Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nesčetněkrát se tu probíralo, desítky důvodů a různé způsoby odůvodnění proč není zase tak špatné krást software. Nebo že si za to výrobci můžou sami cenovou politikou. To je na morálce jednotlivců jak se stím poperou. A stovky teenagerů skladující software za milióny? Ať ho mají beztak jim je to k ničemu. Co mě leží v žaludku jsou grafici, webdesignéři atd. prodávající svoji vlastní práci za desetitisíce, zcela logicky. Vložili do ní svůj um a spoustu hodin práce, ale vše je vytvořeno v kradených programech. Jen jim zkuste nezaplatit fakturu (vystavenou v kradeným účetnictvím samozřejmě) a budou se rozčilovat. Tohle bych tu chtěl vidět jako anketu, ale asi by neměla smysl.
Ještě si vzpomínám na jednu příhodu kterou mi vyprávěl kamarád, já sám mám to štěstí (smůlu), že jsem ještě nevytvořil nic co by mi mohl někdo ukrást, ale kamarád píše sw a sám si ho na svém webu prodává. Docela mě zarazila vynalézavost lidí, program zakoupený legálně v internetovém obchodě, do 14dnů legálně reklamují, stačí říct, že mu nevyhovuje, a prodávájící je dle českých zákonů povinnen mu vrátit peníze. Takže chytrákovi zůstane platné číslo, které zcela určitě zapoměl a program smazal. Kolik z Vás už něco takového potkalo? Není to k vzteku?
Tiskni
Sdílej:
Co mě leží v žaludku jsou grafici, webdesignéři atd. prodávající svoji vlastní práci za desetitisíce, zcela logicky. Vložili do ní svůj um a spoustu hodin práce, ale vše je vytvořeno v kradených programech. Jen jim zkuste nezaplatit fakturu (vystavenou v kradeným účetnictvím samozřejmě) a budou se rozčilovat.
Uz mam techhle zvratkoidnich prispevku plny zuby. Prestante furt psat ty svoje andelsky prispevky o zbytku sveta, ktery je bezesporu celicky zalozeny na kradenem software! V kolika webdesignerskych firmach jsi byl prohlizet disky a ucetnictvi, ty chytraku!?
Sam delam webdesign cele v Linuxu, protoze nic jineho nepouzivam, ale to me (ani nikoho jineho) neopravnuje psat o tom, jak kazdy, kdo to dela jinak, to dela v kradenem softwaru.
z titulku je patrné o čem ty zvratky budouto prave bohuzel ne. myslel jsem, ze konecne treba nekdo napsal na tohle tema zajimavy a konstruktivni post. hmm :(
Zajímavé je, že nejvíc to štve ty o nichž ten příspěvek není.tohle je argument do prazdna... ti, o kterych to je, sem nechodi, tak kdo jiny se ma ozvat.
byla to reakce na Die.soptik a jeho naježené chlupya proto reagujes na jiny prispevek :)
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
pokud mě dokáže vydělat tak nemám problém s tím abych zaplatil protože na sebe vyděláDost pokroucená logika. Většina programů na sebe nevydělá, v některých případech i při použití ve firmě (používá se jen občas apod.). Měsíční zkušební lhůta je dostatečná. Je lepší mít měsíc plně funkční program, než nějakou zkriplenou verzi, která funguje furt. A kdyby lhůta byla delší, už by se mohlo stát, že by si člověk do vydání další verze vystačil s tou zkušební, pak by instaloval novou a stále dokola. Prostě, pokud se autor rozhodne, že za to chce peníze (klidně i bez vyzkoušení), je to jeho věc. Ber (a zaplať), nebo nech ležet.
Prostě, pokud se autor rozhodne, že za to chce peníze (klidně i bez vyzkoušení), je to jeho věc. Ber (a zaplať), nebober (a neplat) - je to tvoje vec.