Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Nečekejte pointu. Zápisek se zabývá jednou hříčkou a vlivem jaký na mne má. Perex je skoro delší než samotný text, takže nečekejte ani rozsáhlé počtení. Kdybych tu měl nějakou pěknou střílečku, tak si pro odreagování pustím tu, ale nemám, tak jdu místo toho blogovat.
Bohaté webové aplikace vykročily ze svých doupat a pevností a nyní s dunícími bubny pochodují do války o budoucnost počítačového světa. Kdo stojí na jaké straně?
Začnu otázkou. Jaký je podle vás stav linuxového desktopu? Obecně víme, že na Linuxu máme dvě soupeřící desktopová řešení. To jest GNOME a KDE. Další možnost je nemít desktop žádný, ale stejně jako si asi nekoupíte časopis a autech který bude od poslední do první stránky plný úvah proč jsou auta špatná a proč byste jimi neměli jezdit, asi by to byl dost ubohý článek o desktopech, kdyby se zabýval touto třetí možností.
Za výčtem dvou možných desktopových prostředí jsem nacpal nějakou tu vatu, abyste měli čas si všimnout čí blog to čtete a o kterém z těchto prostředí to asi dále bude a o kterém to už dále nebude, i když bychom se o něm taky mohli okrajově zmínit.
Takže vítejte u čtení prvního pokusu ze zatím jednodílné série mých článků o GNOME Dneska to bude o jedné malé části tohoto prostředí, konkrétně o jednom přehrávači.
U Borlandu mají menší výprodej. I když si nejsem jist, kdo by o to stál. Mimochodem, nechci být za nevzdělance, ale ALM slyším poprvé.
(Já tu taky něco mám, ale to by bylo drahé i za odvoz :-))
…tak je tma? Řekli bychom asi, že ano. Normálně tma vznikne tak, že zhasneme a zatáhneme. Jako třeba teď tady v mém pokoji. Luxmetr ukáže krásnou nulu a je vyřešeno, máme tmu. Co kdybychom to ale chtěli udělat nějak definitivněji a rozhodněji? Použijeme tedy německou metodu, jenom místo proudu popřeme existenci světla. Není, neexistuje, nestojíme o něj. Takže jsme ve stavu, kdy není světlo.
Máme tmu. Jenže bytí tmy je možné jenom díky nebytí světla. A to už není, ne že jen není přítomné. Co tedy s naší nebohou tmou? Když teď zkusíme luxmetr, nevyhodí nám nulu, nevíme co udělá, nemáme to definované. Popřu-li tedy světlo, můžu říct, že tu mám tmu? Nedává to teď smysl, tma nic neznamená, nedokážu říct co to je, jak teda můžu říct, že mám tmu? Takže mohu nebo ne?
A když ne, jak se to má jmenovat?
Aneb jen krátký povzdech. Padlo rozhodnutí, že se bude Dokumentovat. A když Dokumentovat, napíše se Dokumentace v DocBooku. Zní to hezky, ne? A máme to validní, xmllinte.