Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nesčetněkrát se tu probíralo, desítky důvodů a různé způsoby odůvodnění proč není zase tak špatné krást software. Nebo že si za to výrobci můžou sami cenovou politikou. To je na morálce jednotlivců jak se stím poperou. A stovky teenagerů skladující software za milióny? Ať ho mají beztak jim je to k ničemu. Co mě leží v žaludku jsou grafici, webdesignéři atd. prodávající svoji vlastní práci za desetitisíce, zcela logicky. Vložili do ní svůj um a spoustu hodin práce, ale vše je vytvořeno v kradených programech. Jen jim zkuste nezaplatit fakturu (vystavenou v kradeným účetnictvím samozřejmě) a budou se rozčilovat. Tohle bych tu chtěl vidět jako anketu, ale asi by neměla smysl.
Ještě si vzpomínám na jednu příhodu kterou mi vyprávěl kamarád, já sám mám to štěstí (smůlu), že jsem ještě nevytvořil nic co by mi mohl někdo ukrást, ale kamarád píše sw a sám si ho na svém webu prodává. Docela mě zarazila vynalézavost lidí, program zakoupený legálně v internetovém obchodě, do 14dnů legálně reklamují, stačí říct, že mu nevyhovuje, a prodávájící je dle českých zákonů povinnen mu vrátit peníze. Takže chytrákovi zůstane platné číslo, které zcela určitě zapoměl a program smazal. Kolik z Vás už něco takového potkalo? Není to k vzteku?
Tiskni
Sdílej:
Co mě leží v žaludku jsou grafici, webdesignéři atd. prodávající svoji vlastní práci za desetitisíce, zcela logicky. Vložili do ní svůj um a spoustu hodin práce, ale vše je vytvořeno v kradených programech. Jen jim zkuste nezaplatit fakturu (vystavenou v kradeným účetnictvím samozřejmě) a budou se rozčilovat.
Uz mam techhle zvratkoidnich prispevku plny zuby. Prestante furt psat ty svoje andelsky prispevky o zbytku sveta, ktery je bezesporu celicky zalozeny na kradenem software! V kolika webdesignerskych firmach jsi byl prohlizet disky a ucetnictvi, ty chytraku!?
Sam delam webdesign cele v Linuxu, protoze nic jineho nepouzivam, ale to me (ani nikoho jineho) neopravnuje psat o tom, jak kazdy, kdo to dela jinak, to dela v kradenem softwaru.
z titulku je patrné o čem ty zvratky budouto prave bohuzel ne. myslel jsem, ze konecne treba nekdo napsal na tohle tema zajimavy a konstruktivni post. hmm :(
Zajímavé je, že nejvíc to štve ty o nichž ten příspěvek není.tohle je argument do prazdna... ti, o kterych to je, sem nechodi, tak kdo jiny se ma ozvat.
byla to reakce na Die.soptik a jeho naježené chlupya proto reagujes na jiny prispevek :)
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
pokud mě dokáže vydělat tak nemám problém s tím abych zaplatil protože na sebe vyděláDost pokroucená logika. Většina programů na sebe nevydělá, v některých případech i při použití ve firmě (používá se jen občas apod.). Měsíční zkušební lhůta je dostatečná. Je lepší mít měsíc plně funkční program, než nějakou zkriplenou verzi, která funguje furt. A kdyby lhůta byla delší, už by se mohlo stát, že by si člověk do vydání další verze vystačil s tou zkušební, pak by instaloval novou a stále dokola. Prostě, pokud se autor rozhodne, že za to chce peníze (klidně i bez vyzkoušení), je to jeho věc. Ber (a zaplať), nebo nech ležet.
Prostě, pokud se autor rozhodne, že za to chce peníze (klidně i bez vyzkoušení), je to jeho věc. Ber (a zaplať), nebober (a neplat) - je to tvoje vec.