Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Včera jsem navštívil skvělé školení Ondřeje Surého na CZ.NIC pojednávající o technologii DNSSEC. Nebudu vás, potažmo sebe, trápit postupem podpisu zóny, protože je to celkem pakárna a hodí se to spíše na Lupu. Takže jen super krátký copy+paste postup na aktivaci DNSSEC na vašem nameserveru.
I nastal den třetí a poslední. Opět se nekonalo nic zaznamenání hodného, ale dostali jsme závěrečnou večeři. Ta byla celkem fajn, byť její průběh mě dost překvapil. Přijdete do luxusního hotelu, posadíte se ke stolu, přijde Číňanka a položí vám na klín látkový ubrousek. Takže sedíte a čekáte, co vám přinesou. A náhle co se nestane, přijedou vozíčky s jídlem a všichni evidentně čekají, že vstanete a obsloužíte se sami. Tak jsme se po sobě u stolu koukali, čekali kdo první vyměkne a vyrazí, ale začala se tvořit fronta, takže jsme přestali čekat co ostatní a vyrazili jsme pro jídlo.
Přerušujeme seriál o ajťácích aktuální zprávou. Ale ona je nakonec taky ajťácká. YouTube se rozhodlo k experimentu a uspořádalo v San Francisku koncert, živě přenášený do celého světa.