by to zajímavý experiment..."
"Úžasný," usměje se druhý a dodá: "Potom bysme měli ještě odstranit Smalltalk a nahradit jej Lispem, pak ještě z Lispu konečně odstranit naprosto zbytečné seznamy snadno nahraditelné páry, to pak nahradit lambda kalkulem a pak jen s blaženým úsměvem sledovat, jak David a Vassili odstraňují tenhle vesmír.".
"No moment!" zarazí se první. "Já žil v domnění, že všechno, co existuje, je funkcí jen jedné proměnné..."
Tiskni
Sdílej:
Protože, jak jsem zjistil, s tímto vtipem měl problém i jeden kolega postgraduálně studující teoretickou informatiku, radši uvedu vysvětlující komentář. Sice by se vtipy neměly vysvětlovat, ale co už... čtěte dále jen na vlastní nebezpečí
V první části toho textu se samozřejmě jedná jen o pár informatických hříček - Smalltalk bez objektů, Lisp bez seznamů atd. Zajímavé je, že zmíněné věci jsou bez problémů proveditelné a osoby Vasili a David skutečně existují a skutečně udělaly to, co se zde tvrdí.
Tou poslední poznámkou dává první kamarád textu úplně nový význam, a to ten, že při vzájemné anihilaci Visilie a Davida dojde vlastně k jejich dosazení jakožto volných proměnných do funkce (=Vesmíru), což ho ovšem zarazí, protože byl přesvědčen, že Vesmír je funkcí jen jedné proměnné (=Boha).
Takže zásadní filozofické otázky, na které tento vtip odpovídá, jsou:
Existuje Bůh? Ano.
Co je Bůh? Bůh je volná proměnná.
Co je Vesmír a smysl jeho existence? Vesmír je funkce, do které když dosadíme Boha, proběhne sekvence konverzí, jejichž výsledkem je číslo 42.
s/je funkcí jen jedné proměnné/je jen funkcí jedné proměnné/