Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Není nad to začít týden informatickým vtipem s gradujícím humorem a geniální pointou, která jen tak mimochodem odpovídá na nejzásadnější filozofické otázky lidstva.
Poznámka: pokud jej budete vyprávět ve společnosti, nezapomeňte si předem dohodnout znamení, při kterém se posluchači mají začít smát. Mně se osvědčilo lehké poškrábání na spánku.
Potkají se dva přátelé a ten jeden povídá: "Představ si, můj přítel David vymyslel způsob, jak ze Smalltalku odstranit bloky a nahradit je jenom objekty.". "Fakt?" odvětí druhý, "to kolega Vassili zase vymyslel způsob, jak ze Smalltalku odstranit objekty a nahradit je jen blokama".
První se zamyslí a povídá: "Myslím, že bychom měli přivést Vassilie a Davida do stejné místnosti, zavřít dveře a čekat. Řekl bych, že budou jako hmota a antihmota - nemůžou existovat současně vedle sebe, takže by mělo stačit, aby na sebe pohlédli, a vypařili by se... blik... Možná můžou anihilovat i tu místnost, celou budovu, město, možná celou planetu! Ale byl by to zajímavý experiment..."
"Úžasný," usměje se druhý a dodá: "Potom bysme měli ještě odstranit Smalltalk a nahradit jej Lispem, pak ještě z Lispu konečně odstranit naprosto zbytečné seznamy snadno nahraditelné páry, to pak nahradit lambda kalkulem a pak jen s blaženým úsměvem sledovat, jak David a Vassili odstraňují tenhle vesmír.".
"No moment!" zarazí se první. "Já žil v domnění, že všechno, co existuje, je funkcí jen jedné proměnné..."
Tiskni
Sdílej:
Protože, jak jsem zjistil, s tímto vtipem měl problém i jeden kolega postgraduálně studující teoretickou informatiku, radši uvedu vysvětlující komentář. Sice by se vtipy neměly vysvětlovat, ale co už... čtěte dále jen na vlastní nebezpečí
V první části toho textu se samozřejmě jedná jen o pár informatických hříček - Smalltalk bez objektů, Lisp bez seznamů atd. Zajímavé je, že zmíněné věci jsou bez problémů proveditelné a osoby Vasili a David skutečně existují a skutečně udělaly to, co se zde tvrdí.
Tou poslední poznámkou dává první kamarád textu úplně nový význam, a to ten, že při vzájemné anihilaci Visilie a Davida dojde vlastně k jejich dosazení jakožto volných proměnných do funkce (=Vesmíru), což ho ovšem zarazí, protože byl přesvědčen, že Vesmír je funkcí jen jedné proměnné (=Boha).
Takže zásadní filozofické otázky, na které tento vtip odpovídá, jsou:
Existuje Bůh? Ano.
Co je Bůh? Bůh je volná proměnná.
Co je Vesmír a smysl jeho existence? Vesmír je funkce, do které když dosadíme Boha, proběhne sekvence konverzí, jejichž výsledkem je číslo 42.
s/je funkcí jen jedné proměnné/je jen funkcí jedné proměnné/