Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Náš obecní úřad se rozhodl zprovoznit úřední desku se vzdáleným přístupem. Její implementace je sice originální, ovšem celkový dojem je spíše rozpačitý, jak můžete vidět na přiložené fotografii.
Dále bych se na chvíli vrátil ke staršímu zápisku Osa zla. Šlo v něm o to, že OSA vyžaduje od hotelových zařízení zpětně zaplatit poplatky za oprávněni provozovat hudební a jiná autorská díla na hotelových pokojích, protože v té době platná česká právní norma, která hotelové pokoje z placení těchto poplatků osvobozovala, odporovala mezinárodním smlouvám.
Jeden z mých chlebodárců se k tomu postavil tak, že raději OSE zaplatil, ovšem jen část, která nebyla dle názoru právníků promlčena. Ovšem tento týden v datové schránce nalezl rozhodnotí soudu, který mu ukládá zaplatit OSE 85 tis. s úroky a dalších 30 tis. na soudních poplatcích nebo podat do patnácti dnů odpor.
Na tomto platebním rozkazu mě zarazilo několik faktů. V první řadě není vůbec uvedeno, na základě čeho k takové částce soud dospěl (např. číslo neuhrazené faktury). O tom, že je proti firmě vedena nějaká žaloba, se dozvěděla až díky tomuto rozhodnutí. Chybí jakýkoliv identifikátor té žaloby. U úroků není ani napsáno, o jakou částku se jedná. Je uvedena pouze jejich procentuální výše a období, za které se musí zaplatit. A krom odporu je nutné podat ještě samostatné odvolání proti placení soudních poplatků.
Tiskni
Sdílej:
...
"Ale ty plány byly vyvěšeny..."
"Vyvěšeny? Musel jsem je nakonec jít hledat do sklepa."
"Tam je oddělení, kde je vyvěšují."
"S baterkou."
"Asi byl zrovna výpadek proudu."
"A schody zřejmě taky vypadly."
"Podívejte se, našel jste to oznámení nebo ne?"
"Ale jo, našel. Na dně zamčené registračky, a tu vecpali na zrušený záchod a na dveře dali ceduli Pozor, leopard!."
Po nebi přeběhl mrak. Jeho stín padl na Arthura Denta, opřeného o loket ve studeném bahně.
DNA, Stopařův průvodce po Galaxii
O tom, že je proti firmě vedena nějaká žaloba, se dozvěděla až díky tomuto rozhodnutí.To ma zaujíma. Daj vedieť, ako sa to vyvíja.