Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Na jednom blogu jsem četl názor na špatný vliv reklamy na děti, konkrétně se probírala reklama na brambůrky kdy dědek podrazí holí babce nohy aby mu nesebrala pytlík. I přes to že mu už předtím vzala zuby (nebo si je půjčujou).
Tahle reklama se mě osobně moc nelíbí. Ale připomělo mi to jednu starší kterou kvůli podobným lidem zakázali. A to reklama na fidorku s tou malou holčičkou. Z mého pohledu byla naprosto skvělá, měla nápad a vůbec to ve mě nezanechalo dojem, že holčička je zlá, prostě má ráda fidorku (já ne) a panenku taky vždyť jí ošetřila zranění. Na tuhle reklamu jsem se podíval vždy rád, brambůrky mě neberou jsou mi ukradený a nepřijdou mi ani vtipný. Nemůžu ale posoudit jaký vliv má taková reklama na výchovu dětí, žádné zatím nemám. Opravdu vaše dítka chodí a mlátí panenkami do aut dokud nedostanou fidorku? Mě přijdou mnohem drsnější reklamy které provází dětské pořady. To je podle mě výplach dětských hlaviček, odtud pochází ty řvoucí děti s rudými hlavičkami které co nevidět prasknou, které maminky táhnou od regálu s MegaSuperTurbo ..čímkoliv... co prostě musí mít. Mě přijde, že tihle křiklouni kterým vadí každá druhá reklama spíš svádí svou neschopnost na televizi. Když tu televizi jednou mám tak před ní to dítko posadím a televize vychovávej, když bude něco špatně tak za to může televize a né já!
Tiskni
Sdílej:
byl chvíli sám u počítače a jaksi ho "porouchal". Prostě něco smáznul, výstrahu bohužel přečíst neuměl a po stisknutí enter bylo po windows.1:0 :)
Áno, môže.
Je až neuveriteľné ako dokáže 4 ročné dieťa veci odpozorovať (napr. používanie viacerých virtuálnych plôch). Mimochodom napr. projekt gcompris je zameraný práve na deti v tomto veku.
Bude zajímavé zjistit, jestli dítě může pracovat s počítačem dřív než bude umět číst .o)Od toho jsou mys a ikonky :)
Jsem docela zvědavá, jak jednou bude mému budoucímu potomkovi mezi ostatními dětmi, když nebude mít doma televizi.Bude psychicky odolnejsi, bystrejsi, dokaze se lip soustredit a celkove bude chytrejsi :)
Jak by se cítil? - blbě. Jeden kolega říkal pěknou hlášku: přišla za ním pubertální dcera, že nemá ten super-hyper mobil mobil, co mají všechny jejich spolužačky. Na upozornění, že jej nepotřebuje a ani on sám jej nemá reagovala takto: "Víš jak se tam cítím? To je jako kdybysme doma chodili na suchej záchod."
Ona ale televize není jen o reklamách, inteligentní člověk tam najde spoustu zajímavých pořadů pro sebe i pro své dítě. Televize je dnes běžnou součástí života a stejně jako své dítě učím přecházet ulici tak jej učím vybírat si pořady v TV. A reklamy - jsou prostě jen reklamy je třeba jej to též naučit, dokud je čas a o nic nejde. IMHO znám pár lidí kteří nemají televizor jen proto, že to je dnes móda a myslí si jak nejsou intelektuání a tzv. in. Je to hloupý důvod - jen sebe a své děti z bytečně ochuzují o část dnešního světa - v televizi nejsou jen reklamy a vv.
Mimochodem moje nejoblíbenější reklama: "ne ne, já už nemusím, já už ho vidím!". (Přesto jsem ještě novodobou kofolu nepil a ani to neplánuji.)
Avsak myslim si, ze vhodna vychova a vysvetlovanie suvislosti na veku primeranej urovni je ovela lepsie, ako zhora dana cenzura. A limitovat cas straveny pred TV nezaskodi :).
Jsem rád, že tu jsou rozumní lidé. Doplnil bych ještě výběr pořadů "na veku primeranej urovni", jinak se s tímto názorem ztotožňuji (a děti už nějakou dobu mám). Limitovat čas strávený u PC také nezaškodí...