Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Screenshot přeci udělat nejde. Děle se to při restartu X serveru ctrl+alt+backspace nebo při splash screennu načítajícího se KDE.
PC neni Amiga, tak nevim jestli to trpi stejnyma nedostatkama nebo to ma svoje vlastni.
jestli to trpi stejnyma nedostatkama
Je to ještě horší!
Kde to mam podepsat?
Nemusíš tomu "šaškovi s ksichtem PT" také všechno věřit. Prostě si to drží nějaká data ve framebufferu z Xek(na Didaktiku VIDEORAM, adresa 16384), při přepnutí do VT se ovladač uspí a při přepnutí zpět do Xek se nejdříve přepne rozlišení(a tak je vidět ta část, která díky nízkému rozlišení VT není vidět + obsah VT ale v jiném grafickém módu) a pak se teprv zase probudí ovladač a on to přepíše validními grafickými daty. Je dost možné, že to řeší KMS.
BTW, když už jsme u toho:Amiga 500 saje. Nebo ať jsem přesnější:
As I always say - you don't need Amiga 500 is you already have ZX Spectrum 48K.
Another tune to prove it. ;) It's a digital 3-channels song in style of KOTO/LaserDance, made on Sample-Tracker 2.0.
A chiptune intro has been made on GarageBEEP 1-channel editor by Andrew Owen.
Btw, it took 4th place on Atari XL/XE music compo in March 2009. ;) (YES: I wrote "ATARI"! ;) ). Thanks for voting, guys!
Už se nemůžu dočkat Jardíka.
framebufferu z Xek
To jsem zas plácnul kravinu. Framebuffer mají samozřejmě všichni k dispozici jeden společný.
Jen blbá synchronizace prstů na klávesnici. Prostě používají jak VT, tak Xka jeden společný paměťový prostor pro grafický výstup(tuto část paměti nejspíše už někde na grafické kartě čte z druhé strany RAMDAC čip a převádí na analogový signál do monitoru. Je to ta část jak se dřív udávalo na grafikách jako paměť. Určitě ještě někdo pamatuje S3 s 256kB paměti).
I když vzhledem k pravidelnosti těch bloků na tom možná něco bude.
Co to meleš? Věz, že nejsi jediný kdo vyrůstal na procesorech bez MMU. I když, nenech se mýlit. Oba typy procesorů měli dedikované obvody na přepínání bank(u Spectra myslím Z8015, u Didaktiku ví bůh, beztak zase nějaká poctivá kovářská práce soudruhů. I když dvě blbé banky o 32kB se s Amigou asi těžko dají srovnávat) což bylo považováno za předchůdce dnešních MMU jednotek. A nějaké se mi tu povalují ještě dnes.
Ono jde o to, že v to framebufferu nějaká data musí být. Pokud by se to změnilo ještě před přepnutím grafického módu tak zas bude vidět maglajz než to blikne. Nejlépe by to samozřejmě bylo kdyby se to vykreslovalo hned po přepnutí, ale ještě než se stačí CRT nebo LCD nažhavit. Ono vyplnit framebuffer nulama v tak krátkém časovém úseku není žádný problém, ale je potřeba brát v úvahu, že při přepnutí se různě předává kontext aby se mohl grafický mód vůbec přepnout a X-Server má na práci docela dost jiných věcí než zrovna nějaké kreslení.(Stačí si všimnout spotřebovaný procesorový čas při přepnutí. Vzhledem k tomu, že to dost žere i v kernel-spacu, bych řekl, že to zdržuje nVidiacký binární modul) Sám tomu vlastně moc nerozumím a mám to zařazeno někde mezi kategoriemi černá magie a blackbox. Ale konkrétně toto IHMO nebude bug, ale featura. Ještě může být rád. To u mě v kombinaci s přepínáním, svga a binárním modulem vzniká jiná magie a u té už jsem si jistý, že to bug je. Ale mám také podezření jestli za to spíš nemůže LCD panel nebo jestli to není nějaký Easter EGG.
Milý Gruntíku
Pozor, no offense. S tím nazýváním sis začal sám a já smajlíky nepoužívám.
Pokud tedy plácám hovna o adresacích v paměti a špatnym memory managmentu, vysvětli mi co to teda způsobuje a kde se bere ta grafika, když né z předchozích zápisů do Chip RAM
Jde o to, že od dob Amigy doba přeci jen trochu pokročila. Novější MMU mají ochranu paměti, takže pokud nějaký proces(a snad už doba pokročila tak, že i nějaké jednodušší jaderné vlákna) sahá na paměť kterou nemá alokovanou, tak to MMU nabonzuje jádru a to mu obratem pošle dáreček v podobě SIGTERMu.(Samozřejmě to také není až tak docela pravda, protože to by asi milw0rm plný různých exploitů typu buffer overflow)
. Bohužel Amigy moc osobně neznám, tak teď jen skrčený v rohu pokoje pevně doufám, že Motorla 68k neměla také ochranu paměti abych si neutrousil další ostudu. Samozřejmě netvrdím přímo, že plácáš hovna, ale jen jemně koriguju. Ve skutečnosti to opravdu tak nějak bude, protože při přepínání grafického módu už místy probíhá doslova magie, jen to asi nebude úplně přesně to co máš na mysli a jak to probíhalo za starých dobrých poctivých časů.(Třeba dostane při alokaci zrovna tato místa - nejmenuje se to Random access memory jen tak) Jo a ještě je potřeba brát v úvahu, že grafická paměť není v RAMce jako tomu bývalo v 8-bitové éře, ale ve framebuffru někde na grafice. Teda aspoň dřív tomu tak bývalo. Jak je to dnes se všelijakou sdílenou pamětí, různým drátováním a podobnou havětí už neví ani sám pán bůh.
MMU nabonzuje jádru
Nebo možná zas kecám, kdo hlídá zámky netuším, ale řekl bych že softwarová část to s největší pravděpodobností nebude.
SIGTERMu.
Ach jo. SIGSEGV samozřejmě.
Milý Gruntíku...to nebylo myšleno nijak zle
doufám, že Motorla 68k neměla také ochranuNeměla. Nevidim do tý "magie" zas nějak extra, ale řekl bych, že nám jde zhruba o to samé. Bylo to to první co mně napadlo, když jsem ten obrázek viděl, jen jsem použil "selský rozum" protože to nedokážu specifikovat tak jako ty. Správa grafické paměti je pro mně dnes velká neznámá, ale pokud by šlo o tu sdílenou paměť jak jsi psal, nedivil bych se ničemu, ani tomu, že by tam někde fakt k přepsání "něčeho něčim" (překrytí adres) mohlo dojít....
polodementní opice? Tak když už tak buď dement nebo retard. Kolikrát to budu opakovat.
Když já bych se je rád naučil, ale nějak nemůžu sehnat ten seznam :-/
A na neco co odporuje osobnimu krasocitu se neumira ...
Že by to mohl být bezpečnostní problém, vás nenapadlo?
před startem KDE?
Tak za ten obraz může rozhodně tvůj nick. Něco tak ugly jsem dlouho neviděl (nepočítám produkty Microsoftu).
Paroubek ...
Hm. Nezvykle jmeno u vas. Cekal bych Klause.
... jsem jen zkousel, jestli davaj vsichni pozor ...
Udelat to jako olej na platne tak to nakej bohatej idiot vydrazi za nekolik mega a tv nova bude mit peknou reportaz (dneska vecer se budou venovat kauze "pirát bej", to bude jeste zajimavy, kdyz to ani neumi poradne vyslovit)
Když spustím hudbu v Amaroku, nejede mi zvuk z Mplayeru, dokud Amarok nevypnu. totéž platí pro flash v prohlížeči, pokud hraje něco jiného....
Tenhle bug bohužel znám
Bug 164104: No sound when playing Flash Videos in Opera, Konqueror or Firefox
A proč jsi tak smutný?
Jaký máš HW?
A proč jsi tak smutný?
Protože si nemá na co stěžovat.
Tak napiš HW, my ti pošlem nějaké rozbité ovladače
Neco takovyho jsem videla na kamarodove noteboku. Po restartu nahrazeni vidli linuxem z livecd se na kratko behem startu xserveru na obrazovce objevil logout screen jeho xpecek. Jestli me pamet neklame, ma v ty masine cosi od intelu.
Vysvetluji si to neinicializovanou pameti behem inicializace grafickyho chipu
Což takhle nainstalovat debugovací symboly, přihlásit se vzdáleně či přes sériovou konzoli, dát si na nějakou funkci v Xkách při přepnutí breakpoint a pak to krokovat dokud ten maglajz nepřepíše a hlásit místo incidentu? Přeci jen když už se obviní nějaká funkce, knihovna, modul, tak se to bude lépe ladit než nějaký screenshot.
mam to rozbite aj na desktope (nvidia) aj na notebooku (intel), takze nvidiou to nebude. na druhom desktope mam ati, ale pre zmenu kde3 a tam som toto chovanie nepostrehol ;)
ta obrazovka - holt neinicializovana video pamat, sa stava... kym to nerobi pocas normalneho pouzivania, neriesil by som to..
zvuk - skus si na webe najst "alsa dmix", myslim ze ti to pomoze
Mám dmix nastavený, Firefox + mplayer + amarok hrají spolu naprosto v pohodě, bohužel phonon to dmix nastavení ignoruje (nebo nevidí?) a uzurpuje si přímo zařízení, čímž odstaví všechny neKDE4 aplikace.
Jednou se stalo, že se v nastavení phononu objevilo dmix zařízení a všechno to krásně fungovalo. Po další aktualizaci se vše zase vrátilo zpátky a nezjistil jsem, kde byl rozdíl.
add Hruza:
Vzdyt je to hezky!
add KDE4+
Resenim je docasne prejit na GNOME desktop.
Substitucni lecba obsahuje:
kate => geany
konsole => terminator, clusterssh
konqueror => nautilus in browse mode
kmail => thunderbird
amarok => xmms (NE xmms2 nebo audacious)
amarok => streamtunner
distribuce Fedora 10
Tiskni
Sdílej: